Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eρώτηση: θηλασμός και καισαρική


anniw

Recommended Posts

Μιλαω για γυναικες που ξεκινουν την δουλεια τους αμεσως μετα την γεννα...που δεν εχουν την πολυτελεια να καθισουν σπιτι τους ουτε 40μερες. Κυριως ελευθεροι επαγγελματιες. Εγω καθισα 10 μερες και μετα κανονικοτατα ωραρια στο γραφειο...

Και εννοειται οτι μεχρι την προηγουμενη της γεννας δουλευα. Και στις 2 μου γεννες. Οποτε ο θηλασμος δεν ειναι και τοσο ευκολος....για εμας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιλαω για γυναικες που ξεκινουν την δουλεια τους αμεσως μετα την γεννα...που δεν εχουν την πολυτελεια να καθισουν σπιτι τους ουτε 40μερες. Κυριως ελευθεροι επαγγελματιες. Εγω καθισα 10 μερες και μετα κανονικοτατα ωραρια στο γραφειο...

Και εννοειται οτι μεχρι την προηγουμενη της γεννας δουλευα. Και στις 2 μου γεννες. Οποτε ο θηλασμος δεν ειναι και τοσο ευκολος....για εμας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Εγώ θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική και ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό το βάζουν στο στήθος την 3η μέρα. Εγώ έφριξα γιατί έχω διαβάσει ότι το πρωτόγαλα βγαίνει τις 2 πρώτες μέρες. Ο γιατρός μου με "καθησύχασε" ότι και την 3η μέρα έχει ακόμα και ότι πιο πριν δεν έχεις γάλα ούτως ή άλλως.

Θεώρησα λοιπόν ότι η καθυστέρηση των 2 ημερών οφείλεται στην καισαρική και ίσως στη νάρκωση κλπ.

Μετά από ραντεβού με την αναισθησιολόγο (γιατί ζήτησα επισκληρήδιο - ενώ η πάγια τακτική είναι ολική νάρκωση - Δημόσιο γενικό νοσοκομείο στην επαρχία) κι αφού μου έλυσε διάφορες απορίες, μου ξεκαθάρισε ότι δεν έχει καμία σχέση η νάρκωση κι ότι ειδικά με την επισκληρήδιο μπορείς να θηλάσεις κατευθείαν.

Αναζητώ λοιπόν μια γνωστή μου μαία για να μάθω τι ακριβώς γίνεται. Μου είπε λοιπόν ότι το 1ο 24ωρο χορηγούν προληπτικά στις καισαρικές μια πολύ ισχυρή αντιβίωση που αντενδύκνειται στο θηλασμό και τα επόμενα 4-5 μια που επιτρέπεται ο θηλασμός. Γι αυτό και αφήνουν να περάσει το 1ο 24ωρο που παίρνεις την αντιβίωση και το 2ο που χρειάζεται για να αποβληθεί από τον οργανισμό. Μου είπε μάλιστα ότι παλιότερα χορηγούσαν μόνο την ισχυρή αντιβίωση με αποτέλεσμα η πλειοψηφία των μωρών της καισαρικής να μην πιάνουν τελικά στήθος.

Πώς μπορώ εγώ να επιμείνω στην περίπτωση αυτή; Να παρέμβω στην αγωγή του γιατρού και να του ζητήσω να μου χορηγήσει αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό; Και πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Εγώ θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική και ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό το βάζουν στο στήθος την 3η μέρα. Εγώ έφριξα γιατί έχω διαβάσει ότι το πρωτόγαλα βγαίνει τις 2 πρώτες μέρες. Ο γιατρός μου με "καθησύχασε" ότι και την 3η μέρα έχει ακόμα και ότι πιο πριν δεν έχεις γάλα ούτως ή άλλως.

Θεώρησα λοιπόν ότι η καθυστέρηση των 2 ημερών οφείλεται στην καισαρική και ίσως στη νάρκωση κλπ.

Μετά από ραντεβού με την αναισθησιολόγο (γιατί ζήτησα επισκληρήδιο - ενώ η πάγια τακτική είναι ολική νάρκωση - Δημόσιο γενικό νοσοκομείο στην επαρχία) κι αφού μου έλυσε διάφορες απορίες, μου ξεκαθάρισε ότι δεν έχει καμία σχέση η νάρκωση κι ότι ειδικά με την επισκληρήδιο μπορείς να θηλάσεις κατευθείαν.

Αναζητώ λοιπόν μια γνωστή μου μαία για να μάθω τι ακριβώς γίνεται. Μου είπε λοιπόν ότι το 1ο 24ωρο χορηγούν προληπτικά στις καισαρικές μια πολύ ισχυρή αντιβίωση που αντενδύκνειται στο θηλασμό και τα επόμενα 4-5 μια που επιτρέπεται ο θηλασμός. Γι αυτό και αφήνουν να περάσει το 1ο 24ωρο που παίρνεις την αντιβίωση και το 2ο που χρειάζεται για να αποβληθεί από τον οργανισμό. Μου είπε μάλιστα ότι παλιότερα χορηγούσαν μόνο την ισχυρή αντιβίωση με αποτέλεσμα η πλειοψηφία των μωρών της καισαρικής να μην πιάνουν τελικά στήθος.

Πώς μπορώ εγώ να επιμείνω στην περίπτωση αυτή; Να παρέμβω στην αγωγή του γιατρού και να του ζητήσω να μου χορηγήσει αντιβίωση συμβατή με το θηλασμό; Και πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νταιζυ

Να εχεις εμπιστοσυνη σε οτι λεει ο γιατρος σου, ξερει παραπανω απο εμας.

Οντως παιρνεις αντιβιωση στην καισαρικη για ολο το διαστημα που θα εισαι στο μαιευτηριο.

Μην αγχωνεσαι, θα θηλασεις το μωρακι σου οταν μπορεσεις και οσο μπορεσεις.

Εικρινα δεν καταλαβαινω το «κολλημα» μερικων ανθρωπων για τον θηλασμο.....τον θηλασμο απο την 1η μερα και τον αποκλειστικο θηλασμο κτλ....

Σιγα πια! Τα παιδια που δεν θηλαζουν για καποιο λογο, δεν μεγαλωνουν;;;;;;

Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου, να εισαι ηρεμη και να χαρεις την πρωτη στιγμη με το μωρακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Νταιζυ

Να εχεις εμπιστοσυνη σε οτι λεει ο γιατρος σου, ξερει παραπανω απο εμας.

Οντως παιρνεις αντιβιωση στην καισαρικη για ολο το διαστημα που θα εισαι στο μαιευτηριο.

Μην αγχωνεσαι, θα θηλασεις το μωρακι σου οταν μπορεσεις και οσο μπορεσεις.

Εικρινα δεν καταλαβαινω το «κολλημα» μερικων ανθρωπων για τον θηλασμο.....τον θηλασμο απο την 1η μερα και τον αποκλειστικο θηλασμο κτλ....

Σιγα πια! Τα παιδια που δεν θηλαζουν για καποιο λογο, δεν μεγαλωνουν;;;;;;

Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου, να εισαι ηρεμη και να χαρεις την πρωτη στιγμη με το μωρακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νταιζυ

Να εχεις εμπιστοσυνη σε οτι λεει ο γιατρος σου, ξερει παραπανω απο εμας.

Οντως παιρνεις αντιβιωση στην καισαρικη για ολο το διαστημα που θα εισαι στο μαιευτηριο.

Μην αγχωνεσαι, θα θηλασεις το μωρακι σου οταν μπορεσεις και οσο μπορεσεις.

Εικρινα δεν καταλαβαινω το «κολλημα» μερικων ανθρωπων για τον θηλασμο.....τον θηλασμο απο την 1η μερα και τον αποκλειστικο θηλασμο κτλ....

Σιγα πια! Τα παιδια που δεν θηλαζουν για καποιο λογο, δεν μεγαλωνουν;;;;;;

Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου, να εισαι ηρεμη και να χαρεις την πρωτη στιγμη με το μωρακι σου!!!!

 

Το θέμα δεν είναι αν θα θηλάσει κανείς ή όχι αλλά πώς θα γίνει τόσο εφικτό, όσο και πιο εύκολο, όταν το θέλει και το θεωρεί σημαντικό η μητέρα. Οι γυναίκες εμπιστεύονται τους γιατρούς τους, επειδή υποτίθεται ότι εκείνοι ξέρουν και έχουν σωστό κριτήριο. Πολλοί γιατροί όμως βάζουν άχρηστα και επικίνδυνα εμπόδια στις μητέρες που θέλουν να θηλάσουν, είτε από άγνοια, είτε από συμφέρον. Δεν βρίσκεις σημαντικό ο γιατρός να εμποδίζει δολίως μια μητέρα να θηλάσει, ενώ μπορεί κάλλιστα να βρει λύσεις συμβατές με το θηλασμό;

 

Τα παρακάτω λινκς μπορεί να λύσουν την απορία σου, γιατί κάποιοι άνθρωποι θεωρούν σημαντικό το θηλασμό από την πρώτη ώρα και τον αποκλειστικό θηλασμό:

ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ: Η 1η ΩΡΑ

 

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ

 

καθώς και για τη συνέχιση του θηλασμού στο 2ο εξάμηνο:

 

Μητρικός Θηλασμός & Οικογενειακή Διατροφή

 

Και υπάρχει πληθώρα ερευνών που δείχνουν όχι μόνο πλεονεκτήματα του θηλασμού έναντι της τεχνητής διατροφής αλλά και βλαβερές επιπτώσεις του ξένους γάλακτος στην υγεία των παιδιών, όχι μόνο για όσο καιρό θηλάζουν αλλά και πολύ αργότερα στη ζωή τους.

Σαφώς και είναι επιλογή μιας μητέρας να μη θηλάσει ή να ακολουθήσει οποιοδήποτε μικτό σχήμα στη διατροφή του παιδιού αλλά εθελοτυφλούμε, όταν υποβαθμίζουμε τα ωφέλη του θηλασμού, για να αιτιολογήσουμε την επιλογή μας. Όπως σε ένα μεγαλύτερο παιδί κάνουμε την επιλογή να δίνουμε και φρούτα και λαχανικά και υγιεινές τροφές αντί συνεχώς μακαρόνια και ψωμί και γαριδάκια, έτσι κάνουμε την επιλογή και για το γάλα που θα πιεί. Είναι "κόλλημα" των μητέρων άραγε κι εκεί; Γιατί θεωρούμε ότι με το θηλασμό είναι "κόλλημα", ενώ για τις επόμενες διατροφικές επιλογές θεωρούμε ότι έχουμε δίκαια ερωτήματα και διλήμματα αλλά όχι κολλήματα, όταν προσπαθούμε να βρούμε και να εφαρμόσουμε ό,τι θεωρούμε καλύτερο για το παιδί μας;

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι συστάσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) είναι πολύ πιο έγκυρες από τις αυθαίρετες υποδείξεις των παιδιάτρων που δεν διαβάζουν και δεν ενημερώνονται παρά μόνο από τα φυλλάδια των εταιρειών που παράγουν βρεφικά γάλατα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νταιζυ

Να εχεις εμπιστοσυνη σε οτι λεει ο γιατρος σου, ξερει παραπανω απο εμας.

Οντως παιρνεις αντιβιωση στην καισαρικη για ολο το διαστημα που θα εισαι στο μαιευτηριο.

Μην αγχωνεσαι, θα θηλασεις το μωρακι σου οταν μπορεσεις και οσο μπορεσεις.

Εικρινα δεν καταλαβαινω το «κολλημα» μερικων ανθρωπων για τον θηλασμο.....τον θηλασμο απο την 1η μερα και τον αποκλειστικο θηλασμο κτλ....

Σιγα πια! Τα παιδια που δεν θηλαζουν για καποιο λογο, δεν μεγαλωνουν;;;;;;

Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου, να εισαι ηρεμη και να χαρεις την πρωτη στιγμη με το μωρακι σου!!!!

 

Το θέμα δεν είναι αν θα θηλάσει κανείς ή όχι αλλά πώς θα γίνει τόσο εφικτό, όσο και πιο εύκολο, όταν το θέλει και το θεωρεί σημαντικό η μητέρα. Οι γυναίκες εμπιστεύονται τους γιατρούς τους, επειδή υποτίθεται ότι εκείνοι ξέρουν και έχουν σωστό κριτήριο. Πολλοί γιατροί όμως βάζουν άχρηστα και επικίνδυνα εμπόδια στις μητέρες που θέλουν να θηλάσουν, είτε από άγνοια, είτε από συμφέρον. Δεν βρίσκεις σημαντικό ο γιατρός να εμποδίζει δολίως μια μητέρα να θηλάσει, ενώ μπορεί κάλλιστα να βρει λύσεις συμβατές με το θηλασμό;

 

Τα παρακάτω λινκς μπορεί να λύσουν την απορία σου, γιατί κάποιοι άνθρωποι θεωρούν σημαντικό το θηλασμό από την πρώτη ώρα και τον αποκλειστικό θηλασμό:

ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ: Η 1η ΩΡΑ

 

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ

 

καθώς και για τη συνέχιση του θηλασμού στο 2ο εξάμηνο:

 

Μητρικός Θηλασμός & Οικογενειακή Διατροφή

 

Και υπάρχει πληθώρα ερευνών που δείχνουν όχι μόνο πλεονεκτήματα του θηλασμού έναντι της τεχνητής διατροφής αλλά και βλαβερές επιπτώσεις του ξένους γάλακτος στην υγεία των παιδιών, όχι μόνο για όσο καιρό θηλάζουν αλλά και πολύ αργότερα στη ζωή τους.

Σαφώς και είναι επιλογή μιας μητέρας να μη θηλάσει ή να ακολουθήσει οποιοδήποτε μικτό σχήμα στη διατροφή του παιδιού αλλά εθελοτυφλούμε, όταν υποβαθμίζουμε τα ωφέλη του θηλασμού, για να αιτιολογήσουμε την επιλογή μας. Όπως σε ένα μεγαλύτερο παιδί κάνουμε την επιλογή να δίνουμε και φρούτα και λαχανικά και υγιεινές τροφές αντί συνεχώς μακαρόνια και ψωμί και γαριδάκια, έτσι κάνουμε την επιλογή και για το γάλα που θα πιεί. Είναι "κόλλημα" των μητέρων άραγε κι εκεί; Γιατί θεωρούμε ότι με το θηλασμό είναι "κόλλημα", ενώ για τις επόμενες διατροφικές επιλογές θεωρούμε ότι έχουμε δίκαια ερωτήματα και διλήμματα αλλά όχι κολλήματα, όταν προσπαθούμε να βρούμε και να εφαρμόσουμε ό,τι θεωρούμε καλύτερο για το παιδί μας;

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι συστάσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) είναι πολύ πιο έγκυρες από τις αυθαίρετες υποδείξεις των παιδιάτρων που δεν διαβάζουν και δεν ενημερώνονται παρά μόνο από τα φυλλάδια των εταιρειών που παράγουν βρεφικά γάλατα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νταίζυ, με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Αν μπορέσεις να κάνεις επισκληρήδιο θα είναι πολύ καλύτερα. Αφενός θα ζήσεις τον τοκετό έστω κι αν δεν είναι φυσιολογικός, θα ακούσεις το μωράκι σου, θα το πάρεις αγκαλίτσα, η ανάνηψη μετά είναι πολύ εύκολη κλπ.

Θα απαιτήσεις να σου φέρουν το μωρό όσο γίνεται γρηγορότερα (αν τελικά κάνεις ολική, όταν συνέλθεις). Γέννησα και τα 2 παιδιά μου με επισκληρήδιο και καισαρική. Μου τα έφεραν αμέσως. Τη μεγάλη που τη γέννησα σε δημόσιο μου την έφεραν ακόμα πιο γρήγορα απ' ότι το μικρό.

Οι αντιβιώσεις που χορηγούν είναι συμβατές με το θηλασμό. Στον γιο μου έφαγα πολύ αντιβίωση κι ομως τον θήλασα αμέσως και συνέχεια. Το γάλα δεν κατεβαίνει πάντα την 3η μέρα. Εμένα κατέβηκε την 2η. Της διπλανής μου την 4η. Όσο πιο γρήγορα βάλεις το μωρό στο στήθος τόσο γρηγορότερα θα κατέβει το γάλα. Το πρωτόγαλα είναι απαραίτητο να το πιει το παιδί. Αν σου φέρουν το μωρό την 3η μέρα τότε υπάρχει πολύ μεγάλο ενδεχόμενο να κινδυνέψει η γαλουχία σου. Να απαιτήσεις να στο φέρουν.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Νταίζυ, με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Αν μπορέσεις να κάνεις επισκληρήδιο θα είναι πολύ καλύτερα. Αφενός θα ζήσεις τον τοκετό έστω κι αν δεν είναι φυσιολογικός, θα ακούσεις το μωράκι σου, θα το πάρεις αγκαλίτσα, η ανάνηψη μετά είναι πολύ εύκολη κλπ.

Θα απαιτήσεις να σου φέρουν το μωρό όσο γίνεται γρηγορότερα (αν τελικά κάνεις ολική, όταν συνέλθεις). Γέννησα και τα 2 παιδιά μου με επισκληρήδιο και καισαρική. Μου τα έφεραν αμέσως. Τη μεγάλη που τη γέννησα σε δημόσιο μου την έφεραν ακόμα πιο γρήγορα απ' ότι το μικρό.

Οι αντιβιώσεις που χορηγούν είναι συμβατές με το θηλασμό. Στον γιο μου έφαγα πολύ αντιβίωση κι ομως τον θήλασα αμέσως και συνέχεια. Το γάλα δεν κατεβαίνει πάντα την 3η μέρα. Εμένα κατέβηκε την 2η. Της διπλανής μου την 4η. Όσο πιο γρήγορα βάλεις το μωρό στο στήθος τόσο γρηγορότερα θα κατέβει το γάλα. Το πρωτόγαλα είναι απαραίτητο να το πιει το παιδί. Αν σου φέρουν το μωρό την 3η μέρα τότε υπάρχει πολύ μεγάλο ενδεχόμενο να κινδυνέψει η γαλουχία σου. Να απαιτήσεις να στο φέρουν.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να εχεις εμπιστοσυνη σε οτι λεει ο γιατρος σου, ξερει παραπανω απο εμας.

 

Αυτό πάει κατευθείαν για το "Τι άλλο θα ακούσω". Έχει αποδειχθεί περίτρανα ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν ξέρουν την τύφλα τους σε ότι αφορά τον θηλασμό, τα φάρμακα κατά τον θηλασμό, καισαρική και θηλασμός κλπ κλπ κλπ κλπ. Αν ήξεραν, εμείς στο "Θηλασμό" θα βαρούσαμε μύγες.

 

Εικρινα δεν καταλαβαινω το «κολλημα» μερικων ανθρωπων για τον θηλασμο.....τον θηλασμο απο την 1η μερα και τον αποκλειστικο θηλασμο κτλ....

 

Εγώ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα το δικό σου. Η κοπέλα ζητά συμβουλή για το τι να κάνει για να θηλάσει αμέσως κι αν αυτά που τις λένε στέκουν. Εσύ τι πρόβλημα έχεις; Άσε να απαντήσει καμια πιο έμπειρη στο θέμα αυτό.

 

Σιγα πια! Τα παιδια που δεν θηλαζουν για καποιο λογο, δεν μεγαλωνουν;;;;;;

 

Σε αυτό με κάλυψε πλήρως η Amaretto. :D

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να εχεις εμπιστοσυνη σε οτι λεει ο γιατρος σου, ξερει παραπανω απο εμας.

 

Αυτό πάει κατευθείαν για το "Τι άλλο θα ακούσω". Έχει αποδειχθεί περίτρανα ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν ξέρουν την τύφλα τους σε ότι αφορά τον θηλασμό, τα φάρμακα κατά τον θηλασμό, καισαρική και θηλασμός κλπ κλπ κλπ κλπ. Αν ήξεραν, εμείς στο "Θηλασμό" θα βαρούσαμε μύγες.

 

Εικρινα δεν καταλαβαινω το «κολλημα» μερικων ανθρωπων για τον θηλασμο.....τον θηλασμο απο την 1η μερα και τον αποκλειστικο θηλασμο κτλ....

 

Εγώ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα το δικό σου. Η κοπέλα ζητά συμβουλή για το τι να κάνει για να θηλάσει αμέσως κι αν αυτά που τις λένε στέκουν. Εσύ τι πρόβλημα έχεις; Άσε να απαντήσει καμια πιο έμπειρη στο θέμα αυτό.

 

Σιγα πια! Τα παιδια που δεν θηλαζουν για καποιο λογο, δεν μεγαλωνουν;;;;;;

 

Σε αυτό με κάλυψε πλήρως η Amaretto. :D

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα οντως ζητησε την γνωμη « εσας» των πιο εμπειρων!!!

Αφου θεωρειτε λοιπον οτι τα ξερετε ΟΛΑ, και καλυτερα απο τους γιατρους απαντηστε εσεις

 

Εγω σαν «απειρη» και «κολλημενη» με το ξενο γαλα, καταλαβα οτι η κοπελα ειναι αγχωμενη και προσπαθησα να την ηρεμισω......

 

Αν καταλαβατε αλλα, δικο σας θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα οντως ζητησε την γνωμη « εσας» των πιο εμπειρων!!!

Αφου θεωρειτε λοιπον οτι τα ξερετε ΟΛΑ, και καλυτερα απο τους γιατρους απαντηστε εσεις

 

Εγω σαν «απειρη» και «κολλημενη» με το ξενο γαλα, καταλαβα οτι η κοπελα ειναι αγχωμενη και προσπαθησα να την ηρεμισω......

 

Αν καταλαβατε αλλα, δικο σας θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Νταιζυ,

Στο θεμα «θηλασμος» υπαρχουν πολλες πληροφοριες. Υπαρχουν και τα τηλεφωνα 2 ειδικων που επισκεπτονται τα μαιευτηρια και βοηθουν τις κοπελες σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νταιζυ,

Στο θεμα «θηλασμος» υπαρχουν πολλες πληροφοριες. Υπαρχουν και τα τηλεφωνα 2 ειδικων που επισκεπτονται τα μαιευτηρια και βοηθουν τις κοπελες σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εγω μετα απο καισαρικη με ραχιαία νάρκωση,σε δημόσιο νοσοκ,θήλασα τη δεύτερη μέρα της γέννας,κ αυτό για 1-2 φορες μόνο.την τριτη μέρα αρχισα να θηλάζω κανονικά ώσπου δεν ξανάδωσα ξένο εκτός απο 3-4 φορες αργότερα.την τρίτη μέρα είχα πάρα πολύ γάλα και θηλάζω μέχρι σήμερα που το μωρό είναι 8 μηνών! μέχρι 6,5 μήνες θήλασα αποκλειστικά.ήμουν τυχερή δηλαδή?? υπήρχαν φορες που αισθάνθηκα το γάλα μου να μειώνεται αλλά με πολύ συχνούς θηλασμούς το ξεπέρασα και αυτό!!μέχρι και σήμερα το γάλα μου είναι άφθονο.Έτυχε?μάλλον η θέληση μου να θηλάσω ξεπέρασε κάθε εμπόδιο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θηλασα στο Ιασω μετα απο καισαρικη με επισκληριδιο μετα απο 3 ωρες περιπου.Μολις βγηκα απο την αναρρωση δηλαδη και θηλασα αποκλειστικα 6 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Kαι στις δύο καισαρικές μου με επισκληρίδιο, στο Ολύμπιον της Πάτρας, μου έφεραν το μωρό για θηλασμό με το που βγήκα απο το χειρουργείο και ενώ ακόμα ήμουν στην αίθουσα ανάνηψης... δηλαδή 30 λεπτά απο τη στιγμή που γεννήθηκε το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ γεννάω στο ΜΗΤΕΡΑ με καισαρική τέλος της άλλης εβδομάδας εξαιτίας ολιγαμνίου και διαβήτη κύησης. Και λόγω του τελευταίου η μπέμπα μου θα μπει παρακολούθηση για 24 ώρες :cry::cry:.

Η μαία μου είπε ότι μόλις γεννήσω θα την βάλει στο στήθος για να κάνει θηλαστικές κινήσεις, αλλά για το πρώτο 24ωρο δεν πρέπει να αντλήσω γάλα επειδή θα μου έχουν χορηγήσει αντιβίωση... Οκ μέχρι εδώ, άλλωστε με αυτά που γράψατε πείστηκα ότι έχει δίκιο για την αντιβίωση, οπότε δεν θα αντλήσω.

Μετά 24 ώρες θα μου την φέρουν. Υπάρχει περίπτωση στα λίγα γεύματα με ξένο που θα της χορηγήσουν αυτό το πρώτο 24ωρο να έχω πρόβλημα στον αποκλειστικό θηλασμό που θέλω να προσπαθήσω?? Υπόψιν θα είμαι σε μονόκλινο οπότε θα έχω το μωρό συνέχεια δίπλα μου (αλήθεια, αυτό ισχύει και κατά την διάρκεια της νύχτας που εννοείται ότι την θέλω δίπλα μου?)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι Celia, δε θα εχεις προβλημα!Εγω τον πρωτο μηνα ειχα δωσει 1 φορα στο μαιευτηριο (πιστευω οτι της εδιναν κι απο μονοι τους εκει-δεν ειχα rooming in) και 2-3 φορες σπιτι και θηλασαμε αποκλειστικα 6 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Τι αντιβίωση θα σου δώσουν που δεν κάνει να την πάρει το μωρό; Τσέκαρέ το σε παρακαλώ γιατί μπορεί η μαία να σου λέει βλακείες. Όλες παίρνουμε αντιβίωση στο χειρουργείο και μια χαρά θηλάζουμε (εγώ προσωπικά άντλησα πρώτα και μετά θήλασα). Μπες στο θηλασμός και φάρμακα για να δεις τι γίνεται με το θέμα αυτό.

 

Πρώτη φορά θήλασα το γιο μου τεσσάρων ημερών, λόγω της νοσηλείας του και θηλάζαμε αποκληστικά μέχρι 6 μηνών. Τώρα είναι 10 1/2 και ακόμη θηλάζει. Όλα γίνονται μπες στο νήμα του θηλασμού να ενημερωθείς.

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ!

 

Χμμμ! Τώρα είδα ότι θα είναι λίγο μικρούλι και πάλι όμως τσέκαρέ το.

 

Στη χειρότερη των περιπτώσεων άντλησε και πέτα το να μη μείνει χωρίς ερέθισμα το στήθος.

Επεξεργάστηκαν by miriki
Ωχ! Χαζομάρα
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki θα πάω αύριο στον γιατρό μου και θα τον ρωτήσω για την αντιβίωση, και μετά θα σου πω...Ώστε και να μην του δώσω το γάλα, καλό θα είναι να αντλήσω και να το πετάξω?? Φοβάμαι ότι μπορεί να μου προκαλέσει υπερπαραγωγή γάλακτος, το έχει πάθει φίλη μου...

Άλλη ερώτηση: το πρωτόγαλα, που έχω καταλάβει ότι είναι λίγες σταγόνες πολυτιμότατες, μπορεί να αντληθεί??

Επίσης η μπουμπού μου μπορεί να είναι μικρούλα στο μάτι, αλλά στις 34 εβδ + 4 ημ που έκανα ντόπλερ ήταν 2871 γραμμάρια :D (φαγανόπαιδο)!! Αν την γεννούσα στις 38-40 εβδ μου είπε ο γιατρός μου ότι θα ήταν 4κιλη :D. Απλώς είναι λίγο ταλαιπωρημένη με το ζάχαρό μου...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα με καισαρικη 39 εβδ.και παρολο την επισκληριδιο και τις αντιβιωσεις θηλασα κανονικοτατα απο το πρωτο μισαωρο!ειχα το μωρο κοντα μου στο ελενα και κανεις δεν μου ειπε τιποταοτι δεν κανει να θηλασω!αντιβιωση επαιρνα για καμια βδομαδα και θηλαζα κανονικα!Ρωτα καλυτερα τον γυναικολογο σου η ενα παιδιατρο που ειναι υπερ του θηλασμου!με το καλο το μωρακι σου!α..αφου θα εχεις το μωρο κοντα σου ειναι οτι καλυτερο,απλα να ειναι καποις μαζι σου να σου το βαζει στο στηθος(ξαπλωμενη στο πλαι)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...