Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρογχιολιτιδα και μωρα..Ποσο επικινδυνη ειναι?


Recommended Posts

αχ κι εγω κατα των αντιβιωσεων ειμαι (εκτοσ απολυτου αναγκησ)αλλα οταν σου λενε στην ουρολοιμωξη πωσ μεχρι να γινει η εξεταση πρεπει να παιρνει χημειοπροφυλαξη γιατι αν εχει ΚΟΠ(οπωσ λεγεται κοινωσ κανουν παλινδρομηση τα ουρα)τα μωρα παιρνουν χημειοπροφυλαξη μεχρι 2-3 ετων!!!δεν το ηξερα αλλα ναι γινεται διαφορετικα αν δεν τη δωσεισ το παιδι παθαινει συνεχεισ ουρολοιμωξεισ με αποτελεσμα βλαβη στα νεφρα!!και στη βρογχιολιτιδα σε τοσο μωρα δινουν κορτιζονη..και σε μασ στο παιδων κορτιζονη σε ενεσεισ του εκαναν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ? ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΕ ΜΗΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΜΑΣΚΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΓΩ,ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ? ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΕ ΜΗΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΜΑΣΚΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΓΩ,ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ενα δεκαημερο στο νερο ...ν αεριζεισ το σπιτι για το μικροβιο!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

gismoula να κανεις οτι σου λεει η παιδιατρος,να μην φοβασαι το νοσοκομειο γιατι μονο εκει θα γινει καλα.Εμεις εχτες βγηκαμε απο το νοσοκομειο μετα απο 15 ημερες νοσηλειας με την 4 μηνων κορουλα μου.Αρχικα ειχαμε παει στο Παιδων Πεντελης και μετα απο 3 μερες νοσηλειας μας εδιωξαν με την προυποθεση οτι μενουμε κοντα και αμα δουμε οτι χειροτερευει το μωρο να ξαναπαμε.Το αποτελεσμα ηταν το ιδιο απογευμα το παιδι να εχει ενα συνεχωμενο βηχα και να μην μπορει να αναπνευσει,ξανατρεχουμε στο Παιδων 10 ωρα το βραδυ και πηγαν να μας κανουν εισαγωγη αλλα ειδαμε τον χαμο που γινοταν που δεν ηεξραν που να βαλουν την κουνια,την επομενη οι γιατροι ξεκινουσαν επισχεση εργασιας και υπογραψαμε και πηγαμε κατευθειαν το παιδι στο Ιασω Παιδων οπου κατσαμε 10 μερες!!!Τωρα συνεχιζουμε την αγωγη σπιτι με aerolin,flitotide και με αντιβιωση που δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται για να σας το πω.

mhLXp3.pnge2sSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμείς σήμερα διαγνωστήκαμε με βρογχιολίτιδα.Ευτυχώς όχι σοβαρής μορφής γιατί μας είπαν πως αντιβίωση δεν χρειάζεται και έτσι αερολίν για 10 μέρες, flixotide και οτριβίν..και ο Θεός βοηθός..Τα έχω πάρει με την παιδίατρο μας που δεν ερχόταν να μας δει σήμερα παρόλο που ήξερε ότι είμαστε άρρωστοι. Ανησυχώ πάρα πολύ μην χειροτερέψει.Υπάρχει τέτοια περίπτωση?Και αυτά τα φλέματα τον πνίγουν ώρες ώρες που δεν μπορεί να αναπνεύσει..Τι να κάνω?Να κάθομαι το βράδυ ξύπνια να τον ακούω αν αναπνέει??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εμεις παθαμε βρογχιολιτιδα 15 ημερων περιπου

τ αγχος!!! το μονο που μπορουσα ν κανω ηταν να του βαζω φυσιολογικο ορο κ ν ρουφαω την μυτουλα του ν καθαρισει

στο παιδων που μειναμε του βαλαν κ μασκα ,ευτυχως τ οξυγονο μας ηταν καλο

Link to comment
Share on other sites

Είναι 4 το πρωί ξυπνήσαμε για να κάνουμε αερολίν και έχει το μπούκωμα του αιώνα και δεν κάθεται με τιποτα να τον ξεβουλώσουμε.Θα μας διώξουν από την πολυκατοικία από το κλάμα..Βράσαμε βικς μπας και βοηθήσει παρόλο που μάλλον δεν κάνει..Τι άλλο μπορώ να κάνω?Δεν θέλω να καταλήουμε στο νοσοκομείο..βοηθήστε με!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Είναι 4 το πρωί ξυπνήσαμε για να κάνουμε αερολίν και έχει το μπούκωμα του αιώνα και δεν κάθεται με τιποτα να τον ξεβουλώσουμε.Θα μας διώξουν από την πολυκατοικία από το κλάμα..Βράσαμε βικς μπας και βοηθήσει παρόλο που μάλλον δεν κάνει..Τι άλλο μπορώ να κάνω?Δεν θέλω να καταλήουμε στο νοσοκομείο..βοηθήστε με!!

 

Oneiraki απο οτι βλεπω θηλαζεις; Αχ σε καταλαβαίνω κι εμεις 5,5 μηνών πάθαμε βροχιολιτηδα κ κάναμε αερολιν κ παίρναμε κι αντιβιωση. Της τράβηγμα τις μύξες με το otrisalin παρόλο που δεν ήθελε την ακινητοποιόυσαμε με τον άντρα μου, δυστυχως ειναι λιγο άσχημη εμπειρία. Αυτο όμως που την βοήθησε περισσοτερο ηταν ο Θήλασμος. Θηλαζε ακατάπαυστα επι ώρες και ετσι ηρεμόυσε ακόμη και το βράδυ. Ημουν για καποιες μερες στο κρεβάτι συνεχεια γιατι θηλαζε... Σε καποια άλλη χρονική περίοδο έβαζα σε καυτό νερο και σταγονιτσες απο αιθεριο ελαιο μου φαίνεται olbas oil αλλα δεν θυμαμαι αν κανει για την ηλικια σας. Αυτο το βάζεις δίπλα απο εκει που κοιμάται κ αναπνέει τους υδρατμους. Επισης βάζαμε τον βραστηρα κ την βάζαμε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ απο πανω να εις πνέει τους υδρατμους και την βοηθούσε παρα πολυ.

 

Το μόνο κακο ηταν το aerolin που της έφερε υπερδιεγερση και ακαταπαυστο κλάμα μεχρι μου την πήγαμε στο νοσοκομείο όπου μας το κόψανε και μας δώσανε αλλο εισπνεομενο. ( μου φαίνεται atronent k flixotide - αν τα γράφω σωστα )

 

Καλο κουράγιο...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινούλα σ'ευχαριστώ. Παίρνουμε και εμείς flixotide μαζί με το αερολίν. Προς το παρόν το κάνουμε πλακίτσα με την μάσκα και δεν κλαίει αλλά δεν ξέρω πως θα πάει για 10 μέρες.Πάντως κάθε φορά που πάμε να ξεβουλώσουμε μύτη πλέον έχουμε πόλεμο..Και εμείς από χθες είμαστε με νερό σε κατσαρόλες που βράζει για να έχουν υγρασία μέσα στο σπίτι. Με τον θηλασμό προσπαθώ..χθες το βράδυ έφαγε στι 1.30 κ μετά στις 4 πριν κοιμηθεί δεν ήθελε να φάει ξανα΄γιατί είχε βουλωμένη μύτη και κοιμήθηκε έτσι (αναπνέοντας από το στόμα) και έφαγε ξανά στις 8.30 το πρωί..Θα προσπαθήσω να τον βάζω πιο συχνά στο στήθος και να του έχω και πιπίλα για να μην αναπνέει από το στόμα συνέχεια μήπως και μένει η μυτη του ανοιχτή..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Παλιό θέμα αλλά το επαναφέρω....

Η κορούλα μου 12 μηνων, την περασμενη εβδομάδα νοσηλεύτηκε με βρογχιολίτιδα και δύσπνοια.....Ήταν η 4η φορά σε 40 ημέρες που αρρώστησε. Τις προηγούμενες φορές τις αντιμετωπίσαμε σπίτι με πολύ υψηλό πυρετό (39,5-40),μάσκες aerolin και atrovent ενναλάξ, αντιβίωση augumentin, αντιπυρετικά και ορό. Την τρίτη φορά εξελίχθηκε και σε ωτίτιδα. Την τελευταία φορά η κατάσταση εξελίχθηκε πάρα πολύ γρήγορα. Το μεσημέρι η παιδίατρος μας έστειλε εσπευσμένα στο νοσοκομείο με δύσπνοια και κορεσμό 95 (και ενω΄έκανε σπίτι aerolin ανα 4ωρο) και στις 10 το βράδυ (μετά από 7 ώρες αναμονής στο νοσοκομείο και μέχρι να γίνει η εισαγωγή) ο κορεσμός πήγε 88!. Το μωρό ζορίστηκε πολύ, νοσηλευτήκαμε 5 ημέρες, μάσκες ανά τρίωρο, ενδοφλέβια αντιβίωση, κορτιζόνη, και στο τέλος και μια ωραιότατη ωτίτιδα...

Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάω στη δουλειά αρχές του άλλου μήνα και η μικρή να πάει παιδικό (δεν έχω άλλη λύση). Στο σπίτι υπάρχει ένα μεγαλύτερο παιδάκι 6,5 ετών, που είναι φορέας και δυστυχώς κολλάει και τη μικρή. Τη Μεγάλη Δευτερα έχω ραντεβού με παιδοπνευμονολόγο (κατόπιν συστάσεως της παιδιάτρου,αφου υπάρχει κληρονομικό άσθματος και αλλεργειών).....

Είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί η παιδίατρος αναφέρθηκε και σε μελλοντική μεγαλύτερη κρίση. Επίσης η μικρή έχει πάρει 4 φορές αντιβίωση, τόσες μάσκες, μήπως τελικά απέκτησε ευαισθησία?

Και ενω θεωρούμαι και ψύχραιμη και έμπειρη, τώρα σε κάθε πυρετό πρέπει αμέσως (από φόβο) να τρέχω στην παιδίατρο, μήπως εξελιχθεί?

Έχει αντιμετωπίσει κάποια κάτι ανάλογο και πώς κύλησαν τα πράγματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Περαστικά στη μικρούλα!

 

Σύμφωνα με το ατομικό και οικογενειακό ιστορικό που περιγράφεις, μάλλον η μικρούλα σου έχει μία ευαισθησία παραπάνω. Συνήθως, στις περιπτώσεις αυτές, το παιδάκι χρειάζεται να παίρνει σχετικά συχνά εισπνεόμενα. Δε σημαίνει, ωστόσο, ότι θα καταλήγετε στο νοσοκομείο, καθώς η ζόρικη ηλικία έχει παρέλθει. Τώρα, πια, δεν είναι μωρό!

 

Πολλές φορές, όσο μεγαλώνει το παιδί αραιώνουν και τα επεισόδια και, κάπου στις αρχές του Δημοτικού, σταματούν.

 

Θα ήμουν λίγο επιφυλακτική με τη λύση του παιδικού σταθμού. Ναι, μεν, έχει μεγαλύτερο αδελφάκι, αλλά άλλο είναι να πάει παιδικό η ίδια και να βρίσκεται στο στόμα του λύκου...

 

ΥΓ: στη Β'Π του Αγλαΐα νοσηλεύτηκε;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Περαστικά στη μικρούλα!

 

Σύμφωνα με το ατομικό και οικογενειακό ιστορικό που περιγράφεις' date=' μάλλον η μικρούλα σου έχει μία ευαισθησία παραπάνω. Συνήθως, στις περιπτώσεις αυτές, το παιδάκι χρειάζεται να παίρνει σχετικά συχνά εισπνεόμενα. Δε σημαίνει, ωστόσο, ότι θα καταλήγετε στο νοσοκομείο, καθώς η ζόρικη ηλικία έχει παρέλθει. Τώρα, πια, δεν είναι μωρό!

 

Πολλές φορές, όσο μεγαλώνει το παιδί αραιώνουν και τα επεισόδια και, κάπου στις αρχές του Δημοτικού, σταματούν.

 

Θα ήμουν λίγο επιφυλακτική με τη λύση του παιδικού σταθμού. Ναι, μεν, έχει μεγαλύτερο αδελφάκι, αλλά άλλο είναι να πάει παιδικό η ίδια και να βρίσκεται στο στόμα του λύκου...

 

ΥΓ: στη Β'Π του Αγλαΐα νοσηλεύτηκε;;;[/quote']

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.....αν δεν κάνω λάθος, είσαι γιατρός? Και ο γιος μου έχει παιδικό άσθμα και αλλεργική ρινίτιδα, αλλά έκανε τις πρώτες κρίσεις σε ηλικία 3 ετων και από τα 4 είναι σε συνεχή αγωγή με εισπνεόμενα (flixotide), xozal, nasonex και βεβαια ορούς.....

Θα δούμε μεθαύριο που θα τη δει παιδοπνευμονολόγος....

Όσο για τον παιδικό, ξέρω ότι είναι πολύ επικίνδυνο, αλλά δεν έχω άλλη λύση, αφού η γιαγια δεν είναι πρόθυμη και λεφτά για γυναίκα δεν υπάρχουν.....

Νοσηλευτήκαμε στο Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο Χανιων, αφού εκεί μένουμε.....κανένα παραπονο ούτε από γιατρούς, ούτε από νοσηλευτικό προσωπικό....

Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα με υγεία........

Link to comment
Share on other sites

πω πω πως σε νιώθω..τα ίδια η μεγάλη μου στα 6.5 έπαθε αλλεργική κρίση δύσπνοιας είχε αλλεργία σε γάτε ςκαι δεν το ξέραμε, το άγχος αυτό με το αναπνευστικό της ακόμη το κουβαλάω..το παίδων πεντέλης έχει αλλεργιολογικό τμήμα εξαιρετικό, με απογευματινα ραντεβού…το ξεψαχνίζουν το παιδί, γιατί αυτά εκδηλώνονται πολύ συχνά στο αναπνευστικό..εμείς εκεί κάναμε όλα τα τεστ , σπιρομετρήσεις κλπ..και μας έδωσαν ένα εισπνεόμενο , το symbicort , που το κουβαλάει ευλαβικά μαζί της..κρίση δεν εχει ξανακανει καθώς αποφεύγει το αλλεργιογόνο, αλλά συχνά όταν έχει βήχα πχ και ζορίζεται κάνει εισπνοές. επίσης από μικρή έκανε βρογχίτιδες..για τον σταθμό δεν ξέρω να σου πώ, οι ιώσεις πάντως σίγουρα επιβαρύνουν..βασικά στα γράφω για να σου πω πόσο σε νιώθω πιστεύω πως είναι ένα από τα πολύ τρομακτικά πράγματα που μπορούν να συμβούν..θυμάμαι τα πρώτα βράδια ήμουν από πάνω της και άκουγα την αναπνοή σας.σας εύχομαι περαστικά και να μη ξανασυμβεί

Link to comment
Share on other sites

πω πω πως σε νιώθω..τα ίδια η μεγάλη μου στα 6.5 έπαθε αλλεργική κρίση δύσπνοιας είχε αλλεργία σε γάτε ςκαι δεν το ξέραμε, το άγχος αυτό με το αναπνευστικό της ακόμη το κουβαλάω..το παίδων πεντέλης έχει αλλεργιολογικό τμήμα εξαιρετικό, με απογευματινα ραντεβού…το ξεψαχνίζουν το παιδί, γιατί αυτά εκδηλώνονται πολύ συχνά στο αναπνευστικό..εμείς εκεί κάναμε όλα τα τεστ , σπιρομετρήσεις κλπ..και μας έδωσαν ένα εισπνεόμενο , το symbicort , που το κουβαλάει ευλαβικά μαζί της..κρίση δεν εχει ξανακανει καθώς αποφεύγει το αλλεργιογόνο, αλλά συχνά όταν έχει βήχα πχ και ζορίζεται κάνει εισπνοές. επίσης από μικρή έκανε βρογχίτιδες..για τον σταθμό δεν ξέρω να σου πώ, οι ιώσεις πάντως σίγουρα επιβαρύνουν..βασικά στα γράφω για να σου πω πόσο σε νιώθω πιστεύω πως είναι ένα από τα πολύ τρομακτικά πράγματα που μπορούν να συμβούν..θυμάμαι τα πρώτα βράδια ήμουν από πάνω της και άκουγα την αναπνοή σας.σας εύχομαι περαστικά και να μη ξανασυμβεί

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.....

Ο γιος μου αμέσως μετα την "ανακάλυψη" του άσθματος, κάναμε τεστ αίματος και βρέθηκε φουλ αλλεργικός στις γάτες και το περδικάκι και στη ακόνη και τα ακάρεα......και αυτός από τα τρία έκανε βρογχίτιδες ενίοτε και ακροαστικά...

Αλλά άλλο τα τρια χρόνια και άλλο 12 μηνών....για αυτό ανυσυχώ παραπάνω για το μωρό, γιατί αφενός τα έχω περάσει και αφετέρου είναι πολύ μικρή για όλα αυτά.....και στεναχωριέμαι και για όλες τιις αντιβιώσεις και τα εισπνεόμενα που ήδη παίρνει......ας σημειωθεί ότι παρουσίασε και ΓΟΠ από τη γέννηση και ακόμα η παιδίατρος μας έχει απαγορεύσει να δοκιμάσουμε γάλα, αυγό και ψάρι, περιμένοντας τα ραστ τεστ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά σας εύχομαι και να μη σου ξαναρρωστήσει. Αν όμως πάει παιδικό και κολλήσει κάτι, ποιος θα την κρατήσει στο σπίτι;

 

 

Αυτό είναι ένα θέμα μεγάλο......Δεν το έχω σκεφτεί, ελπίζω να συγκινηθεί λιγάκι η γιαγιά, αλλιώς πρέπει να βρω μια γυναίκα.....δύσκολα, αλλά τί να κάνουμε?

Στο γιο μου είχα γυναίκα μέχρι τα 3, τώρα δεν γίνεται δυστυχως.......

Το θέμα είναι ότι απο εχθές σταματήσαμε τις μάσκες, κατόπιν ιατρικής συμβουλής και τρέμω........δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου, τόσο φοβιτσιάα έχ γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα θέμα μεγάλο......Δεν το έχω σκεφτεί, ελπίζω να συγκινηθεί λιγάκι η γιαγιά, αλλιώς πρέπει να βρω μια γυναίκα.....δύσκολα, αλλά τί να κάνουμε?

Στο γιο μου είχα γυναίκα μέχρι τα 3, τώρα δεν γίνεται δυστυχως.......

Το θέμα είναι ότι απο εχθές σταματήσαμε τις μάσκες, κατόπιν ιατρικής συμβουλής και τρέμω........δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου, τόσο φοβιτσιάα έχ γίνει?

 

Αν μπορείς προσπάθησε να θωρακισεις το ανοσοποιητικό της μικρής με προβιοτικα, ωμεγα 3 και αντιβιωσεις (για ρωτα τον γιατρό σου!)

Ο μεγάλος μου ξεκίνησε παιδικο στους 11 μηνες και είμασταν στην αρχή συνέχεια με αντιβιωσεις... Του έδωσα τα παραπάνω και εδώ και ενα χρονο ενω κολλάει τα πάντα τα περνάει παρα πολύ γρήγορα σε δυο μέρες το πολύ και δεν έχουμε πάρει αντιβίωση για πανω απο 1,5 χρονο, ούτε εισπνεομενα ούτε τιποτα

 

Επίσης για αλλεργικα βοηθάει το τσαι τσουκνίδα και ενα συμπλήρωμα που λέγεται quercentine αλλα ρωτά τον γιατρό σου αν το επιτρέπει :-)

 

Κουράγιο και μην φοβάσαι ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα θέμα μεγάλο......Δεν το έχω σκεφτεί, ελπίζω να συγκινηθεί λιγάκι η γιαγιά, αλλιώς πρέπει να βρω μια γυναίκα.....δύσκολα, αλλά τί να κάνουμε?

Στο γιο μου είχα γυναίκα μέχρι τα 3, τώρα δεν γίνεται δυστυχως.......

Το θέμα είναι ότι απο εχθές σταματήσαμε τις μάσκες, κατόπιν ιατρικής συμβουλής και τρέμω........δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου, τόσο φοβιτσιάα έχ γίνει?

 

Σου το λέω γιατί το πιθανότερο είναι να συμβεί πολύ γρήγορα, δυστυχώς, όπως ξέρουμε όλες όσες είχαμε πάρε δώσε με παιδικούς...μήπως να εξηγούσες την κατάσταση στη γιαγιά, να γλυτώσει το μωρό την ταλαιπωρία; Ρίξτην λίγο στο φιλότιμο, μπας και πειστεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...