Tzeni d

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ (ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ...)

Recommended Posts

Να' μαστε καλά, σκοπεύουμε με τον άντρα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στα τέλη Απριλίου στην Ευρώπη.

Δηλαδή, θα έχουμε κέντρο τις Βρυξέλλες (όπου θα φιλοξενηθούμε από φιλικό ζευγάρι με παιδάκια) και από εκεί οδικώς (ενοικίαση αυτοκινήτου με gps) θα επισκεφτούμε διάφορες πόλεις (λέμε Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία.. και βλέπουμε).

Έχω ρωτήσει τον παιδίατρό μου και έχω πάρει το ok. Οποιαδήποτε περαιτέρω συμβουλή από εσάς θα ήταν χρήσιμη όμως!

Σίγουρα θα συμβουλευτώ και το θέμα: " λίστα με πράγματα για το ταξίδι" που έχει ανοίξει το Μαριλενάκι.

Για τα διαδικαστικά που αναφέρω, εννοώ, επειδή έχω αναλάβει να ψάξω τι δικαιολογητικά μπορεί να χρειάζονται όταν σκοπεύεις να βγεις εξωτερικό με το παιδί και ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ, μήπως ξέρατε κάτι ή κάποιο σχετικό site να ψάξω...

Διαφημίσεις

Tzeni d, θα χρειαστείς οπωσδηποτε διαβατήριο για το παιδι. Στο http://www.passport.gov.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=218&Itemid=98 εχει όλα τα δικαιολογητικά που χρειαζονται για διαβατήριο ανηλικου.

Αχρείαστο να είναι το βιβλιάριο υγείας του παιδιού αλλά καλό είναι να το έχεις μαζί σου νομίζω Τζένη.

Καλά να περάσετε και να γεμίσετε από υπέροχες στιγμές και φανταστικές εμπειρίες!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Τζενακι ειμαι πανασχετη απο εξωτερικο... ομως να σου πω ποσο σας ζηλευω (με την καλη εννοια)... Να περασετε τελεια!!! Σουπερ!!!

Παμε να δουμε και την λιστα, τι λειπει....

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές σας, όπως είπα στο αρχικό ποστ ...να' μαστε καλά και να μπορέσουμε να πάμε.

...Εχθές ο Γιαννάκης μου ανέβασε 38,5. Και συνεχίζει σήμερα...

Άσχετο με το ταξίδι γιατί είναι για πολύ μετά, αλλά στεναχωρήθηκα μωρέ. Ας είναι γρήγορα περαστικά.. για να δούμε.

Να πάτε και να περάσετε όμορφα. Εμείς (λόγω του άντρα μου - ιταλός) έχουμε ταξιδέψει πάμπολες φορές στο εξωτερικό με το παιδί. Το πρώτο του ταξίδι ήταν όταν ήταν 3 μηνών. Η παιδίατρος ήταν απολύτως σύμφωνη, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, μόνο που θα κουραστείτε λίγο περισσότερο. Αλλά αξίζει τον κόπο. Και για το παιδί είναι απίστευτη εμπειρία και μοναδικά ερεθίσματα βλέποντας το διαφορετικό.

Θέλει διαβατήριο (ξεκινήστε λίγο νωρίς, έχει γραφειοκρατεία), πάρτε ντεπόν και άλλα φάρμακα πρώτης ανάγκης (όχι ότι εκεί δεν θα υπάρχουν, αλλά γιατί να μην έχεις αυτά που χρησιμοποιεί πάντα?

Κατά τα άλλα όλα τέλεια θα πάνε.

Καλό ταξίδι.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Να πάτε και να περάσετε όμορφα. Εμείς (λόγω του άντρα μου - ιταλός) έχουμε ταξιδέψει πάμπολες φορές στο εξωτερικό με το παιδί. Το πρώτο του ταξίδι ήταν όταν ήταν 3 μηνών. Η παιδίατρος ήταν απολύτως σύμφωνη, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, μόνο που θα κουραστείτε λίγο περισσότερο. Αλλά αξίζει τον κόπο. Και για το παιδί είναι απίστευτη εμπειρία και μοναδικά ερεθίσματα βλέποντας το διαφορετικό.

Θέλει διαβατήριο (ξεκινήστε λίγο νωρίς, έχει γραφειοκρατεία), πάρτε ντεπόν και άλλα φάρμακα πρώτης ανάγκης (όχι ότι εκεί δεν θα υπάρχουν, αλλά γιατί να μην έχεις αυτά που χρησιμοποιεί πάντα? Κατά τα άλλα όλα τέλεια θα πάνε.

Καλό ταξίδι.

Αυτα ειδικα καλο ειναι να τα εχετε μαζι...

Περα απ το διαβατηριο και αυτα που ξερεις εσυ οτι εχει αναγκη το παιδι σου μαζι δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο :wink:

Λοιπον, αχρειαστο να ειναι αλλα καλα θα εκανες να βγαλεις μια κάρτα υγειας ευρωπαικής ασφάλισης. Ειναι δωρεαν και σου την δινουν απο τον ασφαλιστικό σου φορέα. ΜΕ αυτη μπορεις να πας σε δημοσιο γιατρο ή νοσοκομειο (της ευρωπαικής χωρας) και να μη πληρωσεις καθόλου ή να δωσεις μονο μια συμμετοχη (εξαρταται απο την χωρα). Το βιβλιαριο υγειας δε νομιζω οτι μπορουν να το διαβάσουν στο εξωτερικό, ειναι στα ελληνικά.

Δες περισσοτερες πληροφοριες εδω. Εγω το ειχα ψαξει γιατι ταξιδευουμε και μεις τον Μαρτιο :lol::lol: . Στον δικό μου ασφαλιστικό φορέα (ΤΣΜΕΔΕ) για να μου την εκδώσουν, μου ζητανε φωτοτυπια του διαβατηριου ή ταυτοτητας με λατινικούς χαρακτηρες, το θεωρημενο βιβλιαριο υγειας μου και μια αιτηση που κάνω εκει. Φανταζομαι κατι αντιστοιχο θα θελουν κ σε ολους τους φορεις, αλλα παρε ενα τηλ στο δικό σου πριν πας.

Φυσικά αυτή η καρτα δεν χρειαζεται μονο για το μωρό αλλα και για μας (ο καθενας την δική του).

http://ec.europa.eu/employment_social/healthcard/europoche_el.htm

Καλό ταξιδι και να περάσετε σούπερ και να μη χρειαστουν καρτες κτλ.

GwASp3.png

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές!

Σκέφτομαι να μην πάω καθόλου στην Disneyland λόγω του ότι έχω ακούσει τα απίστευτα για το τι γίνεται με απαγωγές παιδιών. ...η μάλλον δεν σκέφτομαι το έχω αποφασίσει.

Έχω και κάτι ακόμα να σας ρωτήσω...

Με το φαγητό του μικρού...;

έχετε κάνει μεγάλα ταξίδια στο εξωτερικό - Ευρώπη με παιδιά στην ηλικία του Γιάννη; Εντάξει τρώνε απ' όλα σχεδόν σ' αυτή την ηλικία αλλά εμένα το βλαστάρι μου είναι λίγο δύσκολο γενικά στο φαγητό. Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει...

Αχ τι καλα!!!Μπραβο σας , για την αποφαση σας, και καλη σας διασκεδαση!

να σου πω,νομιζω πως θα ηταν πολυ χρησιμα αυτα που σου γραφουν τα κοριτσια παραπανω και σημαντικα γιατι ειναι θεμα υγειας.Το θεμα του φαγητου ομως μην σε απασχολει.Ο.κ. δεν ειναι ευκολο να εχει ολες τις ευκολιες που θα εχει στο σπιτι ομως ολο και κατι θα βρεις να φαει ο που και να πας.και ξερεις κατι?ας μην φαει και ολα οσα θα'θελες η την ποσοτητα που πρεπει ΔΙΑΚΟΠΕΣ θα πατε ας χαλαρωσεις και εσυ λιγακι ,και το παιδι απο τα τοσα πρεπει.θα φαει και καμια μπουρδα παραπανω και ολα καλα.Μολις γυρισετε με το καλο θα τον βαλεις και παλι στον σωστο δρομο :D (αν και κατι μου λεει πως θα φαει μια χαρα, και θα σε εκπληξει ευχαριστα 8):D )

Συμφωνώ να μην πάτε φέτος Disneyland αλλά για έναν άλλο λόγο: Δεν νομίζω να το ευχαριστηθεί τόσο πολύ το παιδί. Ίσως σε 1-2 χρόνια να το εκτιμήσει περισσότερο.

Όσο για το φαγητό, το παιδί μπορεί να είναι δύσκολο αλλά στις διακοπές θα γίνει λιγότερο δύσκολο με το φαγητό του! Θα έχει τόσα πολλά να ασχοληθεί που θα τρώει χωρίς να σκεφτεί τι είναι αυτό που τρώει!

Να πάτε, να πάτε και να μην αγχωθείτε για τίποτα!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Πήγαμε.. ήρθαμε... ήταν τέλεια! Μπορεί να μην ήπιαμε έναν καφέ άνετα χαλαρά χωρίς καμία έννοια, όμως ευχαριστηθήκαμε πολύ την παρέα του μωρού μας και εκείνος νιώθω ότι πέρασε πολύ καλά και ήταν ευτυχισμένος που είμασταν όλοι μαζί. Πραγματικά, εγώ ένιωθα αυτό που λέμε οικογενειακές στιγμές που με την καθημερινότητα μας έχουν λείψει λίγο. Αναμνήσεις όμορφες, που μπορεί βέβαια ο Γιαννάκης μου να μην θυμάται όταν μεγαλώσει, έχω όμως μία αίσθηση ότι θα του μείνει "κάτι"...

Μη διστάσει καμιά σας αν της δωθεί η ευκαιρία να πάει ένα μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό με μικρό παιδί (με δύο παιδιά δεν μπορώ ακόμα να σας πω). Αξίζει τον κόπο και η όποια ταλαιπωρία.

Διαφημίσεις

Αχ, τι ωραία... να τα βλέπει ο άντρας μου που δεν αποφασίζει να πάμε ούτε εντός Ελλάδας διακοπές με το παιδί όσο είναι τόσο μικρό...... Αχχχχχχχ.....

Μπράβο σας..... :):):)

sL7ap2.png

Καλησπέρα Κορίτσια.Σκεφτόμαστε να πάμε Κρήτη και η ερώτηση μου(μην γελάσετε) το παιδί πως κάθεται στο αεροπλάνο?Έχουν ειδικά καθισματάκια για μωρά?Ο μπέμπης είναι 18 μηνών.

Δεν υπήρχε καθισματάκι ειδικό στο αεροπλάνο. Εμείς είχαμε κλείσει θέση για το παιδί και καθόταν, όμως ρώτησα (σε περίπτωση που φοβόταν) και μου έδωσαν μία ζώνη εξτρά ή οποία προσαρμόζεται (δένεται) στη δικιά σου και το παιδί δένεται στην αγκαλιά σου. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο.

Εύχομαι να πάτε και να περάσετε πολύ -πολύ καλά! :D

Ισως τελικα παμε και εμεις ενα Παρισακι τον Αυγουστο :D (δεν ειναι ακομη τιποτα σιγουρο)Ποσο καιρο σου πηρε να βγαλεις το διαβατηριο και τα σχετικα?

Μπράβο Νινετάκι! Με το καλό. Δεν θυμάμαι ακριβώς, όμως αφού καταθέσεις τα δικαιολογητικά στην Αστυνομία, βγαίνει πολύ γρήγορα, ίσως και 2-3 ημέρες.

Εκτός απ'τα διαβατήριά σας, μην ξεχάσετε να ειδοποιήσετε το γραφείο ενοικιάσεως για καθισματάκι αυτοκινήτου.

Να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό: η βεβαίωση ταυτοπροσωπίας για τα παιδιά πώς γινεται?? πάς στο ΚΕΠ με το παιδί???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα