Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?????????????


mamakoula

Recommended Posts

θα την κρεμάσω, θα τους κρεμάσω και τους δυο που έλεγε και ο αείμνηστος Κωνσταντάρας. Για τα πεθερικά μιλάω.Είμαι να σκάσω. Θα σας κουράσω, αλλά κάπου πρέπειν να τα πω μια και ο άνδρας μου είναι στην κοσμάρα του. ΄Τους αφήνω χθές τη μικρή για 1 ριμαδιασμένη ώρα να πάω στο σουπερ μάρκετ. Γυρίζω πάω να πιάσω το παιδί και το μετωπό του γλιστρούσε και μύριζε σαν άρωμα. Επειδή η πεθερά μου πασαλοιβεται με διάφορες κρέμες λέω να δεις που κάτι έβαλε και μετά τη φίλησε. Την πιθάνω και λέω πώ πω πολύ ιδρωμένη είναι. Μου απαντάει το πεθερικό : Α τη βγάλαμε στο μπαλκόνι και έσκυψε να δει τους γείτονες από κάτω και κοκκίνισε λίγο και της έβαλα ΝIVEA. Πρώτο σοκ εγώ. Καλά της λέω νιβέα στο μωρό δεν κάνει μπορεί να πάθει αλλεργία. Μα εσύ την άλλη φορά που κουτούλησε, μου λέει, μου είχες πεί ότι της έβαλες κρέμα. Εγώ σου είχα πει, της λέω προσπαθώντας να συγκρατηθώ, ότι της έβαλα βιτάμ γιατί εκείνη τη στιγμή δεν είχα κάτι άλλο. Α μου λένε και οι δύο χορωδία εμείς κρέμα καταλάβαμε. Και τους απαντώ άλλη φορά αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι πέρνουμε τηλ. και ρωτάμε. και απαντάει ο πεθερός ε, καλά δεν έγινε και κάτι τρομερο. Το προσπερνάω. Την ίδια στιγμή την ξαναβγάζει στο μπαλκόνι μπροστά μου και βλέπω το παιδί να περνάει όλο του το κεφάλι απο τα κάγκελα και να σκύβει κάτω. να μου λέει έτσι έσκυψε και πριν και κουτούλισε λίγο. Μα καλά τι κάνεις του λέω τράβηξε αμέσως το παιδί είναι δυνατόν να την αφήνεις να κρεμιέται έτσι?? Ε. σιγά τι θα πάθει??Αφού την κρατάω. Δεύτερο σοκ εγώ. Εκείνη την ώρα η μικρή κι ενώ το κεφάλι είναι ακόμα στα κάγκελα κι εγώ σε κατάσταση πανικού, γυρίζει η μικρή και γλύφει το κάγκελο. Για να μην απευθυνθώ στον πεθερό από φόβο μήπως δεν κρατηθώ και τον διαολοστείλω απευθύνομαι στη μικρή και της λέω αυτό απαγορεύεται είναι βρώμικο γιατί περνάνε οι γατούλες΄από δω. Και απαντάει ο πεθερός. Ε, δεν έχει τίποτα οι γάτες δεν περνάνε από. Ε πως του λέω κάθε μέρα από δεν σουλατσάρουν. Ναι μου λέει αλλά δεν ακουμπάνε στα κάγκελα, εξάλλου τα πλένουμε κάθε μέρα. Ε δεν άντεξα και το τρίτο εγκεφάλικό ( που να ήξερα ότι έχει συνέχεια) καιι του λέω με χλώρινη τα πλένετε καθημερινά ???? (σ.σ. μια φορά το μήνα με σκέτο νερό τα πλένουν), αλλιώς δεν απολυμαίνονται. μετά από αυτό μπαίνουμε μέσα πάω να πάρω τη μικρή θεωρόντας ότι το μαρτύριο μου τελείωσε. Όμως, η μικρή, δυστυχώς έχει κώλυμα με τον παππού και δεν ήθελε να φύγει. Οπότε την παίρνει και τη βάζει πάνω στο τραπέζι της κουζίνας με τα παπούτσια. Για 10 φορά του λέω όχι μα τα παούτσδια στο τραπέζι για΄τι πια τα πατάει κάτω και είναι βρώμικα και εξάλλου δεν θέλω να μάθει να ανεβαίβει στο τραπέζι πάνω. Κια μου απαντάει σιγά καθαρά έιναι και απλώνει την παλάμη περνάει μία το τραπέζι και μου λέει ορίστε το καθάρισα κι αυτό. Εν τω μεταξύ πάνω στο τραπέζι έχει μία εφημερίδα την πιάνει η μικρή και τη μαλάζει. Της την πέρνω και απευθυνόμενη πάλι σοτ μωρό λέω Ε...... μου όχι αυτό γιατί το μελάνι βρωμίζει τα χεράκια. Κια λέω του πεθερού για πολλοστή πάλι φορά, μην την αφήνεται να πιάνει εφημερίνδες γιατί τα μελάνια είνα καρκινογόνα και δεν θέλω. Η απάντηση ? Ε, δεν είναι τίποτα δεν παθαίνει. ¨οχι παθαίνει, απαντώ, γιατί βάζει τα χέρτια στο στόμα και αυτός συνεχίζει : Ε, δεν τα βάζει πια στο στόμα δεν βγάζει δόντια τώρα. Ε τα πήρα κι εγώ και του απαντώ πολύ απότομα : πως δεν ταβάζει εσύ θα μου πεις ? εγώ την έχω όλη μέρα και ξέρω τι κάνει. Ε, μετά από αυτό βουτάω το παιδί και ανεβαίνω σπίτι. Όπου φυσικά εξιστορώ στο σύζυγο τι έγινε. Παλιότερα έιχαμε καβγαδίσει ακριβώς για το ίδιο θέμα και μου είπε να μιλάω μόνη μου και να λύνω το πρόβλημα και να μην τον απασχολώ και ότι είμαι υπερβολική και συμφωνεί κι αυτός ότι σιγά τι θα πάθει το παιδί και να το κατεβάζω να το βλέπουν κάθε μέρα. Χθες, λοιπόν, του ξεκαθάρισα ότι όλο αυτό το διάστγημα αυτό έκανα και να τα αποτελέσματα να με γράφουν και ότι δεν αντέχω άλλο. Το θέμα είναι ότι εγώ το παιδί φοβάμαι να τους το ξαναφήσω έστω και για ένα μισάωρο που το βλέπουν το απόγευμα και φυσικά δεν έχω διάθεση να κατεβάινω να κάθομαι μαζί τους. Δεν ξέωρ τι να κάνω. Είμαι σε απόγνωση και στήριξη από πουθενά.....

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ε μα είσαι και εσύ υπερβολική ρε παιδάκι μου.δηλ τι θα πάθαινε το παιδάκι αν έπεφτε απο το μπαλκόνι ή αν έτρωγε την εφημερίδα;:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: μα καλά δεν έχουν καθόλου μυαλό;;απορώ 'ωρες ώρες...αν κατάλαβα καλά μένεις κοντά με τα πεθερικά και για μικρδουλειές την αφήνεις εκέι;προσπάθησε να μην το κάνεις πάρτην μαζί σου παντού όσο γίνετε φυσικά και όταν απορήσουν πές οτι τίθετε θέμα ασφάλειας του παιδιού μπάς και ταρακουνηθούν λίγο.πάντως αν δεν έχεις και την υποστήριξει του άντρα σου δεν θα μπορέσεις να αλλάξεις τα πράγματα απλά κάνε το σταυρό σου μα μην πάθει τίποτα το παιδάκι σου απο την ανευθηνότητά τους

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ατακα...."σιγα τι θα παθει?"ψωμοτυρι την εχουν.....ετσι κανουν ολοι.Εμενα ο πεθερος μου πηγε να δωσει τσιπουρο στον μικρο οταν ηταν 4 μηνων και πεταξε κι αυτος τη θεικη ατακα...."δεν παθαινουν τιποτα"

Προσπαθησε να το συζητησεις με τον συντροφο σου....εγω συμφωνω μαζι σου να μη μαθαινουν τα παιδια να ανεβαινουν στο τραπεζι κτλ αλλα πρεπει να το ξεκαθαρισεις και στον αντρα σου.Να του εξηγησεις οτι δεν εχεις προβλημα με τα πεθερικα σου αλλα το παιδι πρεπει να ακολουθει μια γραμμη......

δε γινεται οι γονεις να λενε σε κατι μη και οι παππουδες να το προσπερνουν.

Εξηγησε του οτι το παιδι ειναι δικο σας......και αν το αφηνουν να κανει οτι θελει στο τελος δε θα σας θελει καθολου και θα θελει μονο τους παππουδες του......

Προσπαθησε να τον πεισεις με τετοιες ιστοριουλες......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά αυτό το κάθε μέρα να πρέπει να κατεβάζεις τη μικρή να τη βλέπουν πολύ ψυχαναγκαστικό μου κάνει.. Γιατί πρέπει να τη βλέπουν κάααααααθε μέρα? Είναι κάποιος κανόνας? Δηλαδή μπορείτε δε μπορείτε, είστε κουρασμένοι ή όχι, θέλετε να αράξετε σαν οικογένεια μόνοι σας, πρέπει να τους πηγαίνετε το παιδί να το βλέπουν? Και τι πάει να πει να μην τον απασχολείς? Δεν είναι δικιά του δουλειά τι γίνεται στην οικογένειά του? Εγώ πάντως αν ήμουνα στη θέση σου θα έλεγα του άντρα μου ότι αν δεν θέλει να ασχοληθεί θα αναγκαστώ να τσακωθώ με τους δικούς του και να το σκεφτεί σοβαρά αν θέλει να γίνει κάτι τέτοιο. Αν δεν θέλει ας πάρει θέση. Κι αν δεν θελήσει να πάρει θέση τελικά, να ξεκαθαρίσεις στα πεθερικά ότι αν δεν ακολουθήσουν κάποιους κανόνες ασφαλείας το παιδί θα το βλέπουν μία στο τόσο με δικιά σου επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά είσαι όντως λίγο υπερβολική...

Τι να κάνουν δηλαδή οι καϋμένοι οι παπούδες? Να μην την βγάζουν καλοκαιριάτικα καθόλου στο μπαλκόνι? Ή να είναι συνέχεια στο μη και μη. Δεν την άφησαν μόνη της, απ' ότι γράφεις, οπότε δεν κινδύνεψε ούτε να πέσει, ούτε να καταπιεί την εφημερίδα.

Μήπως τους τα 'χεις μαζεμένα από άλλη αιτία?

Εγώ θα έλεγα κάνε το σταυρό σου, που είσαι τυχερή και έχεις βοήθεια και μάλιστα από δύο ανθρώπους και απ' όσα έγραψες κρατάω το "η μικρή έχει κόλλημα με τον παππού και δεν ήθελε να φύγει".΄

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι τέτοια γεγονότα με κάνουν, όταν τους επισκεπτόμαστε (σπανίως) ή όταν έρχονται (συχνά πυκνά)(σσ μένουν 400 χλμ μακρυά), να μην τους αφήνω τη μικρή καθόλου.

Θέλουν να βλέπουν τη μικρή? Θα τους τρώω στη μάπα αλλά θα με τρώνε και αυτή στη δική τους μάπα. Αν η βοήθεια κάνει χειρότερα τα πράγματα, καλύτερα να λείπει. Γιαυτό κοριτσάκι στο εξής : το παιδί σου στο καρότσι και δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

οντως αυτα που κανουν οι γιαγιαδες ειναι πολυ τρεαλα απορω οι αντρες μας πως βγηκαν σωοι...εμενα που της δινει τουρσι??και γενικα και σε αλλα πραγματα δεν την προσεχει..και οταν της τα λεμε με τον αντρα μου,γυρναει κ λεει τι την προσεχετε εσεις περισσοτερο απο μενα??σημερα που την πηρε για αυτη την ρημαδα την μιση ωρα να παω λαικη,της εφγαλε το παμπερς επειδη εκανε καακ ακι την αφησε μονο με το φορεματακι χωρις εσωρουχο να μαθαινει σιγα-σιγα για το γιογιο..μου ηρθε να την σκοτωσω

 

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου χωρις παρεξηγηση κ με ολη την καλη διαθεση θα σου προτεινα να την παιρνεις μαζι σου για να αποφευγεις τετοια περιστατικα.Και ξερεις γιατι?εφ οσον δεν εχεις την συμπαρασταση του αντρα σου στο τελος θα βγεις η κακη νυφη.Εγω που δεν εχω κ τετοια(γιατι οι γονεις μας ειναι της ιδιας σχολης με εμας) τα παιρνω μαζι μου σε σουπερ μαρκετ, λαικες κ τα σχετικα.

Και, επειδη μενετε πανω κατω εννοειτε θα βλεπουν το παιδακι αλλα θα εισαι κ εσυ εκει κ θα εχεις την ευθυνη του παιδιου σου..

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να σου πω ότι έχοντας παιδί 16 μηνών ναι, σε καταλαβαίνω από τη μία, από την άλλη όμως, θεωρώ ότι είσαι όντως υπερβολική. Και από τη δική μου εμπειρία θα σου πω ότι κι εγώ έτσι ακριβώς συμπεριφερόμουν στα πεθερικά μου, μέχρι που κατάλαβα ότι 1. αγαπούν ΑΠΕΡΑΝΤΑ το εγγόνι τους 2. δε θέλουν με τίποτα το κακό του 3. αν τους εξηγήσω ήρεμα και χαμογελαστά γιατί δε θέλω να κάνουν κάτι, το καταλαβαίνουν ... αλλά και 4. (και πιο σημαντικό) τα λέω στο σύζυγό μου, του εξηγώ ποια πράγματα με πειράζουν , πάντα λέω "εγώ δε μπορώ να το πω γιατί θα παρεξηγηθώ" και τελικά τους το περνάει ο ίδιος με τον τροπο του

λύση πάντα βρίσκεται, μην το βλέπεις σανμεγάλο πρόβλημα

πόσοι γονείς στη θέση σου θα ήθελαν λίγη βοήθεια από τα πεθερικά να 'ξερες...

(κοινώς συμφωνώ με τη Ζέττα.... μην αγχώνεσαι για τόσο μικρά θέματα.....)

:)

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις τίποτα. Έτσι κι αλλιώς αποκλείεται να αλλάξουν. Απλά όταν το πηγαίνεις να το βλέπουν να είσαι και εσύ παρούσα να το προσέχεις. Τώρα αν καμιά φορά χρειαστεί να φύγεις δεν θα πάθει τίποτα το μωρό με μία φορά. Το θέμα είναι να είσαι διπλωμάτισσα και να μην απασχολήσεις και τον άντρα σου με αυτά, γιατί η εμπειρία μου μέχρι τώρα δείχνει ότι δεν πολύ ασχολούνται με το αν τα παιδιά μας είναι καθαρά ή αν γλείφουν το πάτωμα. Εδώ πολλές φορές στο πάρκο που πάμε βλέπω τις μαμάδες να τρέχουν από πίσω από τα παιδιά και οι μπαμπάδες τα αφήνουν να κυλιούνται και να τρώνε χώμα

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, αλλά είσαι όντως λίγο υπερβολική...

Τι να κάνουν δηλαδή οι καϋμένοι οι παπούδες? Να μην την βγάζουν καλοκαιριάτικα καθόλου στο μπαλκόνι? Ή να είναι συνέχεια στο μη και μη. Δεν την άφησαν μόνη της, απ' ότι γράφεις, οπότε δεν κινδύνεψε ούτε να πέσει, ούτε να καταπιεί την εφημερίδα.

Μήπως τους τα 'χεις μαζεμένα από άλλη αιτία?

Εγώ θα έλεγα κάνε το σταυρό σου, που είσαι τυχερή και έχεις βοήθεια και μάλιστα από δύο ανθρώπους και απ' όσα έγραψες κρατάω το "η μικρή έχει κόλλημα με τον παππού και δεν ήθελε να φύγει".΄

 

Η μικρή έχει κόλλημα γιατί τα έχει όλα ελεύθερα και πίστεψε με ένα παιδί σ αυτή την ηλικία δεν μπορεί να διαγνώσει το κίνδυνο. Δεν θέλω όμως σε καμία περίπτωση να γυρίσει σε 20 χρόνια και να μου πει καλά ήσουν τρελή και επέτρεπες αυτά τα πράγματα?¨οπως γύρισα και το είπα εγώ στη μάνα μου για πράγματα που επέτρεπε στις γιαγιάδες μου όταν ήμουν μωρό. Και όχι δεν κάνω το σταυρό μου γιατί η "βοήθεια"

που προσφέρουν είναι αντιστρόφως ανάλογη με το πρόβλημα που μου δημιουργούν. Και φυσικά δεν είπα να μην τη βγάζουν στο μπαλκόνι, αλλά το μπαλκόνι είναι δύο μέτρα φάρδος, δεν βρίσκω λογική στο να πρέπει να κρεμιέται από τα κάγκελα και όχι δεν τους έχω εμπιστοσύνη γιατί μιλάμε για ανθρώπους 80 ετών με πολύ μειωμένα αντανακλαστικά. Όσο για τη εφημερίδα δεν διανοήθηκα καν να σκεφτώ ότι μπορεί να την καταπιεί, αλλά δεν θέλω ουτε καν να την αγγίζει. Και ναι έχεις δίκιο τους έχω πολλά μαζεμένα από πολλές αιτίες, αλλά και να μην τους είχα το παιδί μου αποφασίζω εγώ πως θα μεγαλώσει και κανείς αλλος και όταν λέω κάτι θέλω να γίνεται σεβαστό. Και φυσικά καθένα από αυτά μπορεί να μην ακούγεται τρομερό, όμως, όταν όλα γίνονται μαζεμένα μέσα σε 10 λεπτά, ο θεός ξέρει τι γίνεται όταν λείπω. Και ξέρεις το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η στάση του άνδρα μου.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

θέλω να σου πω ότι έχοντας παιδί 16 μηνών ναι, σε καταλαβαίνω από τη μία, από την άλλη όμως, θεωρώ ότι είσαι όντως υπερβολική. Και από τη δική μου εμπειρία θα σου πω ότι κι εγώ έτσι ακριβώς συμπεριφερόμουν στα πεθερικά μου, μέχρι που κατάλαβα ότι 1. αγαπούν ΑΠΕΡΑΝΤΑ το εγγόνι τους 2. δε θέλουν με τίποτα το κακό του 3. αν τους εξηγήσω ήρεμα και χαμογελαστά γιατί δε θέλω να κάνουν κάτι, το καταλαβαίνουν ... αλλά και 4. (και πιο σημαντικό) τα λέω στο σύζυγό μου, του εξηγώ ποια πράγματα με πειράζουν , πάντα λέω "εγώ δε μπορώ να το πω γιατί θα παρεξηγηθώ" και τελικά τους το περνάει ο ίδιος με τον τροπο του

λύση πάντα βρίσκεται, μην το βλέπεις σανμεγάλο πρόβλημα

πόσοι γονείς στη θέση σου θα ήθελαν λίγη βοήθεια από τα πεθερικά να 'ξερες...

(κοινώς συμφωνώ με τη Ζέττα.... μην αγχώνεσαι για τόσο μικρά θέματα.....)

:)

 

 

Σε καμία περίπτωση δεν αμφιβάλλω ότι τη αγαπούν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν λάθη τα οποί ίσως και μπορεί να αποβούν μοιραία. Μια στιγμή θέλει το κακό ( για το μπαλκόνι μιλάω). Και ξαναλέω ότι ουσιαστικά δεν με βοηθούν στην τελική γιατί π.χ. όταν εγώ τους πάω το παιδί και ΄΄οταν το παίρνω μυρίζει από πάνω μέχρι κάτω θειάφι (ναι πάει και θειαφίζει και μετά πιάνει το παιδί χωρίς να πλυθεί, χωρίς να αλλάξει ρούχα και μετά από σύσταση πλένει τα χέρια του, φοράει τα ίδια ρούχα και πίανει το παιδί), εγώ χρειάζομαι μία ώρα για να πλύνω το παιδί, τα ρούχα του και όλο το σετ από πράγματα που έχει μαζί της και τα οποία σκυλοβρωμάνε σε σημείο να καίγεται ο λαιμός μου από τη μπόχα. Πόσο μάλλον του παιδιού. ¨οσο για το σύζυγο εξήγησα ότι δεν παίζει γιατί πολύ απλά μου έχει δηλώσει ότι΄εγώ πρέπει να μιλάω και να σηυζητάω και όχι να περιμένω αυτόν να μου λύσει το πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι όταν μιλάω εγώ γίνομαι κακιά, όπως και όταν δεν τους αφήνω το παιδί. Ο σύζυγος πάντως δεν παίζει να μιλήσει γιατί μου έχει ξεκαθαρίσει ότι επειδή είναι γέροι και τυους έχει αδυναμία δεν θέλει να τους στενοχωρήσει. Αλλά σ ' αυτό δεν βρίσκω λογική όταν πρόκειται για το παιδί σου....

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Η μικρή έχει κόλλημα γιατί τα έχει όλα ελεύθερα και πίστεψε με ένα παιδί σ αυτή την ηλικία δεν μπορεί να διαγνώσει το κίνδυνο. Δεν θέλω όμως σε καμία περίπτωση να γυρίσει σε 20 χρόνια και να μου πει καλά ήσουν τρελή και επέτρεπες αυτά τα πράγματα?¨οπως γύρισα και το είπα εγώ στη μάνα μου για πράγματα που επέτρεπε στις γιαγιάδες μου όταν ήμουν μωρό. Και όχι δεν κάνω το σταυρό μου γιατί η "βοήθεια"

που προσφέρουν είναι αντιστρόφως ανάλογη με το πρόβλημα που μου δημιουργούν. Και φυσικά δεν είπα να μην τη βγάζουν στο μπαλκόνι, αλλά το μπαλκόνι είναι δύο μέτρα φάρδος, δεν βρίσκω λογική στο να πρέπει να κρεμιέται από τα κάγκελα και όχι δεν τους έχω εμπιστοσύνη γιατί μιλάμε για ανθρώπους 80 ετών με πολύ μειωμένα αντανακλαστικά. Όσο για τη εφημερίδα δεν διανοήθηκα καν να σκεφτώ ότι μπορεί να την καταπιεί, αλλά δεν θέλω ουτε καν να την αγγίζει. Και ναι έχεις δίκιο τους έχω πολλά μαζεμένα από πολλές αιτίες, αλλά και να μην τους είχα το παιδί μου αποφασίζω εγώ πως θα μεγαλώσει και κανείς αλλος και όταν λέω κάτι θέλω να γίνεται σεβαστό. Και φυσικά καθένα από αυτά μπορεί να μην ακούγεται τρομερό, όμως, όταν όλα γίνονται μαζεμένα μέσα σε 10 λεπτά, ο θεός ξέρει τι γίνεται όταν λείπω. Και ξέρεις το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η στάση του άνδρα μου.

 

 

σε καταλαβαινω απολυτα μαμακουλα ευτυχως εγω εχω την υποστηριξη του αντρα μου..επειδη μενουμε ολη σε μια πολυκατοικια πεθερα-κουνιαδα και θειες-ξαδερφια του αντρα μου γινετε ενας χαμος με την μικρη ολοι οι αλλοι με ακουνε εκτος απο την πεθερα μου,μονο αυτη κανει του κεφαλιου της..χθες ηρθε και μου λεει να παρω λιγο την μικρη..της ειπαμε οχι και λεει εδω θα π[αω διπλα(η αδερφη του αντρα μου μενει στην διπλανη πορτα..ενταξει της λεω παρτην για λιγο ομως εννουσα κανενα 15λ...παω μετα απο λιγο διπλα στην κουνιαδα μου και η μικρη δεν ηταν εκει την πηρε ο αντρας μου τηλ και της ειπε καλα με αυτα που κανεις περιμενεις να σου εχουμε εμπιστοσυνη??το μωρο δεν προκειτε να το ξαναπαρεις και αν θες να την βλεπεις θα ερχεσε και θα καθσεσε εδω...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά αυτό το κάθε μέρα να πρέπει να κατεβάζεις τη μικρή να τη βλέπουν πολύ ψυχαναγκαστικό μου κάνει.. Γιατί πρέπει να τη βλέπουν κάααααααθε μέρα? Είναι κάποιος κανόνας? Δηλαδή μπορείτε δε μπορείτε, είστε κουρασμένοι ή όχι, θέλετε να αράξετε σαν οικογένεια μόνοι σας, πρέπει να τους πηγαίνετε το παιδί να το βλέπουν? Και τι πάει να πει να μην τον απασχολείς? Δεν είναι δικιά του δουλειά τι γίνεται στην οικογένειά του? Εγώ πάντως αν ήμουνα στη θέση σου θα έλεγα του άντρα μου ότι αν δεν θέλει να ασχοληθεί θα αναγκαστώ να τσακωθώ με τους δικούς του και να το σκεφτεί σοβαρά αν θέλει να γίνει κάτι τέτοιο. Αν δεν θέλει ας πάρει θέση. Κι αν δεν θελήσει να πάρει θέση τελικά, να ξεκαθαρίσεις στα πεθερικά ότι αν δεν ακολουθήσουν κάποιους κανόνες ασφαλείας το παιδί θα το βλέπουν μία στο τόσο με δικιά σου επίβλεψη.

 

Ναι έχουν βρεί το πρόσχημα ότι να τους την πηγαίνω για να ξεκουράζομαι και έτσι ευγενικά μου υποδηλώνουν ότι εμένα δεν με χρειάζονται. Το παιδί δεν έχω καμία διάθεση να τιους το αφήνω και όταν μπορώ πάντα το ΄παίρνω μαζί μου, αλλά δυστυχώς και επαιδή αυτό μου το έχει επιβάλλει και ο καλός μου κάποιες φορές σαν και αυτή το αφήνω για λίγο. Πάντως τώρα έχω σαλτάρει άγρια. Και για να ξεκαθαριστώ δεν το άφησα από ανάγκη να το προσέχουν μια χαρά τα καταφέρνουμε οι δύο μας μια και πρόκειται για πολύ καλόβολο παιδί. Απλά είχαν καιρό να την κρατήσουν και μου το ζήτησε ο σύζυγος να την αφήσω και προκειμένου να μην γίνει κι άλλος χαμός, αφού μου έχουν φερθεί πολλές φορές σκάρτα και ειδικά μετά από κάποια τελευταία γεγονότα κατά τα οποία έφτασα στο όριο του χωρισμού.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι χειροτερο να μενεις με τα πεθερικα μαζι ειδικα αν αυτα ειναι κακοβουλα ατομα..δεβ=ν γινετε αυτο το πραγμα καθε τριες και λιγο φερε μας το παιδι να το δουμε..εμενα εχει καταντησει αηδια πιαπρωι μεσημερι βραδυ ερχετε για να την παρει ε οχι κατσε κυρα μου δεν θα βλεπεις εσυ το παιδι περισσοτερο απο μενα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαινω απολυτα μαμακουλα ευτυχως εγω εχω την υποστηριξη του αντρα μου..επειδη μενουμε ολη σε μια πολυκατοικια πεθερα-κουνιαδα και θειες-ξαδερφια του αντρα μου γινετε ενας χαμος με την μικρη ολοι οι αλλοι με ακουνε εκτος απο την πεθερα μου,μονο αυτη κανει του κεφαλιου της..χθες ηρθε και μου λεει να παρω λιγο την μικρη..της ειπαμε οχι και λεει εδω θα π[αω διπλα(η αδερφη του αντρα μου μενει στην διπλανη πορτα..ενταξει της λεω παρτην για λιγο ομως εννουσα κανενα 15λ...παω μετα απο λιγο διπλα στην κουνιαδα μου και η μικρη δεν ηταν εκει την πηρε ο αντρας μου τηλ και της ειπε καλα με αυτα που κανεις περιμενεις να σου εχουμε εμπιστοσυνη??το μωρο δεν προκειτε να το ξαναπαρεις και αν θες να την βλεπεις θα ερχεσε και θα καθσεσε εδω...

 

Τουλάχιστον καλή μου εσένα μιλάει ο άνδρας σου, γιατί εμένα παρόλο που βλέπει το λάθος προτιμά να σιωπά και να εκθέτει το παιδί του σε κίνδυνο και εμένα ως κακή νύφη παρά να ανοίξει το στόμα του μήπως και στενοχωρήσει τη μαμά του. Απλά είναι πάρα πολλά μαζεμένα και δεν αντέχω άλλο έχω σκάσει. Λάθη κάνουμε όλοι προς Θεού. Αλλά ένα όριο δεν βλάπτει.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον καλή μου εσένα μιλάει ο άνδρας σου, γιατί εμένα παρόλο που βλέπει το λάθος προτιμά να σιωπά και να εκθέτει το παιδί του σε κίνδυνο και εμένα ως κακή νύφη παρά να ανοίξει το στόμα του μήπως και στενοχωρήσει τη μαμά του. Απλά είναι πάρα πολλά μαζεμένα και δεν αντέχω άλλο έχω σκάσει. Λάθη κάνουμε όλοι προς Θεού. Αλλά ένα όριο δεν βλάπτει.

το εχετε συζητησει???τι λεει??πες του δεν γινετε αυτο το πραγμα καθε φορα που εχουν το μωρο να καρδιοχτυπω να μην παθει κατι..και εμενα ηταν αντιθετος στην αρχη αλλα ειδε καποια πραγματα και αρχισε να με πιστευει οτι δεν ειμαι υπερβολικη σε αυτα που του ελεγα..οι γονεις σου μενουν κοντα..βλεπουν το παιδακι σου??

Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι χειροτερο να μενεις με τα πεθερικα μαζι ειδικα αν αυτα ειναι κακοβουλα ατομα..δεβ=ν γινετε αυτο το πραγμα καθε τριες και λιγο φερε μας το παιδι να το δουμε..εμενα εχει καταντησει αηδια πιαπρωι μεσημερι βραδυ ερχετε για να την παρει ε οχι κατσε κυρα μου δεν θα βλεπεις εσυ το παιδι περισσοτερο απο μενα..

 

Εδώ το μεσημέρι που γυρίζω από τη δουλειά με περιμένουν στο δρόμο και πριν καλά καλά παρκάρω ανοίγουν την πόρτα και την βγάζουν από το καθισματάκι και την πάνε στο σπίτι τους. Χωρίς υπερβολή καθημερινά ΄τους εξηγώ ότι δεν θέλω να το κάνουν γιατί είναι μεσημέρι και ξεσηκώνεται και δεν θέλω σε λίγο που θα μεγαλώσει αντί να έρχεται σπίτι μας να ανοίγει την πόρτα και ότι ώρα της καπνίσει να πηγαίνει στη γιαγια. Ε, καθημερινά εδώ και 5 μήνες με γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια και γίνεται το ίδιο. Αν υπάρχει πιο όμορφος και ευγενικός τρόπος εγώ δεν τον γνωρίζω. να όμως που η ευγένεια και η καλοσύνη δεν πιάνει.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

μα φαινετε οτι κανουν επιτηδες και εμενα το ιδιο κανει βαραει τα κουδουνια πρωι-πρωι μεσημεριατικα κλπ κλπ..δεν εχω ολη μερα την ορεξη την δικη της μπορει να μην δουλευω αλλα και ενα σπιτι εχει ποσες δουλεις δεν θα γινω το σκυλακι της επειδη το θελει αυτη..τωρα ειδικα που ειμαι και σε κατασταση εγκυμοσυνης δεν μπορω να ανεβοκατεβαινω 20σκαλια με την μικρη μονο ακι μονο επειδη θυμηθηκε η πεθερα μου να την δει..+οτι με νευριαζει επιτηδες...απλα δεν μπορει να χωνεψει οτι ο γιο της εχει πλεον την δικη του οικογενεια και αλλη γυναικα να τον αγαπαει και να τον φροντιζει..και ξερεις γιατι δεν την θελω στο σπιτι γιατι οσο ημουν εγκυος μονο μια φορα ηρθε στο σπιτι..και αυτη στην γιορτη του γιου της

Link to comment
Share on other sites

το εχετε συζητησει???τι λεει??πες του δεν γινετε αυτο το πραγμα καθε φορα που εχουν το μωρο να καρδιοχτυπω να μην παθει κατι..και εμενα ηταν αντιθετος στην αρχη αλλα ειδε καποια πραγματα και αρχισε να με πιστευει οτι δεν ειμαι υπερβολικη σε αυτα που του ελεγα..οι γονεις σου μενουν κοντα..βλεπουν το παιδακι σου??

 

 

Εχουν γίνει άπειρες συζητήσεις στις οποίες καταλήγω να έχω πάντα άδικο. Οι γονείς μου κρατάνε τη μικρή τα πρωινα που δουλεύω και για να μην παρεξηγηθώ κι αυτοί (ειδικά η μάνα μου γιατί στον πατέρα μου έχω περισσότερη εμπιστοσύνη και από μένα την ίδια), κάνουν λάθη όταν όμως πω κάτι θα γίνει συμφωνούν ή οχι θα γίνει. Και φυσικά ούτε στα πεθερικά μου θέλω να απαγορευσω να την βλάπουν προς θεού ξαναλέω. Εξάλλου δεν είναι όύτε κακοί, ούτε κακόβουλοι. Απλά ανεύθυνοι. Ετσι επιγραμματικά γιατί έχουν κάνει κορυφαία πράγματα που χρειάζομαι τόμο για να τα γράψω, σου λέω ότι στην κόρη τους σε ηλικία 6 μηνών δώσανε να παίζει με κέρματα και φυσικά κατάπιε ένα. Και τον άνδρα μου σε ηλικία 5 ετών τον έβαλε στο τιμόνι και ο πεθερός και βγήκαν εθνική και οδήγησαν έτσι περίπου 40 χλμ. Στη δε μικρή μου πριν από ένα τρίμηνο (9 μηνών τότε) της έδωσαν να παίξει καπάκια από μπουκάλια και όταν φρίκαρα που το είδα που απάντησαν ε αφού τα ήθελε.Τώρα αν είμαι υπερβολική ε ναι είμαι αλλά στο χωριό μου λένε καλύτερα γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

μα φαινετε οτι κανουν επιτηδες και εμενα το ιδιο κανει βαραει τα κουδουνια πρωι-πρωι μεσημεριατικα κλπ κλπ..δεν εχω ολη μερα την ορεξη την δικη της μπορει να μην δουλευω αλλα και ενα σπιτι εχει ποσες δουλεις δεν θα γινω το σκυλακι της επειδη το θελει αυτη..τωρα ειδικα που ειμαι και σε κατασταση εγκυμοσυνης δεν μπορω να ανεβοκατεβαινω 20σκαλια με την μικρη μονο ακι μονο επειδη θυμηθηκε η πεθερα μου να την δει..+οτι με νευριαζει επιτηδες...απλα δεν μπορει να χωνεψει οτι ο γιο της εχει πλεον την δικη του οικογενεια και αλλη γυναικα να τον αγαπαει και να τον φροντιζει..και ξερεις γιατι δεν την θελω στο σπιτι γιατι οσο ημουν εγκυος μονο μια φορα ηρθε στο σπιτι..και αυτη στην γιορτη του γιου της

 

 

Τελικά υποσυνείδητα και στη δική μου περίπτωση αυτό νομίζω ότι ισχύει. Απλά δεν δέχονται ότι ο γιόκας τους μεγάλωσε. Μιλάμε για χοντρό κόλλημα και από τις δύο πλευρές. Κι εγώ στη μέση. Γύρω γύρω όλοι στη μέση ο Μανώλης. Σου λέω αν αρχίσω να κέω τα όσα γίνονται θέλω χωριστή αποκλειστική ιστοσελίδα. Αυτά είναι τα πιο ανώδυνα και επιφανειακά. και φυσικά απόλυτα συνοπτικά. Πάντως εσύ να προσέχεις τον εαυτό σου γιατί στην κατάσταση σου προέχει και η ψυχική και η σωματική σου ηρεμία. Και σ εευχαριστώ για την κουβεντούλα πολύ. Με βοηθάει τουλάχιστον να τα πω να χαλαρώσω λίγο. Δεν αντέχω άλλο όλη μέρα τσιτωμένη.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν ειναι τιποτα εμενα της εδινε 8μηνων παγωτο...10μηνων της εδωσε κρεμμυδι,τζατζικι +5-6μηνων επειδη ηταν παχουλουλα της εκανε διαιτα:shock::shock:δλδ της εδινε λιγοτερο γαλα απο οσο επινε..κ επισης επειδη οπως ολα τα μωρα ειχε λιγο στραβουτσικα ποδαρακια μικρη τωρα ειναι ολοισια την ελεγε στραβοκανα...που η πεθερα μου παει σαν καραβιδα ετσι οπως εχει τα ποδια..εμενα οι δικοι μου ειναι 400χλμ μακρια αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα κανανε τετοια πραγματα στο μωρο...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά αυτό το κάθε μέρα να πρέπει να κατεβάζεις τη μικρή να τη βλέπουν πολύ ψυχαναγκαστικό μου κάνει.. Γιατί πρέπει να τη βλέπουν κάααααααθε μέρα?

 

θα σου πω μόνο ότι την περασμένη εβδομάδα ο πεθερός μου έκανε μια εξεταση και για 24 ώρες δεν έκανε να πλησιάσει το παιδί . Η πεθερά μόνο μνημόσυνο δεν έκανε. Με πήρε περίπου 5 φορές τηλέφωνο μόνο το απόγευμα για να δει αν έφαγε αν κοιμήθηκε αν έχ...ε, αν πάιζει, αν κλ.....ικαι όλα τα συναφή, την δε επόμενη μέρα που την είδαν την πήραν αγκαλία την φιλούσαν και έκλαιγαν λες και έλειπαν Αμερική κανένα χρόνο. Δεν χρησιμοποιώ ίχνος υπερβολής στα γεγονότα. Τώρα αν αυτό σου κάνει σε φυσιολογικό εμένα δεν μου κάνει. Και μετά αναρωτιέσαι για το κάθε μέρα.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν ειναι τιποτα εμενα της εδινε 8μηνων παγωτο...10μηνων της εδωσε κρεμμυδι,τζατζικι +5-6μηνων επειδη ηταν παχουλουλα της εκανε διαιτα:shock::shock:δλδ της εδινε λιγοτερο γαλα απο οσο επινε..κ επισης επειδη οπως ολα τα μωρα ειχε λιγο στραβουτσικα ποδαρακια μικρη τωρα ειναι ολοισια την ελεγε στραβοκανα...που η πεθερα μου παει σαν καραβιδα ετσι οπως εχει τα ποδια..εμενα οι δικοι μου ειναι 400χλμ μακρια αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα κανανε τετοια πραγματα στο μωρο...

 

Μια χαρά τη βρίσκω τη γιαγιά. καλέ δεν της ανοίγετε ένα διαιτολογικό γραφείο να την ξεφορτωθείτε κιόλας. Α πέστης να της δώσει και σκόρδο το ξέχασε. Αν και μεταξύ μας έδωσα στη δικιά μου να δοκιμάσει μελιτζανοσαλάτα που είχε σκόρδο και ξετρελάθηκε. Αφού απλά της έδωσα να δοκιμάσει στη μύτη του κουταλιού και μετά της έδωσα ψωμάκι κι αυτή άρχισε να κλαίει να μου δείχνει τη μελ/σαλατα και να μου λέει μαμ, μαμ, μαμ.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

τι βλέπουν τα ματάκια μου!!!

καλά το κόλλημα είναι αυτό που έχουν?

δεν έχουν άλλα εγγόνια?

ευτηχώς τα πεθερικά μου είναι μακρυά, σαν κι εσένα γίνομαι mamakoula όταν γυρνάμε από το χωριό, νεύρα!!!

βέβαια και οι γονείς μου με την ανηψιά μου τα ίδια κάνουν( η δική μου είναι μικρή ακόμα)

της δίνουν μπισκότα κρυφά και διάφορα άλλα.

όταν είμαι μπροστά τους την λέω, γιατί μόνο η αδερφή μου δεν φτάνει.

θυμάμαι μια φορά η μικρή ήταν 12 μηνών, φεύγει η αδερφή μου για λίγο και μου λέει πρόσεχε την μικρή μην της δώσουν τίποτα να φάει.

εγώ σκοπός από πάνω από την μικρή!!!

κι οι γονείς μου την ίδια απαίτηση έχουν "φέρτε τα παιδιά να τα δούμε"΄.

οπότε θέλω πάω, διαφορετικά να έρθουν σπίτι μου.

αν μιλούσε ο άντρας σου σίγουρα θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.

είναι κι ότι μένετε μαζί πάνω κάτω ε?

φρίκη!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...