Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακο αυτοκινητο


Recommended Posts

και εχει 16300 τελικη? Τελεια ! (το βαζω και αυτο στην λιστα) και θα τα δουμε απο κοντα (ε ρε δρομους που εχουμε να ριξουμε) :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπερδεύτηκα λίγο: είπες καλή τιμή αρχικά και μετά είπες 16300 τελική τέλεια; Ποιο είναι το budget σας;

 

 

Αρχικό μήνυμα απο Sam viewpost.gif

σου έγραψα τα πιο οικονομικά οι τιμές τους κυμαίνονται από 12.000-15.000ευρώ.

Aν αυξήσεις την τιμή θα σου κάνουμε άλλες προτάσεις.

.

 

Για καντε :-D (παιζει και η αποσυρση οποτε...)

 

Παιζει και η αποσυρση που ειναι γυρω στα 3.000 μειον αν δεν κανω λαθος (αρα 16-3 = 13 τελεια). :cool:

Για να ειναι ξεκαθαρο. Λεμε μεχρι 18-19 με αποτελεσμα να παει 15-16 τελικα . πχ mazda δινει και εξτρα 1500 (αν δεν κανω λαθος) οποτε και 20 παλι 16αρι θα βγει . Γενικα παιζουν πολλες προσφορες τωρα:cool:

 

Ας βρω εγω μοντελο και θα δω τιμες 1-1 μην ανησυχειτε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχ:D:D:D

hundai εννοουσα!

 

Στα Hundai ξερεις τι με ανησυχει? Πριν 10-15 χρονια γινοταν χαμος με το accent . Τωρα δεν κυκλοφορει ουτε ενα (ενω απο το δικο μου που ειναι 20ετιας πολλα). Γιατι ? :roll: Θελω ενα αμαξι να μας βγαλει για χρονια (αν αρχισουν σχολεια κλπ δεν ειμαστε για να χρεωθουμε ).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vw passat, λίγο ακριβούτσικο αλλά σε βγάζει ασπροπρόσωπη το πορτ μπαγκαζ. φέτος πήγαμε πρωτη φορά διακοπές με τον μικρό και χώρεσε όλο του το δωμάτιο (πλάκα κάνω!!) αν θυμάμαι καλά η χωριτικότητα του πορτ μπαγκαζ είναι 500 και λίτρα. με πολύ άνετους χώρους στο εσωτερικό, ζώνες ασφαλείας πίσω και στο κάτω κάτω vw είναι οπότε και η ποιότητα του είναι άριστη. αν και ο σύζυγος δεν πήγανε τα γερμανικά - ήταν του γαλλικού μπλοκ - του άρεζε σαν αυτοκίνητο και όταν πήγαμε να το δούμε και είδε το πορτ μπαγκαζ είπε - αυτό θα πάρουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το renault scenic και είναι απίστευτο από χώρους, εννοώντας το πορτ παγκάζ αλλά και εσωτερικά έχει απίστευτα λειτουργικά ντουλαπάκια παντού ( όλο το πάτωμα έχει ντουλαπάκια ), είναι τόσο μεγάλο που εμείς με ένα παιδί δεν το γεμίζουμε ποτέ. Πάντως με διάφορα αυτής της κατηγορίας που έχουν φίλοι μας δεν συγκρίνεται.

Ωραιο..αλλα ακριβο!!!!

 

Στα Hundai ξερεις τι με ανησυχει? Πριν 10-15 χρονια γινοταν χαμος με το accent . Τωρα δεν κυκλοφορει ουτε ενα (ενω απο το δικο μου που ειναι 20ετιας πολλα). Γιατι ? :roll: Θελω ενα αμαξι να μας βγαλει για χρονια (αν αρχισουν σχολεια κλπ δεν ειμαστε για να χρεωθουμε ).

Δικιο εχεις elenik.

Πολυ ψαξιμο θελει παντως...Για seat τι λέτε;;;;

 

Και για συγκριση μοντέλων...

http://www.4troxoi.gr/?pname=CompareModels&mid=21

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε το Renault το Grand Scenic όμως που είναι 7θέσιο. Οι 2 τελευταίες θέσεις πέφτουν και έχει ένα τεράστιο πορτπαγκαζ. Με 2 παιδιά βάζουμε μέσα και τους γιαγιοπαππούδες και πάμε εκδρομούλες όλοι μαζί (θετικό και αρνητικό αυτό για κάποιους:lol::lol::lol:). Πάντως οι χώροι είναι τεράστιοι, πήγαμε Κρήτη 4 άτομα, όταν ο μικρός ήταν 4 μηνών με αποστειρωτές, παρκοκρέβαττο, καρότσι και ρούχα και γεμίσαμε λίγο παραπάνω από το μισό. Και πολύ καλό αυτοκίνητο (Renault γαρ) αλλά λίγο ακριβό...

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λ Και πολύ καλό αυτοκίνητο (Renault γαρ) αλλά λίγο ακριβό...

 

Και εδώ θα απαντούσε ο αντρούλης μου: Γαλλικό είναι, πόσο καλό μπορεί να είναι;;;

 

Το Peugeot βέβαια το αγόρασε αλλά με χίλια παρακάλια δικά μου και με ευθύνη δική μου εάν πάθει κάτι, που το θεωρεί σίγουρο! Ειδικά για τα renault... να μη σου πω τι μου λέει!

 

Πάντως όλα είναι υποκειμενικά νομίζω. Άλλοι θέλουν ευρωπαικά άλλοι ιαπωνικά/ Εμείς εάν είχαμε να διαθέσουμε εννοείται πως θα πέρναμε Toyota. Και εσύ εάν έχεις πάρε καλύτερα Toyota, είναι εγγυήση η αλήθεια είναι! Αν και αρχίζει λίγο να χαλάει και αυτή αλλά Ιταλικό και Γαλλικό σίγουρα δεν είναι!

 

'Εχει και η ford ένα σαν Station είναι αλλά δε ξέρω τιμές. Εάν σου αρέσει η ford πες μου να το ψάξω.

 

Α! και ο ξάδερφος μου που είναι του επαγγέλματος μας είπε για ένα Mitsubishi μεγάλο και καλό. Πες μου να το ψάξω και αυτό αν θες!

Link to comment
Share on other sites

28.000 εχει ή καταλαβα λαθος?

 

 

Νομίζω ότι ξεκινάει η απλή έκδοση από 19500? - μη σε πάρω και στο λαιμό μου!!! και κάτι άλλο που ξέχασα - το μείον του είναι το μέγεθός του ~ 5 μέτρα. οπότε αν δεν έχεις παρκινγκ στο σπίτι σου είναι λίγο μανίκι το παρκινγκ. εμείς βάλαμε αισθητήρες παρκαρίσματος ~ 200? γιατί όταν το έπαιρνα εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα - καθότι γυναίκα. τώρα όμως στα νέα μοντέλα έχουν το park assist ή κάπως έτσι. νομίζω ότι το σύστημα αυτό αναγνωρίζει που μπορείς να παρκάρεις - κοινώς που χωράς περνώντας από τα παρακείμενα αυτοκίνητα - και το μόνο που πατάς είναι το φρένο - γκάζι καθώς μόνο του το σύστημα υπολογίζει μοιρες κ.λ.π. και παρκάρει στο εκατοστό!!!!!! φοβερό???????!!!!!! επιπλέον το παίζεις και λίγο ντίβα καθώς ειδικά σε μαύρο χρώμα μοιάζει πολύ πρωθυπουργικό!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

οπότε εγώ κάθομαι στο πίσω κάθισμα με τον μικρό και χαιρετάω τα πλήθη!!! Η ΨΩΝΆΡΑ!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: χιχιχιχιχιχιχιχιχιχχι!!! πάντως πέρα από την πλάκα, αξίζει να το δεις!!! δεν ΄χανεις και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αγόρασα και εγώ καινούργιο αυτοκίνητο και με απασχολούσε πάρα πολύ το θέμα της ασφάλειας εκτός από τους άνετους χώρους κατέληξα στο νέο golf. Αξιόπιστο, μεγάλοι χώροι, όλα τα συστήματα ασφαλείας και isofix για το παιδικό κάθισμα και πολύ όμορφο αυτοκίνητο. Οι γερμανοί είναι κορυφή στην ασφάλεια και στα συστήματα οδήγησης (ESP, ABS κα).

Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, τιμή για 5πορτο από 16.000€, αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω. Ο άντρας μου έχει πολυμορφικό τζιπ με εξίσου μεγάλους χώρους αλλά δεν στο προτείνω γιατί έχει τρελή κατανάλωση βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ θα απαντούσε ο αντρούλης μου: Γαλλικό είναι, πόσο καλό μπορεί να είναι;;;

Κολητος με τον δικο μου θα γινοταν :lol::lol: Τα ιδια λεει. Με εχει ζαλισει οτι τριζουν :confused:

 

'Εχει και η ford ένα σαν Station είναι αλλά δε ξέρω τιμές. Εάν σου αρέσει η ford πες μου να το ψάξω.

Απαγορευτικες. :roll: Η Ford ηταν η 1η που κοιταξαμε αλλα ακριβη γμτ (εκτος και αν δεν τα ειδα ολα)

 

Α! και ο ξάδερφος μου που είναι του επαγγέλματος μας είπε για ένα Mitsubishi μεγάλο και καλό. Πες μου να το ψάξω και αυτό αν θες!

Για λεγε?:-D:-D:-D:-D (Ψηνετε και ο συζυξ)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μην κοιτατε μόνο τα πόσα χρήματα θα χρειαστούν για την αγορά του αυτ/του αλλα το βασικότερο ειναι η συντήρησή του.

Για ρωτήστε πόσο στοιχίζουν τα service του και κάθε πότε?:roll:

vHVdp3.png"]vHVdp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

dacia logan

ψηφίζω!!!!!! ολοι θέλουμε την ασφάλεια των παιδιών μας και ολοι μας κουβαλάμε παρα πολλά πράγματα. ο αντρας μου το εψαχνε πολύ καιρό και το περίμενε πως και πως να ερθει ελλάδα. στη Γαλλία κυκλοφορέι παρα πολύ, λεει ο ξαδελφος που ζει εκεί.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ θα απαντούσε ο αντρούλης μου: Γαλλικό είναι, πόσο καλό μπορεί να είναι;;;

 

Το Peugeot βέβαια το αγόρασε αλλά με χίλια παρακάλια δικά μου και με ευθύνη δική μου εάν πάθει κάτι, που το θεωρεί σίγουρο! Ειδικά για τα renault... να μη σου πω τι μου λέει!

 

Πάντως όλα είναι υποκειμενικά νομίζω. Άλλοι θέλουν ευρωπαικά άλλοι ιαπωνικά/ Εμείς εάν είχαμε να διαθέσουμε εννοείται πως θα πέρναμε Toyota. Και εσύ εάν έχεις πάρε καλύτερα Toyota, είναι εγγυήση η αλήθεια είναι! Αν και αρχίζει λίγο να χαλάει και αυτή αλλά Ιταλικό και Γαλλικό σίγουρα δεν είναι!

 

'Εχει και η ford ένα σαν Station είναι αλλά δε ξέρω τιμές. Εάν σου αρέσει η ford πες μου να το ψάξω.

 

Α! και ο ξάδερφος μου που είναι του επαγγέλματος μας είπε για ένα Mitsubishi μεγάλο και καλό. Πες μου να το ψάξω και αυτό αν θες!

 

Το ίδιο λέει ο δικός μου για τα Ιαπωνικά... Πέρα από φτηνά ανταλλακτικά και service είναι ψεύτικα... Τελικά σαν τις ομάδες είναι και τα αυτοκίνητα :lol::lol::lol::lol: Πουθενά δεν τους βρίσκουμε!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Mitsibushi που σου έλεγα είναι το Lancer. Πρόσεξε, δεν το έχω δει καν. Απλά ο ξάδερδος μου μας είπε ότι είναι αξιόπιστο και με χώρους. Τώρα τι και πως δε ξέρω. Εμείς το αποκλείσαμε λόγω Σαρακάκη ο οποίος είναι ο αντιπρόσωπος δυστυχώς. Τώρα αν θες ρίξε μια ματιά και σε αυτό και πες μου και εμένα που δε το ξέρω καθόλου!Αρχικά μπορείς να το δεις στο Internet στο σάιτ τους.

Link to comment
Share on other sites

dacia logan

ψηφίζω!!!!!! ολοι θέλουμε την ασφάλεια των παιδιών μας και ολοι μας κουβαλάμε παρα πολλά πράγματα. ο αντρας μου το εψαχνε πολύ καιρό και το περίμενε πως και πως να ερθει ελλάδα. στη Γαλλία κυκλοφορέι παρα πολύ, λεει ο ξαδελφος που ζει εκεί.

 

Στην Γαλλία το έχουν όλοι γιατί είναι σωβινιστές οι άνθρωποι γλυκιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην κοιτατε μόνο τα πόσα χρήματα θα χρειαστούν για την αγορά του αυτ/του αλλα το βασικότερο ειναι η συντήρησή του.

αυτο μου το ειπαν για τα mazda. Ανταλλακτικα φωτια και λαυρα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Το μπορμπαγκαζ του καλο? Χωραει ενα κανονικο καροτσι πχ?

 

Προχτές έβαλα και το καρότσι και την καλαθούνα του καροτσιού μέσα στο πορτ-παγκαζ και τα πήρε μια χαρά. Έχω το Peg Perego Switch P3 που δεν θεωρείτε μικρό καρότσι το αντίθετο θα έλεγα. Και στα πίσω καθίσματα καθίσαν άνετα 2 ενήλικες και το μωρό στο κάθισμά του.

Link to comment
Share on other sites

Θα παμε να δουμε τελικα και το κια ceedXL που λεει η κοπελια πιο πανω. Απ οτι βλεπω εχει 7 χρονια εγγυηση και 7 δωρεαν σερβις αν και το τελευταιο με προβληματιζει καπως. Σαν να σου λεει ,παρτο και καθε φορα που θα χαλαει θα στο φτιαχνω τζαμπα. :confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

ααααααααααα κι εγω νομιζα γιατί είανι καλό αυτοκίνητο!

 

Δεν το ξέρω καθόλου το αυτοκίνητο, μην παρεξηγηθώ, μπορεί να είναι πολύ καλό και αξιόπιστο. Δεν κατηγορώ το αυτοκίνητο, τους Γάλλους κατηγορώ και τον σωβινισμό τους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...