Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλετε να παίζουν τα παιδιά σας σε ένα playgroup κοντά σας?


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Μπράβο βρε Ασπασία!Πολύ καλή η ιδέα σου!Τώρα ξέμπλεξα με τον γάμο σου έστειλα e-mail.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω δημιουργησει μια ομαδα playgroup στο facebook για μαμαδες απο ολες τις περιοχες ηδη εχουμε κανει συναντησεις, γραψτε playgroup και ελατε να γνωριστουμε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα! Καμία μανούλα από Θεσσαλονίκη δεν ενδιαφέρεται???

εγω ενδιαφέρομαι!και έχω στο μυαλό μου ακόμα δυο φίλες που μάλλον θα ενδιαφέρονται....πού μένεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κ εγώ μένω Αν.Θεσσαλονίκη, είμαι νηπιαγωγός, προσεχώς μανούλα και αυτή η ιδέα με απασχολεί πάνω από 1 1/2 χρόνο.

Μάλιστα σκεφτόμουν να την οργανώσω στο χώρο μου, μιας και το σπίτι μου είναι μεγάλο και το κράτος φροντίζει να ψαχνόμαστε πολύ επαγγελματικά και γενικά, αφού παρόλο που δουλεύω χρόνια σε σχολεία και σε διάφορους χώρους με παιδιά, φέτος βρέθηκα ξαφνικά άνεργη...Ευτυχώς που είμαι έγκυος και έτσι έχω κάτι να περιμένω και παράλληλα να σχεδιάζω αυτή την ιδέα, αφού μιλάω ήδη κ με κάποιους γονείς...Η συνάντηση στη θεσσαλονίκη που ακριβώς θα γίνει???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπορειτε να μαθετε για τις προσπαθεις που γινονται για τη δημιουργια Playgroup στη θεσσαλονική στο www.playgroup.gr .

Επίσης στην ομάδα της Αθήνας οργανώνουμε ηδη εκδρομές, παραστασεις και δραστηριοτητες για οικογενειες με μικρα παιδια. Μπορειται να ενημερωθητε απο το site και το facebook www.facebook.com/playgrouphellas

 

Να ξεκαθαρισω οτι η Playgroup Hellas ειναι μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα και αποτελέι μια μορφη αυτοοργάνωσης γονέων!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

mirtoula4 και mammiN τωρα είδα τα μηνύματά σας, είχα καιρό να μπω στο forum. Σας στέλνω pm.

 

Ασπασία, στο playgroup.gr που μπορώ να βρω πληροφορίες για Θεσσαλονίκη, δεν κατάφερα να βρω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

mirtoula4 και mammiN τωρα είδα τα μηνύματά σας, είχα καιρό να μπω στο forum. Σας στέλνω pm.

 

Ασπασία, στο playgroup.gr που μπορώ να βρω πληροφορίες για Θεσσαλονίκη, δεν κατάφερα να βρω κάτι...

 

καλημερα κ απο μενα,

ειμαι κ γω απο θεσσαλονικη κ ενδιαφερομαι

εστειλα πμ στην ασπασια γιατι οπως λες δεν βρηκα κατι για θεσσαλονικη αλλα απαντηση δεν πηρα.. not yet

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορειτε να μαθετε για τις προσπαθεις που γινονται για τη δημιουργια Playgroup στη θεσσαλονική στο www.playgroup.gr .

Επίσης στην ομάδα της Αθήνας οργανώνουμε ηδη εκδρομές, παραστασεις και δραστηριοτητες για οικογενειες με μικρα παιδια. Μπορειται να ενημερωθητε απο το site και το facebook www.facebook.com/playgrouphellas

 

Να ξεκαθαρισω οτι η Playgroup Hellas ειναι μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα και αποτελέι μια μορφη αυτοοργάνωσης γονέων!

 

Καλημερα και καλο μηνα...

 

Υπαρχει καποιο playgroup στα βορεια? Εννοω Κηφισια, Μαρουσι,Πευκη, Λυκοβρυση, Μελισσια για παιδακια 2 χρ. περιπου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για playgroup στην Ανατολικη Αττικη (Νεα Μακρη, Μαραθωνα, Πικερμι, Παλληνη). Εϊτε να δημιουργήσουμε ένα με άλλες μανούλες,είτε να συμμετέχω με τον γιο μου σε κάποιο υπάρχον. Καμια μανούλα από Αν. Αττικη εκεί εξω?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα!Εμείς μένουμε Αιγάλεω-Αγ. Βαρβάρα!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Ασπασια

ειχα ξαναγραψει

εγω ειμαι Καλαβρυτα

οσο γραφικα κι αν ειναι που λενε πολλοι "ειστε τυχεροι που ζειτε στη φυση" ειναι πολυ πληκτικα

δεν εχει παιδοτοπο

εχει δριμυ ψυχος και μειον θερμοκρασια καθε πρωι

τι μπορω να κανω να οργανωσω και πως για να κανουμε κατι για τα παιδια να περναει η ωρα τους?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για playgroup στην Ανατολικη Αττικη (Νεα Μακρη, Μαραθωνα, Πικερμι, Παλληνη). Εϊτε να δημιουργήσουμε ένα με άλλες μανούλες,είτε να συμμετέχω με τον γιο μου σε κάποιο υπάρχον. Καμια μανούλα από Αν. Αττικη εκεί εξω?

 

Εγώ μένω Ανθούσα... Δεν το έχω ψάξει το θέμα αν υπάρχει ήδη στις περιοχές μας. Θα το δω όμως

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα! Καμία μανούλα από Θεσσαλονίκη δεν ενδιαφέρεται???

και εγώ ενδιαφέρομαι. το μωρό μου είναι 12 1/2 μηνών. Μπορούμε να οργανώσουμε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα...

 

Υπαρχει καποιο playgroup στα βορεια? Εννοω Κηφισια, Μαρουσι,Πευκη, Λυκοβρυση, Μελισσια για παιδακια 2 χρ. περιπου?

 

Αγαπητοι γονεις,

 

Πηγα και γνωρισα την Ασπασια και το playgroup στην Αγια Παρασκευη. Η κοπελα εχει κανει μια εξαιρετικα καλη δουλεια. Τωρα περιμενει σε λιγες ημερες το 3ο της παιδακι και ειναι αξιεπαινη στο τι εχει καταφερει με τη συνδρομη βεβαια και αλλων μαμαδων.

 

Τη ρωτησα αν υπαρχει κατι αντιστοιχο στα Βορεια Προαστια,μου ειπε οχι αλλα συζητωντας πως ξεκινησε η προσπαθεια της μου γεννηθηκε η ιδεα μηπως οργανωθουμε και'μεις που μενουμε Βορεια. Εαν λοιπον εχετε παιδακια κατω των 2 ετων και ενδιαφερεστε για πρωινη απασχοληση η φυλαξη με δραστηριοτητες με ευελικτο ωραριο, καλες τιμες και μενετε κοντα στην Κηφισια, παρακαλω στειλτε μου πμ.

Υπαρχει ενας χωρος κοντα στο σταθμο του Κατ που μπορει να μας φιλοξενει και η ιδιοκτητρια ειναι πολυ ανοιχτη σε οποιαδηποτε ιδεα.

 

Ευχαριστω:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλημερα!

Οντως αυτο που εκανε η ασπασια στην αγια παρασκευη ειναι πολυ ωραιο και απαιτει τρελη οργανωση.

Υπαρχει και ενα αντιστοιχο στην γλυφαδα που επισης ειναι εξαιρετικο!

Να σας δωσω μια αλλη ιδεα πιο απλη για αρχη που εκανα εγω.

Στην περιοχη μας εκανα μονη μου ενα playgroup.

Τι κανουμε???Συναντιομαστε καθε 2 βδομαδες εναλλαξ στα σπιτια μας.=κανενα κοστος!!!

Η συναντηση ειναι 2-3 ωρες σταθερα ιδια μερα και ωρα καθε 2 βδομαδες.

Ξεκινησαμε με 2-3 μαμαδες και σταδιακα το ειπαμε σε αλλες μαμαδες που ομως νιωθουμε οτι το εκτιμουν αυτο και ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος.Καθε φορα φτιαχουμε σπιτικα υγειινα αλμυρα και γλυκα και η οικοδεσποινα βαζει μονο καφε νερο χυμο για τα παιδια.

Τα παιδια παιζουν πολυ ωραια γιατι καθε φορα εχουν αλλο σπιτι και παιχνιδια και εμεις απολαμβανουμε λιγη μαμαδιστικη κουβεντα!

Κανουμε παρτυ χρισοτυγεννιατικο με δραστηριοτητες, αποκριατικο παρτυ, πασχαλινο (easter egg hunt) και καποια γενεθλια.

Αυτα τον χειμωνα.Απο ανοιξη συναντιομαστε για πικ νικ σε διαφορα μερη και το καλοκαιρι στην θαλασσα(ημαστε νοτια προαστια και βολευει!)Μεσα στις διακοπες κανουμε εξτρα δραστηριοτητες οπως παιδικο μουσειο ζωολογικος κηπος κτλ

Το μονο που χρειαζεται ειναι μια μαμα να το οργανωνει να στελνει email και να οργανωνει ποτε και που θα γινει.

Εχουμε τωρα 15 μαμαδες!!!Αυτα καλη αρχη θελει λιγο κοπο στην αρχη αλλα μετα ολα γινονται μονα τους και θα κανεντε νεες φιλες θα μαθετα νεα πραγματα και θα περασετε καλα και το κυριοτερο στην σημερινη εποχη οικονομικα!!!

Αν καποια μαμα θελει να μου μιλησει για οτιδηποτε στειλτε πμ με τηλ και θα επικοινωνησω μαζι σας!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα του playgroup στην Κηφισσιά!! Εγώ μένω Μελίσσια οπότε η Κηφισσιά βολεύει. Θα με ενδιέφερε κάποια πρωινά να κάνουμε κάτι διαφορετικό με τον μικρό μου!

Link to comment
Share on other sites

Becky είναι εκπληκτικό αυτό που κάνετε! Από όσο ξέρω συνηθίζεται πολύ και στο εξωτερικό και ειναι πολύ ωραία ιδέα!

 

Ειρήνη Μ πού πηγαίνετε συνήθως με τα παιδάκια σου? Ερχεστε και προς τα εδώ, προς Ν. Μάκρη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημερα κ απο μενα,

ειμαι κ γω απο θεσσαλονικη κ ενδιαφερομαι

εστειλα πμ στην ασπασια γιατι οπως λες δεν βρηκα κατι για θεσσαλονικη αλλα απαντηση δεν πηρα.. not yet

και εγω ειμαι απο ανατολικη σαλονικη και θα με ενδιεφερε εχω 2 παιδια ενα 3 χρονων και ενα 7 μηνων. εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι στις σελιδες που αναφερθηκαν.εσεις βρηκατε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...