Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμές στο Μητέρα


Access

Recommended Posts

Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω ή τουλάχιστον να δω και κάποιον άλλο γιατρό αν και φοβάμαι γιατί σαν επιστήμονα τον εμπιστεύομαι. Στεφανίδης λέγεται. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου συνιστούσα πρώτα να κάνεις μια συζήτηση μαζί του γιατί όπως λες τον εμπιστεύεσαι και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εξήγησε του ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να τον πληρώσεις τόσα πολλά λεφτά και εάν μπορεί να σου πάρει λιγότερα. Επίσης μπορεί να του πεις ότι από το περίγυρω σου έχεις ακούσει ότι οι τιμές ιατρών κυμαίνονται από 1,500 με 2,000 ευρώ.

Και γω σκέφτηκα να αλλάξω ιατρό επειδή έχουμε στριμωχτεί οικονομικά αυτόν τον καιρό (δίνουμε 600 ευρώ κάθε μήνα στη γυναίκα που κρατάει την κόρη μας) και να βρω ιατρό που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο άλλα εμπιστεύομαι την ιατρό μου τόσο πολύ και έμεινα τόσο ευχαριστημένη από την πρώτη εγκυμοσύνη που τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου ότι προτιμάμε να στριμωχτούμε λίγο περισσότερο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Επίσης δεν αύξησε καθόλου την αμοιβή της ενώ έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από τη γέννηση της κόρης μου. Πάντως μη φοβάσαι να μιλήσεις στο ιατρό σου, πρέπει να έχεις την άνεση να του πεις αυτό που σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

κ γω γενναω στο μητερα τον Ιουνιο, κ οτνα ρωτησα τον γιατρο μου ποσο θα παει το μαλλι μου ειπε 3500 ολα μαζι ! ειτε καισαρικη ειτε φυσιολογικος με επισκληριδιο !!

 

Αυτο που θελω να ρωτησω αν ξερετε ειναι το εξης !

Θυροειδη εχω κ γω !

Θα βγουν εξτρα εξετασεις δλδ για το μωρο κ θα παει παραπανω η τιμη ?

αν θελω μπορω να αρνηθω αυτες τις εξετασεις κ να τις κανω μολις βγω απο το μαιευτηριο σε δικο μου μικροβιολογικο πχ?

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

:wink:

κ γω γενναω στο μητερα τον Ιουνιο, κ οτνα ρωτησα τον γιατρο μου ποσο θα παει το μαλλι μου ειπε 3500 ολα μαζι ! ειτε καισαρικη ειτε φυσιολογικος με επισκληριδιο !!

 

Αυτο που θελω να ρωτησω αν ξερετε ειναι το εξης !

Θυροειδη εχω κ γω !

Θα βγουν εξτρα εξετασεις δλδ για το μωρο κ θα παει παραπανω η τιμη ?

αν θελω μπορω να αρνηθω αυτες τις εξετασεις κ να τις κανω μολις βγω απο το μαιευτηριο σε δικο μου μικροβιολογικο πχ?

 

εχω την εντυπωση οτι ειναι υποχρεωτικες πια αυτες οι εξετασεις κ θα στις κανουν. νομιζω με ρωτησαν στα διδυμα κ εδωσα (στο μητερα) γυρω στα 450<500 κ για τα δυο. δεν βαζω το χερι μου στη φωτια οτι πρεπει να τις κανεις εκει, αλλα μαλλον θα ταλαιπωρηθει το παιδι για εξτρα αιμοληψια αν την κανει αλλου κ καλο θα ειναι να ξερεις οσο το δυνατον πιο νωρις αν υπαρχει καποιο προβλημα.:wink:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν 2 μηνες + που γεννησα οι εξετασεις των μωρων ήταν μεσα στη τιμη του δωματιου (2 κλινο ) και θυμαμαι και 3κλινο ήταν μεσα.Βεβαια οταν πηγαμε μεσα και με πηραν να με ετοιμασουν φώναξαν τον σύζυγο για να παρουν τα στοιχεια και υπογραψε ένα χαρτι για εξετασεις των μωρων μας |(διδυμα) περιπου 250ε το καθενα,οταν μου το ειπε το είπα στην γυναικολογο μου που μου είπε αυτα είναι κολπα για να περνουν έχτρα χρηματα,δεν χρειαζεται εχτρα εξετασεις αρκουν αυτες που είναι στο πακετο και πηγε και τις ακυρωσε στην υποδοχη που υπογραψε ο συζυγος τα χαρτια!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτο το εχω ακουσει κ γω οτι το κανουν για να στα παρουν !

Παρ'ολα αυτα δε νομιζω οτι οι εξετασεις του θυροειδη για μωρο ειναι μεσα στο πακετο ! Εκτος αν καποια μανουλα εχει καπου προχειρα το χαρτι με τις αναλυτικες κ το δει !

Αλλα εχω σκοπο να βρω παιδιατρο οπου να ναι κ να τα ρωτησω ολα αυτα !!!

Ε οχι να μας πιανουν κ κοροιδα με το ετσι θελω... αυτο παει πολυ ! Κ προσωπικα η τσεπη μου δεν θα αντεξει εξτρα εξετασεις !!!!κλαψ ...

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στην παρέα αν και διαβαζω το forum απο καιρό. Γεννάω μέσα Μάη στο Μητέρα. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει να με διαφωτίσει ποιες είναι οι εξετάσεις του μωρού που περιλαμβάνονται στο οικονομικό πακέτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λιγες ειναι παντως !πηρα σημερα κ ρωτησα στο μητερα κ μου ειπαν αλλα τωρα δεν θυμαμαι καν ποιες ειναι αυτες !

 

τελος παντων ενα τηλ στο μητερα κ θα μαθεις καλη μου !

 

Επισης ρωτησα τι συμπεριλαμβανει το πακετο στο τρικλινο, κ μου ειπαν οτι ειναι μεσα η επισκληριδιος αλλα οχι τα φαρμακα !

Τα οποια κοστιζουν 50ευρω στο φυσιολογικο κ γυρω στα 150-200 στην καισαρικη χωρια φπα ! αν ειναι δυνατον ! τι φαρμακα χρησιμοποιουν?να τα παρω μαζι μου απο το σπιτι μου ! ελεος δλδ !!!!

 

Κ κατι ακομα !

Απ οτι καταλαβα ειναι μουφα οτι εχουν ριξει τις τιμες !

δεν εχει κατεβει ουτε ευρω.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το Νοέμβριο του 10, γέννησα με φυσιολογικό.

Είχα θυροειδη αλλα και μονηρη, οπότε έγιναν έξτρα εξετάσεις στο μωρό. Πλήρωσα σε οικονομικό τρικλινο 2450?.Ο τιμοκαταλογος τότε μισθολογικές στα 2000? το οικονομικό. Πολυ ευχαριστημένη.

Το δωμάτιο άνετο πολυ. Και το προσωπικό πολυ εξυπηρετικό. Εγω άλλαζαν σεντόνια συνέχεια λόγω αιμοραγιας. Μόλις έπαιρνα τηλ. Σε 5 λεπτά τα είχαν αλλάξει.

τώρα έμαθα έχουν μειωθεί και άλλο.

Πλέον οι περισσότεροι γιατροί, δεν ζητάνε αμοιβή τόση, όση το δωμάτιο. Εμένα όλη η γέννα, και η εγκυμοσυνη στο Μητερα μου πήγε 5000?. Με όλες τις εξετάσεις. Ο γιατρός μου φετινός άψογα.

Μια φίλη στο Έλενα, έδωσε παραπάνω απο εμένα. Και περίμενε με τις ώρες σε κάθε επίσκεψη και τις τα πήρε και όλα "μαύρα" και την καισαρικη δε γλύτωσε.

Καλύτερα να τα δίνεις και να ξέρεις απο την αρχη τη θα δώσεις, παρα το χαλί των δημοσίων! Ασε που πήρα και αποδείξεις απο τα πάντα και θα έχω επιστροφή φόρου!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τοσο ειναι το οικονομικο τρικλινο τωρα με την καισαρικη !

Εσυ εκανες φυσιολογικο ???

Παντως δε νομιζω οτι εχουν κατεβασει τιποτα !!!!

Το υπολοιπο κομματι περι εξυπηρετησης κτλ μου αρεσει που το διαβαζω !!!

Οσο για τα χρηματα σιγουρα παιρνεις πισω αρκετα αλλα στην ουσια ερχεται μια η αλλη με τα μινιατικα μας ,!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω ή τουλάχιστον να δω και κάποιον άλλο γιατρό αν και φοβάμαι γιατί σαν επιστήμονα τον εμπιστεύομαι. Στεφανίδης λέγεται. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον;

 

Και εγώ κοριτσάκι θα σε συμβούλευα εάν τον εμπιστεύεσαι να μην αλλάξεις γιατρό... τώρα για το οικονομικό θέμα επειδή εγώ θα ντρεπόμουν να έλεγα ότι το έχω συζητήσει και όλοι γύρω στα 2000 παίρνουν θα του έλεγα πολύ απλά ότι επειδή το συζητήσαμε με τον άντρα μου και είναι αρκετά τα χρήματα μήπως θα μπορούσαμε να το δούμε ξανά το οικονομικό? πάντως τα χρήματα που σου ζήτησε είναι όντως πάρα πολλά.. καμιά φορά όμως έχω την αίσθηση ότι και αυτοί λενε μια τιμή και περιμένουν πως θα αντιδράσει ο άλλος.. εγώ όταν είχα ρωτήσει τον γιατρό μου για το πόσα θα πάρει με είχε ρωτήσει σε τι δωμάτιο σκέφτομαι να πάω και μου είχε πει τα ίδια χρήματα με το δωματιο.. συζήτησέ το μαζί του και να δεις που θα κατεβάσει πολύ την τιμή του...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στην παρέα αν και διαβαζω το forum απο καιρό. Γεννάω μέσα Μάη στο Μητέρα. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει να με διαφωτίσει ποιες είναι οι εξετάσεις του μωρού που περιλαμβάνονται στο οικονομικό πακέτο;

 

 

Δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω ακριβώς αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι με το που γεννιούνται τα μωράκια τους κάνουν υποχρεωτικά κάποιες εξετάσεις.. δεν νομίζω ότι οι εξετάσεις έχουν να κάνουν με τα πακέτα... 4-5 εξετάσεις είναι υποχρεωτικές από το Ινσιτούτο υγείας... φεύγοντας με το μωρό σου δίνουν τον φάκελό του που εκεί γράφει τι του έχουν κάνει..απλώς όταν πας στο μαιευτήριο σου δίνουν έναν ωραιότατο κατάλογο με αρκετές εξετάσεις προληπτικές και σε ρωτάνε εάν θέλεις να τις κάνεις.. τον Ιούλιο 2010 που γέννησα εγώ κόστιζαν γύρω στα 300 ευρώ εάν θυμάμαι καλά.. από ότι θυμάμαι είχαν να κάνουμε με ακοή - όραση κλπ... ρώτησα τον παιδίατρο που πέρναγε και μας ενημέρωνε κάθε μέρα για τα μωρά (ένας αγενέστατος τύπος) εάν θα ήταν καλό να τις κάνουμε τις έξτρα εξετάσεις και γύρισε με ύφος και μου είπε κυρία μου το μωρό σας και βλέπει και ακούει.. δεν μπορείς να φανταστείς για τι άνθρωπο μιλάμε.. τελικά δεν τις κάναμε τις έξτρα εξετάσεις.. αυτό που καταλάβαμε μετά που το συζητήσαμε και με άλλους ήταν ότι τσάμπα θα ταλαιπωρούσαμε το μικρούλη με έξτρα εξετάσεις για να παρει το μαιευτήριο τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιές συζητήστε οπωσδήποτε με το γιατρό σας!! Αν συνεργάζονται με το Μητέρα σίγουρα θα μπορούν να σας πουν καλύτερες τιμές. Κι αυτά που γράφει στο site μην τα πιστεύετε επ'ακριβώς, γιατί εγώ που γέννησα με καισαρική τον Ιούνιο του 2010 εκεί, μου πήραν 1650 ευρώ για το οικονομικό τρίκλινο (αυτό που είναι στον 2ο όροφο) και άλλα 1500 ευρώ ο γιατρός. Στα 1650 μάλιστα συμπεριλαμβάνονταν και οι πρώτες εξετάσεις του μωρού (δεν θυμάμαι ποιες ακριβώς).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καμια μανουλα που να γέννησε μετα την 1/7 στο Μητερα για να μας πει τιμουλες? Υποτιθεται οτι κατεβασαν τις τιμες αλλά μαλλον το αντιθετο έγινε... Εχω προγραμματισμενη καισαρικη στις 20/7. Στο πρωτο ειχα δωσει 2200 με ολα μεσα και την επισκληριδιο... τωρα ομως οπως το υπολογιζω θα φτασω τα 2500 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μόλις έμαθα νέες τιμές για το Μητέρα για δίκλινο και μονόκλινο με ΕΟΠΥΥ.

Οι τιμές περιλαμβάνουν το ΦΠΑ και είναι τελικές μαζί με επισκληρίδιο και αφορούν φυσιολογικό τοκετό αλλα και καισαρική. Οι τιμές αφορούν 3 διανυκτερεύσεις.

Μονόκλινο: 3390ευρώ (3000 +13%φπα)

Δίκλινο: 2000 ευρώ (1770 + 13%φπα)

Οι ασφαλισμένοι του ΕΟΠΥΥ δεν δικαιούνται κάτι άλλο. Το μαιευτήριο πληρώνεται κατευθείαν από τον ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα θα γεννήσω στο Μητέρα και ο γιατρός μου με ενημέρωσε για τις τιμές με ΕΟΠΥΥ.

- Το τρίκλινο στα 600 ευρώ + ΦΠΑ

- Το τετράκλινο στα 400 ευρώ + ΦΠΑ

Βέβαια μου ειπε ότι μέχρι τον Αύγουστο που θα γεννήσω σίγουρα πάλι θα τις αλλάξουν τις τιμές! Για οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα θα γεννήσω στο Μητέρα και ο γιατρός μου με ενημέρωσε για τις τιμές με ΕΟΠΥΥ.

- Το τρίκλινο στα 600 ευρώ + ΦΠΑ

- Το τετράκλινο στα 400 ευρώ + ΦΠΑ

Βέβαια μου ειπε ότι μέχρι τον Αύγουστο που θα γεννήσω σίγουρα πάλι θα τις αλλάξουν τις τιμές! Για οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω.

το δικλινο ξερεις ποσο για καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

το δικλινο ξερεις ποσο για καισαρικη?

Δεν ξέρω καθόλου τιμές για καισαρική.........έχω ραντεβού με τον γιατρό μου αρχές Απρίλη οπότε για οτιδήποτε νεότερο θα σε ενημερώσω.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Επανέφερε τα τετρακλινα;

Δεν μου αρέσει καθόλου αυτο...

Η Μαία μου, μου είπε ότι τώρα το νοσοκομείο είναι στον ΕΟΠΥΥ. Αλλα μέχρι τέλη Ιουλίου, που θα γέννησω, δεν ξέρει.

Τη σύμβαση τους την ανανεώνουν κάθε μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...