Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακο αυτοκινητο


Recommended Posts

Ανεξάρτητα μάρκας πιστεύω ότι με τα παιδιά η καλύτερη επιλογή είναι το πολυμορφικό αυτοκίνητο.

Εμείς είμαστε fan της Opel και έχουμε ένα meriva opc (για τις οικογενειακές μετακινήσεις), ένα παλιό astra (ο άντρας μου για τη δουλειά του) και ένα corsa (εγώ για όταν κινούμαι μόνη μου), το οποίο θέλω να το πουλήσω γιατί σε λίγους μήνες δεν θα το χρειάζομαι (ανοίγει σταθμός του metro δύο τετράγωνα από το σπίτι μου).

 

Με ένα παιδί το meriva βολεύει μια χαρά, όταν κάνουμε δεύτερο ίσως το αντικαταστήσουμε με ένα zafira.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς πήραμε το nissan quasquai το 7θέσιο..

Όλοι νομίζουν ότι είναι 4χ4 αλλά δεν είναι...

Έχει πορτ μπαγκάζ 500lt και ηλιοροφή στον στάνταρ εξοπλισμό.Νομίζω ότι έχει ψηφιστεί το ασφαλέστερο αυτοκίνητο για το 2009.

Τιμή 21.400 χωρίς το τέλος ταξινόμησης όμως.

Τώρα νομίζω ότι έχει λήξει η προσφορά για το τέλος.

Νομίζω ότι στην κατηγορία του και για αυτά που προσφέρει η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή...

Α, σου δίνουν δώρο και δύο χρόνια δωρεάν service!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία για να απαντήσω. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Εσείς που έχετε παιδιά, έχετε 1 ή 2 αυτοκίνητα στην οικογένεια;

 

Eξαρτάτε από πολλούς παράγοντες..εμείς ας πούμε και κανένα παιδί να μην είχαμε τα 2 ήταν απαραίτητα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν να σου λεει ,παρτο και καθε φορα που θα χαλαει θα στο φτιαχνω τζαμπα. :confused:
ή σαν να σου λεει σου εγγυομαι οτι για 7 χρονια θα θελει μονο service και καμια επισκευη :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε πάρει το Ford Focus CMax. Το αγοράσαμε το 2006. Πήραμε το πιο ακριβό μοντέλο τότε γιατί είχε πολλά εξτρά.

 

Είναι πολυμορφικό και έχει πολύ μεγάλο χώρο αποσκευών ακόμα και όταν τα πίσω καθίσματα είναι κανονικά στη θέση τους. Να φανταστείς ότι χωράει το καρότσι των διδυμών και πολλά άλλα πράγματα. Την πρώτη φορά που πήγαμε διακοπές γυρίσαμε από το χωριό όχι μόνο με τα πράγματά μας αλλά και με αγροτική παραγώγη που έφτανε για τη γειτονιά ολόκληρη.

 

Πίσω έχει τρεις κανονικές θέσεις που ξεχωρίζουν μεταξύ τους και αφαιρούνται ακόμα και ολόκληρες όταν χρειαστεί. Στην περίπτωση αυτή ο πίσω χώρος είναι γήπεδο κανονικό.

 

Έχει ζώνες ασφαλείας και στα τρία πίσω καθίσματα και χωράει τα δυο καθισματάκια των παιδιών καθώς και τρίτο άτομο πίσω.

 

Σε θέματα ασφαλείας δεν ξέρω και πολλά να σου πω.

Πάντως έχει πολύ καλή συμπεριφορά στο δρόμο και καλά κρατήματα.

 

Σε ό,τι αφορά στα Scoda έχει η μητέρα μου και τις έχει βγάλει πολλά προβλήματα στα ηλεκτρικά. Ένας ξάδερφό μου μάλιστα που έχει συνεργείο μας είπε ότι γενικά η Scoda έχει προβλήματα στη ηλεκτρικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ή σαν να σου λεει σου εγγυομαι οτι για 7 χρονια θα θελει μονο service και καμια επισκευη :D

 

Μακαρι αλλα το εννοουν? Ο αντρας μου λεει μηπως ειναι μονο τα εργατικα και οχι ολο το σερβις μαζι με τα ανταλλακτικα? :confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

νταιχατσου τεριος το καινουργιο φουλ εχτρα,23000 ευρω αλλα τα βγαζεις απο τη βενζινη γιατι καιει πολυ πιο λιγο απο τα αλλα,εχει σχαρες πανω και βαζεις βαλιτσες το πορτ μπαγκαζ το κατασχει ο σκυλος,εκ των πραγματων,4*4 παει παντου,ειναι μικρο σε σχεση με τα αλλα και βρισκεις να το παρκαρεις!θα το παραγγειλω τα χριστουγεννα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χιχιχιχιχ

οτι και να"ναι στεναχωρησου λιγοτερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Ασιατικά αυτοκίνητα είναι αυτά με τις λιγότερες ζημίες τα φθηνότερα ανταλλακτικά και το φθηνό ή τσάμπα σέρβις και αναλώσιμο

 

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις διαβάζοντας τα τεστ για τις λιγότερες βλάβες σε παλιά αυτοκίνητα

 

για πιο πρακτικά και ευκολα ακομη ρωτα τον οποιο οδηγο οδικής βοηθειας πια μαρκα "φορτωνει" λιγοτερο

 

Κορυφαια τα Ιαπωνικα αλλα οχι τα φθηνοτερα και οχι ολα με καλους αντιπρωσωπυς

με πλεον αξιοπιστο σε αντιπροσωπεια και τιμες ανταλακτικων μακρα το οποιο τουοτα

Αριστα εκτος Ιαπωνιας Ασιατικα και τα Houndai με την καλυτερη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα παμθηνα ανταλακτικα και αναλωσιμα

που σπανια θα χρειαστουν απο μονα τους και σερβις Μα δεν χρειαζονται σερβις γι αυτο και η πολυχρονη εγγυηση

 

προσωπικά το excel που ειχαμε μεχρι πριν λιγα χρονια επι 15 χρονια

1 φορα πηγε συνεργειο για ιμαντα αφου ποτε μεχρι τα160000 χλμ δεν ειχε κανει σερβις σε συνεργειο παρα σε FIT AND GO τυπου για τακάκια και φίλτρα

μέχρι τέλος δεν έκαιγε ούτε σταγόνα λάδι

 

Τωρα εχουμε το citroen c8 πολυ καλο μεν σε χωρους ανεση ασφαλεια και καταναλωση

κάκιστη αντιπροσωπία ακριβά σχετικά ανταλλακτικά

 

 

ότι είναι να γίνει θα γίνει την περασμένη εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εμείς έχουμε πάρει το Ford Focus CMax. Το αγοράσαμε το 2006. Πήραμε το πιο ακριβό μοντέλο τότε γιατί είχε πολλά εξτρά.

 

Είναι πολυμορφικό και έχει πολύ μεγάλο χώρο αποσκευών ακόμα και όταν τα πίσω καθίσματα είναι κανονικά στη θέση τους. Να φανταστείς ότι χωράει το καρότσι των διδυμών και πολλά άλλα πράγματα. Την πρώτη φορά που πήγαμε διακοπές γυρίσαμε από το χωριό όχι μόνο με τα πράγματά μας αλλά και με αγροτική παραγώγη που έφτανε για τη γειτονιά ολόκληρη.

 

Πίσω έχει τρεις κανονικές θέσεις που ξεχωρίζουν μεταξύ τους και αφαιρούνται ακόμα και ολόκληρες όταν χρειαστεί. Στην περίπτωση αυτή ο πίσω χώρος είναι γήπεδο κανονικό.

 

Έχει ζώνες ασφαλείας και στα τρία πίσω καθίσματα και χωράει τα δυο καθισματάκια των παιδιών καθώς και τρίτο άτομο πίσω.

 

Σε θέματα ασφαλείας δεν ξέρω και πολλά να σου πω.

Πάντως έχει πολύ καλή συμπεριφορά στο δρόμο και καλά κρατήματα.

 

Σε ό,τι αφορά στα Scoda έχει η μητέρα μου και τις έχει βγάλει πολλά προβλήματα στα ηλεκτρικά. Ένας ξάδερφό μου μάλιστα που έχει συνεργείο μας είπε ότι γενικά η Scoda έχει προβλήματα στη ηλεκτρικά.

 

Κι εμείς πήραμε αυτό το 2008 μόνο που το όνομα του άλλαξε σε FORD C-MAX πλέον.Συμφωνώ,έχει καλούς χώρους και είναι πολύ ωραίο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Elenik τι έκανες τελικά με αυτοκίνητο; Εμάς μας ήρθε το καινούριο και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι! Επιτέλους έχουμε χώρους! Χτες βάλαμε 2 καρότσια στο πορτ μπαγκάζ και είχε ακόμα χώρο.Είδες κανένα καλό εσύ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν το Mitsibushi που σου έλεγα είναι το Lancer. Πρόσεξε, δεν το έχω δει καν. Απλά ο ξάδερδος μου μας είπε ότι είναι αξιόπιστο και με χώρους. Τώρα τι και πως δε ξέρω. Εμείς το αποκλείσαμε λόγω Σαρακάκη ο οποίος είναι ο αντιπρόσωπος δυστυχώς. Τώρα αν θες ρίξε μια ματιά και σε αυτό και πες μου και εμένα που δε το ξέρω καθόλου!Αρχικά μπορείς να το δεις στο Internet στο σάιτ τους.

 

Αυτο κλεισαμε :D:D

Το sedan ειναι πανεμορφο αλλα το ανοιγμα του μπορμπαγκαζ πολυ μικρο (σε αντιθεση με το βαθος). Οποτε κλεισαμε το Mitsubishi Lancer sportsback (το 5πορτο). Το μπορμπαγκαζ ειναι πιο μικρο απο το sedan σε βαθος αλλα εχει ενα ανοιγμα που βολευει.

Οταν το παραλαβουμε θα σας πω και αλλες πληροφοριες :D

 

Βεβαια αν αλλαξουν και κανουν χαλια την αποσυρση την πατησαμε....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Elenik τι έκανες τελικά με αυτοκίνητο; Εμάς μας ήρθε το καινούριο και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι! Επιτέλους έχουμε χώρους! Χτες βάλαμε 2 καρότσια στο πορτ μπαγκάζ και είχε ακόμα χώρο.Είδες κανένα καλό εσύ;

Ποιο πηρατε? Καλοριζικο και καλοταξιδο :D :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πηρατε? Καλοριζικο και καλοταξιδο :D :D

 

Πήραμε το kia ceed Xl το station.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλό να έρθει και το δικό σας αυτοκίνητο!

 

Εμείς το έχουμε 10 μέρες και έχουμε κάνει ήδη 900χλμ! Οπότε... καλά ταξίδια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κλεισαμε :D:D

Το sedan ειναι πανεμορφο αλλα το ανοιγμα του μπορμπαγκαζ πολυ μικρο (σε αντιθεση με το βαθος). Οποτε κλεισαμε το Mitsubishi Lancer sportsback (το 5πορτο). Το μπορμπαγκαζ ειναι πιο μικρο απο το sedan σε βαθος αλλα εχει ενα ανοιγμα που βολευει.

Οταν το παραλαβουμε θα σας πω και αλλες πληροφοριες :D

 

Βεβαια αν αλλαξουν και κανουν χαλια την αποσυρση την πατησαμε....

 

Χαίρομαι που σε βοήθησα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μας ενδιαφέρει κι εμάς πολύ αυτό το θέμα μιας και με το δεύτερο μωρό δεν χωράμε πια στο παλιό μου αυτοκινητάκι... Και βέβαια δεν είμαστε και για μεγάλα έξοδα!

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...