Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο γιος μου 2 ετων δεν τρωει. Καθε φορα που τον ταιζω μασ παιρνει καμιά ώρα για να φάει (το μισό). Το βάρος και το ύψοσ του είναι κανονικό, αλλα τον κηνηγώ συνεχεια με ένα κουτάλι. Αντιμετώπησε κανείς παρομιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα 2χρονα παιδακια μπορουν να μας πουν πανω κατω τι θελουν.Σου ζηταει ο ιδιος φαγητο η τον ταιζεις απλα επειδη ηρθε η ωρα για φαγητο.Μηπως πρεπει να τον αφησεις να σου πει μονος του οτι πειναει?Εκτος αυτου ειναι και η ζεστη που μπορει να του εκοψε την ορεξη.Παντως νομιζω οτι αφου το βαρος του ειναι καλο δεν θα επρεπε να ανησυχεις τοσο.Ασε το παιδι να σε οδηγησει.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχω τραβήξει εγώ με την δικιά μου στο θέμα του φαγητού νομίζω καμία άλλη μαμα. Από 1 έτους ξεκίνησε το πρόβλημα, δεν ήθελε να μασήσει, δεν έτρωγε ποσότητα, το έφτυνε και δεν δοκίμαζε ποτέ τίποτα καινούριο. Είχα απελπιστεί και στην ουσία μόνο με γάλα μεγάλωνε. Το τί τρόπους σκεφτόμουν για να την κάνω να φάει άλλο πράγμα. Η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ, να της δίνω ό,τι θέλει και να μην την πιέζω γιατί πραγματικά με το ζόρι δεν καταφέρνεις τίποτα. Στα κιλά της πάντως ήταν καλή, ποτέ ιδιαίτερα αδύνατη αν σκεφτείς πόσο λίγο έτρωγε, ώσπου φτάσαμε πλέον 4 ετών για να μην την αναγνωρίζω ως προς την αλλαγή της! Ως διά μαγείας της άνοιξε η όρεξη, εντάξει δεν δοκιμάζει ιδιαίτερα καινούριες γεύσεις αλλά τουλάχιστον τρώει ικανοποιητικές ποσότητες από αυτά που της αρέσουν και επιπλέον ζητάει και από μόνη της να φάει, κάτι που δεν έκανε ποτέ. Μην απελπίζεσαι, τα παιδιά αλλάζουν εκεί που δεν το περιμένεις. Περνάει και το δικό σου τη φάση του.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει να μην τον ταίσω (έμεινε νυστικος έντελος αν σκευτείσ ότι δεν τρώει ούτε γάλα) για μια μέρα, το βράδυ ενοείτε ότι τον τάισα με το ζόρι.

Προσπαθώ να βρίσκω ενδιαφέροντα πράγματα για να ξεχνιέται και να του δίνω καμιά μπουκιά (μέχρι και το ποδήλατο του να πλύνει με το λαστιχο.

τέλοσ πάντον αφού είναι φυσιολογικόσ στην αναπτυξή του δεν θα σκάσω

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βρήκαμε το εξής κόλπο: εκτύπωσα από το internet διάφορες φωτογραφίες από όλα τα cartoon που βρήκα και την ώρα που τον ταίζω τον βάζω να αναγνωρίσει τις εικόνες και φτιάχνουμε ιστορίες. Άσε μεγάλη ιστορία αυτό το φαγητό.Φαντάσου 2,5 χρονών παιδάκι και τρώει ακόμη αλεσμένα, για να μπορώ να τον μπουκώνω, και ακόμη και το αλεσμένο του παίρνει σχεδόν μία ώρα για να το φάει. Δεν μιλάμε για φρούτα ή φρουτόκρεμα....και τι δεν έχω δοκιμάσει- είναι αδύνατο. Αυγό? δεν υπάρχει στη διατροφή μας...Βοήθεια βρε παιδιά, δεν αντέχω άλλο... Και δεν φτάνει αυτό , αλλά την προηγούμενη εβδομάδα του έκανα εξετάσεις και έχει και μία ελαφριά αναιμία οπότε θα πρέπει να μπουκώσω περισσότερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικά δε τρώει ή αυτή τη περίοδο;

κι ο δικός μου που είναι 2 και 8 μηνών δε τρώει και τον κυνηγάω! είναι περίπου 13 κιλά αλλά ψηλός και φαίνεται πολύ αδύνατος! μου σπάει τα νεύρα για 2 μπουκιές το μεσημέρι, όλο γλυκά ζητάει κι απ αυτά δαγκώνει μία και τα παρατάει.

μήπως απλά είναι κακομαθημένος; τα χει όλα και κάνει νάζια;

είναι μία εκδοχή.

απ την άλλη νομίζω ότι φταίει η ζέστη που τον επηρεάζει γιατί γενικά και πέρυσι και κυρίως το πρώτο καλοκαίρι που έβγαζε και δόντια τα ίδια είχαμε και χειρότερα

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια τραβάω με τον δίχρονο Γρηγοράκι μου. Ο Γιατρός λέει ότι είναι από τη ζέστη κι έτσι μου έγραψε βιταμίνες για να ανοίξει η όρεξη γιατί η αβιταμίνωση προκαλεί ανορεξία. Στις σοκολάτες και στα παγωτά όμως είναι πρώτος!

για να φάει (και κάτι γίνεται) τον βάζω στο youtube και βλέπει παιδικά video. (Mickey, pocoyo, dora κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Το περάσαμε κι εμέις το στάδιο της άρνησης...τώρα στις διακοπές κάπως καλύτερα...

Όταν όμως μιλάμε για άρνηση,ΑΡΝΗΣΗ.

Τίποτα όλη μέρα - άντε κανένα κουλουράκι, μία μπουκια νεκταρίνι και ευτυχώς γάλα (τρία μπουκάλια το 24ωρο)

Σκεφτομαι νατης κόψω το μεσημεριανό γάλα μήπως και αρχίσει να τρώει σαν άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και αλλού ο μικρός μου είναι 2 ετών και δεν τρώει φρούτα (μόνο αλεσμένα, ολόκληρο μόνο μπανάνα), λαχανικά, αυγό, κρέας (βράζω ζωμό και του δίνω με ζυμαρικά κτλ). Κάπου εδώ μέσα διάβασα, ότι κάποια κοπέλα είχε γεμιστά και δεν έτρωγε ο μικρός. Του δίνει το μεσημέρι, δεν το έφαγε, το απόγευμα τα ίδια, τέλικά το βράδυ αφού ήταν νηστικός όλη μέρα το έφαγε. Είναι σωστό όμως να μείνει νηστικός όλη μέρα??? Για να μάθει να τρώει όλα τα φαγητά?? Γιατί αναγκάζομαι και μαγειρεύω ιδιαίτερο... Τι λένε οι παιδίατροί σας??? Εγώ θα τον πάω τέλος του μήνα...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία νομίζω εγώ το έγραψα.

Κοίτα να δείς πολλές κάνουν το λάθος και τους δίνουν αυτά που αρέσουν,που συνήθως είναι τόστ,αβγά,μακαρόνι κ.α.Άν θέλεις να μάθει το παιδί σου να τρέφεται σωστά πρέπει να φάει αυτό που του παρέχεις.Δοκίμασε να τον αφίσεις νηστικό και θα δείς πως θα σου φάει.Η παιδίατρος μου είπε να της δίνω μόνο αυτά που της αρέσουν....Αν το κάνω αυτό, πάει θα τρώει μόνο τόστ,τυρί,αβγό, μανιτάρια,πατάτες και μακαρόνι.Ε λοιπόν όχι πρέπει να φάει και κρέας,λαχανικά κ.α

Έχω παράδειγμα τον άντρα μου,που δεν έτρωγε τίποτα και η πεθερά μου του έκανε αντί για φαγητό πατάτες και αβγά τηγανιτά.Τώρα δεν τρώει τίποτα απο λαχανικά και όσπρια ούτε φρούτα.Και ξέρεις τι μου λέει,δεν θέλω να κάνεις το ίδιο με το παιδί γιατί βλέπεις εμένα τι έπαθα.Όσο αφορά τα αλεσμένα φρούτα και η δικιά μου που είναι 2 πρίν 2 μήνες άρχισε να τρώει ολόκληρα.Της είπα δωκίμασε και αν δεν σου αρέσει φτήσε το φρούτο,έπιασε λοιπόν και τα τρώει.Κάνε παιχνίδι μαζί του ίσως φάει και δώσε καρπούζι που αρέσει στα παιδιά (μικρά κομματάκια)....Κάνε υπομονή.....Εγώ την άφισα 1-2 φορές νηστική και απο τότε τα τρώει όλα,λίγο αλλά τρώει.Τρελάθηκα όταν την άφισα νηστική και πάλεψα πολύ να μην της δώσω τίποτα,έκλεγε και μου ζητούσε πάριζα,τόστ αλλά εγώ τίποτα της έβγαζα το πιάτο με τα γεμιστά και κάποια στιγμή μετά από 7 ώρες νηστική το έφαγε όλο....Θέλει κουράγιο και υπομονή κάντω και θα δείς αποτέλεσμα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμάς η γιατρός μας αυτής της λογικής είναι... ότι υπάρχει στο τραπέζι θα φάει , ας είναι και 3 μπουκιές (προκειμένου να συνηθίσει τη γεύση και να μάθει ότι αν δε φάει αυτό που υπάρχει δεν θα φάει καθόλου -ούτε γάλα ούτε μπισκοτάκια ούτε τίποτα). Όταν πήγαινε ο γιος μου ο μεγάλος στον παιδικό ήταν ένα αγοράκι που έκαναν παρέα που έτρωγε ελάχιστα φαγητά.

Το μεσημεριανό του λοιπόν φαγητό ήταν 4 ημέρες την εβδομάδα μακαρόνια σκέτα, και 1 φορά μπιφτέκι.... και επειδή δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο, χτυπιέται δεν χτυπιέται αυτό που του κάνω θα φάει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πρέπει να το εφαρμόσω αυτό τελικά!!! Αύριο θα κάνω γεμιστά. Μόλις του το εμφανίσω θα πει "όχι, άλλο!!!". Δηλαδή ζητάει άλλο φαγητό. Να φανταστείς δεν τρώει ούτε τις πατάτες που βάζω μέσα στα γεμιστά. Άσε τα φρούτα!!! Μόλις βλέπει ολόκληρο φρούτο φεύγει...Απογοητεύτηκα....Που να μασήσει μετά μοσχάρι... Ευτυχώς τρώει κιμά!!!! και ψάρι...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

επίσης αναλόγως πόσο είναι το παιδί! αν κοντεύει τα 3 όπως το δικό μου όχι κακώς τρέφουμε τις ιδιοτροπίες τους, στο χέρι μας είναι να τα μάθουμε και να μην επιλέγουμε τις εύκολες λύσεις.

μια παλιά παιδίατρος συγγενής, τώρα δε ζει πια, έλεγε όταν υπάρχει φαί στο σπίτι το παιδί δεν έχει πρόβλημα σε τίποτα

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία τελικά πως τα δεχτηκε τα γεμιστά σου έφαγε??Τι αποτέλεσμα είχες??

Η δικιά μου δεν τρώει το κρέας έτσι και χθές της το έκοψα πολύ μικρά κομματάκια μέσα στα μακαρόνια και το έφαγε,γιατί δεν το κατάλαβε.Το ίδιο κάνω και με τα λαχανικά,τα περνάω απο το μπλέντερ στην σάλτσα.Για κάνε και αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες τα έφαγε τα γεμιστά το απόγευμα στις 5 γιατί ήταν νηστικός από το πρωί. Δεν μίλησε καθόλου, δεν ζήτησε άλλο φαγητό... Τελικά κορίτσια είχατε δίκιο... Αυτό θα κάνω στο εξής... Ευχαριστώ πολύ!!!!!

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και με το κρέας θα το προσπαθήσω έτσι... Αν και δοκίμασε η γιαγιά να του δώσει πατάτα με κρέας, κατάπιε την πατάτα και το κρέας το έφτυσε... Θα επιμείνω που θα πάει!!! Χίλια ευχαριστώ CharoulaP...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι με τον μεγάλο μου γιο δεν είχα κανένα πρόβλημα στο φαγητό...Τρώει τα πάντα... Και είναι αδυνατούλης....Αλλά τρώει κρέας, φρούτα όλα, σαλάτα, λαχανικά... Για αυτό δυσκολεύτηκα με τον μικρό...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο είδες....Και με τα φρούτα,που του τα δίνεις φαντάζομαι ακόμα πρωί,μην του δώσεις τίποτα μετά το γάλα η οτιδήποτε τρώει και κάνε παιχνίδι μαζί του με μουσική ίσως τα φάει!!!Καλη συνέχεια και υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μου φαίνεται πρέπει να το εφαρμόσω αυτό τελικά!!! Αύριο θα κάνω γεμιστά. Μόλις του το εμφανίσω θα πει "όχι, άλλο!!!". Δηλαδή ζητάει άλλο φαγητό. Να φανταστείς δεν τρώει ούτε τις πατάτες που βάζω μέσα στα γεμιστά. Άσε τα φρούτα!!! Μόλις βλέπει ολόκληρο φρούτο φεύγει...Απογοητεύτηκα....Που να μασήσει μετά μοσχάρι... Ευτυχώς τρώει κιμά!!!! και ψάρι...

 

Μια από τα ίδια και εμείς.Τρώει μόνο γαύρο τηγανητό και λίγο από τα άλλα ψάρια,κεφτεδάκια,μπιφτέκι,κιμά για μακαρόνια και μακαρόνια.Από το αυγό μόνο το ασπράδι.

Κάποιες φορές απογοητεύομαι τόσο πολύ που δυστυχώς καταφεύγω σε γιαουρτάκια και κρεμούλες τύπου DANONITO και MILKY WAY απλώς για να φάει κάτι.Πίνει πολύ γάλα γύρω στο λιτρο την ημέρα και κάποιες φορές και περισσότερο.Η γιατρός μου πρότεινε ένα πρόγραμμα με γάλα 3 φορές την ημέρα από 200 γραμμάρια και φαγητό αυτό που έχουμε όχι κάτι ιδιαίτερο.Τελικά είναι πολλά τα παιδιά που δεν τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εχω και γω ενα αγορακι 2 ετων και τρωει μονο μακαρονια και γαλα.τιποτα μα τιποτα αλλο.τον αφησα 2 μερες νυστικο δεν εφαγε.τον εβαλα τιμωρια στο κρεβατι δεν εφαγε.του αρνηθηκα τα αγαπημενα του παιχνιδια δεν εφαγε.του εταξα λαγους με πετραχειλια δεν εφαγε.τι αλλο να κανω? εχω φτασει στα ορια απελπισιας.:(

wiUgp2.png VntSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι ακραίο; Βάλε στο δικό του πιάτο μια κανονική μερίδα, άρχισε να το τρως εσύ με πολύ όρεξη και κατάλληλα επιφωνήματα, χωρίς να του πεις τίποτα. Μετά άσε το φαγητό στη μέση και πες του ότι πας στην τουαλέττα ή να κάνεις κάποια δουλειά για λίγο και να μην τολμήσει να δοκιμάσει αυτό το φαγητό γιατί είναι για μεγάλους. Και απλά βγες από το δωμάτιο.

 

Μια άλλη λύση είναι να σταματήσεις κάθε συζήτηση για φαγητό. Μην του δίνεις τίποτε αν δεν το ζητήσει, αλλά μην το συζητάς/ παρακαλάς κ.λ.π. Νιώθει ότι είναι κάτι που αφορά εσένα κι όχι εκείνον. Αν ζητήσει δώσε του πολύ λίγο κανονικό φαγητό και προς θεού όχι γιαουρτάκια, μπισκοτάκια κ.λ.π.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω και γω ενα αγορακι 2 ετων και τρωει μονο μακαρονια και γαλα.τιποτα μα τιποτα αλλο.τον αφησα 2 μερες νυστικο δεν εφαγε.τον εβαλα τιμωρια στο κρεβατι δεν εφαγε.του αρνηθηκα τα αγαπημενα του παιχνιδια δεν εφαγε.του εταξα λαγους με πετραχειλια δεν εφαγε.τι αλλο να κανω? εχω φτασει στα ορια απελπισιας.:(

 

Οταν λες οτι τον αφησες 2 μερες νηστικο τι εννοεις< χωρις ουτε γαλα-. Εγω ετσι τον επεισα να δοκιμασει φαγητα στα 3 του. Αρνιομουν να του δωσω οτιδηποτε για 2 μερες ουτε γαλα το βραδι ουτε το πρωι αν δεν δοκιμαζε λιγες κουταλιες απο το φαγητου του. Κλαματα ολη μερα. Πειναω να λεει που δεν ειχε ξαναπει. Μου σπαραζε την καρδια αλλα πετυχε. Δοκιμασε το βραδι μερικες κουταλιες και του εδωσα μετα το γαλα.Την αλλη μερα το πρωι γαλα και μετα τιποτα. Το μεσημερι παλι του σερβιρα πιατο κανονικο και δεν ηθελε. Τοε ειπα οτι δεν πειραζει μην το φας. Αλλα δε θα φας και τιποτα αλλο. Μονο νερο. Ενταξει ειπε. Αλλα το απογευμα μου ειπε> αν φαω φαγητο θα μου δωσεις γιαουρτι< ειπα ναι και εφαγε το μισο πιατο και μετα γιαουρτι. Και καπως ετσι καταλαβε οτι δεν θα υποχωρω, τιποτα δε θα τρωει αν δεν εχει φαει λιγο φαγητο το μεσημερι. Βεβαια κι εγω για λιγο καιρο μεχρι να συνηθισει του εδινα ελαχιστο πρωινο για να ειναι πεινασμενος το μεσημερι.

Τωρα δοκιμαζει σχεδον τα παντα αλλα τρελαινεται για οσπρια, λαδερα, φρουτα και λαχανικα και ολα τα γαλακτοκομικα και ψαρι, αλλα εχουμε θεμα με το κρεας. Τρωει λιγο κοτοπουλο, κιμα, και καθολου μοσχαρι η χοιρινο ολοκληρο. Το μοσχαρι οταν το κανω οχι πολυ συχνα το λειωνω με λαχανικα και το βαζω πανω απο τα μακαρονια η χυλοπιτες σαν κιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες του forum! Είμαι η mamygio και μόλις την προηγούμενη εβδομάδα γράφτηκα αν και το forum το διαβάζω καιρό τώρα για διάφορα θέματα που κατά καιρούς με έχουν απασχολήσει.....

 

Είχα ξαναγράψει την προηγούμενη εβδομάδα σχετικά εμ τον προβληματισμό μου, αλλα μου φαίνεται ότι το θέμα που συζητάτε εδώ είναι πολύ σχετικό , γιαυτό και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξης:

Έχω ένα αγοράκι 18 μηνών το οποίο απο το καλοκαίρι και μετα απέκτησε φοβερή δυσκολία ως προς το μεσημεριάνο φαγητο...όλα τα αλλα (γάλα, γιαούρτια, μπισκοτα, κριτσίνια, δημητρικαά, φρούτα, κλπ....) τα τρώει με φοβερή χαρα....Ενώ π[άντα ήταν φαγανός πολύ και ειδικα΄όταν αρχίσαμε στερεά τροφή τσακιζε ακόμη και 350 κλ στην καθισιά του...

 

Το τελευταίο διάστημα, το μεσημεριανό του καταφ΄λερνει να τον ταισει μόνο η πεθερά μοπυ.....εγώ δουλέυω και έτσι τον εχει εκείνη καθημερινά και ενίοτε η μαμα μου...Όμως το τελευταίο διάστημα λόγω κάποιων συγξυριών τον κρατούσε η πεθερά μου τις καθημερινές γιοα 1,5 μήνα περίπου....Το τρομερό είναι ότι το ιδιο =φαγητό και με τις ίδιες προσπάθειες το τρώει μόνο από εκείνη..εγώ τον έχω μόνο σκ φυσικά! Αλλα΄επειδή μετακόμισα τώρα τον ε΄χει κυρίως η μητέρα μου και μαζί της εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχει φάει ούτε ένα μεσημεριάνο, τρομερή άρνηση!!! έχει δει καμιά σας τίποτα παρόμοιο? Πεισματική προτίμηση σε αυτόν που ταιζει το παιδι???

 

Ευχαριστώ πολύ βρε μανούλες αν κπαοια έχει καμια ιδέα......:-(

Link to comment
Share on other sites

mamygio και η δικιά μου δεν έτρωγε ούτε τώρα δεν τρώει με κανέναν έκτος απο την μαμά μου και εμένα. Πάντα έμενε χωρίς φαγητό,όταν την κρατούσε π.χ η πεθερά μου για κάπιοες ώρες.

Με την πεθερά μου δεν θέλει να φάει με τίποτα,ακόμα τωρα που είναι 27 μηνών.

 

Δεν πρόκειτε να φάει,γιατί έχει μάθει με τον τρόπο της πεθερά σου να τρώει.Αυτό που έκανα εγώ ήταν να της λέω να της κάνει fingerfood.δηλ. φαγητά που μπορεί να φάει μόνη της. Πατάτεσ, μακαρόνια,λαχανικά μπαστουνάκια,αυγό ομελέτα κ.α.

Αν δεν έχεις μπεί στην διαδικασία αυτη να τρώει ακόμα μόνος,κάνε προσπάθεια να μπείς,έτσι θα τα βολέψεις και με την μαμά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ, αυτό το φαγητό.... πριν μία εβδομάδα περίπου ο μικρός μου έμεινε 2 ημέρες μόνο με γάλα γιατί την προηγούμενη τον είχα πιέσει να φάει και δεν ήθελε και κρατούσε μούτρα... στο τέλος της δεύτερης ημέρας έκλαιγα από τα νεύρα μου, για την κατάσταση που επικρατούσε. Και από την Τρίτη κόλλησε και μία ίωση και το έκλεισε εντελώς. Φανταστείτε ότι η παιδίατρος μου είπε ας φάει ότι θέλει , ακόμη και πατατάκια, αρκεί να βάλει κάτι στο στόμα του. Τώρα λοιπόν 3 μέρες τρεφόμαστε με πατατάκια μπισκοτάκια, κέικ και μισό λίτρο γάλα με το ζόρι.Φαγητό είναι αυτό?

Δεν φτάνει που είχε κόψει τα φρούτα , το ψάρι και το αυγό εδώ και καιρό τώρα έκοψε και το φαγητό γενικώς... τι θα κάνω με αυτό το παιδί?έχετε καμία ιδέα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...