Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΛΙΕΣ;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέχασα να σας πώ πως όσο ήμουν έγκυος μειώθηκε η τριχοφυία στα ποδια μου :shock::shock::shock:, λέτε γι' αυτό να συγκεντρώθηκαν αλλού;;;;;

 

:lol::lol::lol::lol:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί.

Η κρεατοελιά που είχα στην βάση του λαιμού μου έγινε τεράστια και είναι σε τέτοιο σημείο που και τα μαλλία μου ακουμπάνε όσο και αν τα μαζευω και τα ρούχα την ερεθίζουν.

Φοβάμαι και λέεω να πάω σε δερματολόγο αλλα έτσι και αλλιως τι θα μου κάνει.

Αφού ότι και να εχω πρέπει να περιμένω να γεννήσω.

δεν ξέρω αν είναι από την εγκυμοσύνη ή συμβαίνει κάτι άλλο και θα σκάσω.

Αμαν πια δεν φτάνουν όλα όσα εχω ηρθε και αυτο

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε οι κρεατοελιές αλλάζουν κι αυτές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Έχω στην πλάτη και γίνανε λίγο πιο μεγάλες.

Δεν μπορείς να κάνεις την επέμβαση αφαίρεσή τους τώρα αλλά για να σου φύγει και μόνο το άγχος,πήγαινε σε ένα δερματολόγο.Έτσι για να μην το σκέφτεσαι και προβληματίζεσαι.

Προσωπικά τις αγνοώ αυτή την περίοδο και θα τις παρακολουθήσω μετά την γέννα.

Έχω ήδη αφαιρέσει μία που είχα μπροστά λίγο πιο πάνω από το στήθος (πριν2 χρόνια) και γενικά πιστεύω οτι είναι η καλύτερη και πιο ασφαλής λύση,αν φυσικά υπάρχουν ενδείξεις.(αλλαγή στο σχήμα ή στο χρώμα ή στο μέγεθος,αν ματώνουν,αν βγάζουν μικρούς περιφερικούς σπίλους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μία εκεί κάτω είχα από πριν και νομίζω μεγάλωσε... Αφού σκέφτομαι στον τοκετο να τους πώ να μου την αφαιρέσουν. Λέτε να γελάσουν;;;

 

Έχω και εγώ από κάτω μια ελιά και τόσο καιρό αναρωτιέμαι γιατί αυτή η ελιά έχει γίνει τόσο μεγάλη!;!;

Άμα τη δει το μωρό μου καθώς θα βγαίνει, θα φοβηθεί και θα ξαναμπεί μέσα…

Και σκεφτόμουν και εγώ ακριβώς το ίδιο να πω στους γιατρούς… αλλά θα με πάρουν με τις πέτρες….χεχε…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

και γω ξαφνικα γεμισα μικρες ελιτσες στο λαιμο, και καποιες αλλες που ειχα στο σωμα μου εγιναν πιο εντονες.Ψιλοφρικαρα στην αρχη, αλλα τελικα μου ειπαν οτι ειναι ορμονικο και φυσιολογικο στην εγκυμοσυνη... τριχες δεν εχω πολλες ευτυχως, αλλα ο αφαλος εχει γινει ψιλομπλιαχ... τελος παντων, ας ευχαριστουμε το Θεο που δε μας φυτρωνει και δευτερη μυτη στην εγκυμοσυνη.. αν και παλι θα λεγαμε "δε πειραζει, αρκει να πανε ολα καλα με το μωρο"...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΙΕΣ!!!!!!ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!ΚΥΤΑΡΙΤΙΔΑ, ΚΙΡΣΟΙ ΚΑΙ ΕΛΙΕΣ!!ΟΥΦ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ 4 ΚΙΛΑ.ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ :shock::shock: ΑΧ, ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ.

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ας ευχαριστουμε το Θεο που δε μας φυτρωνει και δευτερη μυτη στην εγκυμοσυνη.. αν και παλι θα λεγαμε "δε πειραζει, αρκει να πανε ολα καλα με το μωρο"...
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μία εκεί κάτω είχα από πριν και νομίζω μεγάλωσε... Αφού σκέφτομαι στον τοκετο να τους πώ να μου την αφαιρέσουν. Λέτε να γελάσουν;;;

 

Δεν γέλασαν και πληρώθηκαν κανονικότατα. Μια χαρά

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω κάποιες ελιές στην κοιλιά απ' όταν γεννήθηκα που ήταν καφέ και μεγαλούτσικες όμως ήταν "ένα με το δέρμα". Στην υφή δηλαδή δεν καταλαβαινες ότι υπάρχουν ελιές. Στο 2ο τρίμηνο άρχισαν να σκουραίνουν και πετάχτηκαν, δηλαδή έγιναν "ανάγλυφες"!! Όχι εντυπωσιακή διαφορά, όμως εγώ που τις ήξερα το καταλαβαίνω!

 

Επίσης μου φύτρωσε μια κρεατοελιά στο χρώμα του δέρματος κάτω απ' το δεξί στήθος, στη γραμμή του σουτιέν. Αυτή μέχρι να γεννήσω μεγάλωνε και μετά παρέμεινε στάσιμη. Ήταν όμως πολύ ενοχλητική αφού την πίεζε η μπανέλα και φοβόμουν μην κοπεί! Βρήκα λύση να την καλύπτω με χάνσαπλαστ και έκλεισα ραντεβού στο Συγγρού για να μου τη βγάλουν. Πήγα που λέτε, ξαπλώνω στο κρεββάτι, πάει να μου κάνει τοπική αναισθησία, της λέω ότι είμαι αλλεργική στην ξυλοκαϊνη και τι μου λέει; "Δεν έχουμε αντιαλλεργικά αναισθητικά στο νοσοκομείο, έχουμε μόνο ξυλοκαϊνη"!!! Τι να κάνω κι εγώ η άμοιρη! Να κλείσω νέο ραντεβού για μετά από 2 μήνες και να τους πήγαινα εγώ το αναισθητικό;; Λέω, εδώ ολόκληρο παιδί μου έβγαλαν, εκεί θα κολλήσουμε; Κι έκατσα χωρίς νάρκωση!! Μου την έκοψε, μου την καυστηρίασε, τα είδα όλα!! Αλλά πάει κι αυτό... πέρασε!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

έκατσα χωρίς νάρκωση!! Μου την έκοψε, μου την καυστηρίασε, τα είδα όλα!! Αλλά πάει κι αυτό... πέρασε!!
καλέεεεεεεε... με ανατρίχιασες!! φτού σου κοπέλα μου, θηρ'ιο είσαι!

κι έλεγα πως εγώ είμαι σκυλί στον πόνο!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααααααααααααααααααααααα :shock::shock::shock::?:?

τι ειπες τωρα?????????? χωρις αναισθητικο??????

και γω παντως εχω εκ γεννετης μια ελια κατω απο το στηθος στη γραμμη του σουτιεν, που εχει γινει πιο εντονη τωρα λογω εγκυμοσυνης... βαζω και γω συνηθως χανζαπλαστ για να μην ταλαιπωρειται απο το σουτιεν... λες να την αφαιρεσω??? ειναι επικυνδινο αραγε να πειραζεις ελιες?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ελιές έχουν γίνει μεγάλες και τρίβονται στα ρούχα, πρέπει να αφαιρούνται γιατί δεν πρέπει να ερεθίζονται καθόλου. Μπορεί να μεταλλαχθούν και να γίνουν κακοήθεις.

Και χειροτερεύουν πολύ με την έκθεση στον ήλιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Α...KOPITΣIA KI EMENA Ο ΛΑΙΜΌΣ MOY ΓΈΜΙΣΕ ΜΙΚΡΈΣ ΚΡΈΑTOΕΛΙΈΣ!Κ EKTOΣ AYTOY ΣKOYPINE TO ΔΈΡΜΑ Σ ΕΚΕΊΝΟ TO ΣHMEIO Κ EINAI ΣAN NA EXΩ NA ΠΛΥΘΩ 1 XPONO!ΠOY KANΩ Η KAHMENH 3-4 NTOYZ THN MEPA.EΠIΣHΣ EBΓAΛA Κ ΠANΩ ΣTIΣ ΘΗΛΈΣ!Κ EIXA ΑΝΗΣΥΧΉΣΕΙ ΠOΛY ΓIA OΛA AYTA!MOY EΦYΓE ENA AΓXOΣ TΩPA...EΛΠIZΩ NA ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΎΝ META THN EΓKYMOΣYNH.OI ΘΗΛΈΣ ΘA ΠΑΡΑΜΕΊΝΟΥΝ ETΣI ΣΚΟΥΡΌΧΡΏΜEΣ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μία εκεί κάτω είχα από πριν και νομίζω μεγάλωσε... Αφού σκέφτομαι στον τοκετο να τους πώ να μου την αφαιρέσουν. Λέτε να γελάσουν;;;

 

Δεν γέλασαν και πληρώθηκαν κανονικότατα. Μια χαρά

 

Και εγω είχα μια κατω που είχε εκφυλιστεί και τους ζήτησα μαζί με την καισαρική να την αφαιρέσουν, την έκοψαν αφού τελείωσαν με την καισαρική μου και την έστειλαν για βιοψία και πληρώθηκαν κανονικότατα για την βιοψία!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μικρές κρεατοελίτσες στο χρώμα του δέρματος μην τις φοβάστε. Είχα κάμποσες πριν μερικά χρόνια και πήγα στο δερματολόγο και μου τις αφαίρεσε με πολύ συνοπτικές διαδικασίες (απλά τους έριξε ένα σπρέι και έπεσαν μετά από 5-6 μέρες :D Για την ακρίβεια το σπρέυ ήταν υγρό άζωτο, το οποίο παγώνει την κρεατοελιά -θήλωμα λεγεται για την ακρίβεια- και λόγω μη οξυγόνωσης αυτή μαραίνεται και πέφτει). Μαλιστα με είχε ρωτήσει τότε αν ήμουν έγκυος, γιατί αυτά εμφανίζονται κυρίως κατά την εγκυμοσύνη. Είναι όμως ακίνδυνα (δεν είναι κρεατοελιές σαν τις άλλες, είναι απλά προεξοχές του δέρματος) και μπορεί και να πέσουν μόνες τους. Αν οχι, ειναι πολύ ευκολο να αφαιρεθούν.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό μια συνέπεια της εγκυμοσύνης. Μην ανησυχείς. Εμένα κάποιες ελιές μου έγινα πιο έντονες και έβγαλά μικρές κρεατοελίτσες ιδιαίτερα στο λαιμό.

 

Καλή συνέχεια... Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

Εχω μια απορια σχετικα με την εγκυμοσυνη , που ολα καλα και αγια ειναι παναγιτσα μου με την δικη μου , ευτυχως αλλα τι γινεται με τις ελιες????

Εχω γεμισει λεμε στο λαιμο μου, στο στηθος μου , στην κοιλια μου , παντου και αυτες που ηδη ειχα εχουν γιγαντωθει....

Εσεις εχετε ?? Βγαλατε καινουριες?? Θα φυγουν οταν με το καλο ερθει ο μπεμπουλης μου..???

 

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

κι εγώ γέμισα τέτοιες ελίτσες. Είχα λίγες από πριν και τώρα γέμισα εκεί που λες κ εσύ.

 

Πήγα σε δερματολόγο γιατί είχα ανησυχήσει κ μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι απλά ινώματα που βρίσκονται σε έξαρση λόγω εγκυμοσύνης και ότι μετά τη γέννα μπορώ να πάω να μου τα καυτηριάσει.

Οπότε χαλάρωσε, και σε ενημερωτικά φυλλάδια που διάβασα τα ίδια έλεγαν. Ότι είναι νορμαλ σύμπτωμα εγκυμοσύνης.

 

Με το καλό τα μωράκια μας..:lol:

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω καλη μου esperanza, εγω δεν εχω παει σε δερματολογο αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα μου πει τα ιδια...

Η αληθεια ειναι οι ελιες σε συνδυασμο με τη φαγουρα στην κοιλια ειναι οτι χειροτερο αφου ματωνουν κιολας.... αλλα τι να κανουμε υπομονη. Σε ποια εβδομαδα εισαι πλησιαζεις???

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω βγαλει μικρες ελιτσες οι οποιες ειναι στο χρωμα του δερματος αλλα καποιες ειναι πιο κρεατομενες.στον λαιμο κια κατω απο τις μασχαλες.και καποιες ελιες που ειχα στην κοιλια και πλατη εχουν μεγαλωσει.θελω αν πιστευω οτι μετα θα φυγουν.οπως λενε και για τις παναδες.esperanza τι κανιες κοπελα μου?σε χασαμε.ολα καλα.?με το καλο το μωρακι σου.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια Καλησπέρα,

Εχω μια ανησυχια και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε καμιά απο εσάς. Στην εγκυμοσύνη αυξήθηκαν γενικά οι ελιές που είχα στο σώμα και κάποιες μεγάλωσαν λίγο αλλά θεωρώ τόσο καιρό πως είναι λόγω των ορμονών της εγκυμοσύνης όπως γινονται σκούρες και οι θηλες.

Είχα μια ελιά στο στήθος στο πλάι μεγαλούτσικη αλλά ήταν επίπεδη δεν ήταν προεξέχουσα δλδ σαν χρωματισμός. Κατά το 2ο τρίμηνο αυτή μεγάλωσε και άλλο και έγινε ανάγλυφη. Δεν έδωσα κάποια σημασία αν και δεν ήταν συμπαγείς δλδ ήταν σαν κομματάκια κομματάκια (συγνώμη αν γίνομαι αηδιαστική). Τον τελευταίο μήνα όμως έχω παρατηρήσει οτι κάνει κατι μαυραδάκια σε κάποια σημεία σαν κακαδάκια και πέφτουν Δλδ μαδάει...Είναι λογικό να είναι σε τριβή με το σουτιέν αλλά σήμερα παρατήρησα οτι ένα κοματάκι μάλον λόγω ξεντύματος μάτωσε...μετά αυτό θα γίνει κακαδάκι και θα πέσει. Εχω ανυσηχίσει λίγο δεν έχω ξαναδει τέτοιο πράγμα..Βεβαια δεν πονάει καθόλου αλλά ειιναι νορμάλ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...