Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

αν καμια μαμα χρειαζεται μαγια μπυρας σε καψουλες και τριγωνελλα σε χαπια αλλα και σε σπορους, επίσης γλυκανισο, αλφαλφα, τσουκνιδα, μαραθο για ροφηματα, μπορώ να προσφερω καθότι περισσεψαν και ειναι κριμα να πεταχτουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aglaia ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τώρα πια το συμπλήρωμα που δίνω δεν ξεπερνάει τα 200-250ml ημερησίως. Η παιδίατρος είναι ήδη παρελθόν και ψάχνω για καινούρια γιατί στην τελευταία επίσκεψη που είδε ότι το μωρό είχε πάρει μόνο 100gr σε μια εβδομάδα (δεν συμφωνούσε με τις δικές μου μετρήσεις) μου ζήτησε να αντικαταστήσω τρεις θηλασμούς την ημέρα με ξένο για μια εβδομάδα έτσι ώστε να δει τι παίρνει το μωρό! Θα ξεκινήσω σήμερα με την μαγιά κι αν χρειαστώ βοήθεια θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! :-)

Συγγνώμη που το γράφω εδώ, αλλά δεν ήξερα που να το γράψω.

Διάβασα στην αρχή κάπου, ότι τα κακάκια του μωρού πρέπει να είναι

πορτοκαλί και πως αυτό είναι το φυσιολογικό χρώμα όταν θηλάζει.

Ο μπεμπάκος μου κάνει πράσινα ή κίτρινα και θηλάζει αποκλειστικά;

Μήπως κάτι δεν πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή κυρια Αγλαία

Αύριο η μπέμπα γίνεται 30 ημερών. Είναι το πρώτο μου παιδι και είμαι 37 ετών. Γεννήθηκε 3350 και βγήκαμε από το μιαιυτήριο 3200. Στο μιαιυτήριο΄πέρα από θηλασμό της έδωσα και πρόσθετο γιατί νόμιζα πως το μωρό πεινούσε και δεν το κάλυπτα εγώ. Εαπίρνε στη αρχή το frisolak και μετά λόγω του είχα αναγωγές σε συνεννόοηση με τον παιδίατρο το γυρίσαμε στο frisolac comfort πάντα σε συνδιασμό με το θηλασμό. Όταν ήρθα στο σπίτι και ενώ έδινα συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα άρχισαν οι κολικοι αλλάζουμε το comfort και πάμε σε nan sensitive. Και παράλληλα για κολικούς μου έδωσε ο παιδίατρος INFACOLIC. Οι κολικοί κάπως μειώθηκαν σε διάρκεια αλλά είχαν την ίδια ένταση αλλά ξεκίνησαν έντονες αναγωγές. Μετά από γεύμα το έβγαζε σχεδόν όλο. Με είχε πιάσει απελπισία και δεν ήξερα τι να κάνω εντωμεταξύ όλο αγκαλιά και στήθος για παρηγοριά... Ο παιδίατρος μου έδωσε EPADOREN για τις παλινδρομήσεις το οποίο όμως δεν σου κρύβω έδωσα πολύ λίγο στο παιδί γιατί φοβήθηκα όταν διάβασα τις οδηγίες... Τη Δευτέρα και μετά από διάβασμα στο internet παίρνω την απόφαση και το γυρνάω αποκλειστικά σε μητρικό θηλασμό χωρίς να ρωτήσω και κανένα. Παιδεύομαι βέβαια γιατί το μωρό μου είναι πιο ανήσυχο χυπνάει συχνά και ειλικρινά μη με ρωτήσετε κάθε πότε το ταίζω γιατί έχω πραγματικά χάσει λογαριασμό γιατί την ταίζω συνέχεια. Θέλει συνέχεια στήθος.. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως τελικά δεν τη φτάνει το γάλα μου ?? Σημειώστε ότι το ότι έδωσα πρόσθετο είναι γιατί η γυναικολόγος μου είπε ότι έχω χαμηλή ροή (28/4 γέννησα με καισαρική και με είδε 10 Μαίου) και να μην κανω αστεια με τη ανάπτυξη του παιδιού γιατί κάποιας πελάτισας το μωρό το πήγαν σχεδόν σε κώμα νοσοκομείο από υποσιτισμό είπε. Βλέπω ότι από τη προηγούμενη Παρασκευή η μπέμπα πήρε 140 γραμμάρια. οι εμετοι εννοειται σταματησαν και βγαζει μονο γουλιτσες με "τυρακι" και οι κολικοι εχουν περιοριστει σε κρισουλεσ πρωινες και λιγο το απογευμα. βεβαια εχει μαθει συνεχεια αγκαλιτσα το μωρο αλλα αυτο δε με νοιαζει καθολου. τα κακακια της ομως που ειναι μουσταρδι ρευστα και τα κάνει συχνα από λίγο εχουν κατι σαν βλενα. Περιμένω τον παιδίατρο για να δω τι θα μου πει σχετικα. Ωστόσο και επειδη σας εχω εκτιμήσει πολύ από τα όσα έχετε γραψει μέχρι σήμερα μπορείτε να μου ΄δωσετε οδηγίες αν πράτω σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Άννα σε παρακαλώ συμπλήρωσε τα στοιχεία που ζητούνται στις ερωτήσεις εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

και ιδιαίτερα τις ερωτήσεις για τις πάνες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη Δευτέρα και μετά από διάβασμα στο internet παίρνω την απόφαση και το γυρνάω αποκλειστικά σε μητρικό θηλασμό χωρίς να ρωτήσω και κανένα.

 

Aπάντησε στις ερωτήσεις του λινκ για να βεβαιωθούμε ότι κάτι τέτοιο είναι ασφαλές.

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως τελικά δεν τη φτάνει το γάλα μου ??

 

Μπορεί να μην φτάνει εξαιτίας του συμπληρώματος που έδινες. Από τις απαντήσεις θα το καταλάβω. Γενικά αν το συνολικό συμπλήρωμα που έδινες το 24ωρο, ήταν πάνω από 180-200 ml τότε πιθανότατα σε αυτή τη φάση δεν φτάνει. Θα πρέπει να αυξηθεί η παραγωγή για να μπορέσεις να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό και αυτό δεν γίνεται σε μία μέρα.

 

Σημειώστε ότι το ότι έδωσα πρόσθετο είναι γιατί η γυναικολόγος μου είπε ότι έχω χαμηλή ροή (28/4 γέννησα με καισαρική και με είδε 10 Μαίου)

 

Σαΐνι η γυναικολόγος, πώς το κατάλαβε και τι σημαίνει η χαμηλή ροή;

(Συγνώμη αλλά σου είπε βλακείες, είναι άσχετη. Ο όρος χαμηλή ροή δεν συμαίνει τίποτα για τη συνολική παραγωγή)

 

και να μην κανω αστεια με τη ανάπτυξη του παιδιού γιατί κάποιας πελάτισας το μωρό το πήγαν σχεδόν σε κώμα νοσοκομείο από υποσιτισμό είπε.

Οι παιδίατροι που βρίσκονται στις κλινικές θα έπρεπε να δίνουν σωστές οδηγίες:

Τουλάχιστον 8-12 θηλασμοί το 24ωρο

6-8 βρεγμένες πάνες το 24ωρο για τις πρώτες 40 μέρες (μετά 5-6)

3-4 κενωσεις το 24ωρο για τις πρώτες 20 μέρες

 

Αυτά είναι εύκολα να τα μετρήσει κάθε μητέρα και με αυτά τα στοιχεία μπορεί να αξιολογήσει σωστά την κατάσταση.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι λένε 6-8 γεύματα το 24ωρο τα οποία είναι ανεπαρκή για τα περισσότερα νεογέννητα και δεν δίνουν τις οδηγίες που πρέπει για τις πάνες.

 

Βλέπω ότι από τη προηγούμενη Παρασκευή η μπέμπα πήρε 140 γραμμάρια.

Το βάρος είναι πάνω από το κατώτατο που πρέπει να πάρει (125 γρ. την εβδομάδα είναι το ελάχιστο επιτρεπτό).

Αν παίρνει 200 γρ. την εβδομάδα είναι ικανοποιητικό.

 

τα κακακια της ομως που ειναι μουσταρδι ρευστα και τα κάνει συχνα από λίγο εχουν κατι σαν βλενα.

Η βλένα πιθανόν σχετίζεται με το αγελαδινό γάλα που

 

Περισσότερες λεπτομέρειες όταν απαντήσεις στις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

Β. Το φύλο του βρέφους

θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

7,7 ΠΡΩΤΗ 9,5 ΜΕΓΙΣΤΗ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

28/4 3350 ΓΕΝΝΗΣΗ

03/5 3200 ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

07/5 3200 1Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

14/5 3340

29/5 3600 2Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 24/5 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

ΠΡΙΝ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΕΠΑΙΡΝΕ Μ.Ο. 70-80 ΓΡ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ 50 ΓΡ.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΗΣΑ 1 ΦΟΡΑ 40 ΓΡ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑ ΣΥΧΝΑ 10 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

ΠΕΡΙΠΟΥ 4-7

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

__________________

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

Β. Το φύλο του βρέφους

θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

7,7 ΠΡΩΤΗ 9,5 ΜΕΓΙΣΤΗ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

28/4 3350 ΓΕΝΝΗΣΗ

03/5 3200 ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

07/5 3200 1Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

14/5 3340

29/5 3600 2Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 24/5 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

ΠΡΙΝ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΕΠΑΙΡΝΕ Μ.Ο. 70-80 ΓΡ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ 50 ΓΡ.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΗΣΑ 1 ΦΟΡΑ 40 ΓΡ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑ ΣΥΧΝΑ 10 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

ΠΕΡΙΠΟΥ 4-7

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

__________________

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΕΩΣ ΥΠΟ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΠΑΝ ΡΙΣΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗ ΒΡΗΚΕ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ 200 ΓΡ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΝΑ ΤΗ ΖΥΓΙΣΩ ΤΟ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

28/4 3350 ΓΕΝΝΗΣΗ

03/5 3200 ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

07/5 3200 1Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

14/5 3340

29/5 3600 2Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ

 

To μωρό πήρε σε 15 ημέρες 260 γραμμάρια. Βέβαια στις 14/5 που έγινε η προηγούμενη ζύγιση είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης που είναι θετικό αλλά γενικά το μωρό δεν παίρνει ικανοποιητικό βάρος.

Από εδώ και πέρα θα πρέπει οπωσδήποτε να παίρνει 200 γρ. την εβδομάδα.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 24/5 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

ΠΡΙΝ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΕΠΑΙΡΝΕ Μ.Ο. 70-80 ΓΡ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ 50 ΓΡ.

 

Από όσα γράφεις φαίνεται ότι το μωρό δεν θήλαζε ικανοποιητικά και παρά το αρκετό συμπλήρωμα, δεν πήρε ικανοποιητικό βάρος. Αυτό σημαίνει ότι η γαλουχία αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να καλύψεις τις ανάγκες του μωρού.

 

Θεωρώ ότι δεν είναι ασφαλές να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό χωρίς προηγουμένως να αυξήσεις και με άλλους τρόπους την παραγωγή.

 

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΗΣΑ 1 ΦΟΡΑ 40 ΓΡ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ

 

Ποιο θήλαστρο;

 

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑ ΣΥΧΝΑ 10 ΦΟΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ

 

Το μωρό παίρνει ικανοποιητικό βάρος όταν ουρεί 6-8 φορές το 24ωρο.

 

Το συγκεκριμένο μωρό δεν παίρνει ικανοποιητικό βάρος. Η παιδίατρος διερεύνησε την εκδοχή της ουρολοίμωξης; Γιατί αν το μωρό ουρεί 10 φορές και δεν βάζει βάρος, θα πρέπει να ενημερωθεί ο γιατρός και να το αξιολογήσει.

 

Το μωρό για την ώρα χρειάζεται συμπλήρωμα, είναι επικίνδυνο να θηλάσει αποκλειστικά.

 

Περιμένω την απάντηση για το θήλαστρο για επιπλέον οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Αγλαία

Με την ούριση ήμουν υπερβολική σήμερα που μέτρησα ακριβώς και το παρακολούθησα ουρισε από το πρωί στις 10.00 4 φορές.

Πήρα το θήλαστρο της MEDELA το απλό.

Επίσης σήμερα τη ζύγισα και ηταν 30 γρ λιγότερο 3570. Της έδωσα πρόσθετο το οποίο έφαγε με πολύ όρεξη το μωράκι μου Είμαι σε απόγνωση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αγλαία

Με την ούριση ήμουν υπερβολική σήμερα που μέτρησα ακριβώς και το παρακολούθησα ουρισε από το πρωί στις 10.00 4 φορές.

Πήρα το θήλαστρο της MEDELA το απλό το ηλεκτρικο

Επίσης σήμερα τη ζύγισα και ηταν 30 γρ λιγότερο 3570. Της έδωσα πρόσθετο το οποίο έφαγε με πολύ όρεξη το μωράκι μου 90 γραμμαρια frisolac comfort

 

Είμαι σε απόγνωση

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο που έχεις είναι ΜΟΝΟ για μητέρες που έχουν ΕΔΡΑΙΩΣΕΙ τη γαλουχία.

 

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς πρόβλημα υπάρχει αλλά το μωρό σίγουρα υποσιτίζεται.

 

Θα πρέπει να του δίνεις τουλάχιστον 6 γεύματα - καλύτερα 8- και το κάθε γεύμα θα ετοιμάζεις 90 ml και όσα πιει.

Link to comment
Share on other sites

Maria Fertaki

IBCLC

104 Pentelis Avenue

Vrilissia, 15235 Greece

phone: 6977-406870

email

Practice: Private Practice

Expertise: Basic breastfeeding technique and management

Languages: English,Greek

 

about 186 miles from you

get directions

 

Katerina Karakonstantinou-Michailidou

CPD, LC,LLLI, IBCLC

Papanikoli Str 2

Haidari

Athens, GR-12461 Greece

email

phone: (694) 533-0396

Practice: Private Practice

Expertise: Basic breastfeeding technique and management

Languages: Greek

 

about 186 miles from you

get directions

 

Lauri-Ann Robertson

BSCM, IBCLC

Leoforos Dimokratias 20

Neo Psychiko, Attiki, 15451 Greece

phone: 0030 6942-010752

Expertise: Basic breastfeeding technique and management

Languages: English,Greek

 

Επικοινώνησε με κάποιον από τους παραπάνω συμβούλους θηλασμού για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Maria Fertaki

IBCLC

104 Pentelis Avenue

Vrilissia, 15235 Greece

phone: 6977-406870

email

Practice: Private Practice

Expertise: Basic breastfeeding technique and management

Languages: English,Greek

 

about 186 miles from you

get directions

 

Katerina Karakonstantinou-Michailidou

CPD, LC,LLLI, IBCLC

Papanikoli Str 2

Haidari

Athens, GR-12461 Greece

email

phone: (694) 533-0396

Practice: Private Practice

Expertise: Basic breastfeeding technique and management

Languages: Greek

 

about 186 miles from you

get directions

 

Lauri-Ann Robertson

BSCM, IBCLC

Leoforos Dimokratias 20

Neo Psychiko, Attiki, 15451 Greece

phone: 0030 6942-010752

Expertise: Basic breastfeeding technique and management

Languages: English,Greek

 

Επικοινώνησε με κάποιον από τους παραπάνω συμβούλους θηλασμού για βοήθεια.

Αγαπητή Αγλαία καλησπέρα

Θεωρείς ότι μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου ώστε να σταματήσω να δίνω συμπλήρωμα? Μπορεί να γίνει αυτο με τη βοήθεια των ειδικών που μου προτείνεις?

Θέλω να θηλάζω αποκλειστικά και αναγκάζομαι τώρα να δίνω συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Αγλαία καλησπέρα

Θεωρείς ότι μπορώ να αυξήσω την παραγωγή μου ώστε να σταματήσω να δίνω συμπλήρωμα? Μπορεί να γίνει αυτο με τη βοήθεια των ειδικών που μου προτείνεις?

Θέλω να θηλάζω αποκλειστικά και αναγκάζομαι τώρα να δίνω συμπλήρωμα.

 

Eδώ υπάρχουν οδηγίες για επαναγαλακτισμό:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Διάβασέ το προσεκτικά και το συζητάμε.

 

Αν η μειωμένη παραγωγή οφείλεται στον τρόπο που θηλάζει το μωρό, τότε το πιθανότερο είναι ότι θα αυξήσεις την παραγωγή.

 

Αν όμως υπάρχει κάποιο άλλο αίτιο για τη μειωμένη παραγωγή, εκτιμώ ότι ένας ειδικός θα βοηθήσει στο να εντοπιστεί το αίτιο αν αυτό είναι δυνατό (υπάρχουν και μερικές περιπτώσεις που δυστυχώς δεν έχουν εξηγηθεί ακόμη) και να σε συμβουλέψει πώς θα το ξεπεράσεις, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητηα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία

η μικρή μου είχε αίμα στα κακακια της . Πήρα τον Παιδίατρο και μου αλλάζει γαλα καθώς το πρώτο που ευθύνεται σε αλλεργία είναι η πρωτείνη του αγελαδινού γάλακτος είπε. μου σύστησε 2 είτε το Frisolac Ac ή το Almiron Pite. Όπως καταλαβαίνεις έχω ακόμα εάν λόγο και μάλιστα σοβαρο να θέλω τον αποκλειστικό θηλασμό. Σημείωσε ότι το βράδυ μου η μικρή μου παίρνει μόνο στήθος και νιώθω ότι το μωρό μου χορταίνει. Τώρα βέβαια έχει κοιλόπονους απίστευτους. Νιώθω χάλια ! Μήπως φταίω εγώ για όλα αυτά??? Έχω πια μπερδευτεί και αγχωθεί απίστευτα! ¨ολα τα είχα και τώρα η αλλεργία μου ελλειπε... και μόλις το έκανε εμετό το καινούργιο γάλα... και έχει μια θα λεγα μη ευχαριστη μυρωδια πόσο μαλλον γευση

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία

η μικρή μου είχε αίμα στα κακακια της . Πήρα τον Παιδίατρο και μου αλλάζει γαλα καθώς το πρώτο που ευθύνεται σε αλλεργία είναι η πρωτείνη του αγελαδινού γάλακτος είπε. μου σύστησε 2 είτε το Frisolac Ac ή το Almiron Pite. Όπως καταλαβαίνεις έχω ακόμα εάν λόγο και μάλιστα σοβαρο να θέλω τον αποκλειστικό θηλασμό. Σημείωσε ότι το βράδυ μου η μικρή μου παίρνει μόνο στήθος και νιώθω ότι το μωρό μου χορταίνει. Τώρα βέβαια έχει κοιλόπονους απίστευτους. Νιώθω χάλια ! Μήπως φταίω εγώ για όλα αυτά??? Έχω πια μπερδευτεί και αγχωθεί απίστευτα! ¨ολα τα είχα και τώρα η αλλεργία μου ελλειπε... και μόλις το έκανε εμετό το καινούργιο γάλα... και έχει μια θα λεγα μη ευχαριστη μυρωδια πόσο μαλλον γευση

Επίσης μου είπε να κόψω εγώ εντελώς τα γαλακτομικά το μοσχάρι και τα θαλασινα και ξηρους καρπούς γιατι μπορεί να ευθύνονται αυτα για την αλλεργία. Εσύ τι μου προτείνεις για τη δική μου διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία

η μικρή μου είχε αίμα στα κακακια της . Πήρα τον Παιδίατρο και μου αλλάζει γαλα καθώς το πρώτο που ευθύνεται σε αλλεργία είναι η πρωτείνη του αγελαδινού γάλακτος είπε. μου σύστησε 2 είτε το Frisolac Ac ή το Almiron Pite. Όπως καταλαβαίνεις έχω ακόμα εάν λόγο και μάλιστα σοβαρο να θέλω τον αποκλειστικό θηλασμό. Σημείωσε ότι το βράδυ μου η μικρή μου παίρνει μόνο στήθος και νιώθω ότι το μωρό μου χορταίνει. Τώρα βέβαια έχει κοιλόπονους απίστευτους. Νιώθω χάλια ! Μήπως φταίω εγώ για όλα αυτά??? Έχω πια μπερδευτεί και αγχωθεί απίστευτα! ¨ολα τα είχα και τώρα η αλλεργία μου ελλειπε... και μόλις το έκανε εμετό το καινούργιο γάλα... και έχει μια θα λεγα μη ευχαριστη μυρωδια πόσο μαλλον γευση

 

Κάνεις επαναγαλακτισμό; Αν ναι τι ακριβώς κάνεις;

 

Έχεις απευθυνθεί σε σύμβουλο θηλασμού;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις επαναγαλακτισμό; Αν ναι τι ακριβώς κάνεις;

 

Έχεις απευθυνθεί σε σύμβουλο θηλασμού;

Αγλαία

θέλω να κάνω αποκλειστικά μητρικό θηλασμό, ομως σύμφωνα με τον παιδίατρο αλλά και με δική σου προτροπή σε παλιότερο μηνυμα δίνω συμπλήρωμα δι/οτι το μωρο μου υποσιτιζόταν. Δεν έχω απευθυνθεί ακόμα σε ειδικό για θηλασμό δεδομένου ότι είχα μέλημα να αυξηθεί το βάρος της μπέμπας μου που σήμερα ειναι 4350. Τώρα που θεωρείται ότι έχει ικανοποιητικό βάρος θέλω να ξαναπροσπαθήσω για αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για αυτο και σε ρώτησα σχετικά αν μπορώ τώρα να αυξήσω την παραγωγή μου. Αν σου τα γραφω λίγο μπερδεμένα συγχώρεσέ με αλλα είμαι γενικά πολυ αγχωμένη και ειδικά μετά την αλλεργία που παρουσίασε.

εν κατακλειδι σήμερα αυτο που κάνω είναι μικτή διατροφή για αυτό και ο παιδίατρος μου αλλάζει το γάλα αλλά και κόβω εγώ όλα τα γαλακτομικά. Σε αναμονη των υποδείξεών σου.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ υπάρχουν οδηγίες για επαναγαλακτισμό:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Διάβασέ το προσεκτικά και το συζητάμε.

 

 

Και πώς θα αυξηθεί το γάλα σου αν δεν κάνεις επαναγαλακτισμό;

 

Αυτό το λινκ που σου έβαλα το διάβασες;

 

Το γάλα δεν αυξάνεται μόνο του και δεν μπορείς να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό αν δεν κάνεις επαναγαλακτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θεωρείται ότι έχει ικανοποιητικό βάρος θέλω να ξαναπροσπαθήσω για αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για αυτο και σε ρώτησα σχετικά αν μπορώ τώρα να αυξήσω την παραγωγή μου.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.

 

Πώς έχεις σκοπό να την αυξήσεις;

 

Αν σου τα γραφω λίγο μπερδεμένα συγχώρεσέ με αλλα είμαι γενικά πολυ αγχωμένη και ειδικά μετά την αλλεργία που παρουσίασε.

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Αν σε ενδιαφέρει να θηλάσεις αποκλειστικά κάνεις επαναγαλακτισμό.

 

Ρωτώ ξανά:

 

το παραπάνω λινκ το διάβασες;

κατάλαβες πώς γίνεται ο επαναγαλακτισμός;

 

Όσο το αφήνεις και χάνεις χρόνο, τόσο πιο δύσκολο είναι.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσες μέρες δεν έχεις ξεκινήσει επαναγλακτισμό.

Link to comment
Share on other sites

εννοεισ οτι πρεπει να νοικιασω θηλαστρο? αφου η μπεμπα μου ειναι σχεδον συνεχεια στο στηθοσ μου οταν ειναι ξυπνια. πρεπει να σταματησω να την εχω στο στηθοσ και να χρησιμοποιησω θηλαστρο και μετα να τησ το δινω με μπιμπερο?

Link to comment
Share on other sites

εννοεισ οτι πρεπει να νοικιασω θηλαστρο? αφου η μπεμπα μου ειναι σχεδον συνεχεια στο στηθοσ μου οταν ειναι ξυπνια. πρεπει να σταματησω να την εχω στο στηθοσ και να χρησιμοποιησω θηλαστρο και μετα να τησ το δινω με μπιμπερο?

 

Πώς θα κάνεις αποκλειστικό θηλασμό όταν δίνεις τόσο συμπλήρωμα; (αλήθεια, τώρα πόσο δίνεις το 24ωρο; )

 

Αν σταματήσεις το μπουκάλι και ξεκινήσεις αποκλειστικό θηλασμό, το παιδί θα υποσιτίζεται.

 

Αν δεν έχεις όλη την ποσότητα του γάλακτος που χρειάζεται το μωρό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό.

 

Το θήλαστρο χρειάζεται για να αυξήσεις την παραγωγή. Αφού το μωρό παίρνει συμπλήρωμα σημαίνει ότι για κάποιο λόγο η παραγωγή σου δεν μπορεί να αυξηθεί. Ο πιθανότερος λόγος είναι ότι το μωρό δεν θηλάζει καλά. Αν θήλαζε καλά θα είχες όλο το γάλα που χρειάζεται.

 

Με ένα μωρό που δεν θηλάζει καλά, πώς θα κάνεις επαναγαλακτισμό;

 

Δεν θα σταματήσεις να θηλάζεις.

 

Το θήλαστρο θα το χρησιμοποιείς μετά το θηλασμό για να δίνεις επιπλέον ερέθισμα στο στήθος.

 

Αυτό που αντλείς, αντικαθιστά το ξένο που πίνει τώρα. Αν είχες ξεκινήσει επαναγαλακτισμό, ίσως τώρα να είχες αντικαταστήσει το περισσότερο ξένο.

 

Το μωρό αρχικά θα τρέφεται με θηλασμό και μητρικό γάλα από το μπουκάλι. Όσο θηλάζει καλύτερα, θα πίνει από μόνο του λιγότερο γάλα από το μπουκάλι και περισσότερο από το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα θα χρειαστώ την βοήθειά σου! Γέννησα στις 21-05-2009 ένα αγοράκι βάρους 3190. Από την αρχη το θηλάζω αποκλειστικά αλλά την τελευταία εβδομάδα παρατήρησα ότι το γάλα μειώνεται. Το παιδί το βάζω συνέχεια στο στήθος, ρουφάει για μερικά λεπτά και μετά νευριάζει και αρχίζει να κλαίει δυνατά. Αυτό συμβαίνει κυρίως από το μεσημέρι και μετα που το στήθος είναι πολύ χαλαρό. Προσπαθώ και με τους δύο μαστους, αλλά ο ένας δεν έχει μεγάλη παραγωγη διότι υπηρχε πρόβλημα με την θηλή (ήταν προς τα μέσα) και το μωρό δυσκολευόταν να θηλάσει και την τελευταία εβδομάδα έχει ελάχιστη παραγωγή, με αποτέλεσμα ο άλλος μαστός να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις αναγκες του παιδιού. Σκέφτηκα να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο και να πάρω μαγιά μπύρας, γιατί θέλω να αποφύγω το συμπλήρωμα, γιατί τις ελάχιστες φορές που του έδωσα έκανε εμετο μετά από μία ώρα, άσε που το μπουκάλι το πιάνει πολύ δύσκολα. Κατάλαβα ότι δεν του φτάνει το γάλα, γιατί το μωρό δεν ηρεμούσε καθόλου. Το έβαζα συνέχεια στο στήθος τον κουνούσα, κοιμόταν πέντε λεπτά και ξυπνούσε κλάιγοντας.Τι προτείνεις να κάνω;

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...