Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατά μάνα, κατά κύρη...


Recommended Posts

καλημέρα σε όλα τα μέλη!

 

σκεφτόμουνα κ θα ήθελα να σας ρωτήσω αν όλες εσείς που έχετε μωρά/παιδιά, τους μαθαίνετε κάποιες μικρές συνήθειες,επειδή έτσι έχετε συνηθίσει να κάνετε κ σεις. Δεν μιλάω για σοβαρά θέματα διαπεδαγώγησης κ αξιών κ ηθών που όλοι θέλουμε να διδάξουμε στα παιδιά μας για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι αλλά μικρά καθημερινά πράγματα μικρής σημασίας

πχ εγώ στο μικρό μου επειδή μου αρέσει το χουζόυρι το πρωί κ να μην σηκώνομαι το πρωί κατ ευθείαν απ το κρεβάτι (όποτε μπορώ) οταν ξυπνήσει κ αυτός το αφήνω πάντα κανα τέταρτο στη κούνια του πριν τον σηκώσω κάτι που ο μπαμπάς του δεν συμφωνεί. ή επείδη απο μικρή έχω μάθει να κρατάω ενα μικρο μαντηλάκι οταν κοιμάμαι, έμαθε/του έμαθα κ ο μικρός να κοιμάται στον ύπνο του με ένα πανάκι.(ποτέ δεν πήρα πιπίλα ή δάχτυλο αλλά χωρίς πανάκι δεν κάνουμε)

εσείς έχετε αντίστοιχες μικρές συνηθειες που περνάτε θελημένα ή κ αθέλητα στα μικρά σας?

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι, αλλά ως τέλεια :lol: :lol: δε μπορώ να σκεφτώ κάτι ιδιαίτερο. Όμως θεωρώ εντελώς φυσιολογικό να περνάμε κάποια πράγματα στα παιδιά μας ακόμα χωρίς να το καταλαβαίνουμε: φοβίες, προτιμήσεις σε φαγητά, συμπεριφορές... Εφόσον δεν δημιουργούν κάποιο πρόβλημα στο παιδί δε νομίζω να είναι κακό.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

...ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ο μικρός έχει μια υστερία με την καθαριότητα, σε σημείο υπερβολής...

το καλοκαίρι που παίζουμε με χώματα κ.τ.λ θέλει συνέχεια να του αλλάζω ρούχα ( όταν είμαστε στο εξοχικό η αδερφή μου με βρίζει :-D )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA και εμενα ο μικρος ειναι υστερικος ετσι με την καθαριότητα κ λίγο "σιχασιάρης¨" μμπορώ να πω αλλά σίγουρα δεν το πήρε απο μένα! αυτά ειναι γονίδια του μπαμπά του.(αλλά ευτυχώς που υπάρχουνε):-P

σίγουρα δεν είναι κάτι κακό για τα παιδιά όλες αυτές οι συνηθειες αλλά να έτσι κουβέντα να γίνεται.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Με ντροπή :oops: ομολογώ ότι αυτό με τον ύπνο το έχω κι εγώ. Ίσως γι'αυτό και τις έμαθα να κοιμούνται όλο το βράδυ από πολύ νωρίς, γιατί είμαι κι εγώ υπναρού :P Και το πρωί θέλω λίγο να χουζουρέψω, οπότε δεν τρέχω αμέσως μόλις καταλάβω ότι ξυπνήσανε. Όχι, όμως, παραπάνω από 10 λεπτάκια, γιατί μετά αρχίζουν να λένε τα δικά τους και η πιο φωνακλού με καλεί για "καλημέρα", οπότε δε γίνεται να μην πάω κοντά τους και ν'αρχίσουμε τα πρωινά παιχνίδια μας :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...