Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Εσβησε" ο Michael Jackson


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω στεναχωρεθηκα παρα πολυ.ο αγαπημενος μου απο πολυ μικρη...τα πρωτα cd που αγορασα.το 92 στην αυστραλια οταν τα cd εδω ηταν πολυτελεια,εγω εκει παρακαλουσα τον μπαμπα μου να μου αγορασει μια φορητη συσκευη και τα cd του και ειχα για χρονια μονο αυτα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι να στεναχωρηθω για καποιον που κατα πασα πιθανοτητα ηταν παιδεραστης και χωρις αμφιβολια δεν μεταχειριζοταν σωστα τα παιδια του(θυμηθειτε τη φαση με το μπαλκονι)

συγγνωμη αν ειμαι σκληρη αλλα χ α λ α ρ α

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν προσπαθείς να αλλάξεις την φύση σου τότε είναι λογικό να φύγεις πιο νωρίς. Ο Μάικλ Τζάκσον στο όνομα της ματαιοδοξίας του και της φιλοδοξίας που είχε αποφάσισε να κάνει πράγματα που ήταν πέρα από την λογική. Επεμβάσεις επί επεμβάσεων για να αλλάξει χρώμα, πλαστικές και άλλες παρεμβάσεις στην φύση που θα οδηγούσαν με μαθηματική...

 

 

ακρίβεια στον πιο σύντομο θάνατο. Μόλις στα 51 του χρόνια. Ο θρύλος της pop μουσικής. Είχε φθάσει στο απόγειο της δόξας του.

Τι άλλο ήθελε να πετύχει; Και όμως έχασε το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του και δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει χωρίς μάσκα!

Για να λέμε και την αλήθεια δεν ήταν ξαφνικός θάνατος. Τόσα χρόνια ήταν αργός και δύσκολος...

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/blog-post_4324.html

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/michael-jackson_2481.html

Link to comment
Share on other sites

γιατι να στεναχωρηθω για καποιον που κατα πασα πιθανοτητα ηταν παιδεραστης και χωρις αμφιβολια δεν μεταχειριζοταν σωστα τα παιδια του(θυμηθειτε τη φαση με το μπαλκονι)

συγγνωμη αν ειμαι σκληρη αλλα χ α λ α ρ α

 

Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό τον άνθρωπο απλά τον λυπόμουν έτσι όπως είχε καταντήσει.πάντως σίγουρα θα μείνει στην ιστορία για τα τραγούδια του κ σαν τον μοναδικό άνθρωπο που από μαύρος έγινε λευκός.

Αν στεναχωρηθηκα;δεν θα το έλεγα γιατί κ εγώ πίστευα πως είναι παιδεραστης.

Απλά μας ήρθε ξαφνικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα στενοχωρηθώ μόνο γιατί κατά πως φαίνεται έχασε την ψυχή του.....μόνο αυτό.

Για όλα τα άλλα είναι άξιος λύπησης...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. Τα τραγούδια του τα είχα συνδέσει με εφηβικά καλοκαίρια, σχολικά πάρτυ, χαλάστηκα.

Ναι μεν..

 

γιατι να στεναχωρηθω για καποιον που κατα πασα πιθανοτητα ηταν παιδεραστης και χωρις αμφιβολια δεν μεταχειριζοταν σωστα τα παιδια του(θυμηθειτε τη φαση με το μπαλκονι)

συγγνωμη αν ειμαι σκληρη αλλα χ α λ α ρ α

..αλλά!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Απλά συγκλονίστηκα! Το τί έκανε στην προσωπική του ζωή δεν με ενδιέφερε,το αν ήταν ή δεν ήταν παλιοχαρακτήρας είναι μακριά απο εμένα, εγώ μεγάλωσα με τα τραγούδια του και λυπάμαι που έφυγε ο καλύτερος performer της πόπ μουσικής!

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθείς να αλλάξεις την φύση σου τότε είναι λογικό να φύγεις πιο νωρίς. Ο Μάικλ Τζάκσον στο όνομα της ματαιοδοξίας του και της φιλοδοξίας που είχε αποφάσισε να κάνει πράγματα που ήταν πέρα από την λογική. Επεμβάσεις επί επεμβάσεων για να αλλάξει χρώμα, πλαστικές και άλλες παρεμβάσεις στην φύση που θα οδηγούσαν με μαθηματική...

 

 

ακρίβεια στον πιο σύντομο θάνατο. Μόλις στα 51 του χρόνια. Ο θρύλος της pop μουσικής. Είχε φθάσει στο απόγειο της δόξας του.

Τι άλλο ήθελε να πετύχει; Και όμως έχασε το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του και δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει χωρίς μάσκα!

Για να λέμε και την αλήθεια δεν ήταν ξαφνικός θάνατος. Τόσα χρόνια ήταν αργός και δύσκολος...

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/blog-post_4324.html

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/michael-jackson_2481.html

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά όπως και να έχει είναι λυπηρό που "έφυγε" ένας άνθρωπος. Αν και δεν ήμουν ποτέ ιδιαιτέρως τρελαμένη μαζί του, όταν το άκουσα το πρωί, ένα κλικ έκανε μέσα μου και ένιωσα ένα μούδιασμα γιατί με τα τραγούδια του ουσιαστικά πέρασα την εφηβεία μου..Οι πρώτοι μου χοροί, τα πρώτα μου πάρτυ..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθείς να αλλάξεις την φύση σου τότε είναι λογικό να φύγεις πιο νωρίς. Ο Μάικλ Τζάκσον στο όνομα της ματαιοδοξίας του και της φιλοδοξίας που είχε αποφάσισε να κάνει πράγματα που ήταν πέρα από την λογική. Επεμβάσεις επί επεμβάσεων για να αλλάξει χρώμα, πλαστικές και άλλες παρεμβάσεις στην φύση που θα οδηγούσαν με μαθηματική...

 

 

ακρίβεια στον πιο σύντομο θάνατο. Μόλις στα 51 του χρόνια. Ο θρύλος της pop μουσικής. Είχε φθάσει στο απόγειο της δόξας του.

Τι άλλο ήθελε να πετύχει; Και όμως έχασε το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του και δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει χωρίς μάσκα!

Για να λέμε και την αλήθεια δεν ήταν ξαφνικός θάνατος. Τόσα χρόνια ήταν αργός και δύσκολος...

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/blog-post_4324.html

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/michael-jackson_2481.html

 

 

Αν προσθέσεις και τις κατηγορίες για παιδεραστία, που μάλλον κάποια βάση είχαν και τις σκηνές με το μωρό κρεμασμένο από μπαλκόνι, καταλαβαίνεις ότι μιλούσαμε για ενα πολλαπλώς διαταραγμένο άνθρωπο. Παρόλα αυτά όταν το έμαθα κι εγώ κατι περίεργο ένιωσα. Αναμφισβήτητα μία μοναδικότητα στο είδος του, που γέμιζε τα εφηβικά πάρτυ με τη μουσική του. Αυτομάτα με το που το έμαθα έφερα στο μυαλό μου εικόνες από πάρτυ και τις πρωτες κασέτες που τότε είχα αγοράσει.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Μάικλ Τζάκσον θα μείνει στην ιστορία πάνω απ' όλα για τα τραγούδια που ο ίδιος έγραψε και ερμήνευσε. Μένει να δούμε αν οι Αμερικανοί θα τον θυμούνται για τη μουσική του.

 

26-06-09_285924_1.jpg Ο άνθρωπος αυτός δημιούργησε μια περιουσία που εκτιμάται ότι έφτασε το 1 δισεκατομμύριο δολάρια και στη συνέχεια βάλθηκε να την καταστρέψει μπροστά στις κάμερες.

Ο άνθρωπος αυτός παραμόρφωσε το πρόσωπό του με πλαστικές εγχειρήσεις μέχρι να γίνει από μαύρος λευκός και στη συνέχεια έγραψε ένα τραγούδι, το «Black or White», για να πει ότι το χρώμα του δέρματος δεν έχει εν τέλει καμιά σημασία.

Ο άνθρωπος αυτός κλειδώθηκε σε μια φυλακή που ο ίδιος δημιούργησε και την ονόμασε Neverland (Χώρα του Ποτέ), με έναν ιδιωτικό ζωολογικό κήπο από κατοικίδια, ένα τρένο-μινιατούρα και μια ρόδα του λούνα παρκ όπου ανέβαινε μόνο αυτός.

Ο άνθρωπος αυτός έπασχε από το σύμπτωμα του Πίτερ Παν, κάτι που αποτελούσε είτε προμετωπίδα για το αρρωστημένο ενδιαφέρον του για τα αγόρια -όπως προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να αποδείξει ένας εισαγγελέας του δικαστηρίου της Σάντα Μπάρμπαρα- είτε ένα από τα πολλά συμπτώματα μιας πνευματικής κατρακύλας που διήρκεσε δύο δεκαετίες και ίσως να οδήγησε στο θάνατό του.

Το ότι ο Μάικλ Τζάκσον πέθανε νέος, γράφει ο Κρις Εϊρς στους Τimes, δεν αποτελεί και τόσο μεγάλη έκπληξη. Στην πραγματικότητα, έζησε είκοσι ζωές σε διάστημα μόλις μιας. Ξεκίνησε την καριέρα του ως επαγγελματίας τραγουδιστής σε ηλικία 8 ετών. Ήταν τόσο ταλαντούχος, ώστε πολλοί υποπτεύτηκαν ότι ο πατέρας του ήταν ένας απατεώνας: είχε αγοράσει ένα νάνο και τον παρουσίαζε ως παιδί του. Στο κάτω-κάτω ποιο παιδί θα μπορούσε να χορεύει τόσο καλά;

Ο νεαρός Μάικλ μπορούσε να χορεύει και να τραγουδά εξίσου καλά. Έτσι, μόλις τον «έκλεισε» ο Μπέρι Γκόρντι από τη Motown Records, δεν υπήρχε καμιά αμφιβολία ότι θα γινόταν σταρ.

Η έκπληξη ήταν ότι έγινε κάτι παραπάνω από σταρ. Και η ακόμη μεγαλύτερη έκπληξη, που συχνά ξεχνάμε στην εποχή του Ομπάμα, είναι ότι έγινε τόσο μεγάλος σταρ αν και ήταν μαύρος.

Είκοσι χρόνια νωρίτερα, ένας νεαρός αφροαμερικανός που έβγαζε από το στόμα του κοριτσίστικους ήχους δεν θα περνούσε καν την πόρτα πολλών μουσικών εταιρειών. Ίσως να έπαιρνε ένας λευκός τα τραγούδια του και να κατάφερνε να φτάσει με αυτά στην κορυφή των charts. Το φαινόμενο Μάικλ Τζάκσον, που στην εποχή της δόξας του ήταν εξίσου δημοφιλής με τον Ιησού και τον Ρόναλντ Ρίγκαν, δεν θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει.

Και θα πρέπει να επισημανθεί ότι ο Τζάκσον έγραφε ο ίδιος τα τραγούδια του. Το Beat It και το Billie Jean, τραγούδια του διασημότερου άλμπουμ του, του Thriller, που μια εποχή πουλούσε ένα εκατομμύριο αντίτυπα την εβδομάδα και παραμένει το άλμπουμ με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην ιστορία, ήταν δικές του συνθέσεις.

Ούτε οι Beatles δεν θα μπορούσαν να παινευτούν για αυτό το τριπλό ταλέντο: γράψιμο καταπληκτικών τραγουδιών, εξαιρετική ικανότητα στην ερμηνεία τους και χορευτικές κινήσεις που θα τις ζήλευε ένας επαγγελματίας αθλητής.

Αν αναμίξει κανείς όλα αυτά με τη δίψα του Τζάκσον για τον καπιταλισμό -δεν δείλιαζε να υπογράψει συμβόλαια πολλών εκατομμυρίων δολαρίων με την Pepsi- καταλήγει σε μια μοναδική αμερικανική δημιουργία του 20ού αιώνα.

Λέγεται ότι ο δημιουργός του Πίτερ Παν, ο Βρετανός συγγραφέας Τζ. Μ. Μπάρι, δημιούργησε αυτόν τον χαρακτήρα όταν πέθανε ο αδελφός του σε ένα ατύχημα με το σκέιτ, σε ηλικία 7 ετών. Η μητέρα του δεν το ξεπέρασε ποτέ.

Στον Μάικλ Τζάκσον, πάλι, είχαν πει από τότε που ήταν μικρός ότι το παν ήταν να γίνει ένας καλός σόουμαν. Κι έτσι προσπαθούσε πάντα να σοκάρει και να ψυχαγωγεί το κοινό του, ακόμη κι όταν το κοινό αυτό το αποτελούσαν οι πιο διαφορετικοί άνθρωποι στον κόσμο. Η προσπάθεια αυτή, όμως, τον οδήγησε τελικά να έχει σχέση μόνο με τα παιδιά.

Τον ακριβή χαρακτήρα αυτής της σχέσης ίσως να μην τον μάθουμε ποτέ.

Παρά την τρέλα του όμως, καταλήγει ο αρθρογράφος των Τimes, αυτό που ο Τζάκσον αφήνει πάνω απ' όλα πίσω του είναι μερικά από τα καλύτερα αμερικανικά τραγούδια του 20ού αιώνα. Και το πιο πιθανό είναι ότι για τη μουσική θα τον θυμούνται, όχι για όσα τη συνόδευσαν.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από AΠΕ-ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα στενοχωρηθώ μόνο γιατί κατά πως φαίνεται έχασε την ψυχή του.....μόνο αυτό.

Για όλα τα άλλα είναι άξιος λύπησης...

 

συμφωνω...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Απλά συγκλονίστηκα! Το τί έκανε στην προσωπική του ζωή δεν με ενδιέφερε,το αν ήταν ή δεν ήταν παλιοχαρακτήρας είναι μακριά απο εμένα, εγώ μεγάλωσα με τα τραγούδια του και λυπάμαι που έφυγε ο καλύτερος performer της πόπ μουσικής!

 

Συμφωνώ............

Link to comment
Share on other sites

Απλά συγκλονίστηκα! Το τί έκανε στην προσωπική του ζωή δεν με ενδιέφερε,το αν ήταν ή δεν ήταν παλιοχαρακτήρας είναι μακριά απο εμένα, εγώ μεγάλωσα με τα τραγούδια του και λυπάμαι που έφυγε ο καλύτερος performer της πόπ μουσικής!

 

Οχι,εγω δεν συμφωνω..........Κακα παραδειγματα για τα παιδια μας........και για ολους μας..........το τιμημα της δοξας????:?

Δεν ειδα να λετε κατι για την Φαρα Φωσετ,που παλευε τοσα χρονια με τον καρκινο!Αυτη ναι!Αξιζει να στενοχωρηθει καποιος..........(γνωμη μου παντα,μην σφαχτουμε κιολας..........):)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τείνω να συμφωνήσω με την lianokleopatra νομίζω ότι είναι άλλο κομμάτι ο θάνατος ενός θρύλου στο είδος του και άλλο κομμάτι η προσωπική του ζωή....

 

αποδείχθηκε ποτέ οτιδήποτε κατηγορήθηκε ???

 

ρε ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ εγώ διαφωνώ με τα κακά παραδείγμτα για τα παιδιά μας...επηρεάστηκες εσύ ποτέ από την τάση της μουσικής που άκουγες στα εφηβικά σου χρόνια....? δεν ξέρω...τι να πω...

 

άσχετο εγώ ούτε στεναχωρέθηκα, ούτε χάρηκα, διότι δεν τον άκουγα στα νιάτα μου..εγώ μεγάλωσα με Γ.ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ, Β.ΚΑΡΡΑ χα χα...με τη λογική σου ρε ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ θα έπρεπε να ήμουν με κομμένες φλέβες συνέχεια...χα χα χα ( χωρίς παρεξήγηση καλάαααα) ???

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τείνω να συμφωνήσω με την lianokleopatra νομίζω ότι είναι άλλο κομμάτι ο θάνατος ενός θρύλου στο είδος του και άλλο κομμάτι η προσωπική του ζωή....

 

αποδείχθηκε ποτέ οτιδήποτε κατηγορήθηκε ???

 

ρε ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ εγώ διαφωνώ με τα κακά παραδείγμτα για τα παιδιά μας...επηρεάστηκες εσύ ποτέ από την τάση της μουσικής που άκουγες στα εφηβικά σου χρόνια....? δεν ξέρω...τι να πω...

 

άσχετο εγώ ούτε στεναχωρέθηκα, ούτε χάρηκα, διότι δεν τον άκουγα στα νιάτα μου..εγώ μεγάλωσα με Γ.ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ, Β.ΚΑΡΡΑ χα χα...με τη λογική σου ρε ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ θα έπρεπε να ήμουν με κομμένες φλέβες συνέχεια...χα χα χα ( χωρίς παρεξήγηση καλάαααα) ???

 

 

Για το οτι εφυγε ενας ανθρωπος,στενοχωριεσαι,οπως και για τοσους αλλους "ασημους" που φευγουν καθημερινα..........

Η μουσικη του,οκ,σε καποιους αρεσε,εγω αλλους θεωρω Θρυλους......αλλα δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα..........

Η προσωπικη του ζωη,ομως,απο τη στιγμη που κατηγορηθηκε για παιδεραστης,αρχισε να με "αφορα".Και ειπα "κακο" παραδειγμα,γιατι σιγουρα εμενα δεν με επηρεασε,αλλα δεν εχουμε ολοι το ιδιο μυαλο και τον ιδιο χαρακτηρα,υπαρχουν και πολλοι διαταραγμενοι που "πιανονται" απο τα ειδωλα τους...........(απλα μιλησα γενικα.......)

Και παρεξηγηση καμμια.........οχι για τον Τζακσον,τουλαχιστον.......:wink::lol::lol::lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά σκέφτηκα ότι μπορεί τώρα να βρει τη γαλήνη και την ευτυχία που σίγουρα δεν βρήκε όσο ζούσε......

ΦΙΛΙ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΧΑΛΒΑ.ΧΑ ΧΑ!τη γαληνη θα την ειχε αν δεν ψαχνοτανε για πραγματα τα οποια δεν στεκανε και ηταν κοντρα στη φυση.πιστευω οτι προκαλουσε την μοιρα του με οσα εκανε.βεβαια εφυγε ενας ανθρωπος και λοιπομαστε γιαυτο αλλα αν δεν τα εκανε ολα αυτα θα ηταν ακομα αναμεσα μας!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν φοβερός μοναδικός η χορευτικές του ικανότητες μοναδικές

Έγινε ίνδαλμα πολύ προσπάθησαν να των αντιγράψουν αλλά από τότε που ακουστικέ ότι βίασε παιδάκια δεν ξέρω κάτι άλλαξε μέσα μου ,…….

ΤΟΝ ΜΙΣΗΣΑ

 

Αλλά αν ερχόταν στην ελλαδιτσα μας για συναυλία σίγουρα θα πήγαινα να δω των βασιλιά τις ποπ ……

 

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΟΛΕΣ ΣΟΥ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΆΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ……………. ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μεγάλωσα με τη μουσική του, δεν τον είχα πρότυπο και ούτε ήθελα να είναι πρότυπο γιατί μπορεί να μην αποδείχτηκαν οι κατηγορίες για παιδεραστία ήταν όμως φανερό ότι πρόκειται για άτομο ψυχικά διαταραγμένο και δυστυχισμένο.

Λυπάμαι όμως γιατί πρέπει να βρούμε την αιτία που "δημιουργεί" αυτές τις συμπεριφορές. Για μένα δεν αρκεί ότι προκαλούσε τη μοίρα του. Ποιος τον έκανε έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...