Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby led weaning ή Το μωρό μας τρώει μόνο του


Recommended Posts

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ. Τουλάχιστον δεν χρειάζεται να ισορροπούν, όπως με το κουτάλι. Βέβαια συχνά μπορεί να πιάνουν το φαγητό με το χέρι και να το μπήγουν στο πηρούνι :)

 

Χεχε, πράγματι! :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τουλάχιστον δεν χρειάζεται να ισορροπούν, όπως με το κουτάλι.

 

 

Κορίτσια ευχαριστώ! Πάνω-κάτω τις ίδιες τακτικές ακολουθώ και εγώ.Σε κάποιο ξένο μπλογκ που είχα πετύχει έλεγε καλύτερα με πιρούνι για ακριβώς αυτό το λόγο.

 

Συνεχίζουμε λοιπόν και ευελπιστώ και εγώ στα μακροπρόθεσμα θετικά αποτελέσματα!:wink:

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου δεν ειναι πολυ μεγαλος (12,5 μηνων) αλλα μια αλφα εμπειρια την εχουμε βρε αδεφε.

Ακολουθουμε τη μεθοδο απο 6μιση μηνων, απ'οταν αρχισε δηλαδη στερεες. Στην αρχη μπορω να πω οτι ΔΕΝ ετρωγε. Επαιζε και εξερευνουσε. Μετα απο μερικες μερες αρχισα να βλεπω κομματακια τροφης στα κακα του->σημαδι οτι κατι μπαινει τελικα σ'αυτο το στομαχι. Η αλλαγη σε μας εγινε στους 10 μηνες, αλλα ναι, συνηθως στο χρονο ξεκινουν να τρωνε ποσοτητα, πιο πριν τσιμπολογημα θα το 'λεγα.

 

Ακομα δεν τρωει μονος του το φαγητο του με κουταλι/πιρουνι. Αυτο που κανω ειναι να του δινω ενα κουταλι, γεμισμενο απο μενα με καποιες ρευστες τροφες (μαυρη μελασσα, χουμους, πατε ηλιοσπορου κλπ.). και το τρωει ετσι. Του εχω παντα ενα κουταλι στο δισκο του σε περιπτωση που θελησει να μας μιμηθει. Μου φαινεται πως πρεπει να αρχισω να του δινω και πιρουνι, εχω την εντυπωση πως τους ειναι πιο ευκολο να πιασουν το φαγητο.

 

Το ρυζι δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο θα φανταζοταν κανεις. Το γιαουρτι μπορεις να το δινεις σε προγεμισμενο κουταλι ή/και με φρουτα/λαχανικα/κρακερς για να τα βουταει μεσα. Τις φακες και γενικα τις σουπες, του τις δινω σε μπωλ, το οποιο σηκωνει με τα χερια του κι αρχιζει να πινει!!! Μετα βουταει και το χερι του μεσα και αρχιζει να τρωει τα πιο στερεα κομματια.

 

Εχω ενα μπλογκ στο οποιο γραφω και μερικες baby led weaning εμπειριες μας. Ειναι στα αγγλικα αλλα εχει πολλες φωτος. Αν θελει καποια να της στειλω με πμ το λινκ γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται να το γραψω εδω.

 

baby led weaning blog please:p:p

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτησω κι εγω κατι! Πριν 3-4 βδομαδες ειχα δωσει στη μικρη μου να γλειψει λιγο μηλο απο αυτο που ετρωγα εγω. Αυτη με τα κοφτερα της ουλα εκοψε ενα κομματι και το καταπιε. Δεν πνιγηκε αλλά την επόμενη μέρα βγήκε στα κακά της ατόφιο! Αυτό έγινε γιατι δεν έλιωσε επειδη ειναι σκληρο?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νανουκα γειά σου! Χαίρομαι που υπάρχουν κ άλλες μανούλες που δοκιμάζουν πράγματα. Έχω εντυπωσιαστεί με το θέμα κ ευχαριστώ τα κορίτσια που το ξεκίνησαν κ με ενέπνευσαν κ εμένα. Για το μήλο δε ξέρω να σου πω, φαντάζομαι δε μπόρεσε να το χωνεψει έτσι ολόκληρο... Έκοψε μεγάλο κομμάτι; Η μπεμπούλα κόβει κομμάτια μπανανας κ τα λιωνει στο στόμα( κ ας τρεμω εγώ μη μου το καταπιει έτσι κ πνίγει), κ ροκανιζει το μήλο. Πάντως αφού δε την πείραξε νομίζω είσαι οκ. Είχε γκρινιτσα ή πονάκια;

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλώς δεν το χώνεψε. Ο μικρός μου που πλέον δεν τρώει αλεσμένα αλλά ούτε και μασάει κανονικά κανονικά μιας & έχει μόνο 2 δοντάκια το κάνει αυτό με το καρότο!Δεν το χωνεύει ποτέ σε όσο μικρά κομματάκια και αν το έχω δώσει και όσο μαλακό και αν είναι!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Είμαι κι εγώ μια baby led weaning μαμά. Αφού ξεκινήσαμε με το κουτάλι καλά για μια βδομάδα και μετά δεν άνοιγε το στόμα, αποφάσισα να ακολουθήσω αυτή τη μέθοδο. Στην αρχή έπιανε τα κομματάκια, τα έβαζε στο στόμα, τα ρουφούσε κι όλο και κάτι έτρωγε. Και σιγά σιγά όλο και καλύτερα. Τώρα όμως έχει μια βδομάδα που τα βάζει στο στόμα και τα βγάζει κατευθείαν, παίζει, τα ζουλάει και τα πετάει στο πάτωμα. Ε μετά της δίνω εγώ με το χέρι μου λίγο κοτοπουλάκι και το τρώει. Και θέλω να σας ρωτήσω, πόσο καιρό σας πήρε περίπου μέχρι το μωρό να τρώει μια κάποια ποσότητα; Είχε γενικά πισογυρίσματα, μια να τρώει και μια όχι; Είμαστε 7,5 μηνών.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Psi σου εχω στειλει πμ

 

Αν η τροφη δεν εχει ανακατευτει καλα με σαλιο και δεν εχει γινει λιωμα στο στομα πριν περασει στο στομαχι, δεν χωνευεται. Εμας μας συμβαινει αυτο με πολλες τροφες. Απ'τη στιγμη που δεν εχει ενοχλησεις το μωρο μπορεις να συνεχισεις να του τις δινεις.

 

Dolorita σιγουρα θα υπαρχουν πισωγυρισματα, οπως αλλωστε και με οτιδηποτε καταφερνει ενα μωρο. Ο γιος μου ειναι το τρανταχτο παραδειγμα. Τη μια τρωει τα παντα και την αλλη μονο το γαλα μου. Επισης απο μερα σε μερα αλλαζει και το τι ειδος τροφης προτιμουν. Σημερα πχ ο δικος μου ηθελε να τρωει μονο υδατανθρακες. Εδω θα σε βοηθησει το να δινεις ποικιλια τροφων. Μπορει να μη θελει να φαει καροτα σημερα (ενω χθες τα χε τσακισει) αλλα να προτιμαει το ρυζι πχ

 

Ενω απο 10 μηνων περιπου αρχισε να τρωει ποσοτητα, τον τελευταιο 1,5 μηνα που ολο αρρωσταινε και εχει ταλαιπωρηθει, το τι ποτε και ποσο τρωει εχει αλλαξει τραγικα! Απλα κανω υπομονη.

 

Ειναι οκ να δινεις με το χερι σου φαγητο στο μωρο αρκει να μην το ζορισεις να φαει εαν δειχνει πως δε θελει.

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

μανούλες,εγώ έχω δώσει στη μικρή μου,8 1/2 μηνών μήλο και μπανάνα κόβει κομματάκια αλλά κάνει σαν να πνίγεται ενώ ουσιαστικά το κομμάτι δεν έχει φτάσει σε σημείο για καταποση

τρομάζω λοιπόν κι εγώ και της το βγάζω το κομμάτι από το στόμα

τι να κάνω;

φοβάμαι αν την αφήσω μην πνιγεί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μανούλες,εγώ έχω δώσει στη μικρή μου,8 1/2 μηνών μήλο και μπανάνα κόβει κομματάκια αλλά κάνει σαν να πνίγεται ενώ ουσιαστικά το κομμάτι δεν έχει φτάσει σε σημείο για καταποση

τρομάζω λοιπόν κι εγώ και της το βγάζω το κομμάτι από το στόμα

τι να κάνω;

φοβάμαι αν την αφήσω μην πνιγεί

 

Κάνει σαν να πνίγεται ή σαν να αναγουλιάζει;

Με την μπανάνα δεν έχεις πρόβλημα για να πνιγεί. Προτίμησε μαλακές τροφές κι άστην να πειραματιστεί για να μάθει να διαχειρίζεται το πόσο μεγάλα κομμάτια κόβει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι! Πριν 3-4 βδομαδες ειχα δωσει στη μικρη μου να γλειψει λιγο μηλο απο αυτο που ετρωγα εγω. Αυτη με τα κοφτερα της ουλα εκοψε ενα κομματι και το καταπιε. Δεν πνιγηκε αλλά την επόμενη μέρα βγήκε στα κακά της ατόφιο! Αυτό έγινε γιατι δεν έλιωσε επειδη ειναι σκληρο?

 

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν το μάσησε καλά και το έντερο δεν το αφομοίωσε. Είναι φυσιολογικό, είναι μικρή ακόμα. Όσο μεγαλώνει θα μασάει καλύτερα, θα πέπτει σωστά και το έντερο θα αφομοιώνει τις τροφές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κάνει σαν να πνίγεται ή σαν να αναγουλιάζει;

Με την μπανάνα δεν έχεις πρόβλημα για να πνιγεί. Προτίμησε μαλακές τροφές κι άστην να πειραματιστεί για να μάθει να διαχειρίζεται το πόσο μεγάλα κομμάτια κόβει.

 

σαν να πνίγεται!

τι τροφές να της δίνω;

Link to comment
Share on other sites

σαν να πνίγεται!

τι τροφές να της δίνω;

 

Βρασμένα λαχανικά οπως καρότο, πατάτα, μπρόκολο, κουνουπίδι, μαλακά κι ώριμα φρούτα όπως μπανάνα, αχλάδι, ίνες κρέατος ή σε κιμά, ρύζι.

Θα δεις σιγά σιγά τι μπορεί να διαχειριστεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το μωρο ειναι πλεον 10 μηνων και τρωει μονο οτι πιανει με το χερακι της (δοντια δεν εχει ακομα).

Εστι ολα τα τρωει θεοστεγνα.Τι μπορω να κανω με τροφες οπως το λαδι, κρεμμυδι, μαιντανο, που τις θεωρω πολυτιμες;πως να τις προσφερω;εσεις τι κανετε; Ουτε ζωμο πινει πλεον.

Επισης οτι φαει το βρισκω στα κακα της ατοφιο ειναι φυσιολογικο; να μην διασπα τιποτα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαδι του βαζω πανω απ'τα λαχανικα οπως και στα δικα μας. Επισης του φτιαχνω χουμους που του αρεσει πολυ με λαδι και ταχινι. Επισης του δινω

βουτυρα καρπων και σπορων (αμυγδαλου, ηλιοσπορου, κασιους) που εχουν πολλα λιπαρα πανω σε ψωμι ή ρυζογκοφρετα αλλα θα σου προτεινα να της δωσεις μετα το χρονο. Κατι αλλο που κανω ειναι να του βαλω λαδι καρυδας μεσα στο σμουθι του...το λατρευει! Μαιντανο βαζω ψιλοκομμενο σε πατατοσαλατες, μανιταρια ψητα, στο τοφου...με τον ιδιο τροπο τον καταφερνω να φαει και αλλες φρεσκες πρασιναδες οπως δυοσμο, μεντα, σχοινοπρασο, ανιθο κλπ. Το κρεμμυδι παρομοιως ψιλοκομμενο και το βαζω κυριολεκτικα παντου, ωμο ή μαγειρεμενο. Ο Νηρεας, που παντα συμμετεχει στη διαδικασια του μαγειρεματος, την ωρα που κοβω κρεμμυδι το βουταει και το τρωει ετσι ωμο χαχα. Στην ηλικια που ειναι μπορει να τρωει κι απ'το δικο σας φαγητο αρκει να εχει λιγο ή ακομα καλυτερα καθολου αλατι.

Ειναι φυσιολογικο να μην διασπωνται οι τροφες ακομα.

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Galanodel σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Δεν καταλαβα ομως πως θα της το σερβιρω.Της δινω κομματακια ενα ενα στο χερι της ή της αφηνω μπροστα της δυο για να διαλεξει, αν της αφησω περισσοτερες μπουκιες ή ολο το πιατο αρχιζει και τα πεταει ολα κατω -ειναι πολυ νοικοκυρα και τον χωρο μπροστα της τον θελει καθαρο;):D. Δεν ειναι και πολυ του φαγητου αλλωστε κι αυτο με δυσκολευει λιγο. Εν τω μεταξυ την μπουκια που θα της δωσω την ψειριζει λιγο, θα την κοψει στη μεση, αν εχει επανω κατι που δεν της αρεσει θα το βγαλει, ακομη και το ψωμι το κοβει ψιχουλακια και το τρωει. Το γευμα της κραταει 1 ωρα. Λαδι αν της βαλω απο πανω μενει ολο στο χερι της και της γλυστρανε κι ολας τα κομματια που κραταει.

Κρεμμυδι της εδωσα κι εγω στην ιδια φαση, δεν της αρεσε, προτιμα τα πατατοφλουδα ή τα κολοκυθακια που εχουν πεσει στο πατωμα... :shock:

Τα μωρα μας εχουν δυο μηνες διαφορα νομιζω.Εσυ πως σερβιρεις το φαγητο του;ποση ωρα κανει να φαει;σε τι μεγεθος ειναι τα κομματια που δινεις;ταχινι σε τι ηλικια εδωσες;οι ξηροι καρποι-αρα και τα παραγωγα τους- δεν δινονται μετα το χρονο;θα ηθελα να της αυξησω τα λιπαρα που καταναλωνει αλλα δεν ξερω πως -απεχουμε και απο γαλακτοκομικα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Τις φακες και γενικα τις σουπες, του τις δινω σε μπωλ, το οποιο σηκωνει με τα χερια του κι αρχιζει να πινει!!! Μετα βουταει και το χερι του μεσα και αρχιζει να τρωει τα πιο στερεα κομματια.

 

Εχω ενα μπλογκ στο οποιο γραφω και μερικες baby led weaning εμπειριες μας. Ειναι στα αγγλικα αλλα εχει πολλες φωτος. Αν θελει καποια να της στειλω με πμ το λινκ γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται να το γραψω εδω.

Α μπραβο, αυτο θα δοκιμασω! ουτως η αλλως ξερει να πινει σχεδον μονη της νερο απο το ποτηρι, εχτες ηπιε και την φρουτοκρεμα ετσι -εως τωρα επινε με το καλαμακι, κι επειδη επινε λιγο συμπληρωνα με φρουτοσαλατα. Ισως τα στερεεα κομματια να μπορει να τα πιασει και με το πιρουνι;θα δοκιμασω, αν τα καταφερει θα ξετρελαθει. Ξερεις πολλες φορες δεν της αρεσει καποια τροφη και την τρωει μονο και μονο επειδη ειναι καινουρια ή επειδη την τρωει με καποιον νεο τροπο σαν παιχνιδι, οποτε ισως ετσι φαει και λιγα λαχανικα, που δεν της αρεσουν.

Πωπω! μου εβαλες ιδεες!

Αν θες στειλε μου το λινκ! με ενδιαφερει - και οτι αλο εχεις σχετικο! Παρολο που τρωμε με αυτη την μεθοδο σχεδον απο την αρχη, τωρα εχει αυξησει τις ποσοτητες που τρωει -και την ποικιλια- γι αυτο ψαχνομαι.

Σ'ευχαριστω!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα και από μένα, στις 11 Ιουνίου κλείνουμε τους 6 μήνες και θα ξεκινήσουμε στερεες. Με ενδιαφέρει να ακολουθήσω τη συγκεκριμένη μέθοδο, αλλα δεν γνωρίζω αρκετά, όπως για παράδειγμα ξεκινάμε κατευθείαν με στέρεες τροφές ή να δώσω και φρούτα αλεσμένα παράλληλα?Θέλω να πω ότι δίνουμε αποκλειστικά και μόνο στέρεες τροφές ή δίνουμε και κανένα γεύμα αλεσμένες? Φαντάζομαι πως δεν πρέπει να δώσω και αλεσμένη, γιατί θα μπερδευτεί πολύ το μωρό. Όσο για την αρχή, ακολουθούμε το πρόγραμμα του παιδίατρου, απλά δεν τα αλέθουμε, ή υπάρχει άλλη ακολουθία στα γεύματα (λαχανικά-φρούτα-κρέας κλπ) ή απλώς..όλα επιτρέπονται?

Είναι πολύ ωραίο θέμα και οι μανούλες που εφαρμόζουν τη συγκεκριμένη τακτική καλό είναι να μας κατατοπίσουν, γιατί ειδικά εγώ είμαι τελείως άπειρη!

Με τις γιαγιάδες τί κάνατε? Η δικιά μας θα φρίξει, εμ, σου λέει αν δεν φάει το μωρό τις φρουτόκρεμες του εμπορίου, πώς θα φουσκώσει?? Ε, θα παίξει και η ατάκα "εμείς πώς σας μεγαλώσαμε? Δεν πάθατε τίποτα" και θα ακολουθήσει το γνωστό κήρυγμα!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω Μπουρμπουρ απαραδεκτη ειμαι να σου απανταω μετα απο τοσο καιρο! Πως μου ξεφυγε το μηνυμα σου?!

 

Ναι μωρε εχουνε τις προτιμησεις τους τα ζουζουνια! Γενικως μην αγχωνεσαι με την ποσοτητα που τρωει. Το πιο βασικο ειναι η ποικιλια! Εγω στην αρχη του τα εδινα ενα ενα κομματακι και μετα κανονικα σε πιατο/μπωλ με πιρουνι και κουταλι. Πλεον ο Νηρεας τρωει μεσα σε 15 λεπτα περιπου αλλα στην αρχη εκανε κι αυτος καμια ωρα. Του εχω δωσει κομματακια ολων των μεγεθων. Πχ. αν δεν ειναι πεινασμενος πολυ και κανει υπομονη του κοβω σε μικρες μπουκιτσες την τηγανιτα του και την τρωει με πιρουνι, αλλιως του τη δινω ολοκληρη και την τρωει με τα χερια. Δεν ειναι απαραιτητο να κοβεις μικροσκοπικα κομματακια αρκει να μπορει να το πιασει το παιδι και μετα τη βρισκει την ακρη. Ταχινι αν θυμαμαι καλα του ειχα δωσει λιγο πριν τον χρονο οπως και γαλα αμυγδαλου, αν και ναι προτεινεται να δινουμε μετα το χρονο (ουπς). Ο δικος μου σε λιγες μερες γινεται 20 μηνων,εσενα? Σου στελνω το λινκ με πμ.

 

Τσαρλι γεια σου! Συμφωνα με τη μεθοδο ξεκιναμε αμεσως με στερεες και δεν αλεθουμε. Τωρα εαν θελεις μπορεις να κανεις μια μιξη αλλα πραγματικα δεν χρειαζεται. Σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο http://www.amazon.com/Baby-Led-Weaning-Essential-Introducing-Confident/dp/161519021X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1369316824&sr=1-1&keywords=baby+led+weaning θα σε βοηθησει πολυ. Πολλες απ'τις μαμαδες που εφαρμοζουν τη μεθοδο, ξεκινουν κατευθειαν με κανονικο φαγητο αυτο δηλαδη που τρωμε και 'μεις. Εγω ενιωθα πιο ανετα να ξεκινησω με λαχανικα και φρουτα και σιγα σιγα αρχισα να του δινω απ'το δικο μας. Αν νιωθεις ανετα ακολουθησε τις οδηγιες του παιδιατρου. Εγω εκανα μια μιξη απ'αυτα που διαβασα στο βιβλιο της μεθοδου και στα βιβλια που εχω για βιγκαν διατροφη. Επισης στο βιβλιο λεγεται πως δε θα πρεπε να αγχωνομαστε τοσο για τις αλλεργιες και πως τα μωρα τεινουν να αποφευγουν να τροφες στις οποιες αργοτερα παρουσιαζουν αλλεργια (φυσικα αυτο γινεται οταν δινεις στο παιδι την επιλογη να φαει ή οχι καποια τροφη και οχι αν το ταιζεις με το ζορι μ'ενα κουταλι).

 

Αχ γλυκια μου, με τις γιαγιαδες υπομονη. Αν επιμεινεις καποια στιγμη θα το χωνεψουν. Εδω και καποιους μηνες δεν με ενοχλουν πλεον ουτε για τη διατροφη, τον τροπο που γινεται, ουτε για το θηλασμο. Και 'γω εχω ακουσει πολλα κουλα ασ'το! Οσο για το πως μας μεγαλωσαν, απο που να αρχισω...απ'το οτι απ'τις πρωτες μερες της ζωης μας καταναλωνουμε τεραστιες ποσοτητες σακχαρων που μας δημιουργουν ενα καρο προβληματα...απο τα αυξανομενα ποσοστα παιδικου διαβητη και παχυσαρκιας? Στον αιωνα που ζουμε αυτα ειναι τα προβληματα υγειας που αντιμετωπιζουν τα παιδια και οχι ο υποσιτισμος (οκ με καποιες θλιβερες εξαιρεσεις) γι αυτα πρεπει να ανησυχουμε.

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από μένα, στις 11 Ιουνίου κλείνουμε τους 6 μήνες και θα ξεκινήσουμε στερεες. Με ενδιαφέρει να ακολουθήσω τη συγκεκριμένη μέθοδο, αλλα δεν γνωρίζω αρκετά, όπως για παράδειγμα ξεκινάμε κατευθείαν με στέρεες τροφές ή να δώσω και φρούτα αλεσμένα παράλληλα?Θέλω να πω ότι δίνουμε αποκλειστικά και μόνο στέρεες τροφές ή δίνουμε και κανένα γεύμα αλεσμένες? Φαντάζομαι πως δεν πρέπει να δώσω και αλεσμένη, γιατί θα μπερδευτεί πολύ το μωρό. Όσο για την αρχή, ακολουθούμε το πρόγραμμα του παιδίατρου, απλά δεν τα αλέθουμε, ή υπάρχει άλλη ακολουθία στα γεύματα (λαχανικά-φρούτα-κρέας κλπ) ή απλώς..όλα επιτρέπονται?

Είναι πολύ ωραίο θέμα και οι μανούλες που εφαρμόζουν τη συγκεκριμένη τακτική καλό είναι να μας κατατοπίσουν, γιατί ειδικά εγώ είμαι τελείως άπειρη!

Με τις γιαγιάδες τί κάνατε? Η δικιά μας θα φρίξει, εμ, σου λέει αν δεν φάει το μωρό τις φρουτόκρεμες του εμπορίου, πώς θα φουσκώσει?? Ε, θα παίξει και η ατάκα "εμείς πώς σας μεγαλώσαμε? Δεν πάθατε τίποτα" και θα ακολουθήσει το γνωστό κήρυγμα!

Θα σου πω την αληθεια, δεν θα τη συνστουσα τη μεθοδο, ειναι ψυχοφθορα, πως θα δωσεις τη μια και την αλλη τροφη, ο φοβος του πνιγμου τους πρωτους μηνες, λερωνει πολυ (δεν μας εχει μεινει παντελονι/μπλουζα καθαρη, λερωνει κι εμενα καθε φορα που τρωει) και το μωρο τρωει αναγκαστικα μικροτερη ποσοτητα, Εγω την ακολουθησα αναγκαστικα γιατι αλλιως δεν ετρωγε.

Καλυτερα να ξεκινησεις με αλεσμενα (προγραμμα θα σου δωσει ο παιδιατρος) να δεις και το παιδακι σου πως αντιμετωπιζει τις στερεες, τι ποσοτητα θελει να τρωει, και πολυ γρηγορα αλλα σταδιακα μειωνε το αλεσμα για να φτασεις σε κομματια. Κι ετσι μπορεις στο χρονο επανω να φτασει να τρωει μονος του.

Δε σημαινει οτι αν δεν κανεις blw πρεπει να δωσεις ετοιμες κρεμες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Πωπω Μπουρμπουρ απαραδεκτη ειμαι να σου απανταω μετα απο τοσο καιρο! Πως μου ξεφυγε το μηνυμα σου?!

Δεν πειραζει, αρρωστησαμε κι οικογενειακως εδω και 3 εβδομαδες και καναμε τρομερο πισογυρισμα στις ποσοτητες του φαγητου.:(

 

Πριν αρρωστησει ξεκινησα να της δινω το φαγητο της σε κανονικο πιατο με μεγαλη επιτυχια οταν πειναει.Εφαγε και φακες απο ποτηρι ενω κρατουσαμε μαζι το κουταλι, με τον ιδιο τροπο της εδωσα την επομενη κουνουπιδι (σε ποτηρι με πιρουνι) και το εφαγε(!) -πρωτοφανες! οταν ξαναδοκιμασα δεν πετυχε ομως...

Προσεξα πως θελει να παιρνει ακομα πιο μεγαλα κομματια αλλα το οτι δεν εχει ακομα κανενα δοντι δεν την βοηθα.

Εν τω μεταξυ πανω που το λεγαμε ξεκινησε να τρωει κρεμμυδι ωμο! το βουτηξε απο το ταψι μια μερα που μαγειρευαμε, πλεον της το δινω σαν σνακ και το μασουλαει οπως το ψωμι!!!

Αποφασισα να της μαγειρευω κανονικα λαδερα φαγητα μονο γι' αυτην, πχ αρνακι με φασολακια, ωστε να μπορω να βαζω διαφορα δευτερευοντα υλικα (κρεμμυδακι,λαδι,ανιθο,μαιντανο,λεμονι κτλ), να μη δεσμευομαι απο αυτα που μαγειρευω για μας αν κατι δεν κανει να το φαει, αλλα ουτε να της μαγειρευω μονο νεροβραστα, οπως εκανα μεχρι τωρα.

Ευτυχως καλοκαιριαζει και εδω και λιγες μερες την γδυνω τελειως οταν τρωει!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Πολλες απ'τις μαμαδες που εφαρμοζουν τη μεθοδο, ξεκινουν κατευθειαν με κανονικο φαγητο αυτο δηλαδη που τρωμε και 'μεις. Εγω ενιωθα πιο ανετα να ξεκινησω με λαχανικα και φρουτα και σιγα σιγα αρχισα να του δινω απ'το δικο μας.

 

Βέβαια, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Δεν υπάρχει αντίφαση ανάμεσα στα φρούτα και λαχανικά και στο "δικό μας" φαγητό. Δεν είναι ότι εμείς οι μεγάλοι τη βγάζουμε με hot dogs και για να φάει φρούτο το παιδί μας πρέπει να του το ετοιμάσουμε έξτρα :-D Εκεί που τρως το φρούτο σου, μπορείς να κόβεις κομματάκια να τρώει το παιδί όσο θέλει. Εκεί που τρως κοτόπουλο, δίνεις και στο παιδί - δεν είναι ανάγκη να του δώσεις ντε και καλά την πέτσα :-D Είναι πάρα πολύ απλή μέθοδος, η βασική φιλοσοφία της είναι να μην αγχώνεσαι με το φαγητό, να βλέπεις το φαγητό σαν μια ώρα χαλάρωσης για όλη την οικογένεια, να μην προσπαθείς να ακολουθήσεις συγκεκριμένες οδηγίες, κι από κει και πέρα με λίγο κοινό νου βρίσκεις τι βολεύει εσένα και το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Δεν υπάρχει αντίφαση ανάμεσα στα φρούτα και λαχανικά και στο "δικό μας" φαγητό. Δεν είναι ότι εμείς οι μεγάλοι τη βγάζουμε με hot dogs και για να φάει φρούτο το παιδί μας πρέπει να του το ετοιμάσουμε έξτρα Εκεί που τρως το φρούτο σου, μπορείς να κόβεις κομματάκια να τρώει το παιδί όσο θέλει. Εκεί που τρως κοτόπουλο, δίνεις και στο παιδί - δεν είναι ανάγκη να του δώσεις ντε και καλά την πέτσα Είναι πάρα πολύ απλή μέθοδος, η βασική φιλοσοφία της είναι να μην αγχώνεσαι με το φαγητό, να βλέπεις το φαγητό σαν μια ώρα χαλάρωσης για όλη την οικογένεια, να μην προσπαθείς να ακολουθήσεις συγκεκριμένες οδηγίες, κι από κει και πέρα με λίγο κοινό νου βρίσκεις τι βολεύει εσένα και το παιδί.

 

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες. Απλα στην δικη μας περιπτωση, το "δικο μας" φαγητο ηταν ιδιαιτερα ανθυγιεινο. Οταν αρχισα να μαγειρευω για τον Νηρεα, αρχισα να τρωω λαχανικα στον ατμο, φρουτοσαλατες και να μειωνω και σχεδον να αποκλειω απ'τη διατροφη μου επεξεργασμενες τροφες. Εκανα διαφορα πειραματα οπως το να κοψω (και μετα να αρχισω παλι αλλα σε πολυ μικροτερες ποσοτητες) την καταναλωση αλατιου και ζαχαρης. Πραγματικα νιωθω παρα πολυ ομορφα με ολες αυτες τις αλλαγες που εχω κανει στη διατροφη μου απο πολλες αποψεις. Οπως καταλαβαινεις ολο αυτο ηταν ως ενα μεγαλο βαθμο ενα μαθημα για'μενα, παρα καποια πολυ ιδιαιτερη μεταχειριση για τον μικρο. Στην αρχη το μονο που ειχα να κανω ηταν να ενημερωθω για το τι ειναι ασφαλες να τρωει ενα μωρο και τι οχι, αλλα και τι ειναι καλο να τρωμε και 'μεις οι ενηλικες. Απο'κει και περα ολα ηταν και ειναι πολυ ευκολα, ειλικρινα. Διαβαζω για το τι ειναι πιο ευκολο και τι οχι και τελικα καταληγω (παρ'ολο που συστηνω το blw με κλειστα τα ματια) στο οτι δεν ξερω αν ειναι πιο ευκολο ή/και γρηγορο το να καθαριζεις ενα μωρο, τα ρουχα(οταν ειναι χειμωνας) και το καρεκλακι του μετα απο καθε γευμα ή το να εχεις να φτιαξεις ξεχωριστο φαγητο, να πολτοποιησεις, να ταισεις και μετα να πλυνεις πιατο/κουταλι και ο,τι αλλο εχει ενδεχομενως λερωθει. Απλα πιστευω πως οποια επιλογη και να παρουμε σχετικα με τη διατροφη αλλα και με οτιδηποτε καλο ειναι να γινεται ενημερωμενα. υστερογραφο δεν αγχωθηκα ποτε για πνιγμονη...εμαθα απο νωρις τι πρεπει να κανω σ'αυτην την περιπτωση και απλα αφησα το μωρο να κανει τη δουλεια του...δεν χρειαστηκε μεχρι τωρα να εφαρμοσω

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα κλείσαμε τους 6 μήνες και εδώ και 1 εβδομάδα (μετά από παρότρυνση της παιδιάτρου για εισαγωγή αλεσμένων τροφών) του δίνω μπανανούλα, μηλαράκι, καρότο, πατάτα. Όχι αλεσμένα, τα αφήνω στο δίσκο, αλλά δεν κάνει καμία κίνηση να τα πιάσει. Του τα δίνω εγώ στο στόμα, τα ψιλογλύφει, τα ρουφάει, αλλά όλα καταλήγουν έξω, με αποτέλεσμα να μην τρώει τίποτα και όλοι (γιαγιά-παπούς-αδέρφια-φίλοι) να ανησυχούν (μήπως πνιγεί) και να με θεωρούν τρελή. Και η παιδίατρος το βλέπει πολύ περίεργο το εγχείρημά μας. Τώρα μας είπε να ξεκινήσουμε κοτόπουλο και μοσχάρι. Μα πώς θα φάει κρέας, όταν δεν τρώει τα πιο μαλακά (π.χ. μπανάνα κλπ).

Μόνος του δεν κάνει καμία κίνηση να τα αρπάξει, όπως βλέπω ότι κάνουν άλλα μωράκια στο youtube. Από κιλά είμαστε 8100 (πέρασε γαστρεντερίτιδα 1 μήνα και είχε τρελές διάρροιες και χάσαμε).

Θέλει υπομονή, το ξέρω, αλλά δέχομαι μεγάλη πίεση.

Επίσης έχω προσέξει ότι δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον όταν τρώμε με κουτάλι εμείς. Και αν κάνεις πως του δίνεις με το κουτάλι, ανοίγει διάπλατα το στόμα του.

Πώς συνεχίζουμε σε αυτήν την περίπτωση?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...