Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΩΤΗΣΗ


Recommended Posts

Ο παιδίατρος που πήγα την μικρή μου στην αρχή μου έλεγε οτι είναι υπέρ του θηλασμού αλλά προσπαθούσε να με κάνει να δώσω χαμομήλι για να μην την έχω συνέχεια στο στήθος. Στην τελευταία επίσκεψη του λέω οτι έχει πολλούς κολικούς και μου λέει "θηλάζεις ε;" στραβομουτσούνιασε πρέπει να της δώσεις τσάι. Ο γυναικολόγος μου επίσης στην κλινική με πίεζε να δώσω το μωρό στις μαίες για να ξεκουραστώ και λίγο συμπληροματάκι, δεν νομίζω οτι το κάνουνε επίτηδες 8) αλλά οτι είναι λάθος πληροφορημένοι.

 

Σε διαβεβαιώ πως σε όλα τα χρόνια των σπουδών τους δεν συνάντησαν γραμμένο ούτε στα χειρότερα βιβλία τους ότι το χαμομήλι βοηθάει στους κολικούς ή ότι το συμπληρωματάκι χρειάζεται. Μπορεί να μην είχαν επαρκή πληροφρόρηση αλλά ούτε αυτά τα έμαθαν. Άρα λάθος πληροφορημένοι από δασκάλους δεν είναι....

 

Αν η πληροφόρηση προέρχεται από τους αντιπροσώπους των εταιρειών και οι γιατροί τους πιστεύουν, τι να πω, ότι είναι αφελείς; Ή τελικά ότι τους αρέσουν τα δωράκια που παίρνουν; Είτε αφελείς είναι είτε συμφεροντολόγοι, είναι ντροπή να έχουν το πτυχίο...

 

Δουλειά τους είναι, ας μπούνε στο διαδίκτυο στο google και ας γράψουν στα ελληνικά θηλασμός ή στα αγγλικά breastfeeding να ξεστραβωθούνε επιτέλους. Το να είναι κάποιος παιδίατρος και να μη γνωρίζει ούτε τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής είναι απαράδεκτο.

 

Στο pdf είναι 5 σελίδες κείμενο:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Ας το τυπώσουμε και ας το χαρίσουμε! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο παιδίατρος που πήγα την μικρή μου στην αρχή μου έλεγε οτι είναι υπέρ του θηλασμού αλλά προσπαθούσε να με κάνει να δώσω χαμομήλι για να μην την έχω συνέχεια στο στήθος. Στην τελευταία επίσκεψη του λέω οτι έχει πολλούς κολικούς και μου λέει "θηλάζεις ε;" στραβομουτσούνιασε πρέπει να της δώσεις τσάι. Ο γυναικολόγος μου επίσης στην κλινική με πίεζε να δώσω το μωρό στις μαίες για να ξεκουραστώ και λίγο συμπληροματάκι, δεν νομίζω οτι το κάνουνε επίτηδες 8) αλλά οτι είναι λάθος πληροφορημένοι.

 

Σε διαβεβαιώ πως σε όλα τα χρόνια των σπουδών τους δεν συνάντησαν γραμμένο ούτε στα χειρότερα βιβλία τους ότι το χαμομήλι βοηθάει στους κολικούς ή ότι το συμπληρωματάκι χρειάζεται. Μπορεί να μην είχαν επαρκή πληροφρόρηση αλλά ούτε αυτά τα έμαθαν. Άρα λάθος πληροφορημένοι από δασκάλους δεν είναι....

 

Αν η πληροφόρηση προέρχεται από τους αντιπροσώπους των εταιρειών και οι γιατροί τους πιστεύουν, τι να πω, ότι είναι αφελείς; Ή τελικά ότι τους αρέσουν τα δωράκια που παίρνουν; Είτε αφελείς είναι είτε συμφεροντολόγοι, είναι ντροπή να έχουν το πτυχίο...

 

Δουλειά τους είναι, ας μπούνε στο διαδίκτυο στο google και ας γράψουν στα ελληνικά θηλασμός ή στα αγγλικά breastfeeding να ξεστραβωθούνε επιτέλους. Το να είναι κάποιος παιδίατρος και να μη γνωρίζει ούτε τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής είναι απαράδεκτο.

 

Στο pdf είναι 5 σελίδες κείμενο:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Ας το τυπώσουμε και ας το χαρίσουμε! :wink:

 

ΣΩΣΤΗ!!! :lol:

 

Εγώ προσωπικά έχω πολλές άσχημες εμπειρίες απο τις δύο προηγούμενες φορές με γιατρούς που δεν ξέρανε τι τους γινότανε. Δεν βρήκα κανέναν να με βοηθήσει (γιατρό). Στο πρώτο παιδί μου πολύ γνωστός παιδίατρος στην Ελλάδα μου είπε οτι δεν φτάνει το γάλα μου και να δώσω συμπλήρωμα και πολλά ακόμα... :evil:

.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι, κοντινό μου συγγενικό πρόσωπο, που κατά τα άλλα την θεωρώ έξυπνη και μορφωμένη, με χλεύασε όταν είπα ότι σκοπεύω να θηλάσω τουλάχιστον 2 χρόνια σύμφωνα με την οδηγία του ΠΟΥ. Ανέφερε χλευαστικά την περίπτωση κάποιου τηλεοπτικού -νομίζω- μαϊντανού, που είχε πει μια "μεγάλη βλακεία", ότι θήλαζε μέχρι μεγάλη ηλικία, ανεβασμένος σε σκαμπό. Μήπως φταίει το γεγονός ότι εκείνη δεν κατάφερε (ή δεν θέλησε?) να θηλασει το δικό της μωρό? :(

 

Η μ@λ@... μου είναι ότι δεν απάντησα όσο θα ήθελα αποστομωτικά, και είπα απλώς ότι αυτό λέει ο ΠΟΥ. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε ετοιμόλογες... Είμαι ακόμη τσατισμένη...

Link to comment
Share on other sites

haido μη στεναχωριέσαι , σίγουρα θα σου ξαναδωθεί η ευκαιρία να απαντήσεις όπως πρέπει σε κάποιον -α άλλη έξυπνο-η που θα προσπαθήσει να σε κατακρίνει επειδή εσύ αποφασίζεις για το αν θα θηλάσεις ή όχι το παιδί ... σου!!!... :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε χλευαστικά την περίπτωση κάποιου τηλεοπτικού -νομίζω- μαϊντανού, που είχε πει μια "μεγάλη βλακεία", ότι θήλαζε μέχρι μεγάλη ηλικία, ανεβασμένος σε σκαμπό.

 

Ο χλευασμός δεν έχει θέση στο γεγονός, όμως εκφράζει τη στάση της στο θηλασμό...

 

Σε αυτή την περίπτωση το καλύτερο είναι να το παίξεις χαζή και να απορήσεις για το χλευασμό: "πού είναι το περίεργο"

 

Αλλάζει το κλίμα και την αναγκάζεις να απολογηθεί για το χλευασμό. Το σίγουρο είναι ότι θα πει βλακεία. Όσο συνεχίζεις να το παίζεις χαζή και να απορείς τόσο εκτίθεται ο άλλο. Συχνά στο τέλος δεν χρειάζεται να πεις τίποτα, είναι αρκετά τα όσα έχει πει...

 

Αν δεν είσαι ετοιμόλογη θα εξασκηθείς, μη σκας! :wink: Έχεις μπροστά σου πολύ καιρό για να εξασκηθείς.

 

Φυσικά και θα ανέβει στο σκαμπώ ένα παιδί, και ακροβατικά θα κάνει και σε όποια στάση θέλει θα θηλάσει. :)

 

Μήπως φταίει το γεγονός ότι εκείνη δεν κατάφερε (ή δεν θέλησε?) να θηλασει το δικό της μωρό? :(

 

Aν ήθελε και δεν τα κατάφερε σίγουρα δεν θα χλεύαζε....

 

Αντί να συγχίζεσαι συγκεντρώσου σε αυτό που κάνεις και μην προκαλείς με δηλώσεις. Αν σου πούνε οτιδήποτε να απαντάς με γενικότητες. Στην ερώτηση πόσο έχεις σκοπό να θηλάσεις απαντάς:

 

δεν ξέρω, θα δούμε, όσο θέλει, όσο πάει.

 

Γενικά το παίζεις χαζή και δεν ανοίγεις κουβέντα. Αφήνεις τους άλλους να ανοίγονται και να εκθέτουν τις υπέροχες απόψεις τους...

Είναι η καλύτερη τακτική και το μέλλον είναι μπροστά σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντί να συγχίζεσαι συγκεντρώσου σε αυτό που κάνεις και μην προκαλείς με δηλώσεις. Αν σου πούνε οτιδήποτε να απαντάς με γενικότητες. Στην ερώτηση πόσο έχεις σκοπό να θηλάσεις απαντάς:

 

δεν ξέρω, θα δούμε, όσο θέλει, όσο πάει.

 

Γενικά το παίζεις χαζή και δεν ανοίγεις κουβέντα. Αφήνεις τους άλλους να ανοίγονται και να εκθέτουν τις υπέροχες απόψεις τους...

Είναι η καλύτερη τακτική και το μέλλον είναι μπροστά σου. :wink:

 

:wink::wink::wink::wink: Σωστή! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι, κοντινό μου συγγενικό πρόσωπο, που κατά τα άλλα την θεωρώ έξυπνη και μορφωμένη, με χλεύασε όταν είπα ότι σκοπεύω να θηλάσω τουλάχιστον 2 χρόνια σύμφωνα με την οδηγία του ΠΟΥ. Ανέφερε χλευαστικά την περίπτωση κάποιου τηλεοπτικού -νομίζω- μαϊντανού, που είχε πει μια "μεγάλη βλακεία", ότι θήλαζε μέχρι μεγάλη ηλικία, ανεβασμένος σε σκαμπό. Μήπως φταίει το γεγονός ότι εκείνη δεν κατάφερε (ή δεν θέλησε?) να θηλασει το δικό της μωρό? :(

 

Η μ@λ@... μου είναι ότι δεν απάντησα όσο θα ήθελα αποστομωτικά, και είπα απλώς ότι αυτό λέει ο ΠΟΥ. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε ετοιμόλογες... Είμαι ακόμη τσατισμένη...

 

Μου αρεσε πολύ το υπονοούμενό της :arrow: ο μαιντανός έγινε μαιντανός επειδή θήλασε, ένω αυτή βγηκε έξυπνη επειδή πήρε μπουκάλι.

Μάλλον πολλες μεσημεριανές εκπομπές βλέπει....

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλω να φτιάξω μια τράπεζα γάλακτος ετσι ώστε να μπορώ να ξετσουμίζω σε περίπτωση ανάγκης αλλά εδώ στην Κύπρο δεν νοικιάζουνε θήλαστρα, τα μοναδικά που μπόρεσα να βρώ σε φαρμακεία είναι τα χειροκίνητα απο διάφορες μάρκες και το mini electric της medela. Θα με εξυπηρετήσουν αυτά ή να νοικιάσω κάποιο μεγάλο απο Ελλάδα. Αγλαία μπορώ να αρχίσω να αντλώ και για τα μεγαλύτερα παιδιά μου ή θα επηρεάσει την ανάπυξη της μπεμπούλας μου;

 

Αν υπάρχουν τα μικρά θήλαστρα υπάρχουν και τα μεγάλα. :wink: Πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι ένα μεγάλο αλλά ένα καλύτερο μικρό, δες για το swing.

 

 

 

Medela Breastfeeding

 

Marathon Trading

12 Kennedy Ave, 4th Floor

P.O. Box 21464

1509 Nicosia

 

Tel. 00357 22 899 500

Fax 00357 22 757 173

 

Αγλαία σκεφτόμουνα οτι με το swing θα μου παίρνει αρκετή ώρα να αντλήσω το γάλα που θέλω και μήπως είναι καλύτερα να νοικιάσω ένα μεγάλο απο Ελλάδα.

 

Στην εταιρεία που μίλησα μου είπαν οτι έχουν μόνο το lactina, για το syphony πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες γιατί δεν υπάρχει τώρα, επίσης μου πρότειναν να να αγοράσω το pump and style.

Τί μου προτείνεις εσύ;

Ευχαριστώ :D

.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σκεφτόμουνα οτι με το swing θα μου παίρνει αρκετή ώρα να αντλήσω το γάλα που θέλω και μήπως είναι καλύτερα να νοικιάσω ένα μεγάλο απο Ελλάδα.

 

Θα ήταν καλύτερο νομίζω. Πιστεύω ότι η άντληση αν γίνεται πάνω απο μία φορά την ημέρα είναι καλό να είναι σύντομη...

 

Στην εταιρεία που μίλησα μου είπαν οτι έχουν μόνο το lactina, για το syphony πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες γιατί δεν υπάρχει τώρα,

 

Πόσες μέρες; Αν είναι να περιμένεις μια εβδομάδα αξίζει τον κόπο αλλά για παραπάνω δεν θα το συνιστούσα. Το lactina είναι πολύ καλό αλλά δεν έχει τη φάση της διέγερσης.

 

επίσης μου πρότειναν να να αγοράσω το pump and style.

 

Να μην το αγοράσεις, είναι ακριβό θήλαστρο και με τα λεφτά που θα δώσεις νοικιάζεις 5-6 μήνες το επαγγελματικό που είναι κλάσεις ανώτερο.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Όταν νοικιάσω το θήλαστρο πότε να κάνω τις αντλήσεις; η μπεμπούλα μου είναι όλη την ώρα στο στήθος (κολλημέμη με τη μπάλα) :D , το πρωί ίσως κοιμηθεί για λίγο και το βράδυ κοιμάται γύρω στις 12 με 3:30, μετα την παίρνω στο κρεβάτι μου γιατί δεν μπορώ με τίποτα να ξυπνήσω. Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση;

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Όταν νοικιάσω το θήλαστρο πότε να κάνω τις αντλήσεις; η μπεμπούλα μου είναι όλη την ώρα στο στήθος (κολλημέμη με τη μπάλα) :D , το πρωί ίσως κοιμηθεί για λίγο και το βράδυ κοιμάται γύρω στις 12 με 3:30, μετα την παίρνω στο κρεβάτι μου γιατί δεν μπορώ με τίποτα να ξυπνήσω. Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση;

 

Elliz, το ενοικιαζόμενο σου το προτείνω γιατί έγραψες ότι θέλεις να αντλείς περισσότερο γάλα από τις ανάγκες του μωρού. Αν θέλεις να αντλήσεις μόνο για να βγεις έξω το swing σου φτάνει και σου περισσεύει. Γράψε πιο αναλυτικά τι θέλεις να κάνεις για να μη φορτωθείς ένα επαγγελματικό θήλαστρο ενώ θα μπορούσες την ίδια δουλειά να την κάνεις με ένα μικρό κι ελφρύ.

 

Το πρωί είναι καλή ώρα για άντληση. Το μωρό μεγαλώνοντας θα σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες.

 

Για την ώρα σκέψου τι θα ήθελες να κάνεις και μετά διαλέγουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Όταν νοικιάσω το θήλαστρο πότε να κάνω τις αντλήσεις; η μπεμπούλα μου είναι όλη την ώρα στο στήθος (κολλημέμη με τη μπάλα) :D , το πρωί ίσως κοιμηθεί για λίγο και το βράδυ κοιμάται γύρω στις 12 με 3:30, μετα την παίρνω στο κρεβάτι μου γιατί δεν μπορώ με τίποτα να ξυπνήσω. Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση;

 

Elliz, το ενοικιαζόμενο σου το προτείνω γιατί έγραψες ότι θέλεις να αντλείς περισσότερο γάλα από τις ανάγκες του μωρού. Αν θέλεις να αντλήσεις μόνο για να βγεις έξω το swing σου φτάνει και σου περισσεύει. Γράψε πιο αναλυτικά τι θέλεις να κάνεις για να μη φορτωθείς ένα επαγγελματικό θήλαστρο ενώ θα μπορούσες την ίδια δουλειά να την κάνεις με ένα μικρό κι ελφρύ.

 

Το πρωί είναι καλή ώρα για άντληση. Το μωρό μεγαλώνοντας θα σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες.

 

Για την ώρα σκέψου τι θα ήθελες να κάνεις και μετά διαλέγουμε. :)

 

 

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική, το γάλα θέλω να το βγάζω για να δίνω και στα μεγαλύτερα παιδιά μου καθημερινά. Φαντάζομαι οτι θα ακούγεται περίεργο, αλλά πιστεύω οτι είναι μία ενίσχυση για τον οργανισμό τους. Ειδικά αυτό το διάστημα είναι συνέχεια με ιώσεις γαστρεντερίτηδες κτλ. Σε είχα ξαναρωτήσει σε προηγούμενο πόστ

 

 

 

quote="Elliz"] Το θέμα είναι ποια θα είναι τα οφέλη για τα μεγαλύτερα παιδιά μου αξίζει να το προσπαθήσω;

 

Τα ωφέλη για τα μεγαλύτερα παιδιά δεν διαφέρουν από τα ωφέλη για τα μικρότερα παιδιά. Μπορεί το μητρικό γάλα ως τροφή και ως ενίσχυση του αμυντικού συστήματος να έχει μελετηθεί περισσότερο τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού μια και είναι περισσότερο πιθανό να βρει κάποιος ένα αξιόλογο δείγμα να κάνει τη μελέτη, όμως τα ωφέλη δε σταματούν στα δύο ή στα τρία χρόνια.

 

Διάβασε κάποια άρθρα σχετικά που θα βρεις στην παρακάτων ιστοσελίδα:

 

http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html

 

Η συγγραφέας έχει αφιερώσει όλο της το επιστημονικό έργο στο θηλασμό και μάλιστα σε μεγαλύτερες ηλικίες. Ίσως κάποια άρθρα σε εμπνεύσουν.

 

 

Για το θήλαστρο επειδή δεν έχω καθόλου χρόνο με τρία παιδιά, πιστεύω οτι ένα μεγάλο θα με βοηθήσει να αντλώ γρήγορα. Αν φυσικά το μικρότερο μπορεί να με βοηθήσει το ίδιο θα ήτανε καλύτερα και θα γλύτωνα τα 50 ευρώ το μήνα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική, το γάλα θέλω να το βγάζω για να δίνω και στα μεγαλύτερα παιδιά μου καθημερινά. Φαντάζομαι οτι θα ακούγεται περίεργο, αλλά πιστεύω οτι είναι μία ενίσχυση για τον οργανισμό τους. Ειδικά αυτό το διάστημα είναι συνέχεια με ιώσεις γαστρεντερίτηδες κτλ. Σε είχα ξαναρωτήσει σε προηγούμενο πόστ

 

Τα θυμάμαι αλλά είπα μήπως άλλαξες γνώμη, γι αυτό έγραψε και το "πέρα από τις ανάγκες του μωρού" :wink:

 

Επίσης η διευκρίνιση βοηθάει και τις άλλες μαμάδες που μπορεί να μη διάβασαν όλη την ιστορία :wink:

 

Σε μένα δεν φαίνεται καθόλου περίεργο και είμαι πεπεισμένη ότι βοηθάει παρόλο που οι μελέτες περιορίζονται μέχρι τα δύο χρόνια (πού να βρει κανείς μεγάλο δείγμα για περισσότερα χρόνια;;;). Το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου ολοκληρώνει την ανάπτυξή του στα 6-7 χρόνια, οποιαδήποτε βοήθεια σε αυτή την ηλικία είναι σημαντική!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...