Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφορετική μεταχείρηση σε ιδιωτικά μαιευτήρια ανάλογα με το δωμάτιο;;;;


Recommended Posts

Κορίτσια γεννάω σε μια δυο βδομάδες (φαντάζομαι) και έχουν θεριέψει στο σπίτι οι συζητήσεις για το δωμάτιο που θα πάρω. Την προηγούμενη φορά είχα ζητήσει εξάκλινο στο Ιασώ και καθώς δεν υπήρχε ήμουν σε τετράκλινο με μια μικρή επιβάρυνση. Μου προέκυψε πρόβλημα με την επισκληρίδιο (προφανώς άσχετο με τη θέση), αλλά αυτό έχει κάνει τη μαμά μου να με παρακαλά κάθε μέρα γονατιστή να πάρω τουλάχιστον τρίκλινο αυτή τη φορά. Αλήθεια, οι αναισθησιολόγοι πληρώνονται διαφορετικά ανάλογα με το δωμάτιο; Έχει κανείς διαπιστώσει διαφορετική μετεχείρηση λόγω εξάκλινου; Και τέλος θα μου πείτε για τον μαιευτήρα ότι είναι θέμα ανθρώπου, αλλά στην μια περίπτωση θα πάρει γύρω στις 2.000 ευρώ, αν όμως επιλέξει κανείς τρίκλινο, δίκλινο θα πάρει από 3.500, 4000 κτλ. Λέτε να μας αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου καταρχήν! Λένε ότι η αντιμετώπιση στα δωμάτια διαφορετικών κλινών είναι όντως διαφορετική, τουλάχιστον αυτό ίσχυε απ'ότι ξέρω πριν μερικά χρόνια. Από την άλλη πάλι έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για περιπτώσεις που βρίσκονταν σε 6-κλινο και απαράδεκτα για 2-κλινο.... Υποθέτω ότι είναι πιο πολύ θέμα ανθρώπων, που θα πέσεις δηλαδή. Βέβαια, λογικά από 2κλινο και πάνω η εξηπηρέτηση θα πρέπει να είναι πιο καλή με την έννοια ότι τα σκας πολύ χοντρά για να μην σε προσέξουν... Δυστυχώς η πολιτική είναι managerιστικη κι όχι τόσο παροχής ιατρικών υπηρεσιών... Και μου δίνεται η αίσθηση ότι είναι κάτι που ισχύει σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια, δυστυχώς. Σίγουρα όμως για το πως λειτουργεί το σύστημα πλέον μπορούν να σε ενημερώσουν καλλίτερα κοπέλες που γέννησαν πρόσφατα στο συγκεκριμένο μαιευτήριο. ;)

Link to comment
Share on other sites

εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση!!!

 

εγκυος στη κορη μου, 2μιση μηνων... μπαινω λητω λογω πυρετου και αιμορραγιας... εχω ασφαλεια για δικλινο...

ολα μια χαρα... αψογη συμπεριφορα, ολα σουπερ!!!

με ενημερωνουν οτι πρεπει να μου αλλαξουν δωματιο... παλι βεβαια ιδιας κατηγοριας... και κανουν λαθος (??) και με πανε εναν οροφο πιο κατω, σε τρικλινο...

 

 

χαλιαααααααααααα..... καθολου καλη εξυπηρετηση, ενας πανικος γινοταν, λιγες νοσοκομες...

 

τελικα ξαναπηγα σε δικλινο και ηταν ολα, παλι, μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

Φιστίκιον ευτυχώς που είδα το post σου... Όχι τίποτα άλλο αλλά για οικονομικούς και μόνο λόγους είχα κάτι σκέψεις τελευταία μήπως να έπαιρνα 3κλινο τελικά (στο ΛΗΤΩ κι εγώ)... Μήπως δεν αξίζει τόσα χρήματα για λίγες μέρες κοκ. Αλλά απ'ότι διαβάζω τελικά, δεν παίζει...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Μητέρα πέρσι, σε δίκλινο είχα πολύ καλή αντιμετώπιση, μαίες, νοσοκόμες, τραπεζοκόμοι, προϊσταμένη, ήταν όλες ευγενέστατες και περνάγανε κάθε τρεις και λίγο να δουν αν θέλω κάτι.

Τις ίδιες ακριβώς μέρες γέννησε μια ξαδερφη του άντρα μου και πήγε να την δει στο τετράκλινο και έφριξε με τον τρόπο που συμπεριφέρονταν οι βρεφοκόμοι, μου είπε ότι ήταν εντελώς γαϊδούρια, οπότε συμπεραίνω και εγώ ότι η θέση στο δωμάτιο, όντως κάνει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μητέρα πέρσι, σε δίκλινο είχα πολύ καλή αντιμετώπιση, μαίες, νοσοκόμες, τραπεζοκόμοι, προϊσταμένη, ήταν όλες ευγενέστατες και περνάγανε κάθε τρεις και λίγο να δουν αν θέλω κάτι.

Τις ίδιες ακριβώς μέρες γέννησε μια ξαδερφη του άντρα μου και πήγε να την δει στο τετράκλινο και έφριξε με τον τρόπο που συμπεριφέρονταν οι βρεφοκόμοι, μου είπε ότι ήταν εντελώς γαϊδούρια, οπότε συμπεραίνω και εγώ ότι η θέση στο δωμάτιο, όντως κάνει διαφορά.

Όντως έτσι είναι. Το διαπίστωσα και με 4κλινο και με 2κλινο και με μονόκλινο! Κάθε κατηγορία που ανεβαίνεις "αγοράζεις" και καλύτερους τρόπους:?

Link to comment
Share on other sites

Φιστίκιον ευτυχώς που είδα το post σου... Όχι τίποτα άλλο αλλά για οικονομικούς και μόνο λόγους είχα κάτι σκέψεις τελευταία μήπως να έπαιρνα 3κλινο τελικά (στο ΛΗΤΩ κι εγώ)... Μήπως δεν αξίζει τόσα χρήματα για λίγες μέρες κοκ. Αλλά απ'ότι διαβάζω τελικά, δεν παίζει...!

...χμμμμ:roll:...εγώ που ήμουν σε τρίκλινο στο Λητώ το Δεκέμβρη του 2006, γιατί μου φάνηκε ότι η συμπεριφορά όλων ήταν άψογη?:?...

Μπα το αποφάσισα!!! Πάλι σε 3κλινο και τα εξτρά λεφτά, δωράκια για την μπέμπα μου:wink:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ισως ημουν τυχερη.Γεννησα στο μητερα κ πηγα σε 4 κλινο (κ τις 2 φορες) κ δεν ειχα κανενα προβλημα.Το μονο αρνητικο ειναι οι πολλες επισκεψεις, και γι αυτο οταν μου το εφερναν να το ταισω τους επαιρνα τηλ κ το μαζευαν αμεσως.Αλλα κ παλι οι νοσοκομες καλες, οταν ζητουσα ενεσεις ερχοντουσαν,το ιδιο κ οι καθαριστριες(τις ξανακαλουσαμε το απογευμα).

Πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης, δηλαδη σε τι ανθρωπο πεσεις οταν εχει εφημερια.Εχω ακουσει παραπονα κ απο καλυτερα δωματια.

Με το καλο να γεννησεις.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

...χμμμμ:roll:...εγώ που ήμουν σε τρίκλινο στο Λητώ το Δεκέμβρη του 2006, γιατί μου φάνηκε ότι η συμπεριφορά όλων ήταν άψογη?:?...

Μπα το αποφάσισα!!! Πάλι σε 3κλινο και τα εξτρά λεφτά, δωράκια για την μπέμπα μου:wink:

 

ξεχασα να πω...και εγω με τα περισσεουμενα ανοιξα στο παιδι λογαριασμο..καλυτερα να τα χρησιμοποιησει αυτος για τις σπουδες του , παρα να τα δωσω στον καθε μετοχο του μητερα.Αλλωστε για 4 μερες ηταν, πιο πολυ ημουν για καφε παρα στο δωματιο.

και παλι με το καλο

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...χμμμμ:roll:...εγώ που ήμουν σε τρίκλινο στο Λητώ το Δεκέμβρη του 2006, γιατί μου φάνηκε ότι η συμπεριφορά όλων ήταν άψογη?:?...

Μπα το αποφάσισα!!! Πάλι σε 3κλινο και τα εξτρά λεφτά, δωράκια για την μπέμπα μου:wink:

 

 

καλα, δε το συζηταω!!!! αμα δεν τα πληρωνε η ασφαλεια, σιγα που θα δινα εγω τοσα λεφτα, για το... σερβις!!! (καλα, δεν τα ειχα κι ολας τα λεφτα, πως να τα δωσω:mrgreen: )

 

αλλα επειδη ουτως ή αλλως, ηταν θεμα της ασφαλειας, το εκμεταλευτηκα.. οχι οτι εδωσα λεφτα, για να ανεβω κατηγορια, καμια σχεση!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε κορίτσια, τι είναι αυτό που 'αγοράζει΄κανείς με τα μερικά χιλιάδες ευρώ του που πληρώνει έξτρα στο ιδιωτικό σε σχέση με το δημόσιο;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το δημόσιο... Δεν ακολουθούν όλα την ίδια πολιτική σε όλα τα θέματα. Για παράδειγμα, το Αλεξάνδρα και στο Έλενα το μωρό το έχεις μαζί σου στο δωμάτιο όλη την ώρα. Δεν μιλάω ως "άκαρδη μάνα" που δεν θέλει το παιδί της αλλά καλώς η κακώς βρίσκεται εκεί ΚΑΙ στο επισκεπτήριο... Μαζί με όλο τον κόσμο και τις ιώσεις, τα βρώμικα χεράκια και ΚΥΡΙΩΣ τα ξερά κεφαλάκια...! Ένα άλλο θέμα, επίσης σοβαρό είναι το θέμα του προσωπικού. Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη και ως εκ τούτου οι παρεχόμενες υπηρεσίες ελλειπείς. Ένα άλλο ζήτημα, για μένα που είμαι τζόρας, είναι το θέμα του δωματίου... Στο δημόσιο μπορεί να ζητήσεις ότι θες αλλά θα σε βάλουν όπου θέλουν αυτοί εκτός και αν ο γιατρός σου τα έχει αρπάξει αναλόγως... Για 2κλινο δωμάτιο δε... Δεν το συζητάμε... Με μέσον... Κι εγώ που ξαναλέω, είμαι περίεργη, δεν γουστάρω την πολυκοσμία... Για πολλούς λόγους. Ένας είναι η χρήση της τουαλέτας. Όσο λιγότερες, τόσο καλλίτερα. Άλλος είναι ο αριθμός των επισκεπτών. Σίγουρα τα χρήματα είναι πολλά. Εμένα γιατρός και μαιευτήριο (αν πάω για καισαρική τελικά) θα μου βγουν 7000 περίπου για 2κλινο στο Λητώ. Δεν είναι κανένα ευκαταφρόνητο ποσό. Αλλά είναι θέμα επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από δωμάτιο πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ποιος είναι ο γιατρός σου και πόσο "μετράει" μέσα στο μαιευτήριο. Δεν σας κάνει εντύπωση που σε ρωτάνε όλοι ποιος είναι ο γιατρός σου. Εμένα μέχρι και οι καθαρίστριες με ρωτάγανε "ποιο γιατρό έχεις". Για την ιστορία γέννησα στο Ιασώ, σε δίκλινο με γιατρό πρώτο όνομα και είχα άψογη εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό και επιπλέον το διπλανό κρεβάτι έμεινε συμπτωματικά:?: άδειο μέχρι το τελευταίο βράδυ πριν φύγω. Οπότε ήταν σαν να ήμουν σε μονόκλινο.

Λίγες ώρες πριν φύγω λοιπόν έφεραν στο διπλανό κρεβάτι μια κοπέλα που είχε ζητήσει τετράκλινο και επειδή δεν υπήρχε την έβαλαν προσωρινά στο δίκλινο. Καμία σχέση δεν είχε η συμπεριφορά τους απέναντί της με τον τρόπο που φέρονταν σε εμένα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το δημόσιο... Δεν ακολουθούν όλα την ίδια πολιτική σε όλα τα θέματα. Για παράδειγμα, το Αλεξάνδρα και στο Έλενα το μωρό το έχεις μαζί σου στο δωμάτιο όλη την ώρα. Δεν μιλάω ως "άκαρδη μάνα" που δεν θέλει το παιδί της αλλά καλώς η κακώς βρίσκεται εκεί ΚΑΙ στο επισκεπτήριο... Μαζί με όλο τον κόσμο και τις ιώσεις, τα βρώμικα χεράκια και ΚΥΡΙΩΣ τα ξερά κεφαλάκια...! Ένα άλλο θέμα, επίσης σοβαρό είναι το θέμα του προσωπικού. Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη και ως εκ τούτου οι παρεχόμενες υπηρεσίες ελλειπείς. Ένα άλλο ζήτημα, για μένα που είμαι τζόρας, είναι το θέμα του δωματίου... Στο δημόσιο μπορεί να ζητήσεις ότι θες αλλά θα σε βάλουν όπου θέλουν αυτοί εκτός και αν ο γιατρός σου τα έχει αρπάξει αναλόγως... Για 2κλινο δωμάτιο δε... Δεν το συζητάμε... Με μέσον... Κι εγώ που ξαναλέω, είμαι περίεργη, δεν γουστάρω την πολυκοσμία... Για πολλούς λόγους. Ένας είναι η χρήση της τουαλέτας. Όσο λιγότερες, τόσο καλλίτερα. Άλλος είναι ο αριθμός των επισκεπτών. Σίγουρα τα χρήματα είναι πολλά. Εμένα γιατρός και μαιευτήριο (αν πάω για καισαρική τελικά) θα μου βγουν 7000 περίπου για 2κλινο στο Λητώ. Δεν είναι κανένα ευκαταφρόνητο ποσό. Αλλά είναι θέμα επιλογών.

 

παντως εγω που γεννησα το 2ο σε δημοσιο (Ελενα), και δωματιο βρηκα εκει που ηθελα -λουξ- και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ηταν -ποιος εγω, να μπω με ανεση σε μπανιο νοσοκομειου... ελα Αλεκοοοο.... κι ομως ηταν καθρεφτης το μπανιο και ολη την ωρα καθαριζαν, απο τις 6 το πρωι- και δεν λαδωσα κανεναν για το δωματιο και ξεμπερδεψα με λιγοτερα απο 800ε για 4 μερες +την αμοιβη γιατρου. στο Μητερα πριν 4 χρονια σε 4κλινο, εφυγε κανα 3000ρο μονο για το 4κλινο δωματιο -7μερες λογω ικτερου- και ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΑ απο εξετασεις αιματος μεχρι σερβιετες... ακομα και τα φαρμακα που εφερναν. +τον γιατρο, +150ε η επισκληριδιος, +150 ο αναισθησιολογος.... και καμια σχεση το περιβαλλον του Μητερα με το Ελενα.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω το πρόβλημα ότι ο γιατρός, τον οποίον τον είχα από τον καιρό που δεν μου είχε περάσει ακόμα το μυαλό ότι θα κάνω ποτέ παιδιά, είναι στο Μητέρα. Από την άλλη εγώ τα ιδιωτικά δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου, έχω και την αδερφή μου που είναι γιατρός σε δημόσιο -δυστυχώς σε άλλη πόλη- και μου λέει συνέχεια ότι τα δημόσια είναι καλύτερα και τα ιδιωτικά είναι τσάμπα λεφτά και έχω φτάσει σε μια κατάσταση να εύχομαι να μπορούσα να γεννήσω στο σπίτι μου.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που γεννησα το 2ο σε δημοσιο (Ελενα), και δωματιο βρηκα εκει που ηθελα -λουξ- και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ηταν -ποιος εγω, να μπω με ανεση σε μπανιο νοσοκομειου... ελα Αλεκοοοο.... κι ομως ηταν καθρεφτης το μπανιο και ολη την ωρα καθαριζαν, απο τις 6 το πρωι- και δεν λαδωσα κανεναν για το δωματιο και ξεμπερδεψα με λιγοτερα απο 800ε για 4 μερες +την αμοιβη γιατρου. στο Μητερα πριν 4 χρονια σε 4κλινο, εφυγε κανα 3000ρο μονο για το 4κλινο δωματιο -7μερες λογω ικτερου- και ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΑ απο εξετασεις αιματος μεχρι σερβιετες... ακομα και τα φαρμακα που εφερναν. +τον γιατρο, +150ε η επισκληριδιος, +150 ο αναισθησιολογος.... και καμια σχεση το περιβαλλον του Μητερα με το Ελενα.

 

Έχει τύχει να ακούσω πολύ καλά λόγια για δημόσιο νοσοκομείο, όπως τα περιγράφεις ακριβώς, αλλά έχει τύχει να δω και τέρατα (στο Αλεξάνδρα βέβαια, όχι στο Έλενα). Όπως επίσης έχει τύχει να ακούσω τα χείριστα και για ιδιωτικό μαιευτήριο. Νομίζω ότι είναι και θέμα τύχης. Το ζήτημα είναι ποιός είναι ο κανόνας κι όχι η εξαίρεση.... Βέβαια, όπως λέει και η Coraline παίζει και που είναι ο γιατρός σου. Ποιό πολύ αυτός μας τραβάει στο εκάστοτε μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που γεννησα το 2ο σε δημοσιο (Ελενα), και δωματιο βρηκα εκει που ηθελα -λουξ- και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ηταν -ποιος εγω, να μπω με ανεση σε μπανιο νοσοκομειου... ελα Αλεκοοοο.... κι ομως ηταν καθρεφτης το μπανιο και ολη την ωρα καθαριζαν, απο τις 6 το πρωι- και δεν λαδωσα κανεναν για το δωματιο και ξεμπερδεψα με λιγοτερα απο 800ε για 4 μερες +την αμοιβη γιατρου. στο Μητερα πριν 4 χρονια σε 4κλινο, εφυγε κανα 3000ρο μονο για το 4κλινο δωματιο -7μερες λογω ικτερου- και ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΑ απο εξετασεις αιματος μεχρι σερβιετες... ακομα και τα φαρμακα που εφερναν. +τον γιατρο, +150ε η επισκληριδιος, +150 ο αναισθησιολογος.... και καμια σχεση το περιβαλλον του Μητερα με το Ελενα.

Το ίδιο και μια φίλη που γέννησε στο Έλενα και πήγα να την επισκεφτώ. Ήταν σε μονόκλινο, πολύ καθαρό και άνετο δωμάτιο. Απ' ότι μου είπε ήταν πολύ ευχαριστημένη γενικά.

Εγώ πάλι γέννησα στο Αττικόν και έμεινα υπερ-ευχαριστημένη. Ήμουν σε 2κλινο με το μωρό δίπλα μου. Καθαριότητα, ησυχία & αυστηρό επισκεπτήριο (μέχρι 2 άτομα για κάθε κοπέλα, αλλιώς ερχόντουσαν και τους έβγαζαν έξω). Αν κάνω δεύτερο θα πάω εκεί ή στο Έλενα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο Αλεξάνδρα, αν ζητήσεις δίκλινο θα σε βάλουν αν έχουν από την πρώτη μέρα, αλλιώς θα μείνεις μια βραδιά αλλού, και την επόμενη θα σε μεταφέρουν.

Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένη και βρήκα και το προσωπικό ευγενικό και με διάθεση να βοηθήσει...Τώρα βέβαια αν αναγκαζόμουν να περάσω την πρώτη βραδιά σε...δωδεκάκλινο, όπως μια φίλη μου, μπορεί να άλλαζα γνώμη!!! Πάντως σχετικά με τον θηλασμό, (εντάξει, βγαίνω λίγο of topic!) με βοήθησαν πολύ και όταν μπήκε η κόρη μου για φωτοθεραπεία δε με ζόρισαν να τον διακόψω, κάτι που σας διαβεβαιώ είναι πολύ σπάνιο....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο Αλεξάνδρα, αν ζητήσεις δίκλινο θα σε βάλουν αν έχουν από την πρώτη μέρα, αλλιώς θα μείνεις μια βραδιά αλλού, και την επόμενη θα σε μεταφέρουν.

Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένη και βρήκα και το προσωπικό ευγενικό και με διάθεση να βοηθήσει...Τώρα βέβαια αν αναγκαζόμουν να περάσω την πρώτη βραδιά σε...δωδεκάκλινο, όπως μια φίλη μου, μπορεί να άλλαζα γνώμη!!! Πάντως σχετικά με τον θηλασμό, (εντάξει, βγαίνω λίγο of topic!) με βοήθησαν πολύ και όταν μπήκε η κόρη μου για φωτοθεραπεία δε με ζόρισαν να τον διακόψω, κάτι που σας διαβεβαιώ είναι πολύ σπάνιο....

 

Να είδες;; Η κουνιάδα μου που γέννησε στο Αλεξάνδρα είχε ακριβώς τα αντίθετα... Δηλαδή, έμεινε μια βραδιά σε 8-κλινο ή 12-κλινο δεν θυμάμαι (με τα κλασσικά, μπάνιο έξω, βρώμα απίστευτη κοκ), μετά, ενώ είχε ζητήσει 2-κλινο, την έβαλαν σε 5-κλινο, στο θηλασμό δεν την βοήθησαν σχεδόν καθόλου και όποτε τους ζήτησε βοήθεια της απάντησαν "θα κατέβει μόνο του το γάλα", και για το παιδί, της έδειξαν 1 φορά πως να το αλλάζει και να το κάνει μπάνιο και αυτό ήταν. Όσο για το ότι τους ζήταγες και εμφανίζονταν μετά από ώρες... η έλλειψη προσωπικού που λέγαμε... Πόσα να προλάβουν 2 κοπέλες στη βάρδια..; Φαίνεται πάντως πως η συμπεριφορά του προσωπικού είναι και θέμα πτέρυγας... Το έχω ακούσει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το δημόσιο... Δεν ακολουθούν όλα την ίδια πολιτική σε όλα τα θέματα. Για παράδειγμα, το Αλεξάνδρα και στο Έλενα το μωρό το έχεις μαζί σου στο δωμάτιο όλη την ώρα. Δεν μιλάω ως "άκαρδη μάνα" που δεν θέλει το παιδί της αλλά καλώς η κακώς βρίσκεται εκεί ΚΑΙ στο επισκεπτήριο... Μαζί με όλο τον κόσμο και τις ιώσεις, τα βρώμικα χεράκια και ΚΥΡΙΩΣ τα ξερά κεφαλάκια...! Ένα άλλο θέμα, επίσης σοβαρό είναι το θέμα του προσωπικού. Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη και ως εκ τούτου οι παρεχόμενες υπηρεσίες ελλειπείς.

Δεν ξέρω αν λέει κάτι το γεγονός, ότι οι 2 αδελφές μου και η νύφη μου είναι νοσηλεύτριες στο Ελενας, αλλά εγώ γέννησα στο Λητώ?;)

Και το κυριότερο, η νύφη μου αυτή γέννησε και αυτή στο Λητώ:lol:

Καλά δεν μπορώ με τίποτα να σκεφτώ να έχω επισκέψεις πάνω από το κεφάλι του μωρού μου:cool: Και να θέλουν να το πάρουν αγκαλιά (δες πεθερικά) λίγες ώρες μετά τον αποχωρισμό από την μαμά του. Το Λητώ ήταν τυπικό σε αυτό;)

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως υπάρχει μια πτέρυγα που θεωρείται πιο ''λουξ''....

Επίσης έχει σημασία το τι ''εξυπηρέτηση'' περιμένεις...Δηλαδή, στο Αλεξάνδρα ξέρεις, ότι εσύ θα φροντίζεις το μωρό σου, εσύ θα το αλλάζεις κλπ,κλπ...Οι κοπέλες τους κάνουν ένα μπανάκι το πρωί και τέρμα....Επίσης μπορείς, αν είσαι σε δίκλινο, να συννενοηθείς με τη συγκάτοικο, να μην αφήνετε πάνω από δυο άτομα στο δωμάτιο....Τελοσπάντων, είναι μεγάλη συζήτηση και δεν είναι του παρόντος, πάντως εγώ είμαι υπέρ των δημοσίων....Βέβαια έχω καταλήξει ότι Έλενα, Αττικό και Αρεταίειο είναι καλύτερες περιπτώσεις από το Αλεξάνδρα....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια έχω καταλήξει ότι Έλενα, Αττικό και Αρεταίειο είναι καλύτερες περιπτώσεις από το Αλεξάνδρα....

 

Έτσι φαίνεται... Πάντως, να σου πω και κάτι; Σκεφτόμουν το εξής, αν έχει κάνει καισαρική μια μαμά, πως φροντίζει το παιδί της μόνη της, ειδικά τις πρώτες μέρες; Γιατί απ'ότι ξέρω αν πάρεις αποκλειστική ασχολείται μόνο μαζί σου κι όχι με το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις το βράδυ συνοδό (γυναίκα), συνήθως τη μαμά!!!

Εγώ επειδή γέννησα φυσιολογικά την άφησα να μείνει μαζί μου μόνο το πρώτο βράδυ γιατί τη λυπόμουν την κακομοίρα που κόντευε να κοιμηθεί στην καρέκλα!!! Δεν χρειαζόταν και σε τίποτα εδώ που τα λέμε!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα κάνει επίσκεψη στο Έλενα σε κοπέλα που γέννησε και που ήταν σε δίκλινο και μου φάνηκαν όλα μια χαρά. Γι' αυτό και στην αρχή της εγκυμοσύνης μου έψαχνα για γιατρό στο Έλενα, αλλά τελικά πήγα σε αυτόν που μου σύστησαν και που είναι στο Ιασώ. Όντως τελικά ακολουθείς το γιατρό. Και την προηγούμενη φορά είχα γεννήσει στο Ιασώ με άλλον γιατρό (τετράκλινο έχοντας ζητήσει εξάκλινο) και σχεδόν ποτέ δεν ερχόντουσαν αμέσως οι νοσοκόμες όταν τις καλούσαμε. Το βράδυ πάντως ήταν καλύτερα και μία μόνο ήταν άψογη μαζί μας σε όλα. Αν είναι μόνο θέμα ευγένειας κτλ. πες ότι το καταπίνεις, αυτές όμως οι κοπέλες είναι στην πραγματικότητα αυτές που σε παρακολουθούν, καθώς ο γιατρός φυσικά δεν είναι συνέχεια εκεί. Αυτό δεν μπορεί να έχει επιπτώσεις σοβαρές; Πάντως για δίκλινο δεν το συζητάω καθόλου, είναι πάρα πολλά τα χρήματα. Και καλά να μην υπάρξουν επιπλέον έξοδα, δεν πρέπει όμως να είμαστε προετοιμασμένοι μήπως χρειαστεί και κάτι άλλο που θα φουσκώσει το λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...