Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!


mama-lia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 590
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Morchelina τι λέει ο καιρός εκεί ??

έχουμε ελπίδα να δούμε χιονάκι ?

θα ταλαιπωρηθούμε που θα ταλαιπωρηθούμε με τα Τέμπη, ας το απολαύσουμε τουλάχιστον

 

Τώρα είναι σχετικά μαλακός, από Σάββατο Κυριακή προβλέπεται να πέσει η θερμοκρασία. Στο χιονοδρομικό μπορεί να έχει χιόνι. Αν δείτε και βρέχει μέσα στην πόλη πιο ψηλά μπορεί να χιονίζει οπότε με κατάλληλο αμάξι ή αλυσίδες πάτε μία βόλτα.

 

Όπως θα έρχεστε, μετά τις στροφές του Τυμφρηστού θα βρείτε πινακίδα για μέσω τούνελ ή μέσω παλιάς εθνικής που περνάει από ράχη Τυμφρηστού. Aν πας ίσια στη ράχη μπορεί να έχει χιόνι. Από κει κατεβαίνεις Καρπενήσι. Η χιλιομετρική διαφορά είναι ελάχιστη.

 

Και εμείς θα περάσουμε απο Τέμπη για Θεσσαλονίκη αύριο. Θα πάμε μέσω Γόννων-Καλλιπεύκης-Άνω Σκοτίνας. Ελπίζω να μη βγει η ΕΜΑΚ και μας ψάχνει. Το καλοκαίρι πήγαμε από Στόμιο-Αγιόκαμπο-Αγιά-Εθνική. Ο δρόμος ήταν μια χαρά και έχουνε κάνει καινούρια παράκαμψη Καρίτσα-Κόκκινο Νερό.

 

Όπως και να 'χει αν δεν βρέχει πολύ, καλά θα περάσετε.

 

Καλές Γιορτές :-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Με υγεία, αγάπη, ευτυχισμένα παιδάκια, χαρούμενες οικογένειες! :D:D:D

 

Κορίτσια, περιμένουμε εντυπώσεις από όμορφα τοπία, ξενώνες, εικόνες, γεύσεις, γενικά τις προτάσεις σας!

Καλές εξορμήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλες σας με υγεία και χαρά!!!

 

Επειδή απ' ότι φαίνεται τα χιονοδρομικά δεν θα μας κάνουν τη χάρη, αν μπορείτε πείτε μου ιδέες για εκδρομές με αφετηρία τη Νάουσα. Φεύγουμε την Τρίτη και δεν πολυπρολαβαίνω να ψάξω (προσπαθούμε να μη σκεφτόμαστε τον κλειστό δρόμο και την έλλειψη χιονιού :()

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλες σας με υγεία και χαρά!!!

 

Επειδή απ' ότι φαίνεται τα χιονοδρομικά δεν θα μας κάνουν τη χάρη, αν μπορείτε πείτε μου ιδέες για εκδρομές με αφετηρία τη Νάουσα. Φεύγουμε την Τρίτη και δεν πολυπρολαβαίνω να ψάξω (προσπαθούμε να μη σκεφτόμαστε τον κλειστό δρόμο και την έλλειψη χιονιού

 

γιατι καλε το λες οτι δεν θα εχει χιονι?και το καιμακτσαλαν και τα 3-5 πηγαδια εχουν χιονι φετος.εμεις ειχαμε παει περσι.στο καιμακτσαλαν δεν φτασαμε ποτε γιατι ειχε χιονοθυελλα,αν ομως βρειτε καλη μερα με αλυσιδες θα φτασετε.τα πηγαδια τωρα εχχουν τεχνητο χιονι,αν και ξαναλεω ειδα στην τηλεοραση οτι εχει χιονισει.παντως αν δεν πατε εκει εμεις ειχαμε κανει εκδρομη στη βεροια και στην εδεσσα,η εδεσσα τελεια με τους καταρακτες.στη ναουσα ειχαμε μειενι στον αγιο αθανασιο.ειναι ενα πολυ ωραιο παρκο που μπορειτε να πατε για καφε και να δειτε τη λιμνη με τις παπιες ή για φαγητο,νομιζω η ταβερνα ανοιγε μονο σκ.ειναι πολυ ωραιο παρκο για τα παιδια .η δικια μου ακομα το θυμαται.η ναουσα ειναι και ωραια να την περπατησεις αλλα το βραδυ κανει πολυ κρυο,οποτε παρε χοντρα ρουχα.και γαλοτσες για τα παιδια.βολευουν απιστευτα.καλα να περασετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσαρες,Χρονια Πολλα με υγεια πανω απ'ολα. Εμεις επιστρεψαμε απο τις διακοπες μας και θελω καταρχην να ευχαριστησω τη Morchelina για τις πολυτιμες πληροφοριες της.Χωρις αυτες νομιζω οτι δεν θα περνουσαμε τοσο ωραια.Οι εντυπωσεις μου απο το Καρπενησι ειναι αναμεικτες. Εχει φοβερα τοπια,απιθανες διαδρομες,πολλα πολλα δεντρα και τρεχουμενα νερα απλα ειναι μικροτερο απ'οτι περιμενα και ο καιρος δεν μας εκανε το χατηρι και τις 3 πρωτες μερες εβρεχε ασταματητα οποτε οι επιλογες μας ηταν περιορισμενες.(Καλα που υπηρχε και αυτος ο παιδοτοπος γιατι δεν ηξερα τι να τις κανω τις μικρες) Επισης περιορισμενες ηταν και οι επιλογες μας στο φαγητο γιατι καθημερινες μεσημερι ηταν δυσκολο να βρεις ανοιχτη ταβερνα.

Περασαμε ομως ωραια παρολ'αυτα και ειδικα μετα που εφτιαξε ο καιρος και καναμε τις βολτες μας χαρηκαν και τα παιδια και ηταν σουπερ.

DALIA να πας σε ολα αυτα που προτεινει η Morchellina ειναι πολυ ωραια και οι ταβερνες και τα καφε.Εμενα μου αρεσε πολυ το καφε Ευηλιον και η ταβερνα η ΖΩΗ. Τα σπιτακια ΚΕΔΡΟΣ απλα φανταστικα μεσα στο δασος ωραια στολισμενα,πληρως εξοπλισμενα,αφου να φανταστεις πηγαμε για καφε και τελικα κλεισαμε και μειναμε εκει τα δυο τελευταια βραδυα τοσο πολυ μας αρεσαν.Χιονι δυστυχως δεν ειχε ανεβηκαμε στο χιονοδρομικο αλλα για να πω την αληθεια ταλαιπωρηθηκαμε σταματησαμε για να βαλουμε αλυσιδες και οταν ανεβηκαμε επανω φυσουσε παρα πολυ και δεν μπορουσες να κατσεις εξω,το χιονοδρομικο δεν λειτουργουσε κι ετσι κατεβηκαμε λιγο πιο κατω για να παιξουν οι μικρες χιονοπολεμο και φυγαμε.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς για να περάσετε τα Τέμπη ?

 

 

Ο καλυτερος δρομος για καστορια ειναι απο την εγνατια οδο αν μενεις φυσικα θεσσαλονικη ή βορεια.

αληθεια που μενεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aντζελίνα, αν δεν έχει ικανό χιόνι για σκι (αν και στα πηγαδια δύσκολο, μιας και εχει τεχνητη χιόνωση) εχετε αρκετες εναλλακτικές

Καταρχήν αξίζει να πάτε στο τεραστιο πάρκο του Αγιου Νικολάου που είναι στη Ναουσα, είναι πανεμορφα έχει και καφετέρια για καφεδάκι και το ξενοδοχειο Βερμιο που ειναι εκεί εχει ανακαινιστεί και μπορείτε να φατε κιόλας...

Αξίζει να επισκεφτείτε κάποια από τα τοπικά οινοποιία μιας και στη Ναουσα λόγω του ξυνομαυρου έχει πάρα πολλά και είναι πολύ όμορφα...

Επιπλέον μπορείτε να επισκεφτείτε και την Εδεσσα και να δειτε τους τελειους καταρρακτες, δεν είναι μακριά ως εκδρομούλα..

Επίσης δίπλα είναι η Βεροια και εχει και εκει χιονοδρομικό το Σέλι, μπορειτε να τσεκαρετε και εκει τι εχει απο χιονι...

Εγω αγαπω πολύ αυτα τα μερη ακομα και ανευ χιονιού θεωρω πως θα περασετε πολύ ομορφα!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος δρομος για καστορια ειναι απο την εγνατια οδο αν μενεις φυσικα θεσσαλονικη ή βορεια.

αληθεια που μενεις?

 

αθήνα μένουμε..και δεν θέλουμε να περάσουμε τα Τέμπη

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

αθήνα μένουμε..και δεν θέλουμε να περάσουμε τα Τέμπη

 

Kαι να θέλατε να περάσετε τα Τέμπη δεν μπορείτε:D

ο καλύετρος δρόμος είναι από Αγία,Αγιόκαμπο,Κόκκινο νερό, τα παράλια της Λάρισας. Σύντομος δρόμος, καλός ( με λίγες στροφές ) και χωρίς φορτηγά..

Από κει και πέρα όπως σου είπε η nantia από εγνατία

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι να θέλατε να περάσετε τα Τέμπη δεν μπορείτε:D

ο καλύετρος δρόμος είναι από Αγία,Αγιόκαμπο,Κόκκινο νερό, τα παράλια της Λάρισας. Σύντομος δρόμος, καλός ( με λίγες στροφές ) και χωρίς φορτηγά..

Από κει και πέρα όπως σου είπε η nantia από εγνατία

 

συγνώμη επειδή δεν γνωρίζω...μετά από εκεί πώς θα μπούμε Εγνατία??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο άντρας μου λέει να πάμε από Τρίκαλα - Γρεβενά

ξέρει κανείς??

 

χμ..είναι πολύ καλή ιδέα λόγω του ότι τα Τέμπη είναι κλειστά και βγαίνεις κατευθείαν Εγνατία οδό...

Έτσι να πάτε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Angelina, όπως γράφω και στην πρώτη σελίδα, η διαδρομή " Άγιος Νικόλαος - Σέλι" θυμάμαι ότι μας είχε αρέσει πάρα πολύ (και για καφέ να πάτε στον ξενώνα Αθηνά στην Κουμαριά, με πολύ όμορφο χώρο δίπλα στο τζάκι)! Στην Έδεσσα στους καταρράκτες και για καφέ στο καναβουργείο! Αν είστε από βόρεια, αξίζει να επισκεφθείτε φεύγοντας και τη Βεργίνα (όσες φορές και να πάμε τον λατρεύουμε αυτόν τον αρχαιολογικό χώρο!).

Να κάνετε βόλτες στη φύση, να χαρείτε την ομορφιά και την ηρεμία της! Και για τυχόν δύσκολες ημέρες, πάρε κάποιο αγαπημένο σας παιχνίδι και σύνεργα ζωγραφικής (για τους μικρούς της παρέας).

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου λέει να πάμε από Τρίκαλα - Γρεβενά

ξέρει κανείς??

 

ειμαο απο κεινα τα μερη.θα πατε προς καλαμπακα,εχει κανενα μισαωρο στοφες κ μετα μπενετε εγνατια.μεχρι καλαμπακα με αυτοκ ειναι 4 ωρες κ κατι αναλογα την ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!

Τελικα πηγαμε στο Ελατοχωρι πιεριας με μεγαλη ταλαιπωρια λογω των Τεμπων, αλλα δεν το μετανιωσαμε. Μειναμε πεντε βραδια σε ενα πολυ καλο ξενοδοχειο, με αξιολογικη κουζινα (Μυθος λεγεται). Το χωριο ειχε αρκετα εστιατορια κ 2-3 καφε, πολυ φιλικους κατοικους και ηταν σχετικα ομορφο. Δεν ξετρελαθηκα βεβαια με το τοπιο (ισως φταιει το μετρο συγκρισης που εχω στο μυαλο μου για ορεινο προορισμο)!

Ευτυχως ειχε χιονι, οποτε δυο μερες πηγαμε στο χιονοδρομικο κ περασαμε σουπερ. Αλλη μια μερα επισκεφτηκαμε το ινδιανικο χωριο, ενα μερος που φτιαχτηκε με πολυ μερακι! Εκει η μεγαλη μου κορη εκανε κ ιππασια. ΑΝ επιτρεπει ο καιρος, ειναι ενα ονειρεμενο μερος. Εμεις με το ζορι μειναμε μια ωρα γιατι ειχε απιστευτο κρυο κ υγρασια.

Κατεβηκαμε εκδρομη κ στην παραλια κατερινης (μιση ωρα περιπου) κ ηπιαμε καφεδακι σε ενα ξενοδοχειο πανω στο κυμα!

Το προτεινω το μερος ανεπιφυλακτα! παρολο που τα παιδια μου ειναι πολυ μικρα, περασαμε πολυ ομορφα!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Afrodite για πες για το ινδιάνικο χωριό...που είναι ? έχουμε πάει πάρα πολλές φορές και δεν το πετύχαμε...

 

βλέπω οι χειμερινές διακοπές λόγω ζέστης να μετατραπούν σε καλοκαιρινές:|

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

...και ο καιρος δεν μας εκανε το χατηρι και τις 3 πρωτες μερες εβρεχε ασταματητα οποτε οι επιλογες μας ηταν περιορισμενες.

 

Margio μου, καλή χρονιά. Χαίρομαι που περάσατε καλά. Σε σκεφτόμουνα τις τρεις μέρες που έβρεχε αλλά μετά τις υπόλοιπες μέρες ήταν πιο καλά και όταν ο καιρός είναι συννεφιασμένος δεν έχει τόσο κρύο τουλάχιστον.

 

Την Παρασκευή στις 18/12 έριξε 90 χιλ. βροχή σε 24 ώρες που είναι το 1/12 της ετήσιας βροχόπτωσης. Πώς νομίζεις ότι συντηρείται τόσο πράσινο; Τα ελατάκια ξεπετάγονται σαν ραδίκια, γεμίζει ο τόπος.

 

Το Καρπενήσι είναι παράδεισος τον Ιούλιο, Αύγουστο (Ιούνιο ακόμη ανάβουμε θέρμανση). Αν πάτε Ιόνιο για θάλασσα μπορείτε να περάσετε από εκεί να μείνετε δύο τρεις βραδιές και μετά να συνεχίσετε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει φοβερα τοπια,απιθανες διαδρομες,πολλα πολλα δεντρα και τρεχουμενα νερα απλα ειναι μικροτερο απ'οτι περιμενα

 

 

Γελάω που λες ότι βρήκες το Καρπενήσι μικρότερο από ότι περίμενες. Για αστικό κέντρο τόσο κοντά σε χιονοδρομικό έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστείς.

 

Αλλά η λύση είναι ομοιοπαθητική. Μένεις μία εβδομάδα σε ένα χωριό έξω από το Καρπενήσι ή καλύτερα σε χωριό των Αγράφων και όταν γυρνάς στο Καρπενήσι σου φαίνεται NEW YORK.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ είμαι στην Καστοριά και είναι σούπερ..το πρωί είχαμε πάει στις πρέσπες που χιόνιζε και ήταν καταπληκτικά! όποιος δεν έχει έρθει σε αυτά τα μέρη αξίζει 1000%!!

επίσης το Νυμφαίο είναι ένα χωριό σαν παραμύθι!! δεν έχω λόγια..θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο μόλις επιστρέψω...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Γελάω που λες ότι βρήκες το Καρπενήσι μικρότερο από ότι περίμενες. Για αστικό κέντρο τόσο κοντά σε χιονοδρομικό έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστείς.

 

Αλλά η λύση είναι ομοιοπαθητική. Μένεις μία εβδομάδα σε ένα χωριό έξω από το Καρπενήσι ή καλύτερα σε χωριό των Αγράφων και όταν γυρνάς στο Καρπενήσι σου φαίνεται NEW YORK.

 

Γεια σας και καλη χρονια!

Δεν ειχα βρεθει ποτε προς εκεινα τα μερη και επειδη ειναι πρωτευουσα Νομου νομιζα οτι θα ειναι μεγαλο πχ οπως το Αγρινιο γι αυτο λεω οτι μου φανηκε μικρο,οχι οτι μας ελειψε κατι.Μ'αρεσε η λυση της ομοιοπαθητικης:-D

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...