Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζωγραφική


Recommended Posts

Κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 12 μηνών και θα ήθελα να της πάρω μαρκαδόρους,δαχτυλομπογιές ή κάτι άλλο που κάνει για την ηλικία της,για να ζωγραφίζει.Τι προτείνετε?Είναι νωρίς ακόμα?Είδα κάτι μαρκαδόρους γνωστής μάρκας που λένε από 3 ετών.Εσείς με τι ζωγραφίζετε και πού?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα. Δεν θα μπορεί να ζωγραφίσει μόνο στα στόμα θα τις βάζει....Η δική μου γύρω στα 2 ξεκίνησε να μουτζουρώνει με μεγάλη επίβλεψη και τώρα που είναι 3 άρχισε να ζωγραφίζει ας πούμε πράγματα ...κυρίως βάφει ζωγραφιές χωρίς χρώματα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα. Δεν θα μπορεί να ζωγραφίσει μόνο στα στόμα θα τις βάζει....Η δική μου γύρω στα 2 ξεκίνησε να μουτζουρώνει με μεγάλη επίβλεψη και τώρα που είναι 3 άρχισε να ζωγραφίζει ας πούμε πράγματα ...κυρίως βάφει ζωγραφιές χωρίς χρώματα :wink:

 

 

ακριβως...

και μεις φαγαμε ηττα!!!! της πηρα κηρομπογιες οταν ηταν ενος ετους, τις οποιες ουδεποτε ακουμπησε σε χαρτι.... τις εφαγε... :|

 

και μαλιστα τσατιζοταν οταν εβλεπε τον πατερα της και μενα να ζωγραφιζουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 17 μηνων και της πηρα απο τα elc την νερομαγεια . ειναι ενα μικρο μαγικο χαλι και ενα μαρκαδορακι που γεμιζει νερο. Ζωγραφιζει στο χαλακι και καθως αυτο στεγνωνει εξαφανιζεται η ζωγραφια ...και φτου και απο την αρχη. Ειναι για 18+ και κοστιζει 25 ευρω. Ασε που αμα θελει να χρησημοποιησει τον μαρκαδορο αλλου , αυτος δε γραφει και ετσι γλιτωνω ζημιες στους τοιχους , στο πατωμα κ.τ.λ. και στο στομα να το βαλει δεν εχει προβλημα γιατι ειναι σκετο νερο. Το χαλακι ειναι που κανει τη δουλεια απο οτι καταλαβα

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να σκέφτεσαι να δώσεις στο μικρό σου κάτι τέτοιο, σημαίνει ότι το δικό σου μικρό μπορεί να είναι έτοιμο. Πρόσφατα είδα παιδάκι 18 μηνών που χειριζόταν τους μαρκαδόρους καλύτερα από τα δικά μου παιδάκια. Είναι στο κάθε παιδί, μερικά πράγματα.

 

Αν είσαι πολύ κοντά του, δεν υπάρχει κίνδυνος να φάει τις μπογιές, ωστόσο μπορεί να βαρεθείς να του τις παίρνεις από το στόμα.

 

Πάρε μαρκαδόρους washable, που σημαίνει ότι πλένονται και βγαίνουν. Υπάρχουν πολλές μάρκες. Αν δεν τους χρησιμοποιήσει το παιδί, σου, φύλαξέ τους κάπου και εμφάνισέ τους ξανά μετά από κάμποσους μήνες. Χαμένοι δεν θα πάνε σίγουρα. Φυσικά, αν ζωγραφίσει το παιδί σε κάποια επιφάνεια που δεν είναι χαρτί, του υπενθυμίζεις ότι μόνο στο χαρτί ζωγραφίζουμε, γιατί κάποια στιγμή θα πιάσει κατά λάθος στο χέρι του και κάτι που δεν είναι washable! Για καλό και για κακό, εμείς δίνουμε μαρκαδόρους μόνο όταν είμαστε παρόντες στο ίδιο δωμάτιο. Ωστόσο, δεν πολυενδιαφθηκαν τα παιδιά να τους δοκιμάσουν για να λερώσουν, καθώς έχουν στη διάθεσή τους μπόλικο χαρτί σε μεγάλα μπλοκ.

 

Επίσης ενδιαφέρον παιχνίδι, για την ηλικία που είστε είναι να ζωγραφίζεις εσύ διάφορα οικεία αντικείμενα και ζωάκια, να παρακολουθεί το παιδί και να "συζητάτε".

 

Τα δικά μου παιδάκια άρχισαν να παίζουν με μαρκαδόρους γύρω στους 18 μήνες, αλλα δεν θυμάμαι και με ακρίβεια. Πιο μικρά, τους ζωγράφιζα με δαχτυλομπογιές στο μπάνιο, αλλα ήταν λίγο φασαρία αυτό και δεν το κάναμε πολλές φορές. "Μαρκαδόρους" με νερό έπαιξαν για μικρό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 12 μηνών και θα ήθελα να της πάρω μαρκαδόρους,δαχτυλομπογιές ή κάτι άλλο που κάνει για την ηλικία της,για να ζωγραφίζει.Τι προτείνετε?Είναι νωρίς ακόμα?Είδα κάτι μαρκαδόρους γνωστής μάρκας που λένε από 3 ετών.Εσείς με τι ζωγραφίζετε και πού?

 

κ γω στη μεγαλη δεν ηξερα κ ειχα παρει...αποτελεσμα

ζωγραφισμενοι τυχοι ,καναπεδες.κουρτινες,επιπλα,χαλια,πατωματα ΟΛΑ

και επισης η γλωσσα της τα μουτρα της τα χερια της κ τα ρουχα της :twisted:

μετα τα 3 πιστευω οτι ειναι η καταλληλη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους πήρα μαρκαδόρους που βγαίνουν με το νερό, αλλά για το μόνο που έδειξαν ενδιαφέρον είναι πώς θα βγάλουν τα μάτια τους χρησιμοποιώντας διαφορετικά χρώματα. Τους έφερε όμως μία απ'τις νονές έναν πίνακα ζωγραφικής (αυτούς με το ειδικό μολυβάκι που ζωγραφίζεις πάνω και μετά με ένα μοχλάκι που το πας δεξιά/αριστέρα σβήνει η ζωγραφιά σου. Δεν έχω ιδέα πώς λέγονται). Ξετρελάθηκαν. Δεν κατάφεραν ακόμη να κρατήσουν σωστά το μολύβι, αλλά συνέχεια μ'αυτό ασχολούνται.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να σκέφτεσαι να δώσεις στο μικρό σου κάτι τέτοιο, σημαίνει ότι το δικό σου μικρό μπορεί να είναι έτοιμο. Πρόσφατα είδα παιδάκι 18 μηνών που χειριζόταν τους μαρκαδόρους καλύτερα από τα δικά μου παιδάκια. Είναι στο κάθε παιδί, μερικά πράγματα.

 

Αν είσαι πολύ κοντά του, δεν υπάρχει κίνδυνος να φάει τις μπογιές, ωστόσο μπορεί να βαρεθείς να του τις παίρνεις από το στόμα.

 

Πάρε μαρκαδόρους washable, που σημαίνει ότι πλένονται και βγαίνουν. Υπάρχουν πολλές μάρκες. Αν δεν τους χρησιμοποιήσει το παιδί, σου, φύλαξέ τους κάπου και εμφάνισέ τους ξανά μετά από κάμποσους μήνες. Χαμένοι δεν θα πάνε σίγουρα. Φυσικά, αν ζωγραφίσει το παιδί σε κάποια επιφάνεια που δεν είναι χαρτί, του υπενθυμίζεις ότι μόνο στο χαρτί ζωγραφίζουμε, γιατί κάποια στιγμή θα πιάσει κατά λάθος στο χέρι του και κάτι που δεν είναι washable! Για καλό και για κακό, εμείς δίνουμε μαρκαδόρους μόνο όταν είμαστε παρόντες στο ίδιο δωμάτιο. Ωστόσο, δεν πολυενδιαφθηκαν τα παιδιά να τους δοκιμάσουν για να λερώσουν, καθώς έχουν στη διάθεσή τους μπόλικο χαρτί σε μεγάλα μπλοκ.

 

Επίσης ενδιαφέρον παιχνίδι, για την ηλικία που είστε είναι να ζωγραφίζεις εσύ διάφορα οικεία αντικείμενα και ζωάκια, να παρακολουθεί το παιδί και να "συζητάτε".

 

Τα δικά μου παιδάκια άρχισαν να παίζουν με μαρκαδόρους γύρω στους 18 μήνες, αλλα δεν θυμάμαι και με ακρίβεια. Πιο μικρά, τους ζωγράφιζα με δαχτυλομπογιές στο μπάνιο, αλλα ήταν λίγο φασαρία αυτό και δεν το κάναμε πολλές φορές. "Μαρκαδόρους" με νερό έπαιξαν για μικρό διάστημα.

 

δε θα μπορουα να τα γραψω καλυτερα..καπου εκει αρχισαμε και εμεις,,,,πρωτα κηρομπογιες,μετα ξυλομπογιες μαρκαδορους.τωρα πια κανα τετραμηνο και εχουμε κολλημα με τις νερομπογιες (αυτες που εχεις το πινελο τις κλάσικες)...δεν μου ζωγραφισε ποτε τριγυρω γιατι εκατσα μαζι της απο την αρχη και της εξηγησα και της εδειχνα...μια φορα ομως που ζωγραφισε τη πορτα με κηρομπογια δε της γκαριξα..ειπα κοιτα ποσο ασχημη ειναι η πορτα και της εξηγησα οτι δεν επιτρεπεται και τα καθαρισαμε μαζι....της πηρα και ενα τραπεζακι που εκει κανει ολες τις ασχολιες αυτες ζωγραφικη ,πλαστελινες κλπ κλπ τωρα πια ειμαστε στο επιπεδο να προσπαθει να ζωγραφιει μεσα στις γραμμουλες...παντως και ο πινακας που γραφεις και σβηνει ειναι μαγνητικος ειναι τελειος...τον εχουμε και αυτον..πια δε δειχνει τοσο ενδιαφερον αλλα στην ηλικια σας το εκανε...καμια φορα αυτα που λενε για τις ηλικιες οπως και στα παιχνιδια δεν αφορουν ολα τα παιδια...γιατι εαν το πηγαιναξε μονο με τις ηλικιες η δικια μου δε θα ειχε με τι να παιζει αφου ολα ειναι για πανω απο 3 χρονων......εαν θεωρεις οτι το παιδι ειναι ετοιμο (δωσε χαρτι και στυλο και μουτζουρωστε πρωτα) να της παρεις....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους πήρα μαρκαδόρους που βγαίνουν με το νερό, αλλά για το μόνο που έδειξαν ενδιαφέρον είναι πώς θα βγάλουν τα μάτια τους χρησιμοποιώντας διαφορετικά χρώματα. Τους έφερε όμως μία απ'τις νονές έναν πίνακα ζωγραφικής (αυτούς με το ειδικό μολυβάκι που ζωγραφίζεις πάνω και μετά με ένα μοχλάκι που το πας δεξιά/αριστέρα σβήνει η ζωγραφιά σου. Δεν έχω ιδέα πώς λέγονται). Ξετρελάθηκαν. Δεν κατάφεραν ακόμη να κρατήσουν σωστά το μολύβι, αλλά συνέχεια μ'αυτό ασχολούνται.

 

μαυτο εδω σωθηκαμε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 12 μηνών και θα ήθελα να της πάρω μαρκαδόρους,δαχτυλομπογιές ή κάτι άλλο που κάνει για την ηλικία της,για να ζωγραφίζει.Τι προτείνετε?Είναι νωρίς ακόμα?Είδα κάτι μαρκαδόρους γνωστής μάρκας που λένε από 3 ετών.Εσείς με τι ζωγραφίζετε και πού?

 

κι εμείς στα δύο ξεκινήσαμε να ζωγραφίζουμε

ήμουν υπερ των ξυλομπογιών... για να μη λερώσει τον κόσμο! εχω πάρει και ξυλομπογιές και κερομπογιές. μια μέρα πήγα στο jumbo και πήρα πλενόμενους (washable) μαρκαδόρους carrioca. ΑΠΟΤΥΧΙΑ!!!! δεν έφευγαν με τίποτα από τα ρούχα.

τελικά...ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ: GIOTTO turbo maxi

φεύγουν, απλά απλούστατα με πλύσιμο στο πλυντήριο. Τώρα δε με νοιάζει ΤΙΠΟΤΑ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα. Δεν θα μπορεί να ζωγραφίσει μόνο στα στόμα θα τις βάζει....Η δική μου γύρω στα 2 ξεκίνησε να μουτζουρώνει με μεγάλη επίβλεψη και τώρα που είναι 3 άρχισε να ζωγραφίζει ας πούμε πράγματα ...κυρίως βάφει ζωγραφιές χωρίς χρώματα :wink:

 

Δεν νομιζω πως ειναι καθολου νωρις εγω προσωπικα. Η δικη μας αρχισε να μουτζουρωνει με μολυβι στους 11 μηνες σε μεγαλα λευκα χαρτια (και εννοιωτε στο τραπεζι) και τωρα μουτζουρωνει χαλαρα με μαρκαδορους.....παρτης...οτι να'ναι. Η δικη μας διαλεξε εκεινη να αρχησει μονη της. Εβλεπε εμενα να γραφω με μολυβι και μου επερνε το μολυβι και δοκιμαζε να το κανει......ποτε δεν ειναι νωρις. Ολα ειναι υποκειμενικα για το καθε μωρακι. Αυτα μιμουνται. Εβλεπε εμενα ηθελε να το κανει. Τωρα απλα της αρεσει.....Αποψη μου ειναι οσο πιο πολλα ερεθισματα τοσο καλυτερα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αποτυχία οι Carrioca, δυστυχώς :-( Δεν ξέρω αν βγαίνουν απ'τα ρούχα, πάντως απ'τα χέρια, τη μούρη κι όπου αλλού τα βλαστάρια μας έχουν φροντίσει να αφήσουν την υπογραφή τους δε βγαίνουν ουτε με χλωρίνη! Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα που να βγαίνει όντως απ'το δέρμα τους; Λέω εγώ τώρα. :rolleyes:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αποτυχία οι Carrioca, δυστυχώς :-( Δεν ξέρω αν βγαίνουν απ'τα ρούχα, πάντως απ'τα χέρια, τη μούρη κι όπου αλλού τα βλαστάρια μας έχουν φροντίσει να αφήσουν την υπογραφή τους δε βγαίνουν ουτε με χλωρίνη! Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα που να βγαίνει όντως απ'το δέρμα τους; Λέω εγώ τώρα. :rolleyes:

 

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ: GIOTTO turbo maxi

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 12 μηνών και θα ήθελα να της πάρω μαρκαδόρους,δαχτυλομπογιές ή κάτι άλλο που κάνει για την ηλικία της,για να ζωγραφίζει.Τι προτείνετε?Είναι νωρίς ακόμα?Είδα κάτι μαρκαδόρους γνωστής μάρκας που λένε από 3 ετών.Εσείς με τι ζωγραφίζετε και πού?

 

λοιπον εμεις "ζωγραφιζουμε" απο πολυ μικρες!!!

 

το καλυτερο παιχνιδι που εχουμε παρει μεχρι τωρα λεγεται aquadoodle και ειναι ενα πανι τετραγωνο που εχει εναν υποτιθεται μαρκαδορο που τον γεμιζεις με νερο και μ'αυτον ζωγραφιζεις οτι θελεις πανω στο πανι ...μετα απλα στεγνωνει και ξαναζωγραφιζεις

πιστεψτε με θα με θυμηθητε ειναι τελειο και η μικρη μου ασχολειτε πολυ και της αρεσει να ζωγραφιζουμε και μαζι μια αυτη μια εγω.... ειναι τωρα 15 μηνων αλλα το εχουμε ειδη εναν μηνα και αν το ειχα ανακαλυψει και νωριτερα ακομη καλυτερα!!!!!

 

βρηκα αυτο το λινκ που περιγραφει το προιον

http://www.aquadoodle.com/

 

εγω το αγορασα στα κουκου!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμεις "ζωγραφιζουμε" απο πολυ μικρες!!!

 

το καλυτερο παιχνιδι που εχουμε παρει μεχρι τωρα λεγεται aquadoodle και ειναι ενα πανι τετραγωνο που εχει εναν υποτιθεται μαρκαδορο που τον γεμιζεις με νερο και μ'αυτον ζωγραφιζεις οτι θελεις πανω στο πανι ...μετα απλα στεγνωνει και ξαναζωγραφιζεις

πιστεψτε με θα με θυμηθητε ειναι τελειο και η μικρη μου ασχολειτε πολυ και της αρεσει να ζωγραφιζουμε και μαζι μια αυτη μια εγω.... ειναι τωρα 15 μηνων αλλα το εχουμε ειδη εναν μηνα και αν το ειχα ανακαλυψει και νωριτερα ακομη καλυτερα!!!!!

 

βρηκα αυτο το λινκ που περιγραφει το προιον

http://www.aquadoodle.com/

 

εγω το αγορασα στα κουκου!!!!

 

Πολυ ενδιαφερον, λες να το εχουν τα Jumbo?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια, το βρήκα κι εγω αυτο στο ιντερνετ αλλα μήπως υπαρχει τελικα σε κανένα μαγαζι να το αγοράσω? Με τα μεταφορικά του αμαζον θα μου παει ο κουκος-αηδονι!

Ξερει καμια κοπελα? Το εχετε δει σε κανενα μαγαζι/βιβλιοπωλείο?

 

https://www.amazon.co.uk/Tomy-Aquadoodle-Classic-Drawing-Toy/dp/B001F7AF4I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1320147758&sr=8-1

 

Ευχαριστώ

xx

SM

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...