Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καρότσι για δίδυμα...


il

Recommended Posts

Το καρότσι ήρθε επιτέλους σήμερα, μετά από 15 ημέρες απο την παραγγελία του. Εάν κάποιος θέλει μπορεί να ρωτήσει οτιδήποτε και μπορώ να βάλω και φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις πηραμε αρχικα το διπλο καροτσι της tfk twister twin που ειναι γερμανικο κ οι θεσεις ειναι διπλα διπλα. καταληξαμε σ'αυτο γιατι χωρουσε στα πορτ-μπαγκαζ μας, εχει πορτ-μπεμπε και στριβει πολυ ευκολα. Βεβαια ηταν πανακριβο, δεν εδινε τιποτα δωρο κ μας στοιχισε γυρω στα 1100? με τα πορτ-μπεμπε, ηλιοπροστασιες, αδιαβροχα...

το πηραμε για την περιπτωση που θα χρειαζοταν καποιος μονος του να παει κ τα 2 μωρα καπου. το χρησιμοποιησαμε απο νεογεννητα!

αργοτερα πηραμε 2 μονα απλα καροτσακια της chicco που μας βολεψαν πιο πολυ, γιατι οταν θελει ο ενας να κοιμησει π.χ. το 1 μωρο κ το αλλο θελει ο αλλος να παρει το αλλο να το παει καπου, δεν γινεται με 1 καροτσι.

ασε που τελικα δεν χρειαστηκε να τα παρω μονη μου κ τα 2.

οι μικρες μας τωρα ειναι 22 μηνων, οποτε το διπλο το πουλαμε με ολα, κομπλε, στα 450?. αν καποια μανουλα, ή μελλουσα μανουλα ενδιαφερεται, ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα :-)

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το καρότσι ήρθε επιτέλους σήμερα, μετά από 15 ημέρες απο την παραγγελία του. Εάν κάποιος θέλει μπορεί να ρωτήσει οτιδήποτε και μπορώ να βάλω και φωτογραφίες...

Μεγιά, καλορίζικο! με το καλό να έρθουν τα μωράκια σου!!!:P

To είδα και εγω στο internet φαίνεται ωραίο , τελικά απο που το πήρες? πόσο σου κόστησε? Αν σου είναι εύκολο βάλε και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
EIRINI 73 είπε:
Μεγιά, καλορίζικο! με το καλό να έρθουν τα μωράκια σου!!!:P

To είδα και εγω στο internet φαίνεται ωραίο , τελικά απο που το πήρες? πόσο σου κόστησε? Αν σου είναι εύκολο βάλε και φωτογραφίες.

 

Ευχαριστώ! Το πηρα απο το αγγλικο amazon και μου βγηκε μαζι με τα μεταφορικα 270? ευρω. Σου βαζω προχειρα μερικες φωτογραφιες και σου υποσχομαι οτι θα βαλω εντως των ημερων, καλυτερες:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα! Εγω είχα στα παιδάκια μου το aria twin της peg perrego. Ομολογώ ότι με βόλεψε πάρα πολύ καθώς ήταν αρκετά στενό, χωρούσε κ περνούσε απο παντού, πόσες κ πόσες φορές είπα: "ευτυχώς που το πήρα, απο'δω δε θα περνούσε άλλο!" Επίσης πολύ ελαφρύ κ το σήκωνα πανεύκολα να το βάλω στ'αμάξι. Δε μου φάνηκαν ιδιαίτερα στενά τα καθίσματα, μια χαρά μας βόλεψε! Ασε που έχει μεγάλο χώρο απο κάτω για ψώνια κτλ. Τώρα πια δεν το χρειαζόμαστε, είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, αν κάποια το θέλει ας μου στείλει μήνυμα. Χρώμα κόκκινο-μαύρο-γκρι.

 

 

Εγώ θα το ήθελα, αλλά προτιμώ να περιμένω τη γέννηση των μωρών μου πρώτα. Δεν ξέρω εάν είναι διαθέσιμο και επίσης σε ποια τιμή το πουλάς. Επίσης, μένω στη Θεσσαλονίκη, αλλά αν καταλήξουμε, υποθέτω θα βρούμε κάποιο τρόπο να το λάβω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Να πω εδώ τον πόνο μου...

 

Λοιπόν, από ενός έως 5 ετών τα παιδιά τα έβγαζα μόνη μου με το καρότσι χωρίς πρόβλημα για ολοήμερες βόλτες. Το μόνο πρόβλημα, αν το θεωρήσουμε πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να παίρνω ασανσέρ ή ράμπες αντί για σκάλες.

 

Εχθές είπα να βγω μόνη μου με τα παιδιά πρώτη φορά ολοήμερη βόλτα για ψώνια και παιδότοπο. Πόσο δύσκολο μπορεί να ήταν;

 

Ε, λοιπόν...

 

-Πρώτο και μεγάλο άγχος τι να τα κάνω που δεν ξέρουν ακόμα ότι πρέπει να μένουν κοντά μου και που όλο και κάτι θα χαζέψουν, με αποτέλεσμα να φοβάμαι ότι θα χαθούμε μέσα στο πλήθος.

 

-Πρόσθετο άγχος να κοιτάω μην ανοίξει ή κλείσει κανένα ασανσέρ ή πόρτα μετρό και βρεθούμε κάποιοι μέσα και κάποιοι άλλοι έξω.

 

-Έπρεπε να σκεφτώ τι θα φορέσουμε, ώστε να μην κουβαλάω τρία μπουφάν, το δικό μου και τα δικά τους, στα χέρια, χώρια την τσάντα μου και τα ψώνια.

 

-όταν έβρισκα να ψωνίσω κάτι ογκώδες, δεν μπορούσα να το ψωνίσω επι τόπου, γιατί δεν ήθελα να το κουβαλάω και αυτό μέχρι το βράδυ, με αποτέλεσμα περισσότερες διαδρομές για τα ίδια πράγματα.

 

-Ακόμα και νερό σκεφτόμουν να αγοράσω να πιούμε, γιατί σε περίπτωση που δεν θα το πίναμε όλο, θα προσέθετε στο βάρος που θα είχα στα χέρια.

 

-όταν κουράζονταν τα παιδιά έπρεπε αναγκαστικά να κάνουμε διάλειμμα για φαγητό και παιδότοπο, αντί να τα αφήσω να μασουλάνε στο καρότσι.

 

-φύγαμε όταν κουράστηκαν αυτά και όχι όταν είχα τελειώσει αυτά που ήθελα να κάνω.

 

-Απέρριψα τελείως την ιδέα να αγοράσω πράγματα από μαγαζιά που είχαν μεγάλες ουρές στο ταμείο, επειδή τα παιδιά απλά δεν θα άντεχαν αυτή την κατάσταση με ορθοστασία. Από αυτό και μόνο εισπράξαμε μια δεκάλεπτη επι πλέον διαδρομή, με τα παιδιά κουρασμένα και πεινασμένα, επειδή εκεί που είχαμε διαλέξει εξαρχής να φάμε είχει ΤΙΣ ουρές. Οπότε κάναμε μεταβολή και κάναμε δέκα λεπτά επιστροφή για να πάμε σε ένα σημείο που ήμασταν ακριβώς πριν, έτσι ώστε να κάτσουμε να φάμε. 20 λεπτά περπάτημα-ασανσέρ-παρηγοριά στα παιδιά - πήγαινε-έλα μόνο για να κάτσουμε κάπου να φάμε. Γιατί ας μην ξεχνάμε, δεν είναι γεμάτος ο τόπος από μέρη κατάλληλα για να κάτσουν δύο κουρασμένα πεντάχρονα να φάνε. Πρέπει να έχει παιδότοπο, μια άπλα, ένα κάτι.

 

-Επέστρεψα ψόφια από την κούραση και από το κουβάλημα της τσάντας μου και κάτι λίγων πραγμάτων που αγοράσαμε, επειδή τα κουβαλούσα για αρκετή ώρα. Ενώ αν τα είχα σπρώξει όλη μέρα, μαζί με τα παιδιά δεν θα μου είχε φανεί καθόλου.

 

Θέλετε και άλλα;

 

Πωπωπω τελικά είχαμε σταθεί πολύ τυχεροί με το καρότσι μας, το εκτίμησα όσο δεν γίνεται, γιατί μου είχε δώσει 4 χρόνια αυτονομίας και απροβλημάτιστης τσάρκας...

 

Για να είμαι ειλικρινής, όταν θέλαμε, με τα πόδια πηγαίναμε όλοι σημαντικά πιο γρήγορα σε σχέση με το καρότσι, αν και οι στιγμές που έχανα τα παιδιά από τα μάτια μου και που σταματούσαν για χαζολόγημα έκαναν το όλο θέμα από πλευράς χρόνου τελικά "μία η άλλη".

 

Α και δεν θέλω να πηγαίνω μόνη μου για ψώνια, βαριέμαι! Μου αρέσει η παρέα των παιδιών και εκείνα απολάμβαναν τις εξόδους μας όσο είχαμε το καρότσι! Για να δούμε και τώρα, τι φόρμουλες θα βρούμε από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια!!!Μηπως ξερει καμια σας εαν η μαρκα stokke βγαζει και καροτσι για διδυμακια?Μου αρεσουν πολυ τα καροτσια αυτης της εταιρίας.Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

Έχω 2 αγόρια διδυμάκια, 2 ετών. Βρίσκομαι σε δίλλημα.

Είχα αγοράσει ένα καρότσι από mothercare και στο χρόνο διαλύθηκε (έσπασε το αλουμίνιο) ήταν εκτός εγγύησης για κάτι ημέρες και mothercare δεν με καλύπτει.

Προβληματίζομαι να πάρω πάλι καρότσι για δίδυμα δεν μου βγαίνει το οικονομικό. Να πάρω 1 μονό που ενώνει; γιατί έχω ήδη ένα μονό από την κόρη μου που έχει μείνει. Μπορώ να αγοράσω από κάποιον γονιό που δεν το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα .εχω και εγώ ένα καρότσι διδυμών που πουλάω x-treme baby χρώματος γκρι πορτοκαλί ελαφρώς μεταχειρισμένο σχεδόν καινουργιο. τιμή του είναι 150 ?.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα κι εγώ να μάθω αν υπάρχει κάποια μανούλα που να εχει αυτο το καρότσι και αν την εχει βολεψει γιατι ειμαστε αναμεσα στην αγορα αυτου ή του aria twin. Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι κατα ποσο ειναι μεγαλες οι κουκουλες ωστε να μην ειναι εκτεθειμενα τα παιδια πολυ στον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνιστώ κανένα από τα δύο. Τα καρότσια δίπλα-δίπλα είναι ιδαίτερα άβολα διότι:

1) Δεν χωρανε στα πεζοδρόμια

2) Στα ταμεία του super market

 

Αν όμως θέλεις να αγοράσεις τέτοιου είδους καρότσι για τα πλεονεκτήματά του:

1) Ελαφρύ

2) Κλείνει πολύ εύκολα και μικρό σε όγκο

3) Θα χρησιμοποιείς καρότσι κυρίως σε συνδυασμό με αυτοκίνητο ή λεωφορείο

 

τότε να αγοράσεις κάποιο με εξι ρόδες και όχι 4 (σαν αυτά που κοιτάς)

διότι το μεσαίο σετ από ρόδες σε σώζει στα στενά σημεία (σε λακούβες δέντρων) όπου αφήνεις το ένα σετ από ρόδες να αιωρείται στον αέρα.

 

Είμαι διδυμόμαμά με δύο διπλά καρότσια μπρος-πίσω και δίπλα δίπλα.

Με το πρώτο έχω κάνει τα πολλά χιλιόμετρα.

Σαν πρωτάρα αγόρασα πρώτα το καρότσι με δίπλα δίπλα τις θέσεις.

Με δίδυμα το εγκαταλείπεις το αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει κανενα καροτσι με 6 ροδες. Εχεις καποιο ενδεικτικα να μου πεις να το κοιταξω?

 

Mclaren twin techno. Το έχω για χρήση tandem και κάνω και τα ψώνια της εβδομάδας. Για το μπρος πίσω μου είχε πει φίλη που είχε ότι στρίβει δύσκολα λόγω μήκους. Βολικό, ματζόβολο αλλά δυστυχώς ενώ χωράει σε όλες τις πόρτες δεν χωράει στα ταμεία το Σ/Μ. Πηγαίνω γύρω γύρω από το ταμείο σ'αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως ξέρει κανείς το baby jogger city select??

 

είναι ένα καρότσι μπρος-πίσω, με αποσπώμενα καθίσματα και δυνατότητα και για "αυγό" που εμάς μας ενδιαφέρει.

 

επίσης μπορείς να βγάλεις τη μια θέση και να γίνει ένα μονό καρότσι.

όμως είναι πολύ ακριβό και δεν γνωρίζω πόσο βολικό θα είναι με όλο το φορτίο του για δίδυμα.

 

και πριν προβούμε σε αγορά του, ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος το έχει, πόσο του κράτησε και πόσο ευχαριστημένος είναι.

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Το maclaren techno twin είναι μια επιλογή που είπε η κοπέλα, αλλά είναι πολύ ακριβό (450 ευρω) και αρκετά βαρύ (16 κιλά).

 

Υπάρχει επίσης της chicco με πολύ ωραίες θέσεις και ρόδες, αλλά είναι κάτι εκατοστά πιο φαρδύ (σοβαρό μειονέκτημα). Είναι ελαφρύ και οικονομικό.

 

Το inglesina είναι επίσης πολύ ελαφρύ και οικονομικό, με θέσεις αρκετά άνετες

και είναι και πολύ στενό.

 

Το μπρος πίσω νομίζεις στην αρχή ότι το μήκος του θα σε δυσκολέψει, αλλά εγώ δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς το baby jogger city select??

 

είναι ένα καρότσι μπρος-πίσω, με αποσπώμενα καθίσματα και δυνατότητα και για "αυγό" που εμάς μας ενδιαφέρει.

 

επίσης μπορείς να βγάλεις τη μια θέση και να γίνει ένα μονό καρότσι.

όμως είναι πολύ ακριβό και δεν γνωρίζω πόσο βολικό θα είναι με όλο το φορτίο του για δίδυμα.

 

και πριν προβούμε σε αγορά του, ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος το έχει, πόσο του κράτησε και πόσο ευχαριστημένος είναι.

 

Είναι πολύ ωραίο καρότσι από τα καλύτερα στην αγορά. Δεν είναι ιδιαίτερα μακρύ (ελάχιστη διαφορά από μονό) γιατί τα καθίσματα δεν είναι απλώς μπρος πίσω, αλλά και πάνω κάτω. Αν μπορείς πάρε και καθίσματα αυτοκινήτου που να κουμπώνουν επάνω. Πραγματικά σου λύνουν τα χέρια

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο καρότσι από τα καλύτερα στην αγορά. Δεν είναι ιδιαίτερα μακρύ (ελάχιστη διαφορά από μονό) γιατί τα καθίσματα δεν είναι απλώς μπρος πίσω, αλλά και πάνω κάτω. Αν μπορείς πάρε και καθίσματα αυτοκινήτου που να κουμπώνουν επάνω. Πραγματικά σου λύνουν τα χέρια

 

babyv σε ευχαριστώ για την απάντηση, έκανες πολλά χλμ με αυτό? και γενικά πόσο πρακτικό σου ήταν?

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν το είχα εγώ, αλλά μια φίλη. Έχει ωραίες μεγάλες ρόδες και φαίνεται άνετο.

 

Εγώ εχω της bebeconfort (τώρα δεν κυκλοφορεί πια) που και πάλι θα το προτιμούσα (αν και είναι ελαφρώς πιο μακρύ) διότι τα παιδιά κάθονται αντικρυστά στο ίδιο επίπεδο (όχι πάνω κάτω) και στο ύψος του τραπεζιού. Έτσι είμασταν παντού άνετα και ήσυχα

(έβλεπε το ένα το άλλο). Επίσης είχε μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο και εγώ δεν πήγαινα super market με αυτοκίνητο, αλλά με το καρότσι.

 

Αλλά αυτά είναι μικρές διαφορές και μπορεί στο δικό σου τρόπο ζωής να ταιριάζει το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα κορίτσια, έχω ένα καρότσι για δίδυμα σε κόκκινο χρώμα. δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου γιατί δεν πρόλαβαν να γεννηθούν τα κορίτσια μου. όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει στο    για να του δώσω πληροφορίες γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τα δημοσιεύσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
On 4/12/2010 at 11:33 ΜΜ, Κοριτσομανα είπε:

 

BEBE CONFORT που γινεται απο διπλο μονο ηταν για εμενα η λυση. Γενικα με αυτην την προταση, αν ψαξεις και σε αλλες μαρκες, πιστευω θα βολευτεις. Πολλες φορες το διπλο το εκανα μονό και εβγαινα μονο με το ενα μωρο.Σκεψου το! ;)

Μπορεις να μου στειλεις εναν συνδεσμο να βρω το καροτσι που λες; σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...