Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!


mama-lia

Recommended Posts

χθες γυρίσαμε από την ορεινή Ευρυτανία...

τι να πρωτοπώ, ένα όνειρο..

μας άρεσαν τόσο πολύ τα γραφικά χωριά που στο Καρπενήσι πήγαμε κάνα δύο φορές και ίσα ίσα βγάλαμε φωτογραφίες στην πλατεία..

ένα μεγάλο μπράβο στους επιχειρηματίες που έδωσαν στα ερημωμένα χωριά ζωή χωρίς να χάσουν την ομορφιά της φύσης...

Κορυσχάδες απίστευτος οικισμός....

Διαδρομές μαγευτικές...

ο μικρός σήμερα το πρωί που σηκωθηκε με ρώτησε πότε θα ξαναπάμε στο Καρπενήσι...:P

Σάββατο που ανεβήκαμε στο Βελούχι μας έπιασε χυονοθύελλα...:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 590
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χθες γυρίσαμε από την ορεινή Ευρυτανία...

τι να πρωτοπώ, ένα όνειρο..

μας άρεσαν τόσο πολύ τα γραφικά χωριά που στο Καρπενήσι πήγαμε κάνα δύο φορές και ίσα ίσα βγάλαμε φωτογραφίες στην πλατεία..

ένα μεγάλο μπράβο στους επιχειρηματίες που έδωσαν στα ερημωμένα χωριά ζωή χωρίς να χάσουν την ομορφιά της φύσης...

Κορυσχάδες απίστευτος οικισμός....

Διαδρομές μαγευτικές...

ο μικρός σήμερα το πρωί που σηκωθηκε με ρώτησε πότε θα ξαναπάμε στο Καρπενήσι...:P

Σάββατο που ανεβήκαμε στο Βελούχι μας έπιασε χυονοθύελλα...:D

 

Dalia μου, χαίρομαι που σου άρεσε και σένα. Όπως έγραψα παραπάνω πρέπει να έρθετε και καλοκαίρι. Θα ενθουσιαστείτε ακόμη περισσότερο. Τα πάντα είναι καταπράσινα, λουλουδιασμένα, μπορείτε να κάνετε μπάρμπεκιου, να κυλιστούν τα μικρά στο χορτάρι, να μαζέψετε αγριοφράουλες και βατόμουρα, να κάνετε μπάνιο στο ποτάμι, να πάτε σε παραδοσιακό πανηγύρι με ψητά να γυρνάνε στις σούβλες. Πάντα όμως να βλέπετε τον καιρό ακόμη και το καλοκαίρι. Με βροχή και μικρά ή πολύ κρύο είναι δύσκολα αν έρθετε μόνο για τριήμερο γιατί κλείνεσαι μέσα.

 

Όσο για το Καρπενήσι είναι πράγματι πολύ μικρό. Έχει μόλις 10.000 πληθυσμό και αρκετούς από αυτούς συνταξιούχους. Εγώ έχω 7 χρόνια και έχω συνηθίσει γιατί μου αρέσει πολύ η περιοχή και φεύγω σπανίως. Ο τρόπος ζωής στα χωριά έχει μια νοσταλγία που στη Μακεδονία την έχουν χάσει από το '70. Εδώ δεν το κάνουν πάντα από ανάγκη αλλά γιατί η παράδοση είναι πιο ισχυρή και ο κόσμος είναι δεμένος με τα ζώα και τη γη.

Link to comment
Share on other sites

έχω συνηθίσει γιατί μου αρέσει πολύ η περιοχή και φεύγω σπανίως.

Και πολυ καλα κανεις γιατι πραγματικα ζειτε στον παραδεισο.Οταν γυρισαμε το πρωτο πρωινο που ξυπνησα και ειδα την απεναντι πολυκατοικια λεω στον αντρα μου πωπω που ημασταν και που ηρθαμε?Τι ωραια που ξυπνουσαμε μεσα στη φυση και το πρασινο?

 

Όπως έγραψα παραπάνω πρέπει να έρθετε και καλοκαίρι

 

Το καλοκαιρι οντως θα ειναι καλυτερα πιστευω ειδικα για τα πιτσιρικια.Ετσι ειπαμε κι εμεις την επομενη φορα θα ρθουμε καλοκαιρι.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Morchelina πότε έχει παραδοσιακό πανυγήρι, ο σύζηγος είναι πολύ του κλαρίνου....:D

Την πρώτη και δεύτερη μέρα είχε πάρα πολύ καλό καιρό...τα μικρά δε μαζεύονταν...

 

α επίσης ξέχασα να πω για το υπέροχο γαλακτομπούρεκο και εκμεκ...:confused:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Morchelina πότε έχει παραδοσιακό πανυγήρι, ο σύζηγος είναι πολύ του κλαρίνου....:D

Την πρώτη και δεύτερη μέρα είχε πάρα πολύ καλό καιρό...τα μικρά δε μαζεύονταν...

 

α επίσης ξέχασα να πω για το υπέροχο γαλακτομπούρεκο και εκμεκ...:confused:

 

Θα κάνω μία προσπάθεια σε αυτά που έχω πάει.

 

20 Ιουλίου Αϊ Λιος στο Καρπενήσι

26 Ιουλίου Αγία Παρασκευή στον Αγ. Νικόλαο, Μεγ. Χωριό

6 Αυγούστου του Σωτήρος στο Νόστιμο

15 Αυγούστου της Παναγίας σε πολλά χωριά και φυσικά

23 Αυγούστου της Προυσιωτίσσης στον Προυσό το μεγαλύτερο προσκύνημα της Ρούμελης που πάει κόσμος με τα πόδια και ροβολάει τις πλαγιές για το τάμα, και πολλά πολλά άλλα στο: http://www.evrytan.gr/ekdiloseis0/Ekdiloseis_Evrytanias.htm

 

Τέλος Ιουλίου με 15 Αυγούστου έχει πολλές εκδηλώσεις που οργανώνουν οι δήμοι, ανταμώματα, κλπ. Φαντάζομια τα ωραιότερα είναι στα Άγραφα αλλά δεν έχω πάει γιατί πρέπει να μείνεις το βράδυ εκεί.

 

Άλλη πολύ ωραία ιστοσελίδα με εκπληκτικές φωτο είναι το:

http://www.evrytania.eu/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Culte, έχουμε την ίδια όμορφη εντύπωση και για το παραμυθένιο Νυμφαίο (σκηνικό ταινίας μου φάνηκε, όταν το πρωτοείδα) και για τις πανέμορφες Πρέσπες! :-) Φάγατε εκεί που σου πρότεινα; Στο Νυμφαίο πήγατε στον Αρκτούρο;

Dalia, επειδή κάνετε πολλά ταξιδάκια, θέλουμε πάντα εντυπώσεις! :-)

Margio, Morchelina, και Dalia ζήλεψα πολύ και θέλω κι εγώ να επισκεφθώ την Ευρυτανία! Ήδη το ανακοίνωσα και στο σύζυγο! Εμείς συνηθίζουμε τέτοιες εξορμήσεις το Πάσχα, αν και φέτος είναι πολύ νωρίς! Μου αρέσουν πολύ οι ιδέες-προτάσεις σου, Morchelina! :-)

Link to comment
Share on other sites

Margio, Morchelina, και Dalia ζήλεψα πολύ και θέλω κι εγώ να επισκεφθώ την Ευρυτανία! Ήδη το ανακοίνωσα και στο σύζυγο! Εμείς συνηθίζουμε τέτοιες εξορμήσεις το Πάσχα, αν και φέτος είναι πολύ νωρίς! Μου αρέσουν πολύ οι ιδέες-προτάσεις σου, Morchelina! :-)

 

Όλα εξαρτώνται από τον καιρό. Αρχές Απρίλη έχω περάσει από χιονοθύελλα μέχρι υπέροχες λιακάδες με χιόνι στο χιονοδρομικό. Σίγουρα δεν είναι ακόμη άνοιξη. Είμαστε ένα μήνα πίσω. Ότι θερμοκρασία έχει στα χαμηλά είμαστε 10 βαθμούς κάτω. Βλέπω τους Αθηναίους στην Ανάσταση με λινά και σκέφτομαι να δώσω κανένα μπουφάν. Πάρτε τα χειμωνιάτικά σας και ελάτε.

 

Όσο για τις προτάσεις μου είναι πράγματα που μπορούμε να κάνουμε με παιδιά με ασφάλεια αρκεί να βγούμε λίγο από το αμάξι και να πατήσουμε χώμα. Και είναι πράγματα που τους εντυπώνονται και τα κουβαλούν μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Afrodite για πες για το ινδιάνικο χωριό...που είναι ? έχουμε πάει πάρα πολλές φορές και δεν το πετύχαμε...

 

βλέπω οι χειμερινές διακοπές λόγω ζέστης να μετατραπούν σε καλοκαιρινές:|

απο οτι μας ειπαν, ειναι 1,5 χρονων... μηπως εχετε καιρο να πατε?

Το ινδιανικο χωριο λοιπον, ειναι μια εκταση στην ακρη του δασους, με ινδιανικα σπιτακια, γεφυρακια, λιμνουλες αλλα κ κουνιες, φτιαγμενα με φυσικα υλικα. Υπαρχει κ μια σκηνη-σπιτακι για να κατσεις για καφε ή μεζε, αλλα φανταζομαι το καλοκαιρι αυτο θα γινεται στο υπαιθρο. Εχει κ φαρμα με αλογα οπου μικροι κ μεγαλοι μπορουν να κανουν ιππασια. Στην ουσια ειναι ενας υπαιθριος "παιδοτοπος" που παιδια ολων των ηλικιων (απο 5-15 φαναταζομαι καλυτερα) μπορουν να τρεξουν-παιξουν. Καποια στιγμη θα το δειξει στα "γυρισματα" στον Αλφα αν δε κανω λαθος. Βρισκεται πριν το Ελατοχωρι, περιπου 1 χλμ πριν φτασεις στοξενοδοχειο μυθος, οπως πας στα αριστερα σου. Ειναι πανω στο δρομο κ δεν εχει κατι αλλο γυρω του, σιγουρα θα το δειτε.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Culte, έχουμε την ίδια όμορφη εντύπωση και για το παραμυθένιο Νυμφαίο (σκηνικό ταινίας μου φάνηκε, όταν το πρωτοείδα) και για τις πανέμορφες Πρέσπες! :-) Φάγατε εκεί που σου πρότεινα; Στο Νυμφαίο πήγατε στον Αρκτούρο;

 

MAMA-LIA στο Ντολτσό φάγαμε την πρωτοχρονιά και ήταν πολύ καλά! Στον αρκτούρο δεν πήγαμε γιατί γινόταν χαμός από τον κόσμο..στις πρέσπες πήγαμε στον άγιο Γερμανό και σε ένα ψαροχώρι στη μεγάλη πρέσπα, τους Ψαράδες το οποίο είναι το μόνο ελληνικό εκεί!

κορίτσια είναι καταπληκτικά ο νομός Φλώρινας και ο νομός Καστοριάς αξίζει την απόσταση!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι από Νάουσα, έχει ωραία αποκριάτικη ατμόσφαιρα αν θέλετε να επισκεφτείτε...

για πείτε όμως για μας που είμαστε από εδώ που να πάμε το τριήμερο της κ.Δευτέρας...; το σκεφτόμαστε και λέμε Καστοριά..αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ξεχάσω ποτέ πόσο όμορφα πέρασα πριν χρόνια στην Πάτρα, όταν μια φίλη με έβαλε σε γκρουπ! Ειδικά η βραδινή παρέλαση ήταν αξέχαστη εμπειρία χαράς και κεφιού! :-)

Τώρα με τα παιδιά χαιρόμαστε τριήμερα στη φύση και ειδικά το πέταγμα του χαρταετού. Για να είμαι ειλικρινής, χαιρόμαστε την ... προσπάθεια του πετάγματος! ;)

Maan, αν σου αρέσει το καρναβάλι και η Ξάνθη είναι μια καλή πρόταση, σε συνδυασμό με εξορμήσεις στα στενά του Νέστου, το Πόρτο-Λάγος κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είδαμε μία άσπρη μέρα επιτέλους και θα συνεχιστεί και όλο το Σ/Κ. 30 πόντους μέσα στην πόλη, μισό μέτρο παραέξω χιόνι. Ευτυχώς έρχεται Σ/Κ και θα το χαρούμε. Όσοι πιστοί προσέλθετε.

Link to comment
Share on other sites

κ εδώ χιόνι 10 πόντους και συνεχίζει!!

 

Ζηλεύω και δεν μπορώ να έρθω κιόλας!!!!

Αχ, Ναουσίτσα!!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα βρέθηκα στην Ξάνθη! Ο ποταμός της ο Κόσυνθος παγωμένος και τα πέτρινα γεφυράκια του όμορφα! Έχετε προσέξει πόσο όμορφα πέτρινα γεφυράκια έχουμε στην Ελλάδα, μοναχικά, παρατημένα, περήφανα στο πέρασμα του χρόνου...

Ωραία η καινούρια πλατεία της Ξάνθης, παγωμένο το συντριβάνι, φτωχικός ο στολισμός, αν και το καρναβάλι είναι τόσο κοντά!

Ωραίες καριόκες, πεντανόστιμο καζάν-τιπί! :-)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση για οσες εχουν παει στα μετεωρα.το μωρο μου ειναι σχεδον 1 ετους.θα τα καταφερω στα μετεωρα με καροτσακι ή θα παμε τζαμπα και θα με βριζει ο αντρας μου??:rolleyes::rolleyes:εννοω αν θα μπορουμε να περπατησουμε με το καροτσι,αν οι δρομοι προς τα μοναστηρια ειναι προσβασιμοι κλπ κλπ....αναμενω τις απαντησεις σας...;);)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση για οσες εχουν παει στα μετεωρα.το μωρο μου ειναι σχεδον 1 ετους.θα τα καταφερω στα μετεωρα με καροτσακι ή θα παμε τζαμπα και θα με βριζει ο αντρας μου??:rolleyes::rolleyes:εννοω αν θα μπορουμε να περπατησουμε με το καροτσι,αν οι δρομοι προς τα μοναστηρια ειναι προσβασιμοι κλπ κλπ....αναμενω τις απαντησεις σας...;);)

 

καλημερα.οι δρομοι ειναι με ασφαλτο,πολυ καλοι, απλα δεν ειναι ολα τα μοναστηρια προσβασιμα τοσο ευκολα.καποια εχουν σκαλια. σιγουρα ειναι πολυ ανετο για να μπεις ο αγ στεφανος που ειναι κ η μεγαλυτερη μονη.μεσα στην αυλη εχει επιπεδα κ καποια σκαλακια αλλα δεν ειναι κατι τρομερο να σηκωσετε το καροτσι,εγω το εκανα.ειναι τοσο μαγευτικη η διαδρομη που αξιζει ν πας μονο γιαυτη κ ας μη μπεις σε μοναστηρι. αν πας με δικο σου αυτοκινητο να κανεις την διαδρομη μεσα απο το χωριο καστρακι.πλησιαζοντας στα μετεωρα σου δειχνει μια ταμπελα απο δεξια που λεει μετεωρα-καλαμπακα.αυτη η διαδρομη ειναι λιγοτερο εντυπωσιακη.να προτιμησεις να συνεχισεις 5 λεπτα μεχρι καστρακι κ μετα ανεβαινεις.ειμαι απο τα μερη οποτε το χω δοκιμασει!επισης ωραια διαδρομη αλλα μεγαλη ειναι ο δρομος που ενωνει την καλαμπακα με την ελατη.μην ξεχασεις να μπει κ τρικαλα για καφε!αν κ το χρειμωνα το πρασινο δεν δειχνει οπως αλλη εποχη,ειναι ομορφα.εχει κ την παλια πολη το βαρουσι,μοιαζει με πηλιο καπως

Link to comment
Share on other sites

katerinak ευχαριστω παρα παρα πολυ.παιρνω τηλεφωνο να κλεισω δωματιο τωρα!!;);)

 

αναλογα ποσες μερες θα μεινεις,να ξερεις οτι αν πχ μεινεις τρικαλα,οι γυρω περιοχες ειναι στο 20λεπτο. δηλ 20 λεπτα η καλαμπακα,20 λεπτα η πυλη και αν συνεχισεις απο κει για ελατη περτουλι αλλα 20 το πολυ.ειναι δηλ ολα περιφερειακα απο τα τρικαλα. η λιμνη πλαστηρα περιπου 45 λεπτα. στα τρικαλα εχει κ το τζαμι για επισκεψη,την παλια πολη,ενα ζωολογικο κηπο μικρο,το φρουριο για καφε,τα μαναβικα με ταβερνες κ μπαρ κ την ασκληπειου , πεζοδρομος για καφε.αν μεινεις μεσα πιστευω 60 ε να βρεις για δωματιο.απλα επειδη τα κλεινουν για γαμους κτλ να το κανεις εγκαιρα.παντως ειναι ολα με τα ποδια στην πολη,τα ξενοδοχεια τα περισσοτερα διπλα στην πλατεια,δεν χρειαζεσαι αυτοκινητο για μεσα.στα 14 χλμ ειναι ενα δασακι με πλατανια λεγεται μπατζιος η αλλιως θεση πλατανια.εχει ποταμι διπλα κ μπορεις να κανεις μια βολτα,απλα δεν εχει εκει κατι για φαγητο εκτος αν μπεις στο χωριο-διαλεχτο-εχει στην πλατεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια αν έχετε να προτείνετε καλά εστιατόρια-ταβέρνες στην Πορταριά θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα. Επίσης, υπάρχει κάτι ξεχωριστό να δω ή να κάνω εκεί; (εκτός από την ομορφιά της φύσης!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...