Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλώσανε πολύ τα πόδια σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;;


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πραγματικά έχω αρχίσει να προβληματίζομαι... Το νούμερο του παπουτσιού μου είναι 37... ή μάλλον ήταν! Τώρα πια είναι 39 και αν είναι και στενή η γραμμή με δυσκολεύει...! Γενικά, εκτός από τις μέρες που μπορεί να κουραστώ, δεν μπορώ να πω ότι πρήζονται ιδιαίτερα. Συνήθως είναι οκ. Έχω διαβάσει ότι λόγω των ορμονών χαλαρώνουν οι χόνδροι και το πόδι μπορεί να "μεγαλώσει" προσωρινά. Το θέμα είναι που θα σταματήσει; Φοβάμαι ότι σε λίγο θα κυκλοφορώ με βατραχοπέδιλο...!! Όχι δηλαδή, φανταστείτε το: 1.60 με το ζόρι, με κοιλιά και πόδι 40 νούμερο... Εγώ και οι πάπιες...!! Εσείς είχατε τόσο μεγάλο θέμα με τα πόδια σας στην εγκυμοσύνη;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα πάντα πρηζόντουσαν τα πόδια μου το καλοκαίρι... Βλέπεις έχω και κάτι κιλάκια παραπάνω...!! Αλλά τώρα, ακόμα κι όταν δεν είναι καθόλου πρησμένα, τα παπούτσια μου με στενεύουν. Εν τω μεταξύ, γίνομαι και νονά αρχές Αυγούστου και δεν μου κάνει κανένα ζευγάρι από τα καλά μου παπούτσια. Θα πάω σε stock βέβαια να βρω κανένα ζευγάρι γόβες απλές γιατί δεν σκοπεύω να ξεπαραδιαστώ για κάτι που θα φορέσω 1-2 φορές. Αλλά δεν ξέρω και τι νούμερο να πάρω... Να πάρω 40; Το πολύ πολύ να τα βάλω με ένα μισό πατάκι αν μου έρχονται πιο μεγάλα. Αλλά υπάρχει περίπτωση να θέλω πιο μεγάλο νούμερο;; Αχ, τι θα κάνω;; Θα γίνω ένας big foot...!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα την πρωτη εγκυμοσυνη με καθαρο 37. Συνεχισα στο 38 και για το καλοκαιρι πειρα σανδαλια το 39 και γοβες το 40! Και τον πρωτο καιρο που γεννησα το 38 μια χαρα ηταν. Τωρα στη δευτερη με το που βγηκε το τεστ θετικο ηθελα παντοφλες 39! Παντως επειδη μεχρι το σαββατο (37εβ) δεν ειχαν πρειστει τα ποδια μου φοραγα αθλητικα το 38. Τωρα εβαλα τα 39 γιατι ειναι πιο ανετα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ, Λιβάκι, αυτό μάλλον είναι σύνηθες φαινόμενο.

Θυμήθηκα μια συγγενή μου που φορούσε μικρότερο νούμερο από μένα (νομίζω 37) και της δάνεισα εγώ ένα ζευγάρι παπούτσια που δεν πολυφορούσα τότε (νούμερο 38. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε πριν από 10 χρόνια ότι μεγάλωνε το πόδι. Τα παπούτσια δεν μου τα επέστρεψε ποτέ:evil::evil:, άρα μάλλον δεν ξαναμίκρυνε το πόδι της :mrgreen::mrgreen:.

Εννοείται ότι αστειεύομαι, δεν ξέρω, δεν την ξαναρώτησα, γιατί δεν ήθελα να σκεφτεί ότι της ζητάω τα παπούτσια μου πίσω.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα τρελά κιλά και μετά τον 7ο μήνα πρήστηκαν πολύ τα πόδια μου. Από 40 είχα αγοράσει σαγιονάρες 42 νούμερο!~! Αλλά τότε γέννησα καλοκαίρι. Τώρα που θα γεννήσω Νοέμβρη φοβάμαι ότι 42 νούμερο δε θα βρίσκω τίποτα. Προς το παρόν είμαι στον 5ο και δεν έχω πρηξίματα. Θα δούμε. Α! επίσης να πω ότι όταν γύρισα από το νοσοκομείο φόραγα 41 και σε 6 μήνες φόραγα πάλι 40!

Link to comment
Share on other sites

χι,χι,χι μαλλον η περιπτωση μου είναι μοναδική. Κανονικά φοράω 38 στην πρωτη μου εγκυμοσυνη έφτασα το 42 μετα επανήλθα τώρα έχω φτασει 40 (πάντα σε παντοφλοειδή)και σε φαρδυα φόρμα ....ας ελπίσουμε ότι οι ζεστες θα τραβήξουν μέχρι τέλη Οκτώβρη...γιατι διαφορετικα δεν με βλέπω καλα...

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, δεν με νοιάζει για τις υπόλοιπες μέρες... Παίρνω σαγιονάρες scholl που είναι και ανατομικές και βολεύομαι... Αλλά στη βάφτιση δεν μπορώ να σκάσω με τη σαγιονάρα... Τι να πω... Ευτυχώς που ο άντρας μου έχει μικρό πόδι (41 νούμερο, ναι είμαστε πρώτο μπόι και οι δύο!! )... Άμα μεγαλώσει πολύ το πόδι μου θα δανείζομαι και κανένα αθλητικό...!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πραγματικά έχω αρχίσει να προβληματίζομαι... Το νούμερο του παπουτσιού μου είναι 37... ή μάλλον ήταν! Τώρα πια είναι 39 και αν είναι και στενή η γραμμή με δυσκολεύει...! Γενικά, εκτός από τις μέρες που μπορεί να κουραστώ, δεν μπορώ να πω ότι πρήζονται ιδιαίτερα. Συνήθως είναι οκ. Έχω διαβάσει ότι λόγω των ορμονών χαλαρώνουν οι χόνδροι και το πόδι μπορεί να "μεγαλώσει" προσωρινά. Το θέμα είναι που θα σταματήσει; Φοβάμαι ότι σε λίγο θα κυκλοφορώ με βατραχοπέδιλο...!! Όχι δηλαδή, φανταστείτε το: 1.60 με το ζόρι, με κοιλιά και πόδι 40 νούμερο... Εγώ και οι πάπιες...!! Εσείς είχατε τόσο μεγάλο θέμα με τα πόδια σας στην εγκυμοσύνη;;

δεν ξερω να σου πω σιγουρα μηπως εχουν πτηστει τα ποδια σου??εχεις παρει πολλα κιλα??εγω εγινα μαμα στα 17 (ημουν ακομα στην αναπτυξη):roll:και απο 37τωρα φοραω σχεδον 39..και ειμαι κοκκαλο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από κάθε εγκυμοσύνη "πήρα" από μισό νούμερο. Πριν γίνω μανούλα φόραγα 38 και σήμερα, μετά από τις δύο γέννες φοράω 39 !

 

Κι εγω!!!!Και μονο με μια γεννα!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από 36-37 πριν τη γέννα έφτασα το 38-39. Ένα μήνα μετά τη γέννα επανήλθα στο προ εγκυμοσύνης νούμερό μου. Πήρα 14 κιλά στην εγκυμοσύνη και είχα αρκετό πρήξιμο στα πόδια. 3-4 μήνες μετά τη γέννα ήμουν στα προ εγκυμοσύνης κιλά μου Ίσως αυτό να παίζει ρόλο στο μετά τη γέννα νούμερο; Δεν το ξέρω αλλά κάνω μια υπόθεση...

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πραγματικά έχω αρχίσει να προβληματίζομαι... Το νούμερο του παπουτσιού μου είναι 37... ή μάλλον ήταν! Τώρα πια είναι 39 και αν είναι και στενή η γραμμή με δυσκολεύει...! Γενικά, εκτός από τις μέρες που μπορεί να κουραστώ, δεν μπορώ να πω ότι πρήζονται ιδιαίτερα. Συνήθως είναι οκ. Έχω διαβάσει ότι λόγω των ορμονών χαλαρώνουν οι χόνδροι και το πόδι μπορεί να "μεγαλώσει" προσωρινά. Το θέμα είναι που θα σταματήσει; Φοβάμαι ότι σε λίγο θα κυκλοφορώ με βατραχοπέδιλο...!! Όχι δηλαδή, φανταστείτε το: 1.60 με το ζόρι, με κοιλιά και πόδι 40 νούμερο... Εγώ και οι πάπιες...!! Εσείς είχατε τόσο μεγάλο θέμα με τα πόδια σας στην εγκυμοσύνη;;

 

χαχαχαχαχααααααααα, αχ να 'σαι καλά, μ'εκανες και γέλασα!

λοιπόν από ότι έχω μάθει από φίλες κτλ το πόδι επανέρχεται σε γενικές γραμμές. Οι περισσότερες μου έχουν πει για μισό νούμερο τελικά διαφορά, το πριν και το μετά. Ας το ελπίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... Το πόδι σας, θυμάστε πότε σταμάτησε να μεγαλώνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Δηλαδή, το δικό μου έχει πάρει 2 νούμερα, από 37 σε 39. Υπάρχει ελπίδα να σταματήσει εκεί ή λέτε να μεγαλώσει κι άλλο μέχρι το τέλος; Οεο;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... Το πόδι σας, θυμάστε πότε σταμάτησε να μεγαλώνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Δηλαδή, το δικό μου έχει πάρει 2 νούμερα, από 37 σε 39. Υπάρχει ελπίδα να σταματήσει εκεί ή λέτε να μεγαλώσει κι άλλο μέχρι το τέλος; Οεο;;;

 

 

συνηθως μεχρι το τελος ειδικα οταν γεννας πρηζονται ακομα πιο πολυ οποτε υπολογιζε 2μηνες μετα την γεννα να επανελθει το ποδι σου στην αρχικη του κατασταση αντε ενα νουμ.μεγαλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Όϊμεεεε.....!! Αν συνεχίσουν να αυξάνουν σε μέγεθος με τους ίδιους ρυθμούς με βλέπω να φτάνω το 43-44 μέχρι τη γέννα... Εγώ και οι νεοσύλλεκτοι...!! Κλαψ!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι σταθερά ακόμα. Ίσως βοήθησε το ότι κάνω yoga 1-2 φορές την εβδομάδα, στο γραφείο χρησιμοποιώ υποπόδιο και κυκλοφορώ κυρίως με birkenstock σαγιονάρες

Link to comment
Share on other sites

To υποπόδιο σίγουρα θα βοηθάει στο πρήξιμο. Επειδή είμαι άσχετη, οι birkenstock σαγιονάρες τι είναι?

livinath με έπιασαν τα γέλια πάλι και είμαι και στο γραφείο! Κουράγιο όμως, δεν μπορεί, κάπου θα σταματήσει να μεγαλώνει, σε μήκος τουλάχιστον. Γιατί σε πρηξίδι με προετοιμάζουν για τα χειρότερα αυτά που διαβάζω από τα άλλα κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Φοράω 39. ε'ίμαι στα μισά του 5ου, έχω αγοράσει 41 νούμερο και πλέον με τα πρηξίματα που έχω ούτε αυτό μου κάνει. Σε λίγο στη θάλασσα μόνο θα βρίσκω παπούτσι (βάρκα δηλ.)...

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Όϊμεεεε.....!! Αν συνεχίσουν να αυξάνουν σε μέγεθος με τους ίδιους ρυθμούς με βλέπω να φτάνω το 43-44 μέχρι τη γέννα... Εγώ και οι νεοσύλλεκτοι...!! Κλαψ!

 

να σαι καλά γέλασα πολύ!!!! Εμένα πρήστηκαν αιφνιδιαστικά στον 7ο μήνα και από τον 8ο και μετά σταμάτησαν.Δε νομίζω να πρηστείς άλλο, έστω πολύ ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...