Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ


Recommended Posts

το Κοκκάρι είναι πολύ τουριστικό μέρος λέτε για να μείνει κανείς??

πού να μείνουμε??

 

Το Κοκκαρι ειναι πανεμορφο. Δεν ξερω πως ειναι τωρα, εχω πολλα χρονια να παω. Εγω ειχα μεινει στη Χωρα, κοντα στο Πυθαγορειο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το Κοκκάρι είναι πολύ τουριστικό μέρος λέτε για να μείνει κανείς??

πού να μείνουμε??

ειναι αρκετα τουριστικα,θε ς κατι νασαι πανω στη θαλασσα??στο μαραθοκαμπο εχει πολλα τετοια,αν και νομιζω πως ειναι λιγο πιο μακρια απο ολα τα αλαλ χωρια..

η σαμος ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ,απο τα ωραιοτερα νησια που εχω παει,πολυ ομορφα χωρια,πρασινο,απιθανε ςπαραλιες,μειον μεγαλο ταξιδι..

αλλα αξιζει πραγματικα,και ειναι πολυ οικονομικα..

α,το μονο μερος που δε μου αρεσε,καμια σχεση με την υπολοιπη σαμο,ηταν το καρλοβασι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!

 

Δημιουργήσαμε ένα νέο site, τις edit admin, που μέσα απο τις σελίδες του φιλοδοξούμε να παράσχουμε χρήσιμες οδηγίες για καταλύματα, αξιοθέατα και παραλίες που μπορεί να επισκευτεί ο ταξιδιώτης - και πιο συγκεκριμένα μια οικογένεια!

 

Ο ιστότοπος είναι ακόμα σε δοκιμαστική φάση, και υπάρχουν πολλά πράγματα που θα προστεθούν ακόμα, όπως για παράδειγμα η ανάδειξη και η προβολή ιστοσελίδων αφιερωμένων στο παιδί και τους γονείς (όπως το parents.gr).

 

Θα χαρούμε για τυχόν υποδείξεις ή προτάσεις!

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σας!

 

Σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές φέτος στην Πελοπόννησο..κάπου κοντά στην Κορώνη ή στην Πούληθρα...ιδανικά θα ήταν ένα οικονομικό δωμάτιο με κουζίνα επάνω στην θάλασσα...δε μας ενδιαφέρει αν θα είναι καινουριο ή παλιό..αρκεί να είναι καθαρό και σε βολικό σημείο..έχετε να προτείνετε κάτι από την δική σας εμεπειρία από προηγούμενες διακοπές;

1000 ευχαριστώ ...εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η Κύθνος στα λουτρα η Θάσος το τρίτο πόδι της Χαλκιδικής μετά την Σάρτη είναι για οικογενειακές διακοπές χωρίς μη εκείνο μη αυτό για τα παιδιά. στην φωτογραφία το καλαμιτσι και Συκιά και το Πορτοκάλι στο τρίτο πόδι DSC00074.JPGIMG_7463_akthPortokali.JPGDSC00115.JPG

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σκεφτόμαστε για βόρεια εύβοια φέτος. έχετ να προτείνετε διαμερίσματα πάνω στη θάλασσα, ώστε να μπορέσουμε κ εμείς να ξεκουραστούμε?

 

ευχαριστώ πολύ

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές φέτος στην Πελοπόννησο..κάπου κοντά στην Κορώνη ή στην Πούληθρα...ιδανικά θα ήταν ένα οικονομικό δωμάτιο με κουζίνα επάνω στην θάλασσα...δε μας ενδιαφέρει αν θα είναι καινουριο ή παλιό..αρκεί να είναι καθαρό και σε βολικό σημείο..έχετε να προτείνετε κάτι από την δική σας εμεπειρία από προηγούμενες διακοπές;

1000 ευχαριστώ ...εκ των προτέρων!

 

Εμείς έχουμε πάει δύο φορές στη Φοινικούντα είνια περίπου μισή ώρα από την Κορώνη, μείναμε στο Paradise Resort ήταν όμορφο όμως λίγο τσιμπημένο στη τιμή κ έχει λιγο περπάτημα για την παραλία κ χρειάζεται αυτοκίνητο για το κέντρο της Φοινικούντας.

Η κουμπάρα μου έμεινε στο Κορακάκη που είνια μέσα στη Φοινικούντα σε πολύ βολικό σημείο, απέναντι απο την παραλία κ πολύ οικονομικό.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμαστε για βόρεια εύβοια φέτος. έχετ να προτείνετε διαμερίσματα πάνω στη θάλασσα, ώστε να μπορέσουμε κ εμείς να ξεκουραστούμε?

 

ευχαριστώ πολύ

εμεις περυσι ειχαμε παει στο πευκι..στα δωματια ¨¨Μαριτσᨨπολυ ωραια,διπλα στη θαλασσα με 50 ευρω με κουζινα
Link to comment
Share on other sites

για οικογενειακες διακοπες ειναι πολυ ωραια στον νομο πρεβεζας.κοιταξτε κ εδω

http://www.hotelloukas.gr

τa ΜΩΡΑΚΙA ΜΟΥ ειναι το ΝΟΗΜΑ της ΖΩΗΣ μου!hpWgp3.png

 

CNy3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για 3ημεράκι μέσα στην επόμενη εβδομάδα, Τρίκαλα Κορινθίας.Εχω ξαναπάει παλιά αλλά αυθημερόν και ως ζευγαράκι.Δεν θυμάμαι σημαντικές λεπτομέρειες!!

Λέτε να είναι καλη επιλογή για τώρα που έχουμε μωράκι 8μηνών? Ψάχνουμε κάτι ήσυχο και κοντά την Αθήνα!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις περυσι ειχαμε παει στο πευκι..στα δωματια ¨¨Μαριτσᨨπολυ ωραια,διπλα στη θαλασσα με 50 ευρω με κουζινα

 

θα μπορεσεις να μου στειλεις με πμ τα στοιχεία?έχει ισόγεια διαμερίσματα? πέρυσι το ξενοδοχείο που πήγαμε είχε άπειρα σκαλιά κ από την κούραση τρέχοντας γυρίσαμε στο σπίτι μας.χιχιχι

 

ευχαριστώ

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

θα μπορεσεις να μου στειλεις με πμ τα στοιχεία?έχει ισόγεια διαμερίσματα? πέρυσι το ξενοδοχείο που πήγαμε είχε άπειρα σκαλιά κ από την κούραση τρέχοντας γυρίσαμε στο σπίτι μας.χιχιχι

 

ευχαριστώ

δεν θυμαμαι αν ειχε ισογεια διαμερισματα..εμεις μεναμε στον πρωτο..καμια εικοσαρια σκαλια..το δωματιο μας ειχε θεα θαλασσα,και ηταν τελεια.παιρναμε το πρωινο μας στο μπαλκονι και ηταν τελεια.το απογευμα χτυπαγε ο ηλιος.αλλα ειχε τεντες.δεν εχω προχειρα τα στοιχειατης αλλα αμα γραψεις ¨¨Μαριτσᨨστο πευκι θα το βγαλει ..εχει και λουκουμαδες..αν δεν το βρεις πες μου και θα ψαξω

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι αν ειχε ισογεια διαμερισματα..εμεις μεναμε στον πρωτο..καμια εικοσαρια σκαλια..το δωματιο μας ειχε θεα θαλασσα,και ηταν τελεια.παιρναμε το πρωινο μας στο μπαλκονι και ηταν τελεια.το απογευμα χτυπαγε ο ηλιος.αλλα ειχε τεντες.δεν εχω προχειρα τα στοιχειατης αλλα αμα γραψεις ¨¨Μαριτσᨨστο πευκι θα το βγαλει ..εχει και λουκουμαδες..αν δεν το βρεις πες μου και θα ψαξω

ok. ευχαριστώ τα βρήκα .

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμεις πηγαμε περυσι Ροβιες και περασαμε φανταστικα!! Δεν εχω ξαναδει πιο καθαρο δωματιο και πιο ευγενικους και φιλοξενους ιδιοκτητες! Τσεκαρετε το στο http://www.zouzouli.gr Εχει 6 δωματια, 36 μ2 το καθενα(!!!) , 6 θεσεις παρκινγκ,6 ομπρελες με ξαπλωστρες στην παραλια που ειναι στα 20 μ. ΑΑΑ και λογικες τιμες!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σας πω με π.μ. που να μην πάτε στην Λευκάδα (με ή χωρίς) κοινωνικό τουρισμό.

Δεν το λέω ανοιχτά γιατί δεν επιτρέπεται.

Ηταν η 2η φορά που πηγαμε Λευκάδα με 2 πλέον παιδιά και ήταν η χειρότερη διαμονή της ζωής μας. Εννοείται πως την 2η μέρα φύγαμε, δεν τον πλήρωσα και ευτυχώς που δεν του είχα ήδη δώσει τα κουπόνια του κοινωνικού τουρισμού αμέσως κατά την άφιξη μας.

Την 1η φορα που πήγαμε Λευκάδα με ένα τότε παιδί, μείναμε στο ξενοδοχείο ΚΟΝΑΚΙ στην Λυγιά. Ήταν πολύ καθαρό μα αρκετό εξοπλισμό στο κουζινάκι και μεγάλο κήπο με γκαζόν.

Το 2010 την πατήσαμε ΠΟΛΥ...................:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας

 

Ολα καλα εμεις ομως , εγω η γυναικα μου και η μικρη μας 16 χρονων θελουμε να παμε σε μερος με οικογενεικη κατασταση δηλαδη να υπαρχουν κι αλλες οικογενειες

με παιδια σε αυτην την ηλικια οποτε η μικρη να μπορει να κανει παρεες χωρις να ξενερωσει αλλα και ουτε να χρειαστει να ξενυχτησει σε κανα κλαμπ στυλ παρου ναξου και μυκονου....διοτι πριν 7 μερες πηγαμε ορεινη ναυπακτο ηταν τρομερα για εμας αλλα η μικρη ειχε ξενερωσει και μας στεναχωρησε....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
ΑΓ.ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΓ.ΓΙΑΝΝΗ...ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ!!!!! Εχουμε παει οχι μια ,ουτε δυο,αλλα ...συνεχεια!καθε χρονο,ανεξαρτητως αν παμε αλλου,παντα παμε και εκει μερικες μερες!

 

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!!!! ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!!!!

ξερεις τι λεω καθε φορα,που παμε εκει? "τυφλα να εχουν τα νησια!!"(συγνωμη απο τις κοπελες που ζουν στα νησια και καμαρωνουν για αυτα!".αλλα η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,αυτη ειναι!!!

 

Μου αρεσει πολυ!!! παααααρα πολυ!!! ειδικα αν βρεις και σπιτι στην θαλασσα,ειναι οτι πρεπει...αν εχετε και παιδια...θα παιζουν στην αμμουδια μεχρι τις 9 το βραδυ και δεν θα θελουν να φυγουν!

Απο εκι που την ημερα ψηνεσαι στον καυτο ηλιο,μετα τις 7 το απογευμα, ο ηλιος κρυβεται πισω απο το βουνο,και τοτε.....η ατμοσφαιρα γινεται φανταστικη!!!!

 

Ασε τις βουτιες!!!!....λες και μπαινεις στην πισινα!!! ΤΕΛΕΙΑ....ΤΕΛΕΙΑ.....

Εγω πεθαινω να παω εκει.....και φετος θα παμε με τα εισ.κοινωνικου τουρισμου,(γιατι...περναμε και εμεις την οικονομικη κριση...οπως ολοι !!!)

 

Απο χθες ψαχνω συνεχεια ,και εχω βρει αρκετα!για αρχες ιουλιου,μιλαω παντα!(εμεις καθε φορα που παμε μενουμε σε διαφορετικα ξενοδοχεια,αλλα τα θυμαμαι σχεδων ολα,ασε που τα περισσοτερα εχουν και ιστοσελιδα!).

αααα.....αναφερομαι συγκεκριμενα για την παραλια ΠΑΠΑ ΝΕΡΟ.

για φετος λεω HOLIDAYS-IN-PELION.COM.GR 11 ΕΥΡΩ/ΑΤΟΜΟ,ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ.

ΚΑΙ Καραγιαννη Μαρθα(εκει εχουμε μεινει παλι), 4 ε,μονο διαμονη,εως και 14/07/2009.

 

 

Γειά σας!!

Πρώτη φορά γράφω αν και έχω ξαναεπισκεφτεί τη σελίδα και εχω δεί τα θέματα που απασχολούν όσους έχετε ήδη παιδάκια (εμείς περιμένουμε να γεννήσουμε το Δεκέμβριο το 1ο μας, κορίτσι).

Να ρωτήσω λίγο, επειδή αναφέρεστε στον Αι Γιάννη του Πηλίου, όπου πήγαμε φέτος τον Αυγουστο 1η φορά και μείναμε συγκεκριμένα στα δωμάτια της Μαρθας Καραγιάννη και λέτε ότι πήγατε, πώς σας φάνηκε η διαμονή;

Οσο για τις παραλίες οκ, είναι ομορφα, πολυ καθαρα νερά, κρυσταλλινα αν και απ'ότι είδαμε εχει συχνά πολύ πολύ κύμα και ως εγκυος δυσκολευτηκα να κολυμπήσω... και τα πιτσιρίκια που βουτούσαν θελαν πολύ πολύ προσοχή και εγρήγορση απ'τους γονείς! Δε συγκλονιστήκαμε κι όμως με το μέρος γενικά, είναι σαφώς ωραίο το πράσινο μέχρι και τη θαλασσα, ο ήλιος πέφτει και κάνει σκιά στη παραλία το βουνό από πιό νωρίς, και 5μιση και δρόσιζε.

Είναι βεβαια ήσυχο μέρος, οικογενειακό και μάλλον για γονείς με ενήλικα παιδιά και μεγαλύτερους απ'ό,τι είδαμε, διασκέδαση, μπαράκια, καφετέριες κλπ. δεν είχε εκτός απο καναδυό στον Αη-γιάννη τίποτ'αλλο. Εμείς ήμασταν σε φάση χαλαρή μεν χωρις να αναζητούμε ξενυχτια και διασκεδαση αλλα παρολ'αυτά βερθηκαμε το ιδιο και το ιδιο 7 μερες που μείναμε. Και εκτός απο καλουτσικο φαγητο σε ταβερνακια σκορπια εδω κ εκεί, Τσαγκαραδα κλπ. ηταν ολα ησυχα και ιδια! Στον Αη γιαννη μονο ειχε λιγο νεολαία και πάλι βαριόσουν τη 2η μερα να ξανακανεις την δια βολτα με τα 15 μαγαζιά στην ευθεια παραλια όπου μπορούσες ΜΟΝΟ απ΄τα δεξιά να περπατήσεις του πεζοδρομίου, που ήταν στενό ειχε κοσμο και εσπρωχναν να περασουν ολοι, γιατί διπλα καγκελα δεν ειχε μη πεσει κανεις στην αμμουδιά που βρισκοταν μερικα μετρα χαμηλότερα! Ασε που σε ολο το πεζοδρόμιο ειχε 3 νομιζω παγκακια κι αυτά ρεζερβέ απο ηλικιωμενους. Για να αναγκαστείς να κατσεις σε μαγαζί!

τελος παντων...

Πάντως το σημαντικότερο ήταν οτι το δωματιο μας στην πανσιον Μαρθα ηταν ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που μειναμε ποτε σε διακοπες κ εκδρομή. Εχουμε κανει καμπινγκ, εχουμε παει και σε πιο φτηνακαι ακροβοτερα και εξωτερικο κ αλλου αλλα ετσι στενό,τοσο στριμωγμενο, παλιό, με μπανιο μια τρυπα, τηλεοραση και πληκτρολογιο ψιλοχαλασμενα, κλιματισμο με βλαβη, στρωμα θεοσκληρο και ηχομονωση ανυπαρκτη ΔΕΝ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΑΜΕ! και ο ιδιοκτητης μας ειπε οτι 1η φορα του κανουν τετοια παραπονα... Ε, μαλλον ημασταν πολυ ατυχοι 'η δεν ηταν τυχαιο...Γιατί μας αλλαξε δωματιο και στα 3 που πηγαμε τα ιδια..

Αυτά απ'την εμπειρία μας στο πηλιο.

Μακάρι οι υπόλοιποι να πηγαινετε και να επιστρεφετε ικανοποιημενοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ενα φανταστικο μερος για οικογενειακες διακοπες ειναι το Musses Villas στη Λευκαδα. Ειναι μεσα στην πολη, κοντα στην παραλια του Αϊ Γιαννη,

και διαθετει εναν εξαιρετικο παιδικο σταθμο. Επισης εχει θαυμασιους κηπους και ειναι ο παραδεισος των παιδιων. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο για οικογενειακες διακοπες!!! Απο τοτε που ξεκινησαμε να πηγαινουμε δεν το αλλαζουμε με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ενα φανταστικο μερος για οικογενειακες διακοπες ειναι το Musses Villas στη Λευκαδα. Ειναι μεσα στην πολη, κοντα στην παραλια του Αϊ Γιαννη,

και διαθετει εναν εξαιρετικο παιδικο σταθμο. Επισης εχει θαυμασιους κηπους και ειναι ο παραδεισος των παιδιων. Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο για οικογενειακες διακοπες!!! Απο τοτε που ξεκινησαμε να πηγαινουμε δεν το αλλαζουμε με τιποτα!

 

Από το site φαίνεται πολύ ωραίο. Απ' ότι κατάλαβα όμως οι κοπέλες που απασχολούν τα παιδιά δεν μιλάν ελληνικά. Είναι όντως έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τον προορισμό των φετινών διακοπών μας..κάποιο μέρος σχετικά κοντά με το αυτοκίνητο ή με σε κάποιο κοντινό νησί(πολύ ακριβά τα ακτοπλοικά.:confused:..)διότι η κόρη μου ζαλίζεται πολύ με το αμάξι..:(

ευχαριστώ πολύ:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τον προορισμό των φετινών διακοπών μας..κάποιο μέρος σχετικά κοντά με το αυτοκίνητο ή με σε κάποιο κοντινό νησί(πολύ ακριβά τα ακτοπλοικά.:confused:..)διότι η κόρη μου ζαλίζεται πολύ με το αμάξι..:(

ευχαριστώ πολύ:cool:

 

Η Αίγινα είναι κοντά και έχει σχετικά φθηνα ακτοπλοϊκά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...