Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗ ΔΡΑΜΑΣ


giorgopap

Recommended Posts

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περιγραφή των μαγικών σπιτιών:

Σπιτάκι Άγιου Βασίλη: Ένας πληθωρικός Άγιος φωτογραφίζεται με τα παιδιά σας, δωρεάν, με τη μηχανή σας και ξωτικά τους δίνουν γλυκάκια!

Σπιτάκι Ατελιέ των ξωτικών-ζωγραφικής προσώπου: Ξωτικά ζωγραφίζουν με οικολογικά χρώματα το πρόσωπο των παιδιών και το δικό σας! Καταπληκτική εμπειρία!

Σπιτάκι Αρκτούρου: Ευαισθητοποιούνται τα παιδιά σε θέματα Αρκτούρου και κάνουν κατασκευές με θέμα τις αρκουδίτσες!

Σπιτάκι εκπλήξεων-εργαστήρι Άγιου Βασίλη: Τα παιδιά κάνουν στολίδια χριστουγεννιάτικα, απλά, έξυπνα, χαριτωμένα!

Ταχυδρομείο: Τα παιδιά στέλνουν το γράμμα τους στον Άγιο!

Σπιτάκι παραμυθιού και κινηματογράφου: Τα παιδιά βλέπουν παιδικές ταινίες και ακούνε παραμύθια από τους παραμυθάδες της Ονειρούπολης!

Το Χαμόγελο του παιδιού: Ευαισθητοποίηση και μία πρωτότυπη κατασκευή!

Το σπίτι της οικοπεριπέτειας: Οικολογικές κατασκευές!

Το σπίτι του Πλανητάριου Θεσ/νίκης:Πειράματα για παιδιά!

Το σπίτι του Παιδικού μουσείου Αθηνών: Εκπαιδευτικά προγράμματα.

Όλα τα προηγούμενα δωρεάν!:wink:

Και μην ξεχνάτε: Τρενάκι που σας γυρίζει στην πόλη δωρεάν! Μασκότ, ξυλοπόδαροι, κλόουν, ζογκλέρ...μπάντες, χορωδίες, κάθε μέρα και κάτι άλλο!:-D:grin::-D

Πηγαίνουμε κάθε χρόνο! Θα πάμε και φέτος! Όποιος μπορεί ας επισκεφθεί τη Δράμα την παραμονή της Αγίας Βαρβάρας, για να δει το μοναδικό έθιμο με τα καραβάκια στη λίμνη της Αγίας Βαρβάρας!

Σκουφάκια, κασκολάκια, διάθεση για παραμύθι και ... όλα τα άλλα είναι μαγικά στην Ονειρούπολη!

φετος λεω να παω και γω τον μικρο μου!!!

τι ωραια που μου ακουγονται ολα!!!

ανυπομονω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πολυ καλα οργανωμενο το σκηνικο,αριστα στουs διοργανωτεs

AΛΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΔΡΑΜΑΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 100Μ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ

Link to comment
Share on other sites

εγω για Χριστουγεννα εω κλεισει να ειμαι Θεσσαλονικη....δεν τραγουδαω , διακοπες εννοω :P!

Μπορειτε να μου πειτε...αν απαω μονοημερα απο Θεσσαλονικη Δραμα, θα μπορεσουμε να τα δουμε ολα?? Η θελει διημερο τουλαχιστον????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω για Χριστουγεννα εω κλεισει να ειμαι Θεσσαλονικη....δεν τραγουδαω , διακοπες εννοω :P!

Μπορειτε να μου πειτε...αν απαω μονοημερα απο Θεσσαλονικη Δραμα, θα μπορεσουμε να τα δουμε ολα?? Η θελει διημερο τουλαχιστον????

 

Άνετα...εμείς να φανταστείς είχαμε ξεκινήσει από Θεσ/νίκη, πήγαμε και στο όρος φαλακρό για χιόνι, πήγαμε στο σπήλαιο, ονειρούπολη, φαγητό και απόγευμα επιστροφή...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άνετα...εμείς να φανταστείς είχαμε ξεκινήσει από Θεσ/νίκη, πήγαμε και στο όρος φαλακρό για χιόνι, πήγαμε στο σπήλαιο, ονειρούπολη, φαγητό και απόγευμα επιστροφή...

 

 

αχχ και εγω περιμενω , πως και πως ποτε θα παμε...

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

φετος που ειμαστε και μεις στη στεργια θα παμε!το περιμενω πως και πως! απλα δεν ξερω αν θα τα καταφερουμε σε μια μερα γιατι μενουμε ορεστιαδα η να μεινουμε εκει το βραδυ τι λετε εσεις που εχετε παει?

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dalia μου τι αξίζει να δούμε στιην ονειρούπολη;

Γιατί από ότι καταλαβαίνω έχεις πάει!

 

Nαι πηγαίνω κάθε χρόνο...εξάλλου από Θεσ/νίκη δεν είναι πολύς ο δρόμος...

Θα τα δείτε όλα...είναι όλα μέσα σε ένα πολύ μεγάλο πάρκο...

Παιδιά για να μην απογοητευτείται...είναι κάτι όμορφο. αυτό μόνο...

μην περιμένετε να δείτε κάτι το ουάου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nαι πηγαίνω κάθε χρόνο...εξάλλου από Θεσ/νίκη δεν είναι πολύς ο δρόμος...

Θα τα δείτε όλα...είναι όλα μέσα σε ένα πολύ μεγάλο πάρκο...

Παιδιά για να μην απογοητευτείται...είναι κάτι όμορφο. αυτό μόνο...

μην περιμένετε να δείτε κάτι το ουάου

 

ok.Δεν περιμένω και κάτι φοβερό αλλά τουλαχιστον να διασκεδάσουμε με την μικρή.

Βλέπω σε λίγες μέρες έχετε γεννεθλιάκια!

Εστω και προκαταβολικά να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να το δεις όπως επιθυμείς!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα επειδη η δραμα μπορει απο θεσσαλονικη να μην ειναι πολυ μακρια αλλα οσο να πεις η βενζινη εχει παει στα υψη εναλλακτικα προτεινω το χριστουγεννιατικο χωριο μεσα στην θεσσαλονικη το οποιο θα λειτουργησει απο φετος πρωτη φορα μεσα στην διεθνη εκθεση θεσσαλονικης. Εγω προσωπικα το περιμενω με ανυπομονεσια. Τουλαχιστον πολλα υποσχεται (για να δουμε)

 

 

Σας παραθετω ενα αποσπασμα απο το μπλογκ της παιδικης χαρας που το εχει αναρτησει

 

(http://paidiki-hara.blogspot.com/)

 

....Για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη, από τις 27 Νοεμβρίου και μέχρι τις 2 Ιανουαρίου, θα δημιουργηθεί ένας πολυχώρος πολλών χιλιάδων τετραγωνικών μέτρων, στα περίπτερα 13-14-15 και στους υπαίθριους χώρους της Helexpo, όπου για πέντε εβδομάδες θα λειτουργήσει ένα χριστουγεννιάτικο χωριό, όπως αυτά που συναντά κανείς στο Βερολίνο, τη Βιέννη ή άλλες πόλεις της Κ. Ευρώπης.

 

Το όλο… παραμύθι θα εξελίσσεται σε τέσσερις παράλληλους άξονες και πιο συγκεκριμένα στο Christmas Magic Show, το Christmas Magic Market, το Christmas Magic Kinderland και το Christmas Magic Funpark. Οι επισκέπτες δε, για να εισέλθουν στο χώρο θα καταβάλλουν 3 ευρώ εισιτήριο, για μεμονωμένες επισκέψεις, ενώ στις ομαδικές (σχολεία κλπ) το ποσό θα είναι στα 2,5 ευρώ. Το συγκεκριμένο αντίτιμο θα αφορά ένα μέρος μόνο των δραστηριοτήτων, που θα αναπτύσσονται μέσα στο χριστουγεννιάτικο χωριό, ενώ για τις υπόλοιπες (π.χ. carousel), ανάλογα την περίπτωση, θα πρέπει να καταβληθεί επιπλέον εισιτήριο.

Όσον αφορά, ειδικότερα, στον πρώτο άξονα, θα πραγματοποιηθούν μια σειρά από εκδηλώσεις όπως 3-4 συναυλίες με τη συμμετοχή γνωστών Ελλήνων καλλιτεχνών (είσοδος με εισιτήριο), μια θεατρική παιδική παράσταση καθʼ όλη τη διάρκεια του Christmas Magic City Thessaloniki, και πάρτι σε συνεργασία με D.J. από γνωστούς ραδιοφωνικούς σταθμούς της πόλης (με εισιτήριο). ......

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε λίγες μέρες έχετε γεννεθλιάκια!

Εστω και προκαταβολικά να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να το δεις όπως επιθυμείς!!

 

1058164oc4qfh4cca.gif

 

 

Νantia ευχαριστούμε πάρα πάρα πάρα πολύ για την ενημέρωση...

περιμένω με ανυπομονησία

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η Ονειρούπολη της Δράμας είναι πολύ όμορφη το βράδυ!!!! Κι όλα είναι δωρεάν!!!! Όσες φορές κι αν πας να βαφτείς, να ακούσουν παραμυθάκι τα παιδάκια, να κάνουν κατασκευές! Δεν πληρώνεις καθόλου και κάνεις την εκδρομούλα σου, καθώς φέτος οι περισσότεροι δε θα πάμε πουθενά!

Μονοήμερα από Θεσσαλονίκη είναι πολύ καλά και από Ορεστιάδα, αν και θα προτιμούσα διήμερο για εσάς!

Ειδικά, αν συνδυαστεί με επίσκεψη στο Φαλακρό, φαγητό σε κάποιο χωριό κοντά στο Φαλακρό, ή επίσκεψη στο ενυδρείο του Μυλοποτάμου ή στο σπήλαιο του Μαρά ή με ένα κεράκι στο Παγγαίο στο Μοναστήρι ή γιατί όχι μεγαλύτερη βόλτα στο Παρανέστι και στο καλό Μουσείο Φυσικής Ιστορίας ή στους Φιλίππους και στο Βαπτιστήριο της Λυδίας .... Να συνδυάζετε πάντα τη χαρά με τη γνώση και τα παιδιά σας γίνονται ευτυχισμένα και "πλούσια" σε εμπειρίες, εικόνες, γνώσεις...Ακόμη και οι μονοήμερες εκδρομές μάς δένουν πολύ ως οικογένεια, μάς δίνουν χαρά αλλά και την ψευδαίσθηση ότι κάπου πήγαμε και ξεφύγαμε από την καθημερινότητα και το άγχος της πόλης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσακια....Βασικα την Θεσσαλονικη θα την γυρισουμε στανταρακι...ειδικα το χριστουγεννιατικο χωριο. Απλα ελεγα μια που παω βορεια να το συνδυασω...και απο ό,τι καταλαβα, γινεται ;)

ευχαριστω κοριτσακια...καλα να ειναι τα παιδακια μας και θα περασουμε σουπερ! Καλα χριστουγεννα σε ολες

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε μια ομαδα δραμινων που εκανε θεμα για τα τεραστια εξοδα που κανει ο δημος (χωρις να υπολογισουν τα εσοδα)και δεν ξερω αν γινει φετος ονειρουπολη..μετα τις εκλογες αναλογα με ποιος θα βγει θα ξερουμε..

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε μια ομαδα δραμινων που εκανε θεμα για τα τεραστια εξοδα που κανει ο δημος (χωρις να υπολογισουν τα εσοδα)και δεν ξερω αν γινει φετος ονειρουπολη..μετα τις εκλογες αναλογα με ποιος θα βγει θα ξερουμε..

 

Μη λέτε ανυπόστατα πράγματα . . . η ονειρούπολη θα γίνει εννοείται όποιος και αν βγει. Έχουν ήδη ξεκινήσει και οι προετοιμασίες!

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάντα γίνεται! Κορίτσια εγώ είμαι από εκεί..βασικά από κρηννίδες,αλλά εννοείται πως έχω πάει! Είναι θεικά! ειδικά,αν ξετρελαίνεστε με τα χριστούγεννα το κλίμα που επικρατεί θα σας μαγέψει!Μια χαρά προλαβαίνεις να τα δεις όλα σε μια μέρα! Είναι σαν βολτίτσα,με πάρα πολλές δραστηριότητες για παιδιά! όσο για φαί,έχει πολλά καλά μαγαζιά!Πολύ ωραία είναι να πάτε και στο κεφαλάρι,στα ποτάμια! γενικά η καβάλα και η δράμα,έχει απίθανα μέρη,όπως το σπήλαιο του ναγγίτη! <3

1.png

 

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Link to comment
Share on other sites

Μη λέτε ανυπόστατα πράγματα . . . η ονειρούπολη θα γίνει εννοείται όποιος και αν βγει. Έχουν ήδη ξεκινήσει και οι προετοιμασίες!

 

δεν διαμαρτυρηθηκε ο κοσμος?το ελεγαν μεσα στην εκθεση στο περιπτερο της ονειρουπολης..τωρα αν ελεγαν λαλακιες λεω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, μια που θελουμε να μεινουμε σε χωριο εξω απο τη δραμα: καποια aνεφερε το ποσο δυσκολη ειναι η μετακινηση με το αυτοκινητο μεσα στη δραμα εκεινες τις μερες, και τα παιδια μας ειναι μικρα. Δε μας ενδιαφερει να πηγαινουμε παντου με το αυτοκινητο, αλλα τουλαχιστον να το παρκαρουμε καπου κοντα στο κεντρο για τη διαρκεια της ημερας... πως θα βρουμε παρκινγκ; Φανταζομαι η κατασταση ειναι καλυτερη τις καθημερινες απ'οτι τα σαββατοκυριακα; Μηπως υπαρχει καποιο "park and ride" στην εισοδο της πολης;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος έχουν δημιουργήσει πολλούς νέους χώρους στάθμευσης, πολλούς δωρεάν και κάποιους με πληρωμή. Οι περισσότεροι είναι πολύ κοντά στην Ονειρούπολη. Όμως, ο καλός μας σύζυγος μπορεί να μας αφήνει στην Ονειρούπολη και να παρκάρει με την ... ησυχία του το αυτοκίνητο και εμείς με την...ευκολία μας να πηγαίνουμε με τα παιδιά στην Ονειρούπολη!

Τις καθημερινές σαφώς και είναι καλύτερα. Περιμένετε να βγει και το Πρόγραμμα για να αποφασίσετε τι θέλετε να δείτε ή να ακούσετε! Και οι συναυλίες γνωστών καλλιτεχνών είναι δωρεάν! Πέρσι πήγαμε στο Μύρωνα Στρατή και ήταν τέλεια!

Αχ! Χριστούγεννα!!!! Κάποιοι στόλισαν και τις βιτρίνες τους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...