Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!


mama-lia

Recommended Posts

Αν σου αρέσουν τα μουσεία προτείνω: Θεόφιλου, Τσαλαπάτα (βιομηχανικό) και το αρχαιολογικό. Μου τα πρότειναν χθες, διότι θα επισκεφθώ τη Μακρινίτσα τον επόμενο μήνα! Και στη βιβλιοθήκη στις Μηλιές πρέπει να είναι ωραία!

Οπωσδήποτε να πας για τσίπουρο στο Βόλο! Μου πρότειναν ένα τσιπουράδικο. Αν θέλεις, να στείλω π.μ.

Να αγοράσεις φιρίκια!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 590
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν σου αρέσουν τα μουσεία προτείνω: Θεόφιλου, Τσαλαπάτα (βιομηχανικό) και το αρχαιολογικό. Μου τα πρότειναν χθες, διότι θα επισκεφθώ τη Μακρινίτσα τον επόμενο μήνα! Και στη βιβλιοθήκη στις Μηλιές πρέπει να είναι ωραία!

Οπωσδήποτε να πας για τσίπουρο στο Βόλο! Μου πρότειναν ένα τσιπουράδικο. Αν θέλεις, να στείλω π.μ.

Να αγοράσεις φιρίκια!!! :D

 

Eυχαριστώ πολύ! Αναμένω π.μ. για τσιπουράδικο. Πιστευω να έχει θαλασσινους μεζέδες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Μαρτίου θα βρεθώ στο Βόλο, στη Μακρινίτσα, στην Πορταριά. Περιμένω οδηγίες για φαγητό (εστιατόριο, πιτσαρία, όχι τσιπουράδικο, διότι θα έχω και παιδιά) και ό,τι άλλο προτείνετε για τριήμερο!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, περιμένω συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Μαρτίου θα βρεθώ στο Βόλο, στη Μακρινίτσα, στην Πορταριά. Περιμένω οδηγίες για φαγητό (εστιατόριο, πιτσαρία, όχι τσιπουράδικο, διότι θα έχω και παιδιά) και ό,τι άλλο προτείνετε για τριήμερο!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, περιμένω συμβουλές!

 

Αχ, καταπληκτικά θα περάσεις! Τα χωριά είναι υπέροχα, μαγεία, τα ερωτευτηκα! Από φαγητό τώρα εμένα μου είχαν προτείνει να φάω στην ΚΡΙΤΣΑ, ΚΡΙΣΤΑ κάπως έτσι, έχει ξενοδοχείο και εστιατόριο. Είναι στην πλατεία της Πορταριάς ακριβώς. Δεν βρήκαμε όμως τραπέζι εκεί (λόγω 3ήμερου ήταν όλα γεμάτα) και τρώγαμε όπου βρίσκαμε τραπέζι κενό. Δε θυμάμαι ονόματα από ταβέρνες αλλά δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο για να τις προτείνω. Καλό φαγητό αλλά όχι κάτι που να σε τρελάνει κιόλας. Μακάρι να βρεις συστάσεις από άλλους!

Να πάτε στο μονοπάτι των Κενταυρων, είναι όπως φευγεις από Πορταριά για Μακρυνίτσα. Είδα και κάτι ταμπέλες για ελευθερη ιππασία στην Πορταριά αλλά έβρεχε και δε πήγαμε. Εμείς πήγαμε και στα Χάνια στο χιονοδρομικό. Αρεσαν πολύ τα χιόνια στα παιδιά και έπαιξαν με τη καρδιά τους.

Πάντως η ομορφιά αυτών των χωριών είναι το κάτι άλλο. Δεν είχα ξαναπάει Πήλιο και ξετρελάθηκα. Θα μας πεις και εσύ εντυπώσεις όταν με το καλό γυρίσεις. Να δεις θα περάσετε υπέροχα και στο ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εσείς που θα πάτε ή έχετε πάει Πήλιο, έχετε κανένα καλό ξενώνα να προτείνετε για να πάμε το Πάσχα?? απλά θα θέλαμε να έχει κουζίνα για να μαγειρεύουμε στην μικρούλα μας..

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειρηνουκα παλι ταξιδακι!!???ζηλευωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :lol::lol::lol::lol::lol:

 

τι ζηλεύεις καλέ εσύ? περιμένεις τον μπεμπίνο σου τώρα!! εγώ ζηλέυω....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

katerinak ευχαριστω πολυ.πολυτιμες οι πληροφοριες σου.δεν εχουμε παει καθολου κατα εκει και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραια.

 

τελικα πηγες;ολα καλα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χτες επέστρεψα από τη Μακρινίτσα του Πηλίου. Τι θέα, τι ομορφιά τοπίου, αρχιτεκτονικής! Περπάτησα στα καλντερίμια, γοητεύτηκα από τις κρήνες, τα γεφύρια, τα αρχοντικά. Μου άρεσε πολύ το Δεσποτικό!

Ο Βόλος είναι κι αυτός όμορφος με πολύ ευγενικούς ανθρώπους! Ο καιρός τέλειος, ανοιξιάτικος.

Πόσο όμορφη είναι η Ελλάδα μας και σε τι άσχημη κατάσταση τη φέραμε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας...Κι εμείς σήμερα γυρίσαμε από μια εκδρομούλα που είχαμε πάει...Μένουμε Λάρισα και θέλαμε να πάμε κάπου εδώ κοντά με το μωρό για ξεκούραση...Βρήκα έναν πολύ ωραίο ξενώνα στους Παλαιούς Πόρους, πετρόχτιστο, με τζακάκι στο δωμάτιο και περάσαμε σούπερ!!!Διάβασα και τα προηγούμενα ποστ και έτσι κάναμε και μια εκδρομούλα στο Ελατοχώρι που ήταν σχετικά κοντά..Σήμερα μάλιστα που ήταν να φύγουμε χιόνιζε στους

Παλαιούς Πόρους και μέχρι να φάμε πρωινό το χε στρώσει...Ήταν πολύ ωραία...Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν η τιμή του δωματίου στο ξενώνα...Πόσο λέτε???Μας ζήτησε 55 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!Ειλικρινά το θεώρησα τζάμπα γι αυτόν τον ξενώνα και για το δωμάτιο....Το δωμάτιο είχε μέσα ένα τεράστιο σιδερένιο κρεββάτι με κουνουπιέρες και ήταν πολύ περιποιημένο και ζεστό...Ξετρελλάθηκα!!!Και ο άνθρωπος που το έχει έχει και ταβέρνα όπου φάγαμε πολύ ωραία το βραδάκι και το πρωινό επίσης ήταν καλό...Αυτά...Αχ ήταν όλα πολύ ωραία και μακάρι να μέναμε περισσότερο...Λόγω μωρού είχαμε καιρό να κάνουμε εκδρομούλα και μας άρεσε πολύ!!!

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το site του ξενώνα είναι το εξής http://www.kgouzelis.gr/... Μπορείτε να το δείτε...Τα δωμάτια είναι έτσι όπως τα δείχνει γιατί είχα μια επιφύλαξη πριν πάμε λόγω του ότι μου φάνηκε πολύ χαμηλή η τιμή αλλά τελικά όλα ήταν μια χαρά...Στην τιμή περιλαμβανόταν το πρωινό και η χρήση τζακιού...Επειδή έχω ακούσει κάτι τρελλά οπού μερικοί ξενώνες σου χρεώνουν έξτρα την χρήση τζακιού γι'αυτό πάντα ρωτάω...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίος και ρομαντικός και η τιμή σούπερ. Καρπενήσι θέλεις 150 ευρώ για ένα τέτοιο δωμάτιο. Έχω πάει Παλαιούς Πόρους μερικές φορές για φαγητό γιατί είναι πιο ήσυχα και πιο περιποιημένα από Παλαιό Παντελεήμονα. Έχει μάλιστα και έναν αγροτικό δρόμο 2 χλμ που σε βγάζει από το ένα χωριό στο άλλο μέσα στο δάσος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

καλημερα ,ειμαι νεο μελος,θαθελα να μαθω αν η ε ρετρια αξιζει για πασχαλινες διακοπες,οποια κοπελα πηγε ας μας πει παρακαλω..βρηκα κατι καλα πακετα στο ερετρια βιλλατζ,και στο παλμαριβα,εχει καποια μ κοπελα προσωπικη αποψη?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,ειμαι νεο μελος,θαθελα να μαθω αν η ε ρετρια αξιζει για πασχαλινες διακοπες,οποια κοπελα πηγε ας μας πει παρακαλω..βρηκα κατι καλα πακετα στο ερετρια βιλλατζ,και στο παλμαριβα,εχει καποια μ κοπελα προσωπικη αποψη?ευχαριστω

 

Στο παλμαρίβα είχαμε πάει πέρισυ το Σεπτέμβρη ένα διήμερο με την δουλειά του συζύγου...Εμένα δεν μου πολυάρεσε για να είμαι ειλικρινής...Καλό ξενοδοχείο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο...Το φαγητό ήταν σχετικά καλό από ότι θυμάμαι...Τώρα η Ερέτρια εμένα σαν μέρος δεν με ξετρελλαίνει, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά η Χαλκίδα είναι πολύ κοντά κι έχει τα πάντα οπότε αν βαρεθείτε μπορείτε άνετα να πετάγεστε..!!!

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο παλμαρίβα είχαμε πάει πέρισυ το Σεπτέμβρη ένα διήμερο με την δουλειά του συζύγου...Εμένα δεν μου πολυάρεσε για να είμαι ειλικρινής...Καλό ξενοδοχείο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο...Το φαγητό ήταν σχετικά καλό από ότι θυμάμαι...Τώρα η Ερέτρια εμένα σαν μέρος δεν με ξετρελλαίνει, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά η Χαλκίδα είναι πολύ κοντά κι έχει τα πάντα οπότε αν βαρεθείτε μπορείτε άνετα να πετάγεστε..!!!

σ ε υχαριστω,ενταξει κι εμεις ενα απλο,καθαρο εξνοδοχειο εθλουμε,αυτο ειναι οντως πανω στη θαλασσα ε??εχεις θεα απο ολα τα δωματια και οπως γραφει δραστηριοτητες για παιδια?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ενδιαφέρομαι για Ναύπακτο, από 27. – 30.12.2010. Δυστυχώς είναι οι μόνες μέρες που ο σύζυγος μου έχει άδεια. Το παιδάκι μας θα είναι περίπου 2,5 χρονών και θα είναι η πρώτη φορά που θα πάμε κάπου. Για ότι μπορείς να μας πεις……….θα το εκτιμούσα πολύ!

Ευχαριστώ πολύ.

"Τα παιδιά μπορούν να διδάξουν τρία πράγματα στους μεγάλους: πρώτο, να χαίρονται χωρίς να υπάρχει λόγος, δεύτερο, να ασχολούνται πάντα με κάτι και, τρίτο, να απαιτούν με όλη τους τη δύναμη αυτό που επιθυμούν." Paulo Coehlo

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που αρχίσαμε να σχεδιάζουμε χειμερινές αποδράσεις!

Βέβαια, για Ναύπακτο δε γνωρίζω τίποτε, αλλά για τις εκλογές που έρχονται, αν δεν μας γονατίσει η οικονομική κρίση, το Πήλιο είναι φανταστικό! Πήγα το καλοκαίρι για ένα τριήμερο και ξετρελάθηκα! Φανταστείτε πώς θα είναι το φθινοπωρινό τοπίο!

Πολλές πληροφορίες υπάρχουν στο θέμα για τις διακοπές στο Πήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα είναι και στον Παλιό Παντελεήμονα Πιερίας! Δεν περίμενα ότι θα υπάρχει άλλο χωριό παραδοσιακό τόσο γραφικό όσο το Νυμφαίο! Η θέα σου κόβει την ανάσα!

Τα σπίτια, οι ξενώνες, οι ταβέρνες...η πλατεία με την εκκλησία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...