Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΚΙΛΑ!!!


Recommended Posts

μην αγχωνεσαι δεν εχουμε ολες προωρα.πχ τα δικα μου κ της σμουτσ ειναι τελειομηνα οποτε θα ειχαν ισως κ παραπανω αναπτυξη...τωρα τι κανω που ο μικρος παιρνει μονο υψος κ καθολου βαρος...11 κιλα 90 εκ:evil: στο οριο της καμπυλης ειναι το βαρος του:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ υπερκινητικος.να φανταστεις δε καθεται ΠΟΤΕ στο ιδιο μερος πανω απο 1 λεπτο :? ο παιδιατρος ειπε οτι αφου στο υψος ειναι φυσιολογικος κ βαζει υψος τοτε δεν υπαρχει προβλημα...εγω σκαω γιατι τρωει πολυ καλα αλλα γραμμαριο δε βαζει απο το καλοκαιρι :evil:

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι δεν εχουμε ολες προωρα.πχ τα δικα μου κ της σμουτσ ειναι τελειομηνα οποτε θα ειχαν ισως κ παραπανω αναπτυξη...τωρα τι κανω που ο μικρος παιρνει μονο υψος κ καθολου βαρος...11 κιλα 90 εκ:evil: στο οριο της καμπυλης ειναι το βαρος του:evil:

 

Καλε τι παραπανω αναπτυξη, εδω μας τρωνε κιολας τα προωρακια

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεν γεννηθηκε 34 εβδ 2440 50 εκ υψος. 4 μηνων ηταν 6100 κ 62 ποντους. τωρα 10 μηνων ειναι 8500 κιλα κ 73 εκ. την αρχη επαιρνε γρηγορα τωρα που μπσουλαει παιρνει 300 γρ κ κατι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννήθηκε στις 36 εβδομάδες συμφωνα με τους παιδιάτρους, 37 σύμφωνα με τον γυναικολόγο, 48 εκατοστά 2500 γρ, δεν χρειάστηκε θερμοκοιτίδα, 6 1/2 μηνών ήμασταν 63,5 πόντους και 6.440 κιλά, γενικά ήμαστε χαμηλά στην κλίμακα

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου γεννηθηκε στην 32 εβδομαδα 44 ποντους και 1570gr. Δεν θηλασε.

2 μηνων (οχι διορθωμενη) ηταν 3620.

4 1/2 μηνων (οχι διορθωμενη ηλικια) ηταν 6250.

θελεις να σου πω ποσο ειναι τωρα 10.5 χρονων? 48 κιλα και 1.42.

Δυστυχως φτασαμε στο αλλο ακρο.

Οποτε κοριτσια μην αγχωνεστε για το λιγο βαρος το μικρων. Καλυτερα αδυνατα!!!

 

Ο γιος μου γεννηθηκε 36+6 με βαρος 2750 και 50 εκ υψος

47 ημερων ηταν 4.500 και 3 μηνων 5800.

Τωρα 6 1/2 χρονων ειναι 23 κιλα. Αρκετα αδυνατος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου γεννήθηκε 37 εβδομάδων 2.700 βάρος και 50 εκατοστά ύψος . Τώρα είναι 3 και 1/2 ετών και είναι 13,800 ( αδύνατη ) και 105 εκατοστά ( πολύ ψηλή).

 

Ο γιός μου πολύ πρόωρος 27 εβδομάδων 1150 γρ βάρος και τώρα είναι 11 μηνών και είναι 8,00 κιλά βάρος και 74 εκατοστά ύψος.

 

γερά να είναι όλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα.

 

Λοιπόν! Το μπουμπούκι μου γεννήθηκε την 27Η εβδομάδα 1020 γραμμάρια, 4 μηνών ήταν 4850γρ. με υψος 57cm. περάσαμε το στάδιο παλινδόμησης, μετά στις κρεμες και στο φαγητό μετράγαμε ποσα κουταλάκια καταφέραμε να φάει... και αμα ήταν 10 χωρίς να το κάνει εμετό κάναμε πάρτυ!!!!μαρτυρική κατάσταση... η πεθερα μου με θεωρεί ηρωα!!(χιχιχιχι). γιστί ήταν πραγματικά άθλος να ταίσεις την Ιωάννα!!!!

 

Σήμερα είναι 6,5 χρονών 27 κιλα και υψος 1,20. και εχουμε απο διετία σταματήσει να την κυνηγάμε για να φάει.

 

Το κάθε παιδάκι πραγματικά εχει τους δικους του χρόνους ανάπτυξης.

Η αλήθεια έιναι οτι οταν ήταν μικρότερη, ρωτούσα και εγώ γνωστούς και φίλους για τα δικά τους παιδιά ολο αγωνία για να δω σε σχέση με τα τελειόμηνα αν αναπτυσόταν φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μένα. Κι εμεις ειμαστε διδυμάκια, γεννηθηκαμε τα Χριστουγεννα στην 33η εβδομαδα. Ο μπεμπάκος μας ηταν 1980 και η μπεμπα 1550. Για λογους βαρους και μόνο ο μικρος μπηκε παρακολουθηση και η μικρη θερμοκοιτιδα. Τον μικρο τον πηραμε σπιτι το προηγουμενο Σαββατο στα 2.020 και τρωει μονο το γαλα της μαμας. Σημερα ζυγιστικαμε και ηταν 2170. Η μπεμπουλα μας δεν εχει ερθει ακομα σπιτι:-(:-( αλλα πηγε 1780 και στα 1800 βγαινει απο τη θερμοκοιτιδα και αριζει μπιμπερακι. Συντομα θα την εχουμε σπιτι. Την πρωτη εβδομαδα ειχαν χασει και τα δυο γυρω στα 100 γραμμαρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μένα. Κι εμεις ειμαστε διδυμάκια, γεννηθηκαμε τα Χριστουγεννα στην 33η εβδομαδα. Ο μπεμπάκος μας ηταν 1980 και η μπεμπα 1550. Για λογους βαρους και μόνο ο μικρος μπηκε παρακολουθηση και η μικρη θερμοκοιτιδα. Τον μικρο τον πηραμε σπιτι το προηγουμενο Σαββατο στα 2.020 και τρωει μονο το γαλα της μαμας. Σημερα ζυγιστικαμε και ηταν 2170. Η μπεμπουλα μας δεν εχει ερθει ακομα σπιτι:-(:-( αλλα πηγε 1780 και στα 1800 βγαινει απο τη θερμοκοιτιδα και αριζει μπιμπερακι. Συντομα θα την εχουμε σπιτι. Την πρωτη εβδομαδα ειχαν χασει και τα δυο γυρω στα 100 γραμμαρια.

 

καλησπερα...μια χαρα τα διδυμακια σου...με το καλο να παρεις και την κορουλα σου στο σπιτι σας. Ειναι λογικο να χασουν γραμμαρια, εμενα εχασε 250 γρ και μετα αρχισε να παιρνει. Πολυ συντομα θα τα δεις και δε θα τα γνωριζεις απο τα κιλα που θα παρουν...Να τα χαιρεσαι τα μωρακια σου και γρηγορα να γινουν παχουλα και ροδαλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι!!!!! Γιναμε 6 μηνων πριν μια εβδομαδα και ειμαστε 8880, 70 ποντους και 43 περιμετρο κεφαλης. Καναμε το εμβολιο μας και αρχισαμε χορτοσουπες τις οποιες ομως δεν πολυτρωει. Ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου βαρος παιρνουν αυτην την περιοδο τα μωρακια;;; Απο τον προηγουμενο μηνα που αρχισαμε κρεμα και φρουτοκρεμα πηρε 730 γρ, η γιατρος ειπε πολυ καλα. Τωρα που θα πινει μονο 2 γευματα γαλατα ποσο περιπου θα παρει;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!!!!! Γιναμε 6 μηνων πριν μια εβδομαδα και ειμαστε 8880, 70 ποντους και 43 περιμετρο κεφαλης. Καναμε το εμβολιο μας και αρχισαμε χορτοσουπες τις οποιες ομως δεν πολυτρωει. Ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου βαρος παιρνουν αυτην την περιοδο τα μωρακια;;; Απο τον προηγουμενο μηνα που αρχισαμε κρεμα και φρουτοκρεμα πηρε 730 γρ, η γιατρος ειπε πολυ καλα. Τωρα που θα πινει μονο 2 γευματα γαλατα ποσο περιπου θα παρει;;

 

Θα παιρνει σταθερα μεχρι να μπουσουλισει περπατησει. Μετα θα σταματησει να παιρνει για λιγο, αλλα χανουν κιολας λογω κινησης, και μετα θα παιρνει τραγικα σιγα.....στον δευτερο χρονο οι γιατροι περιμενουν απο 1 1/2 με 2 κιλα ΟΛΟ τον χρονο να παρει το παιδι για να καταλαβεις. Οποτε ΜΗΝ φρικαρεις οταν σταματησει να παιρνει οπως επερνε οπως εκανα εγω.....η γιατρος με κοροιδευε να καταλαβεις. Εδω και 4 μηνες ειμαστε 10 κιλα και παμε 10 1/2 ξανακατεβαινουμε 10, ανεβαινουμε 10,7 κατεβαινουμε 10,5.....κτλ κτλ.....οσο κινητε ΔΥΣΚΟΛΑ παιρνει.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

η κορη μου γεννηθηκε την Πεμπτη 27/5 24εβδομαδων και 6 ημερων... γεννηθηκε 38 εκατοστα και 820 γραμμαρια... σημερα μας ειπαν οτι εχει χασει 100 γραμμαρια... ειναι φυσιολογικο?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικοτατο. Τις πρωτες ημερες τις ζωης τους ολα τα μωρα χανουν γυρω στα 100 και περισσοτερα γραμμαρια. Με το καλο να το παρετε σπιτι το μωρο και ολα να πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κοπελα μου, εμας μεσα σε 3 μερες μεχρι να φυγουμε εχασε 400 γρ. Και ειχαμε ανησυχησει κιολας. Ολα καλα ελπιζω να πανε και να φυγετε γρηγορα. Να την χαιρεστε!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μην στενοχωριεσαι ολα τα προωρακια ειναι λιγο κουτσικα κ χανουν λιγο στην αρχη το θεμα ειναι ναναι γερα να τρεφονται κ αμα αρχισουν να παιρνουν ...αστα ο γιοσ μου γεννηθηκε στισ 30 εβδ 2100 53 εκατοστα μακρυ λουκανικο με τεραστια ακρα κ φουσκωτη κοιλια οι γιατροι τον ελεγαν βατραχακι βγηκε μετα 15 μερεσ κ ειχε χασει γυρω 100 γρ στο σπιτι αρχισαν τα οργανα ετρωγε καθε 1 μιση ωρα κ καθε εβδ επαιρνε μισο κιλο μετα τον φωναζαν ...σουμο...τωρα ειναι 6 κ ειναι ψιλοσ αδυνατοσ κ τοσο γεροσ π δεν φανταζεσαι ο αντρασ μου λεει φταιει η ταυρινη στα γαλατα βλεπεισ λογω γοπ δεν θηλασε θα δεισ θηριο θα γινει η φυση προνοει:):):)φιλακια σολα τα προωρακια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

εμενα γεννηθηκε 36εβδ. 2350 και φευγοντας εχασε 150γρ.τωρα 11 μηνων και 11κιλα.ευτυχως τα δινει δυναμη ο θεος αυτα τα παιδια.πιστευετε οτι αργουν να εξελιχθουν κινητικα σε σχεση με τα αλλα παιδακια στο μπουσουλισμα,περπατημα?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα γεννηθηκε 36 εβδομαδων 2.650 εμεινε 8 μερες στην μοναδα και την πηραμε σπιτι 2.300 μονο τωρα ειναι 4,5 μηνων και ειναι ηδη 7,600 και εχουμε περασει πολλα τελειομηνα της ηλκιας μας μην ανησυχεις τα μικρα μωρα παιρνουν πολυ γρηγορα βαρος θα δεις. Σας ευχομαι να σας ζησει και γρηγορα σπιτι σας

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ο δικοσ μου αργησε λιγο να παρει μπροσ γενικα...χαμογεκασε στον 4ο μηνα μιλησε ομωσ γρηγορα στον 6ο ειπε ...μαμ,δεν μπουσουλησε κ αργησε να περπατησει γυρω στον 15ο μηνα ωσ τα 2μιση χρονια ηταν λιγο αργουλησ ξαφνικα ταδε ολα...δεν σταματιεται απο τα 3 κανουμε εργοθερ για τονωση κ συγκεντρωση δεν εχει κατι ισα ισα ειναι πολυ καλοσ μαθησιακα μονο που αυτα τα παιδια ειδικα ωσ τα 4 χρ θελουν ερεθισματα κ προσ ενασχοληση εμεισ φετοσ αρχιζουμε σχολειο κ ολα ειναι οκ μην ανησυχεισ

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου γεννηθηκε την Πεμπτη 27/5 24εβδομαδων και 6 ημερων... γεννηθηκε 38 εκατοστα και 820 γραμμαρια... σημερα μας ειπαν οτι εχει χασει 100 γραμμαρια... ειναι φυσιολογικο?

 

Πωπω σαν να ακούω για τον μικρό μου...26 εβδομάδων και 890 γρ - 35 εκατοστά.Για κανένα 10 ήμερο εμάς έχανε και μετά άρχισε η άνοδος...τώρα είναι 18 μηνών και 10300!!!!Όλα να πανε καλά και με το καλό στο σπίτι σας,με υπομονή γιατί θα αργήσετε λίγο-εμέις βγήκαμε στους 2,5 μήνες!!!

Ότι χρειάζεσαι μην διστάσεις να μου στείλεις πμ!!!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Κι εγώ μαμά ενός βιαστικού αγοριού:P:p

Γεννήθηκε στις 34+6 με βάρος 2.030, 44εκ ύψος.Τώρα είναι 6+1/2 μηνών,6600 βάρος και 65 ύψος.Δεν ξέρω αν πήρε αρκετά......Σύμφωνα με την παιδίατρο θα ήθελε λίγο ακόμα βάρος........

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ ολους ... η αληθεια ειναι πως τα χουμε χασει λιγο με τα προβληματακια που παρουσιαζει αλλα το βαρος μου φανηκε πολυ περιεργο....

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου εχετε υπομονη κ δωστε τουσ χρονο κ γω τρελλαινομουνα αλλα με υπομονη ...ξεχνιεται μην αμελησετε τα ερεθισματα [ομιλια,μουσικη,παιχνιδια κτλ]ειναι πολυ βασικο γι αυτα τα αγγελουδακια πιο σημαντικο απτο φαι πιστεψτε με:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι χανουν γραμμαρια Ανδρομεδα. Εμενα εχασε περιπου 180 γρ και μετα αρχισε η ανοδος...Ενα θα σου πω οτι απο τον 3ο στον 4ο μηνα πηρε 2 σχεδον κιλα βαρος και 9 ποντους υψος!!!!!!!!!!!!!!!! Ξερει η φυση και τα φερνει ολα οπως πρεπει, ετσι φροντιζει και τα προωρακια!!!! Τωρα η Ειρηνη μας ειναι 10 μηνων και ηδη 10500 κλια!!!!! Ολα θα πανε καλα...Υπομονη και επιμονη, πολλη αγαπη και φροντιδα στο μωρακι σου...Να το χαιρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...