Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάργηση του ασύλου?


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Ενώ αν καταργηθεί το άσυλο θα γίνει διακίνηση ιδεών???????

 

γιατί πιστεύεις οτι τώρα με το άσυλο γίνεται διακίνηση ιδεών??????? για ποιες ιδέες μιλαμε ακριβώς για να καταλάβω???????????

 

Όσο για τις καταλήψεις από όσο ξέρω καταλήψεις γίνονται και στα σχολεία που δεν υπάρχει το άσυλο του Πανεπιστημιού και όμως ούτε εκεί παρεμβένει ο εισαγγελέας γιατί φοβούνται τον περαιτέρω ξεσηκωμό.

 

στην προκειμένη περίπτωση νομίζω οτι επειδή πρόκεται για ανηλίκους οι διαδικασίες είναι άλλες. στα σχολεία της περιοχής μου σε περιόδους καταλήψεων σε πληροφορώ ότι έμπαιναν μέσα εκπρόσωποι του συλλογου γονέων και κηδεμόνων και δεν άνοιγε μύτη και ελέγχανε τα πάντα. βέβαια σαν καταληψίες δυσανασχετούσαμε με την κατάσταση αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε και αλλιώς. επιπλέον επειδή το σχολείο ήταν στην δική μας ευθύνη και ξέρανε όλοι τα ονόματα μας (ήταν ελεγχόμενος ο χώρος και οχι όπως στα πανεπιστήμια που είναι μπάτε σκύλοι αλεστε) σε περίπτωση καταστροφών ξέραμε οτι εμείς θα την πληρώναμε τη νύφη. οπότε είμασταν παναγίτσες. κάναμε την κατάληψη μας και δεν γινόταν ζημιές και επαναλαμβάνω γιατί ξέραμε οτι θα είχαμε επιπτώσεις και συνέπειες.

 

 

Δεν είναι θέμα ασύλου το ότι μπαίνουν μέσα και πουλάνε και σπάνε και γκρεμίζουν κλπ κλπ.

αν δεν είναι θέμα ασύλου τότε τι είναι ρε παιδιά?????? κανένας δεν κάνει έλεγχο σε κανέναν. κανένας δεν ξέρει ποιος είναι μέσα στα πανεπιστήμια. κανένας δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του για τις καταστροφές, τις κλοπές, τις λεηλασίες. όλοι κρύβομαστε πίσω από το δάχτυλό μας!!! τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια.

ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΆ????? σε όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού υπάρχει έλεγχος. σου δίνουν το καρτελάκι σου σαν επισκέπτης, ενημερώνεις που έχεις δουλειά και ποια ώρα θα αποχωρήσεις. στα πανεπιστήμια μας κυκλοφορούν ένα σωρό άσχετοι και δεν ξέρεις το ποιόν τους. και όλοι κρύβονται πίσω από το άσυλο. αφού η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει έλεγχο ή να παρέμβει σε περίπτωση καταστροφών, κλοπών κ.λ.π. τότε γιατί να μην σπάσω, να μην κλέψω να μην λεηλατήσω???????

στο απθ υπάρχει ομάδα περιπολίας και φύλαξης η οποία δεν έχει καμία αρμοδιότητα στο να παρέμβει και απαρτίζεται απο υπαλληλους του απθ. δεν θα βγάλουν αυτοί το φίδι απο την τρύπα.

 

 

Αντί να καταργηθεί το άσυλο ας προσπαθήσει επιτέλους το κράτος μας να επανδρώσει σωστά τα πανεπιστήμια και τα σχολεία του, ας αλλάξει την παιδεία της χώρας, να μη πω για την οικονομική κατάσταση και μου πείτε τι σχέση έχει (για μένα έχει γιατί η εξαθλίωση κάνει τους ανθρώπους να κάνουν πραγματα που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχαν καν φανταστεί). Ας διαφυλλάξουμε όλοι τα πανεπιστήμιά μας και ας αφήσουμε το άσυλο ήσυχο. Υπάρχουν τρόποι να μη μπουν οι μπαχαλάκιδες μέσα στα πανεπιστήμια και να μη χρειαστεί να σπάσουμε το άσυλο για να τους βγάλουμε. Γιατί πρέπει να τους αφήσουμε να μπούνε μέσα???? Μήπως για να έχουμε τη δικαιολογία να καταργήσουμε μία ακόμη δημοκρατική διαδικασία - βλέπε άσυλο - για να τους βγάλουμε?????? Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η πρόληψη και όχι η καταστολή.[/QUOTE]

 

 

συμφωνώ με αυτά αλλά αυτοί που είναι υπερ του ασύλου δεν έχω ακούσει να προτείνουν λύση για την διαφύλαξή του. και ρωτώ, συμφωνώ να μην καταργηθεί το άσυλο, ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ - ΟΧΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ - ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΚΛΟΠΕΣ, ΟΙ ΛΕΗΛΑΣΙΕΣ, ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ????????????? περιμένω απαντήσεις ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενώ αν καταργηθεί το άσυλο θα γίνει διακίνηση ιδεών.

 

Επειδή όσοι υπερασπίζεστε το άσυλο δεν απαντάτε, επαναλαμβάνω τα ερωτήματα και θα τα επαναλαμβάνω μέχρι να πάρω απάντηση:

1. Ποιά η έννοια του Πανεπιστημιακού ασύλου σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα; Το άσυλο, ή το πολίτευμα είναι αυτό που διασφαλίζει την ελευθερη διακίνηση ιδεών;

2. Υπάρχει κανείς αφελής που να πιστεύει ότι μια υποθετική κατάλυση του δημοκρατικού πολιτεύματος δεν θα έχει ώς άμεση συνέπεια την κατάλυση του ασύλου;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ αν καταργηθεί το άσυλο θα γίνει διακίνηση ιδεών??????? Όσο για τις καταλήψεις από όσο ξέρω καταλήψεις γίνονται και στα σχολεία που δεν υπάρχει το άσυλο του Πανεπιστημιού και όμως ούτε εκεί παρεμβένει ο εισαγγελέας γιατί φοβούνται τον περαιτέρω ξεσηκωμό. Δεν είναι θέμα ασύλου το ότι μπαίνουν μέσα και πουλάνε και σπάνε και γκρεμίζουν κλπ κλπ. Αντί να καταργηθεί το άσυλο ας προσπαθήσει επιτέλους το κράτος μας να επανδρώσει σωστά τα πανεπιστήμια και τα σχολεία του, ας αλλάξει την παιδεία της χώρας, να μη πω για την οικονομική κατάσταση και μου πείτε τι σχέση έχει (για μένα έχει γιατί η εξαθλίωση κάνει τους ανθρώπους να κάνουν πραγματα που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχαν καν φανταστεί). Ας διαφυλλάξουμε όλοι τα πανεπιστήμιά μας και ας αφήσουμε το άσυλο ήσυχο. Υπάρχουν τρόποι να μη μπουν οι μπαχαλάκιδες μέσα στα πανεπιστήμια και να μη χρειαστεί να σπάσουμε το άσυλο για να τους βγάλουμε. Γιατί πρέπει να τους αφήσουμε να μπούνε μέσα???? Μήπως για να έχουμε τη δικαιολογία να καταργήσουμε μία ακόμη δημοκρατική διαδικασία - βλέπε άσυλο - για να τους βγάλουμε?????? Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η πρόληψη και όχι η καταστολή.

 

με καλυψες πληρως!!!!!

 

αλλα η νοοτροπια μας δεν παει πιο μακρια απο τον μπαμπουλα αστυνομικο που θα κανει "ντα" τον κακο που θα κανει καταληψη....κριμα!

 

Με καλυψατε πληρως κοριτσια!!!

vouraikos ..τα λεει ολα αυτο!!!!Δεν χρειαζεται κατι αλλο!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

pk33 μάλλον εσύ δεν απάντησες στην δική μου απάντηση, απλά την παρέβλεψες!!!! :(

 

Λοιπόν και πάλι έγραψα ολόκληρο κατεβατό και μετά μου το έσβησε η σύνδεση!!!! Δεν με θέλει ούτε το ίντερνετ!!!!! :P

 

Καρχήν αν πιστεύετε ότι με το που θα καταργηθεί το άσυλο θα σταματήσουν τα επεισόδια είσαστε γελασμένοι, θα αρχίσει μετά ο κλεφτοπόλεμος του τύπου εγώ μπαίνω εσύ με βγάζεις ΑΛΛΑ μέχρι να έρθεις να με βγάλεις εγώ θα τα σπάσω όλα για να μη μου τη βγεις!!!!!

Και μη μου πείτε ότι θα τους πιάσουν οι αστυνόμοι??? ΕΛΕΟΣ κάθε φορά κάνουν εκατοντάδες συλλήψεις και μετά τους αφήνουν σχεδόν όλους, μα τους βολεύουν, τους θέλουν, δεν το καταλαβαίνετε? Είναι μέρος του συστήματος, και αυτό έχει αποδειχθεί πολλές φορές είτε με το βίντεο που έχει βάλει η Σαμ στο θέμα της αστυνομίας - μπαχαλάκιδες και ματ χέρι χέρι - είτε με τη ζαρτινίερα στη Θεσσαλονίκη, είτε με πολλά άλλα παραδείγματα (δεν θα γράψω σεντόνι τώρα) και αυτά συμβαίνουν όχι μόνο στα Πανεπιστήμια αλλά δυστυχώς σε κάθε πορεία που γίνεται.

 

Η ερώτηση για την διακίνηση ιδεών. Το πανεπιστήμιο για μένα θα έπρεπε να είναι το λίκνο της ελευθερίας της δημοκρατιάς και της διακίνησης τέτοιων ιδεών. Όσο για το παράδειγμα νομίζω της πκ33 ότι το τάνκ μπήκε στο πανεπιστήμιο τελικά στη χούντα παρόλη την ύπαρξη ασύλου, θα αντιτείνω ότι μέχρι να μπει η ύπαρξη του ασύλου βοήθησε στο να οργανωθεί η φοιτητική κοινότητα για να ξεσηκωθεί και αν δεν υπήρχε το άσυλο δεν θα μπορούσαν να κάνουν όλον αυτό τον ξεσηκωμό όχι με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον, όπως και η κατάλυσή του από την χούντα (του ασύλου πάντα) ήταν ακόμη ένα λιθαράκι που συνέβαλε στον ξεσηκωμό όλης της Ελλάδας, οπότε σίγουρα βοήθησε και μάλιστα πολύ. Δεν μπορεί να μην το βλέπετε αυτό το πράγμα :rolleyes:.

 

Συνεχίζω σε άλλο μήνυμα δεν αντέχω να μου το σβήσει πάλι και να ξαναγράφω από την αρχή...:lol:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα της Σοφίας χωρίς να είμαι ειδικός πάντα έτσι? Απόψεις λέμε εδώ. Οι μικροπωλητές μπορούν να διωχθούν διότι είναι παράνομοι, απλά η αβουλία και η νοοτροπίας μας του "εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα" όπως είπες και εσύ η ίδια είναι αυτά που μας εμποδίζουν να καθαρίσουμε τα πανεπιστήμιά μας και όχι το άσυλο.

Για αρχή ας μάθουμε εμείς και τα παιδιά μας να είμαστε μέσα στα πανεπιστήμια με ενεργό ρόλο στην κοινωνία μας (την πανεπιστημιακή κοινότητα κατά πρώτον) και όχι στην καφετέρια απέναντι και πιστέψτε με δεν θα βρίσκουν χώρο να τρυπώσουν "τα κακός κείμενα" μέσα μετά.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για τις μαθητικές καταλήψεις Σοφία μου στα δικά μου τα χρόνια - πόπο γριά νιώθω τώρα - όταν κάναμε εμείς κατάληψη είχαμε τους καθηγητές μας σύμμαχους και όχι ελεγκτές όπως το θέτεις εσύ. Και παρόλα αυτά ναι στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον είχαν καταφέρει και είχαν μπει μπαχαλάκιδες - τότε τους λέγαμε εξωσχολικούς τους μπαχαλάκιδες - και μόνοι μας τους διώξαμε και ειδοποιήσαμε τον λυκειάρχη τότε. Γιατί είμασταν ενεργοί μαθητές γιαυτό. Φυσικά και τότε αλλιώς παρουσιαστήκανε στα κανάλια της τηλ. είμασταν οι κακοί μαθητές που κάναμε καταστροφές στο σχολείο μας και όχι οι καλοί που διώξαν τους μπαχαλάκιδες - εξωσχολικούς και τρέχαν στην αστυνομία μαζί με τους καθηγητές τους αξημέρωτα για μηνύσεις....:confused:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα σε όλα τα κατεβατά ξέχασα να γράψω για την ευθύνη του κράτους. Την ευθύνη του για να προστατεύει τους πολίτες του και όχι να τους τρομοκρατεί. Την ευθύνη του να έχω σωστή μόρφωση χωρίς να χρειαστεί να πουλήσει η μάνα μου το χωράφι - σπίτι - οικόπεδο. Την ευθύνη του να έχω σωστή φαρμακευτική περίθαλψη, την ευθύνη του να μπορώ να έχω ενεργώ ρόλο σαν πολίτης, την ευθύνη του στην διευκόλυνση εύρεσης εργασίας και μπορώ να συνεχίσω για ώρες να λέω. Όλα αυτά τα ξεχνάμε και μετά αναρωτιώμαστε γιατί γίνονται πορείες (όσες γίνονται), γιατί θέλουν και τους βολεύει να γίνονται επεισόδια σε αυτές (τις πορείες εννοώ) και στα πανεπιστήμια. Αυτά πως μπορούμε να μην τα βλέπουμε????

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

pk33 μάλλον εσύ δεν απάντησες στην δική μου απάντηση, απλά την παρέβλεψες!!!! :(

 

Λοιπόν και πάλι έγραψα ολόκληρο κατεβατό και μετά μου το έσβησε η σύνδεση!!!! Δεν με θέλει ούτε το ίντερνετ!!!!! :P

 

Καρχήν αν πιστεύετε ότι με το που θα καταργηθεί το άσυλο θα σταματήσουν τα επεισόδια είσαστε γελασμένοι, θα αρχίσει μετά ο κλεφτοπόλεμος του τύπου εγώ μπαίνω εσύ με βγάζεις ΑΛΛΑ μέχρι να έρθεις να με βγάλεις εγώ θα τα σπάσω όλα για να μη μου τη βγεις!!!!!

Και μη μου πείτε ότι θα τους πιάσουν οι αστυνόμοι??? ΕΛΕΟΣ κάθε φορά κάνουν εκατοντάδες συλλήψεις και μετά τους αφήνουν σχεδόν όλους, μα τους βολεύουν, τους θέλουν, δεν το καταλαβαίνετε? Είναι μέρος του συστήματος, και αυτό έχει αποδειχθεί πολλές φορές είτε με το βίντεο που έχει βάλει η Σαμ στο θέμα της αστυνομίας - μπαχαλάκιδες και ματ χέρι χέρι - είτε με τη ζαρτινίερα στη Θεσσαλονίκη, είτε με πολλά άλλα παραδείγματα (δεν θα γράψω σεντόνι τώρα) και αυτά συμβαίνουν όχι μόνο στα Πανεπιστήμια αλλά δυστυχώς σε κάθε πορεία που γίνεται.

 

Η ερώτηση για την διακίνηση ιδεών. Το πανεπιστήμιο για μένα θα έπρεπε να είναι το λίκνο της ελευθερίας της δημοκρατιάς και της διακίνησης τέτοιων ιδεών. Όσο για το παράδειγμα νομίζω της πκ33 ότι το τάνκ μπήκε στο πανεπιστήμιο τελικά στη χούντα παρόλη την ύπαρξη ασύλου, θα αντιτείνω ότι μέχρι να μπει η ύπαρξη του ασύλου βοήθησε στο να οργανωθεί η φοιτητική κοινότητα για να ξεσηκωθεί και αν δεν υπήρχε το άσυλο δεν θα μπορούσαν να κάνουν όλον αυτό τον ξεσηκωμό όχι με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον, όπως και η κατάλυσή του από την χούντα (του ασύλου πάντα) ήταν ακόμη ένα λιθαράκι που συνέβαλε στον ξεσηκωμό όλης της Ελλάδας, οπότε σίγουρα βοήθησε και μάλιστα πολύ. Δεν μπορεί να μην το βλέπετε αυτό το πράγμα :rolleyes:.

 

Συνεχίζω σε άλλο μήνυμα δεν αντέχω να μου το σβήσει πάλι και να ξαναγράφω από την αρχή...:lol:

 

 

Δεν απαντάς όμως στα ερωτήματά μου. Το πολίτευμα η το άσυλο είναι αυτό που προστατεύει την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σύνθετο πρόβλημα οπως βλέπεις γιατι κάποιοι καταχράσονται του ασύλου και καταστρέφουν το πανεπιστήμιο μαζι με ολα οσα πρεσβευει. Δεν νομιζω οτι θα γυρισουμε σύντομα σε καποιο πολιτευμα anyway.

 

Θα συμφωνησω. Κι εγω υπερ της καταργησης. Δεν εχει νοημα πια να προστατευεις ατομα υποκεινουμενα κομματων και χωρις καμια ελευθερια πνευματος και αποψεων..

Α και μαζι μ αυτο δεν καταργουν και την βουλευτικη ασυλια? :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάς όμως στα ερωτήματά μου. Το πολίτευμα η το άσυλο είναι αυτό που προστατεύει την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών;

 

 

Νομίζω ότι δεν πρόσεξες το παράδειγμά μου. Ναι φυσικά κατά πρώτο ρόλο το πολίτευμα ΑΛΛΑ φυσικά συνδράμει και το άσυλο καθώς κανείς δεν εγγυάται την παντοτινή ύπαρξη δημοκρατικού πολιτεύματος, και για να μη γυρίσουμε πάλι στην αρχή της συζήτησης μη μου πεις πάλι για τη χούντα γιατί σου έδωσα απάντηση πάνω σε αυτό.

 

Όσο για τα άλλα δεν απάντησες, απλά αντερώτησες!!!!!!

 

Τέλος, δεν θέλω αψημαχίες Χριστουγεννιάτικα. Χρόνια πολλά σε όλους μας.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι δεν πρόσεξες το παράδειγμά μου. Ναι φυσικά κατά πρώτο ρόλο το πολίτευμα ΑΛΛΑ φυσικά συνδράμει και το άσυλο καθώς κανείς δεν εγγυάται την παντοτινή ύπαρξη δημοκρατικού πολιτεύματος, και για να μη γυρίσουμε πάλι στην αρχή της συζήτησης μη μου πεις πάλι για τη χούντα γιατί σου έδωσα απάντηση πάνω σε αυτό.

 

Όσο για τα άλλα δεν απάντησες, απλά αντερώτησες!!!!!!

 

Τέλος, δεν θέλω αψημαχίες Χριστουγεννιάτικα. Χρόνια πολλά σε όλους μας.

 

Άρα λοιπόν πιστεύεις πως αν ξαναέχουμε χούντα στην Ελλάδα (αριστερή ή δεξιά δεν έχει σημασία), αυτή δεν θα έχει μάθει από το 1973 και θα αφήσει το άσυλο να υπάρχει.

 

Αν το άσυλο έχει να κάνει μόνο με ελεύθερη διακίνηση ιδεών τότε δεν θα πρέπει να έχει γεωγραφικούς περιορισμούς, οπότε θα πρέπει ΕΛΕΥΘΕΡΑ να μπαίνουν μέσα οι αστυνομικοί και να συλλαμβάνουν παράνομους πλανόδιους, βαποράκια, όποιον κάνει φθορά της ΔΗΜΟΣΙΑΣ περιουσίας κτλ.

 

Τα Πανεπιστήμια ώς περιουσία ανήκουν θα έλεγα σε όλους εκτός από τους φοιτητές, γιατί μόνο μία πολύ μικρή μειοψηφία φοιτητών συμμετέχει μέσω της φορολογίας στη συντήρηση των υποδομών.

 

Μέχρι λοιπόν να μάθουν οι φοιτητές ότι πρέπει να συμπεριφέρονται στους χώρους των Πανεπιστημίων καλύτερα απ ότι συμπεριφέρονται στα σπίτια που πάνε επισκέψεις, το άσυλο πρέπει να καταργηθεί. Όταν περάσουν μερικά χρόνια χωρίς ΚΑΜΙΑ φθορά και εγκληματική ενέργεια εντός Πανεπιστημιακών χώρων, τότε το ξαναβλέπουμε.

Οι σημερινοί φοιτητές δεν είναι άξιοι να έχουν άσυλο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα καταργείς και απαξιώνεις το μέλλον αυτής της χώρας γιατί επιμένω ότι το μέλλον όλου του κόσμου είναι τα παιδιά του και οι νέοι του. Αυτοί που έχουν ακόμη όνειρα και δεν τους έχει πάρει από κάτω η ρουτίνα και η καθημερινότητα.

Ίσως είμαι ρομαντική αλλά εγώ στα παιδιά μου ελπίζω και αποθέτω τα όνειρά μου για ένα καλύτερο κόσμο.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

 

Τα Πανεπιστήμια ώς περιουσία ανήκουν θα έλεγα σε όλους εκτός από τους φοιτητές, γιατί μόνο μία πολύ μικρή μειοψηφία φοιτητών συμμετέχει μέσω της φορολογίας στη συντήρηση των υποδομών.

 

καταπληκτικος τροπος σκεψης!!

Δεν το ειχα σκεφτει.....οπως και τα σχολεια δεν ανηκουν στους μαθητες......

Να μου θυμησεις να κανω λογαριασμο με τα παιδια μου , οταν βγαλουν τα δικα τους λεφτα , για οσα ξοδεψα μεχρι να μεγαλωσουν........τι ετσι?? δανεικα και αγυριστα δεν λεει....

 

 

επισης για ολα φταινε οι προσφυγες και οι μικροπολητες....

ζητω οι μοναδικοτητα των ελληνων.....

οι αριστεροι - προδοτες!

εξω οι ξενοι!

Ζητω μας!!!

 

 

εγω παιδακια, αποσυρωμαι απο την κουβεντα......γιατι αν συνεχισω θα κλειδωθει το θεματακι και ειναι κριμα!!

 

Καλες γιορτες ....και καλοδεχουμενα τα κιλακια απο το πολυ φαϊ!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ναι, ώς περιουσιακό στοιχεία τα σχολεία δεν ανήκουν στους μαθητές και καλά θα κάνουμε εμείς οι γονείς να μαθαίνουμε στα παιδιά μας ότι έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά μέσω της φορολογίας τα θρανία που σπάνε. Αλήθεια, τα παιδιά σου vouraikos μπορούν όποτε θέλουν να σπάσουν όλλα τα έπιπλα του σαλονιού σου;

Αν ναι μπράβο τους, αλλά καλά θα κάνουν να μην σπάνε τα σχολεία γιατι δεν είναι μόνο δικά σου, είναι και δικά μου.

 

Όσο για το μέλλον κτλ που είπε κάποιος/κάποια.

Και εγώ έκανα φοιτητής στο πολυτεχνείο, και τότε κάναμε μαζικές συνελεύσεις για να σταματήσουμε τις καταλήψεις γιατί η κατάλειψη είναι το έσχατο και όχι το πρώτο μέτρο αντίδρασης. Αν κάνεις κατάλειψη για ψύλλου πήδημα, και καταστρέφεις τις αίθουσες στις οποίες θα κάνεις μετά μάθημα, τότε να μην φωνάζεις για την υποβάθμιση των ΑΕΙ.

Τα εργαστήρια πρώτοι εμείς τα προστατεύαμε γιατί ξέραμε πως αν γίνει κάτι και χαλάσουν μετά απλά δεν θα μάθουμε και θα τελειώσουμε το πολυτεχνείο ξέροντας λιγότερα από τους ανταγωνιστές μας των ΤΕΙ και των ξένων πανεπιστημίων. Εμείς πιέζαμε τους καθηγητές όχι για να χάσουμε μάθημα αλλά για να κάνουμε επιπλέον μαθήματα ασκήσεων πριν από τις εξετάσεις.

Έτσι προάγεται το δημόσιο Πανεπιστήμιο., όχι με το να γίνονται καταλήψεις και να καταστρέφονται τα εργαστήρια και οι αίθουσες διδασκαλίας.

 

Ναι η λογική μου είναι πως πρέπει να πληρώνει ΜΟΝΟ όποιος καταστρέφει, ακόμη και αν πρέπει να κάνει καταναγκαστικά έργα, ακόμη και αν πρέπει να δουλεύει δωρεάν όλη τη ζωή του για να αποκαταστήσει τις καταστροφές, όχι μόνο στα Πανεπιστήμια αλλά σε κάθε δημόσια περιουσία (ναι πιστεύω ότι η τιμωρία για τους ανεγκέφαλους που τα σπάνε κάθε κυριακή στα γήπεδα είναι να σηλληφθούν και να δουλεύουν όσο χρειαστεί για να αποκαταστήσουν τις ζημιές)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ευτυχως τελικά δεν φοιτησα σε δημόσιο πανεπιστήμιο. Ευτυχως γιατι με πηγαν σηκωτή στο deree και ενω το επαιζα αλανακι ειδα οτι το εκπαιδευτικό σύστημα των "Χαζων" Αμερικάνων βγάζει ικανότατα στελέχη ενω οι αντίστοιχες σχολές των δημοσίων πανεπιστημιων δουλευουν οπου λάχει :(

Κανα δυο φορες που πάτησα το ποδι μου σε δημοσιο πανεπιστημιο ή ΤΕΙ δεν πιστευα στα ματια μου οτι απο εκει μέσα βγαίνουν "Επιστήμονες"! Χαος παντου, κομματα ΠΑΝΤΟΥ και τα γνωστα χάλια. Εμενα προσωπικά με θλίβει αυτη η εικόνα και εχοντας ακουσει και τις ιστορίες περι βιαστών, καταστροφών, καταλήψεων ειμαι υπερ της καταργησης.

 

Αλλα θα ηθελα ομως να ξερω τι εστι άσυλο για οσους το υπερασπίζονται. Γιατι οκ εγω βλέπω μονο μια πλευρα του νομισματος και δεν ξέρω πχ τι εστι ασυλο για την vouraikos που το υπερασπιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευτυχως τελικά δεν φοιτησα σε δημόσιο πανεπιστήμιο. Ευτυχως γιατι με πηγαν σηκωτή στο deree και ενω το επαιζα αλανακι ειδα οτι το εκπαιδευτικό σύστημα των "Χαζων" Αμερικάνων βγάζει ικανότατα στελέχη ενω οι αντίστοιχες σχολές των δημοσίων πανεπιστημιων δουλευουν οπου λάχει :(

Κανα δυο φορες που πάτησα το ποδι μου σε δημοσιο πανεπιστημιο ή ΤΕΙ δεν πιστευα στα ματια μου οτι απο εκει μέσα βγαίνουν "Επιστήμονες"! Χαος παντου, κομματα ΠΑΝΤΟΥ και τα γνωστα χάλια. Εμενα προσωπικά με θλίβει αυτη η εικόνα και εχοντας ακουσει και τις ιστορίες περι βιαστών, καταστροφών, καταλήψεων ειμαι υπερ της καταργησης.

 

Αλλα θα ηθελα ομως να ξερω τι εστι άσυλο για οσους το υπερασπίζονται. Γιατι οκ εγω βλέπω μονο μια πλευρα του νομισματος και δεν ξέρω πχ τι εστι ασυλο για την vouraikos που το υπερασπιζεται.

 

Νομιζω οτι το τι ειναι το ασυλο και γιατι το υπερασπιζομαι , θα το δεις αν διαβασεις παραπανω οοοσες απαντησεις εχουμε γραψει. δεν εχει νοημα να λεμε τα ιδια!

 

Οσο για τα ικανοτατα στελεχη που βγαζει το αμερικανικο συστημα......και δεν μιλαω για κανενα συγκεκριμενα. απλα θελω επειγοντως να διαχωρισω την θεση μου.

 

με αφηνει ΠΑΓΕΡΑ αδιαφορη το εκπαιδευτικο συστημα που βγαζει ικανα και δυνατα στελεχη.

 

Καιγομαι, ελπιζω και διεκδικω με οποιο τροπο μπορω ενα εκπαιδευτικο συστημα που θα κανει τα παιδια μου ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ανθρωπους και πολιτες με ΚΡΙΤΙΚΗ σκεψη , που εχουν το ΘΑΡΡΟΣ της γνωμης τους, φωναζουν για το καθε αδικο που υπαρχει γυρω τους και διεκδικουν ο,τι τους ΑΝΗΚΕΙ!!!

ΟΠοτε μαλλον η κουβεντα μας ειναι απο λαθος βαση, γιατι ζηταμε διαφορετικα πραγματα. ΑΡα ναι , σε μια παιδεια για ΙΚΑΝΑ στελεχη.....το καθε ασυλο, περριτευει!!!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλα κάνεις λάθος οταν κατακρίνεις το Αμερικάνικο σύστημα γιατι πολυ απλά ειναι αυτο που προαγει την κριτική σκέψη και την ελευθερία του λόγου! Και ενω πιστευα κι εγω το αντιθετο στο κολλέγιο καταλαβα το αντιθετο. Οσα η αρχαια ελληνική ιστορια προάγει και θα επρεπε εμεις οι Ελληνες να κοιμομαστε και να ξυπνάμε με αυτα οι αλλοι τα εχουν αρπάξει και τα εκμεταλευονται ενω εμεις δεν ξέρουμε την ιδια μας τη γλωσσα. Κανεις δεν μου εμαθε φιλοσοφια στο σχολειο, μου μιλησαν ομως για τον Πλατωνα και τον Αριστοτελη στο κολλεγιο και με "αναγκασαν" να τους μαθω και τους υπερευχαριστω για αυτο. Ημουν παντα το καλο παιδι που εκανα οτι μου έλεγαν, μετα το κολλεγιο ομως μεταμορφώθηκα και οταν μιλουσα με τους γονεις μου ή τους οικειους δεν μπορουσε κανεις να μου φέρει αντίλογο. Βλεπω και τα ξαδερφια μου που ειναι τωρα φοιτητες και κανουν 10 χρονια να τελειωσουν με τις καταλήψεις και τις απεργιες και δεν ξέρουν και την τυφλα τους! Εγω δεν καταλαβα απο τα παραπανω τι εννοειτε ασυλο παντως και τα διαβασα ολα....τι ειναι ασυλο σε μια γραμμη μπορει καποιος να μου γράψει...τον ορισμο που εχετε στο κεφαλι σας.

 

Εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να υπάρχει άσυλο πλεον, υπαρχει αμεση αναγκη να αλλαξει το εκπαιδευτικό σύστημα απο το νηπιαγωγείο και να μαθει στα παιδια να σεβονται την παιδεια και τα σχολεια/πανεπιστημια τους και να υπαρχει τιμωρια για οσους τα βεβηλώνουν η τα καταστρέφουν ακομα κι αν ειναι μαθητες.

Στο σχολειο εγραφα στα θρανια με μαρκαδόρο και δεν ειχα κανενα σεβασμο για τους καθηγητες που απλα εμπαιναν στην ταξη και μας υποχρεωναν να παπαγαλήσουμε το μαθημα, στο κολεγιο που πληρωναν οι γονεις μου με τον μισθο τους τα διδακτρα εμαθα να σεβομαι το θρανιο, την τουαλετα καθως επισης και να επιβραβευω τους καλους καθηγητες οταν ερχοταν η ωρα της αξιολογησης οπως και να τιμωρω τους κακους που το επομενο εξάμηνο ετρωγαν πορτα. Υπηρχε πάντα φύλακας στην πόρτα αλλα αυτο δεν μας εκανε ποτε να νιωσουμε οτι δεν μπορουμε να πουμε ελευθερα την γνώμη μας η οτι αλλο εννοειτε με το άσυλο. Τα πανεπιστημια ειναι μικρες κοινωνιες και εχουν αναγκη ελέγχου και ασφάλειας αλλιως δεν θα βγάζουν τους ικανους επαγγελματιες και τα ελευθερα πνευματα που πρεπει να βγαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καιγομαι, ελπιζω και διεκδικω με οποιο τροπο μπορω ενα εκπαιδευτικο συστημα που θα κανει τα παιδια μου ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ανθρωπους και πολιτες με ΚΡΙΤΙΚΗ σκεψη , που εχουν το ΘΑΡΡΟΣ της γνωμης τους, φωναζουν για το καθε αδικο που υπαρχει γυρω τους και διεκδικουν ο,τι τους ΑΝΗΚΕΙ!!!

Mαζι σου εγω σ αυτη την διεκδικηση.

Αλλα δεν νομιζεις οτι πρωτα απ ολα θα επρεπε να διεκδικησουν την υπαρξη καθηγητων στις εξετασεις τους? Να μην σκοτωνονται στο διαβασμα για να πανε και να δουν την ταμπελα "απεργια καθηγητων = περιμεντε αλλο ενα 6μηνο, και αλλο ενα, και αλλο ενα"

Να δικεδικησουν να μην ζηταει ενας καθηγητης διαφορα απο μια μαθητρια για να την περασει ....

Που ειναι ολα αυτα τα σκεπτομενα παιδια εκεινη την ωρα? Τι ακριβως διεκδικουν πανω σε αυτα?

 

Τι ακριβως προστατευει το ασυλο? Εγω δεν εχω καταλαβει (η μαλλον αυτο που νομιζα δεν ισχυει πια). Αυτοι εχουν καταλαβει? Μηπως αγωνιζονται ωστε απλα να πουλανε ναρκωτικα , να βγαζουν μελλοντικα πολιτικα στελεχη μετα απο τεραστια πλυση εγκεφαλου τυφλης υποταγης ή να κανουν διαφορα στον ονομα μιας ελευθεριας που καποιοι πεθαναν για να το αποκτησουν αλλα αυτη την στιγμη τριζουν τα κοκαλα τους?

 

ΑΡα ναι , σε μια παιδεια για ΙΚΑΝΑ στελεχη.....το καθε ασυλο, περριτευει!!!!!!

Τα ικανα στελεχη ομως ανακαλυψαν τα χιλια μυρια που οι υπολοιποι με εναν απλο στοχο δημοσιου υπαλληλου εχουν χασει.

 

Υπαρχουν φοιτητες δημοσιων που δεν εχουν τα βασικα ωστε να μαθουν γιατι καποιοι ανεγκεφαλοι τα καταστρεφουν στο ονομα του ασυλου. Και αντε να σε δω να καλλιεργεις το πνευμα σου με αθλιες συνθηκες που οι υπολοιποι δημιουργουν. Χωρις καν να σκεφτονται αυτα τα "ελευθερα πνευματα" οτι αυτο γινεται υποκινουμενο απο καποιους ωστε να μεινουν πισω απο καποιους αλλους για παντα. Και αυτο δεν ειναι το μελλον που θελω για τα παιδια μου (γιατι το ιδιωτικο δεν παιζει στις οικονομικες μου επιλογες).

 

Οταν λοιπον δω το πουλακι μου να λιωνει στο διαβασμα για την εξεταστικη και παρολα αυτα να εχει και το αγχος αν τελικα θα γινει..... και τελικα δεν γινει...θα δεις πως σαν ελευθερο πνευμα που ειμαι θα κανω λαμπογυαλο το ασυλο.

 

Το θεμα της παιδειας ειναι η μαθηση.

 

Ειλικρινα λυπαμαι γιατι καποιοι ανθρωποι πεθαναν για να δωσουν στο μελλον τους αυτο το δικαιωμα και αυτοι ανταπωδισουν με το να το ξεφτυλιζουν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Απορώ με τους υποστηρικτές του ασύλου οτι ποιος τους είπε πως αν καταργηθεί το άσυλο δε θα διακινούντε ελεύθερα οι ιδέες. Και σιγα ολοι αυτοι που κοπτονται για τη μη καταργηση του ασυλου κοπτονται για τις ελεύθερες ιδέες. Για ποια ελευθερια και ποιο δημοκρατικο δικαιωμα μιλούν οταν αποφασίζουν σε συνεχόμενα εξάμηνα κατάληψης ενω υπάρχουν παιδια που θέλουν συντομα να τελειώνουν με τις σπουδές τους γιατι οι γονείς τους δεν αντέχουν άλλο οικονομικα. Αυτη είναι η δημοκρατια,αυτό είναι το άσυλο? Αν στη τελικη ήθελαν να προστατέψουν το ασυλο ας ήταν οι ίδιοι οι φοιτητές που ασχολόυνται με τα κομματικά μεσα στα ιδρύματα να προστατέψουν τα πανεπιστήμιά μας. Αλλά ετσι είναι, είναι μες τη δημοκρατία να σπάνε τα εκπαιδευτικά ιδρύματα, είναι μες στη δημοκρατία να μη μπορούν παιδια να συνεχίσουν τις σπουδές τους, είναι δημοκρατια να καίνε τη σημαία μας. Και ξερετε τι θα συμβεί αν κάποιος δημοκρατικα πεί την αποψή του στο να σταματήσει μια κατάληψη....Μες τη δημοκρατία...

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για κανεναν αστυνομικο που δεν κανει καλα την δουλεια του....σχολιασα την σημερινη δημοκρατια .....οπου ο υποργος δημοσιας ταξης , δινει εντολη για προσαγωγες αναλογα με το πως "κουβουν" τον καθενα μας....και ειπα οτι σε μια τετοια δημοκρατια , οπου θα κρινουν τον καθενα απο το αν εχει μαλλια , χρησιμο θα ειναι το ασυλο.

Τα γουρουνια και τους αστυνομικους τους εβαλες στην κουβεντα χωρις να τους αναφερω εγω!

 

Οσο για το φιλε μπορει εμενα να μου φανηκε λιγο ειρωνικο και να αρπαχτηκα. Οκ! ξεχασμενο!

 

Αλλα και παλι να πω πως σε οοοοολη την κουβεντα μπερδευουμε το ασυλο με τις καταληψεις και τις καταστροφες και ξαναλεω πως σε αυτο δεν μας φταιει το ασυλο.

Αλλα προκαλει η υπαρχουσα παιδεια σεβασμο. Παντως στην εποχη μου, χωρις ασυλο και στο λυκειο μια χαρα τα σπαγανε , γραφανε και καιγανε στις καταληψεις!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω, ποτε δεν καταλαβα για ποιους ειναι 'ασυλο'....

 

για τους φοιτητες που σπουδαζουν εκει, για παρανομους γενικα, για μενα αν παω να πλακωσω στις μαπες καποιον που δεν γουσταρω και τρεξω εκει για να μη με συλλαβουν, για ποιον??

 

αν ειναι για εν ενεργεια φοιτητες, οκ, εχει καλως

 

αλλιως, για ποιο λογο να λεγεται 'ασυλο' και οχι ΞενοδοχειοΓιαΑπανταχουΠαρανομους....

 

 

θα ηθελα, ιδανικα, να νιωσω οτι το παιδι μου που σπουδαζει εκει, ειναι προστατευμενο νομικα και πρακτικα....

 

αλλα ειναι???

 

οταν υπαρχει η δυνατοτητα για τον οποιονδηποτε να τρεξει και να κρυφτει εκει, το παιδι μου περισσοτερο κινδυνευει παρα ειναι ασφαλες...

 

'δυσαρεστες' φατσες εχουν και οι αλητες που χτυπανε και σπανε και τρομοκρατουν.... και γι αυτους θα ηθελα να μην υπαρχει ασυλο, πουθενα

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι αν γινει καποια εγκληματική πράξη και μπουκάρει η αστυνομια θα γινει χαμος στα καναλια και ατελειωτες πορειες οτι παραβιάσαν το ασυλο!!!! Ελατε ρε παιδια στην Ελλαδα ζουμε ξερουμε τι συμβαινει.

Και τι πρεπει να γινει για να επεμβει η αστυνομια, φονος; το οτι φοβουνται τα παιδια να περπατησουν μεσα στις Πανεπιστημιακες κοινοτητες δεν ειναι έγκλημα;

Ξερεις καμια σύγχρονη οργανωμενη κοινωνια που να μπορει να βιωσει χωρις την παρουσια αστυνομιας;;;;; Εγω βλέπω το αντιθετο...ολοι εχουν σαλεψει παιρνουν ενα οπλο και βαρανε οπου λαχει! Ο συγχρονος τροπος ζωης διελυσε τον άνθρωπο σε ολα τα επιπεδα...η ψυχη μας νοσει τοσο πολυ που ειμαστε επικινδυνοι ο ενας για τον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια τεραστια συγχηση για το ασυλο και την καταληψη, για το ασυλο και την καταστροφη, για το ασυλο και τους ασυνηδητους καθηγητες.....

Eμεις τα εχουμε ξεμπερδεψει . Οι εν το εσω εχουν ενα θεμα να το κανουν.:evil:

 

Το οτι οι καθηγητες δεν κανουν την δουλεια τους, δεν εχει να κανει με ασυλο. Ουτε στα δημοσια σχολεια την κανουν, εχει ασυλο??

Αυτο ηταν η απαντηση στο οτι εκει μεσα σκεφτονται και διεκδικουν απλα. Οποτε σκεπτομενοι και μαχωμενοι δεν ειναι. Το κλεισαμε αυτο ελπιζω. Η απαντηση σου μοιρολατρια μου κανει. Α επειδη ειναι εκει αχρηστοι και καλα ας ειναι και εδω τι να κανω εγω και καλα? :evil:

 

Το οτι τα παιδια καταστρεφουν και δεν σεβονται , δεν εχει να κανει με το ασυλο .....
Ναι αλλα στο σχολειο αν προκυψουν ναρκωτικα, βιασμος ΄ή εγκλημα επεμβαινει η αστυνομια. Εκει αφηνουμε τα παιδια ερμεα των βανδαλων πια (αφου για αγωνα το αποκλεισαμε οτι κανουν)

 

Ενω λιγης γιατι δεν βγαινουμε πουθενα απο οτι βλεπω.....θα σας απαντησω με ερωτηση.......γιατι για να σεβαστουν οι φοιτητες το ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο απαιτειται αστυνομοκρατια....αρση του ασυλου και μπαμπουλας μεσα ....και δεν απαιτειται καλυτερη παιδεια....μια παιδεια απο το νηπιαγωγειο που θα προαγει και θα δημιουγει φοιτητες σαν και αυτα τα καλα παιδια που φοιτουν στα κολεγια???

Αν βρεις γονιο να μην παλευει γι αυτο δειχτον μου. Εκτος απο τα χιλια μυρια καλα θα γλιτωνε και εκατομμυρια παραπαιδειας.

 

Παιδια για να τελειωνουμε.....δεν θελω να μην καιγεται το πανεπιστημιο επειδη ο καθε μπατσος θα εχει δικαιωμα να δειρει και εκει μεσα.....αλλα επειδη το πανεπιστημιο θα προκαλει σεβασμο στον φοιτητη.

Ε ωραια τοτε. Παιδια απολυστε τους αστυνομους. Θα κανουμε πια τον σταυρο μας οι κλεφτες και οι εγκληματιες να καταλαβουν οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανουν και θα σταματησουν.Θα σεβονται εμας τους υπολοιπους. Ααααα τι καλα.

 

θεωρω οτι κοιτατε το δεντρο και χανεται το δασος!!!!!!
Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι ενα αρπαγμενο δεντρο εκει μεσα βαζει την φωτια και οι πυροσβεστες κοιτανε να καιγεται ενα δασος που δεν εχουν προσβαση να σβησουν.

 

Το ασυλο θελω να μην εχει νοημα .....γιατι η κοινωνια εχει ενα τετοιο επιπεδο που δεν θα το χρειαζεται......

Και εγω θελω το τζοκερ μια και λεμε τα θελω μας :D

 

Συγνωμη αλλα στην ελλαδα που ο καθε Χουντοχοϊδης ....(ναι ναι τον χρυσοχοιδη εννοω) μπορει να μου κανει προσαγωγη γιατι ο καθε αστυνομικος δεν γουσταρει την φατσα μου ΝΑΙ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ~

Οπως ολος ο κοσμος πιστευω κυκλοφορεις και εξω. Αρα το ασυλο δεν σε σωζει εκτος και αν κοιμασαι εκει.

Το ασυλο ειναι για να προστατευει πνευματα και ιδεες οχι φατσες.

Να προστατευει φοιτητες και οχι εγκληματιες οπως ειπε πολυ σωστα και το fistikaki.

 

Εχεις καταλαβει τι πρεσβευει το ασυλο? Πιστευεις οτι σημερα το ασυλο παιζει τον ρολο που πρεπει?

θα ηθελα πολυ να ακουσω την αποψη σου σε 2 γραμμες ξεκαθαρα. Τι πρεσβευει το ασυλο κατα την γνωμη σου???

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια θα είναι η καταστροφή αν θα καταργηθεί το άσυλο? Μήπως ομως γλυτώσουμε μερικες καταστροφες αν καταργηθεί τελικα. Οσο και αν θ'ελουμε να πιστευουμε οτι το ασυλο εχει σκοπο την ελευθερη διακίνηση ιδεών τελικα μόνο αυτο δεν είναι. Και ας μου πεί κάποιος αν γνωρίζει τα τελευταία χρόνια μια ελευθερη ιδεα που διακινήθηκε και είχε μια ουσια (εγω δεν γνωριζω πάντως κατι). Και ας μου πει επισης κάποιος υποστηρικτης του ασυλου αν παω εγω δημοκρατικα να διακυνήσω ελευθερα μια δικια μου ιδέα που δεν βρισκει σύμφωνα κάποιους που το έχουν τσιφλικ μπαξε εκει μέσα, ποσοι θα με βγάλουν απο εκεί ή καλύτερα αν θα βγω απο εκει μέσα. Και το λέω με την εμπειρια ως σπουδάστριας σε εκπαιδευτικο ίδρυμα και δεν είναι δα και πολλα χρόνια πριν. Α και κατι ακόμα, τοτε που σπουδαζα με την ελευθερια και τη δημοκρατια που δινει το ασυλο καποιοι εκαψαν την ελληνικη σημαία και ήταν όλοι τους σπουδαστες και οχι καποιοι μεμονομένοι θερμοκέφαλοι.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...