Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορυπαντικά


Recommended Posts

Κοπελιές κάτι άσχετο...Πληροφοριακά ρωτάω...Η σαπωνίνη που περιέχουν τα soapnuts και το σαπούνι είναι διαφορετικά ή είναι ακριβώς το ίδιο?Και κάτι άλλο. Με τα nuts (χρησιμοποιώντας και το λευκαντικό που τα συνοδεύει ή μαζί με σόδα) υπάρχει περιπτωση να γαριάσουνε τα λευκά μας?Με διαβάζει κανείς????:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με τα nuts (χρησιμοποιώντας και το λευκαντικό που τα συνοδεύει ή μαζί με σόδα) υπάρχει περιπτωση να γαριάσουνε τα λευκά μας?Με διαβάζει κανείς????:shock::shock::shock:

 

σε διαβάζουμε!!! να σου απαντήσω προσωπικά δε ξέρω... :(

δεν έχω λευκά!!!! μου φέρνουν θλίψη... :( :(

 

έχω κι εγώ απορία....

το 'χω ξεφτυλίσει με τις απορίες έτσι;;;;;

με τα soap nuts.... μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε αιθέριο έλαιο αντί για αυτό που έχει στο ecofamily;;;; ή μονο αυτό;;;

δηλ. μπορούμε κι αυτά τα έλαια που χρησιμοποιούμε και για μασαζ;;;;

μη βαράτε!!! απεχθάνομαι το νοικοκυριό η άσχετη!!!!

 

επίσης....

όποια έχει πάρει παιδικά-βρεφικά σαμπουάν αφρόλουτρα και κρέμες συγκάματος ας μου πει εντυπώσεις.....

 

ευχαριστω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

bounitsa

εγώ χρησιμοποιώ αιθέρια έλαια που είχα αγοράσει από φαρμακείο.Μια χαρά κάνουν την δουλειά τους.Και φυσικά είναι βιολογικά.΄Οσον αφορά τα βρεφικά καλλυντικά τα μόνα βιολογικά που δοκίμασα ήταν τα welleda. Δεν είχα παράπονο,το μόνο μείον(όπως και τα υπολοιπα βιολογικά φαντάζομαι) είναι ότι δεν μένει η μυρωδιά τους.Στη μεγάλη μου κόρη,τι μεγάλη δηλαδή 6 ετών είναι,της πήρα και την οδοντόκρεμα της welleda ,αλλά κάθε φορά που πλένω τα δοντάκια της κοντεύει να βγάλει τα εντεράκια της λόγω γεύσης.Δεν τη δοκίμασα για να ξέρω,ότι βλέπω λέω...:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Και μια παράλειψη!Αν δεις στο youtube βίντεο για τα soapnuts δείχνει ότι το αιθέριο έλαιο το ρίχνουν στο υφασμάτινο σακουλάκι που βάζουμε μέσα τα nuts.Μουσκεύουνε με 6-7 σταγόνες το σακουλάκι και τσάκ μες στο πλυντηριάκι!!!:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιές κάτι άσχετο...Πληροφοριακά ρωτάω...Η σαπωνίνη που περιέχουν τα soapnuts και το σαπούνι είναι διαφορετικά ή είναι ακριβώς το ίδιο?Και κάτι άλλο. Με τα nuts (χρησιμοποιώντας και το λευκαντικό που τα συνοδεύει ή μαζί με σόδα) υπάρχει περιπτωση να γαριάσουνε τα λευκά μας?Με διαβάζει κανείς????:shock::shock::shock:

 

Όταν λες "γαριάζουν" τα ρούχα τι ακριβώς εννοείς;;....

 

σε διαβάζουμε!!! να σου απαντήσω προσωπικά δε ξέρω... :(

δεν έχω λευκά!!!! μου φέρνουν θλίψη... :( :(

 

έχω κι εγώ απορία....

το 'χω ξεφτυλίσει με τις απορίες έτσι;;;;;

με τα soap nuts.... μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε αιθέριο έλαιο αντί για αυτό που έχει στο ecofamily;;;; ή μονο αυτό;;;

δηλ. μπορούμε κι αυτά τα έλαια που χρησιμοποιούμε και για μασαζ;;;;

μη βαράτε!!! απεχθάνομαι το νοικοκυριό η άσχετη!!!!

 

 

Αυτό που έχει το ecofamily δεν είναι αιθέριο έλαιο.

Είναι μόνο για την μυρωδιά.

Δεν έχει τις απολυμαντικές ιδιότητες που έχει

το αιθέριο έλαιο της λεβάντας και του τειόδεντρου.

 

Είναι καλύτερα να πάρεις αυτά

http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil

 

Γενικώς πάντως μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις!

 

επίσης....

όποια έχει πάρει παιδικά-βρεφικά σαμπουάν αφρόλουτρα και κρέμες συγκάματος ας μου πει εντυπώσεις.....

ευχαριστω!!!!!!!!

 

Δεν κάνουμε άλλο απο το να συζητάμε συνέχεια για αυτά τα πράγματα στο τόπικ με τα "οικολογικά-βιολογικά προϊόντα":wink:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1668548#post1668548

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΄Ενα ένα τα θυμάμαι...τι να κάνω ,τώρα τα κοίμησα τα σκασμένα και ακόμη το κεφάλι μου είναι κουδούνι! Της κόρης μου τον πωπουδάκο τον έκανα σοβά από τις κρέμες σε κάθε αλλαγή. Στο γιο μου τώρα ανακάλυψα κάτι πολύ απλό.Σε κάθε αλλαγή τον χώνω κάτω από την βρύση,από τη μέση και κάτω, και τον πλένω με αφρόλουτρο.Ούτε μωρομάντηλα,ούτε κρέμες και ο πωπούλης μας αφράτος και μυρωδάτος.Απλά και εγώ νόμιζα ότι με το να μη βάλω κρέμα θα πάθει σύγκαμα,έχω να του βάλω κρέμα τουλάχιστον 5 μήνες και όλα καλά!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μια παράλειψη!Αν δεις στο youtube βίντεο για τα soapnuts δείχνει ότι το αιθέριο έλαιο το ρίχνουν στο υφασμάτινο σακουλάκι που βάζουμε μέσα τα nuts.Μουσκεύουνε με 6-7 σταγόνες το σακουλάκι και τσάκ μες στο πλυντηριάκι!!!:cool::cool::cool:

 

Kαλό κι αυτό!

Απλά εγώ τα προτιμώ να τα βάζω στο ξύδι

για να σπάει λίγο την ξυδίλα!

Link to comment
Share on other sites

soevan07 σου παραπονέθηκε κανένας στο σπίτι για την μυρωδιά του ξυδιού.?΄Αν θέλω να εξαφανίσω από το σπίτι την κόρη μου και το σύζυγό μου πολύ απλά ΑΠΛΩΝΩ ρούχα...Παθαίνουν εγκεφαλικό με τη μυρωδιά του...:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

΄Οταν λέω γάριασμα εννοώ ότι τα λευκά δεν είναι λευκά-λευκά,παίρνουν μια απόχρωση λευκού-γκρι-εκρού.Βάλε τη φαντασία σου να οργιάσει!!!

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...

 

...αλλά δεν νομίζω

γιατί τα soap nuts έχουν απο μόνα τους και μαλακτικές ιδιότητες!

 

soevan07 σου παραπονέθηκε κανένας στο σπίτι για την μυρωδιά του ξυδιού.?΄Αν θέλω να εξαφανίσω από το σπίτι την κόρη μου και το σύζυγό μου πολύ απλά ΑΠΛΩΝΩ ρούχα...Παθαίνουν εγκεφαλικό με τη μυρωδιά του...:roll::roll::roll:

 

Όχι κανένας...:P

Επιμένω όμως στα αιθέρια έλαια!

Όχι μόνο του το ξύδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που έχει το ecofamily δεν είναι αιθέριο έλαιο.

Είναι μόνο για την μυρωδιά.

Δεν έχει τις απολυμαντικές ιδιότητες που έχει

το αιθέριο έλαιο της λεβάντας και του τειόδεντρου.

 

Είναι καλύτερα να πάρεις αυτά

http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil

 

Γενικώς πάντως μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις

 

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση....

 

νόμιζα πως κι αυτό από το ecofamily ήταν απολυμαντικο....

μάλλον θα πα΄ρω αυτό που μου προτίνεις....

 

Δεν κάνουμε άλλο απο το να συζητάμε συνέχεια για αυτά τα πράγματα στο τόπικ με τα "οικολογικά-βιολογικά προϊόντα":wink:

 

ωωωωω!!!! θα σας επισκευτώ εκεί λοιπόν..... το βράδυ που ο σενιορ θα παει για υπνο.....

 

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη για αυτό??..........

Tώρα με απογοήτευσες.........

 

Τα σαπούνια απο ελαιόλαδο

δεν είναι και ό,τι καλύτερο!!......

(Δεν το ήξερα κι εγώ...

...απο εδώ το έμαθα...)

 

Φτιάχνονται απο την χειρότερη ποιότητα ελαιόλαδου

(χιλιο-τηγανισμένα)

 

και επίσης δεν ξέρουμε εαν οι ελιές

απο τις οποίες έχει φτιαχτεί το σαπούνι

έχουν ψεκαστεί με φυτοφάρμακα!.....

 

Γιατί όμως τις λευκές-πλάκες να τις φτιάχνουν απο φοινικέλαιο

ενώ τις λευκές νιφάδες απο ελιά??......:confused:

 

 

ελα ντε!!!

κι εγω ειχα την απορια και προσφατα που πηγα σουπερ για ψωνια κοιταξα τι λενε επανω οι συσκευασιες.Αφου τα κοιταξα 2 φορες μηνκανω λαθος.Τα κουτια με τις νιφαδες το γραφουν μπροστα-μπροστα

 

Μου φανεται οτι οποια εχει διαθεση και χρονο για χειροτεχνιες μπορει να φτιαξει και μονη της.Εγω ψιλοψηνομαι...

εχουμε και αγνο λαδακι κανονικο,και τηγανισμενο 1 φορα οποτε λεω να το παρω καποια στιγμη αποφαση!

 

Οταν ειπα την ιδεα στην πεθερα μου,η καημενη μου λεει" και θα χαλασεις το λαδι για σαπουνι"??Και της απαντησα οτι "αν ειναι για την υγεια την δικια μας και της μπεμπας περισσοτερο,ναι"!!!

μολις το ακουσε αυτο ετοιμη να διαθεσει ολο το λιοστασι ηταν,χεχεχε!!

Link to comment
Share on other sites

Female καλησπέρα.Τα soapnuts έχει περίπου 1 μήνα που τα χρησιμοποιώ κι εγώ.Μέχρι στιγμής καθαρίζουν όπως και το ariel συν ότι είναι οικολογικά και μπορούμε και πλένουμε άφοβα και τα ρουχαλάκια των παιδιών μας.Επίσης είναι πάρα πολύ οικονομικά γιατί χρησιμοποιείς από 3-6 καρπούς σε κάθε πλύση ,και με τους ίδιους καρπούς μπορείς να πλένεις για τουλάχιστον 3 φορές ακόμη.Εξαρτάται σε τι θερμοκρασία πλένεις βέβαια.Εγώ στους 60 τα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι και 3 φορές.Μετά μπορείς να τους πετάξεις στον κουβά και να σφουγγαρίσεις.Πριν τους βάλω όμως στο πλυντήριο τους αφήνω σε λίγο καυτό νερό για μισή ώρα περίπου να βγάλουν σαπουνάκι.Γιατί μόνο με κρύο νερό δεν....και είναι λογικό,αφού τους αφήνουμε μέσα στο πλυντήριο μέχρι το τέλος της πλύσης.Τους δοκίμασα,και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη!!!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κάπου παραπάνω διάβασα πως μπορείς με τα soap nuts να φτιάξεις υγρό απορυπαντιό ρούχων....

αν κάποια το έχει δοκιμάσει ας μας δώσει λεπτομέρειες..... πόσους καρπούς βράζει;;; για πόση ώρα;;; και στο πλυντήριο πόσο βάζει;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια τι γνωμη εχετε για τα ''μικρα'' υγρα απορρυπαντικα ρουχων(υπερσυμπυκνωμενα):?:

για να μη σας προιδεασω δε λεω προς το παρον τη γνωμη που σχηματισα εγω!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μια φορά τα πήρα και μετά όχι , ο λόγος είναι ότι μύριζαν τόσο έντονα που μου ερχόταν να κάνω εμετό [μπλιαχ]

Μιλάω μόνο για τα απορρυπαντικά όχι για τα μαλακτικά

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει 2 φορές όλες και όλες 2 διαφορετικές μαρκες. Όντως δεν πιάνουν χώρο -πολύ σημαντικό- αλλά από την αλλη έχουν υπερβολικό άρωμα που διαρκεί καιρό και εμένα με ενοχλεί. Ειδικά σε συνδυασμό με πολυ αρωματικό μαλακτικό δεν φεύγει με τίποτα το λουλουδάτο αρωμα. Υπάρχουν όμως και υγρά απορρυπαντικά που δεν πιάνουν πολύ χώρο και έχουν διακριτικό άρωμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια προτιμουσα παντα τα υγρα απορρυπαντικα γιατι με τις σκονες ειχα και εχω φοβια μηπως πεσει κατω και τη ''δοκιμασει'' κανενα παιδι ή ο σκυλος!οταν βγηκαν τα ''μικρα'' πεταξα απο τη χαρα μου για λογους οικονομιας χωρου οπως ειπαν και οι προλαλησασες!στην αρχη πηρα το σ**π πανισχυρο μικρο ,δεν εμεινα ευχαριστημενη πως καθαριζε τους λεκεδες απο τα παιδικα ρουχα!επειδη παντα επαιρνα το ντ***αν, οταν βγηκε σε μικρο αμεσως το πηρα να το δοκιμασω1σιγουρα ηταν καλυτερρο απο το πρωτο μικρο που δοκιμασα.το χρησιμοποιω τουλαχιτον ένα εξαμηνο.Παρολαυτα ομως μου μενουν λεκεδες πχ απο αιμα σε σεντονια επειδη συχνα ανοιγει η μυτη του μικρου ή οι αθλητικες καλτσες δε βγαινουν τοσο λευκες οσο θα το ηθελα-ενω οταν χρησιμοποιουσα το κανονικο ντ***αν τζελ, νομιζω ηταν καλυτερα τα πραγματα!

έχει παρατηρησει καμια σας κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι φουλ στα καρκινογόνα συστατικά........

τρομαζω:(!πιο πολλα απο ενα κοινο υγρο πχ?και ποια συστατικα ειναι αυτα-δεν φευγουν με το ξεβγαλμα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι γνωμη εχετε για τα ''μικρα'' υγρα απορρυπαντικα ρουχων(υπερσυμπυκνωμενα):?:

για να μη σας προιδεασω δε λεω προς το παρον τη γνωμη που σχηματισα εγω!;)

 

Δεν μου "γεμίζουν" το μάτι γιατί είναι μικρά.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

μου τελειώνουν γρήγορα γιατί δεν μου γεμίζουν το μάτι στο πλύσιμο...

πήρα 1-2 φορές μόνο...το μόνο που παίρνω γιατί μου αρέσει η μυρωδιά, το lenor το μαλακτικό.όλα τα άλλα δεν πλένονται καλά τα ρούχα νομίζω.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...