Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγαμη μητερα


Recommended Posts

SINGLE MOM, εννοείς πως ο πατέρας έχει αναγνωρίσει το παιδί και αποφάσισε να σου κάνει δικαστήριο για να το παίρνει επειδή διαφωνούσατε ως προς τις επισκέψεις και καλά;

Μέχρι τώρα είναι τυπικός σε όλες τις υποχρεώσεις του; δίνει διατροφή; είναι πραγματικά πολύ περίεργο το ότι έδωσαν διανυκτέρευση σε τόσο μικρό μωρό...Αυτό με προβλημάτισε πολύ, ειδικά τώρα που είμαι στη φάση να κάνω την αναγνώριση κυοφορούμενου. Βέβαια εγώ σκοπεύω να κάνω κι ένα ιδιωτικό συμφωνητικό, που θα μου εξασφαλίζει ότι δεν θα διανυκτερεύει μαζί με τον πρώην και ούτε θα το βλέπει χωρίς επίβλεψη μιας και έχει εθισμό στο αλκοόλ...Ελπίζω βέβαια όλα αυτά να γίνονται και να μη βρεθώ προ εκπλήξεως...

Πάντως είναι ΣΤΑΝΤΑΡ ότι αν είμαστε ανύπαντρες μητέρες έχουμε εμείς και την κηδεμονία και τη γονική μέριμνα;;;;

 

μια συμβουλή από κάποια που την πάτησε ακριβώς έτσι...

 

ΠΡΩΤΑ να υπογράψετε το ιδιωτικό συμφωνητικό και μετά να το αναγνωρίσει.

 

τον εθισμό στο αλκόολ μπορείς να τον αποδείξεις ?

αν ναι φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον κοριτσια περναω αυτην τη κατασταση ακριβώς τώρα!!!! έχω κ την επιμελεια κ την γονική μεριμνα εκ του νόμου φυσικά γιατι ειμαι ανυπαντρη μητερα... το δικαστηριο ακουσον ακουσον εδωσε διανυκτερευση στον πρωην του ενος έτους αγορακι μου.... προχωραμε φυσικά σε άλλο δικαστηριο αφού δεν συμφωνώ οχι μονο εγώ αλλα ολοκληρη η παιδοψυχιατρική κ παιδοψυχολογια αφού το παιδι τουλαχιστον μεχρι να γίνει 3 ετών χρειαζεται ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!!!!! παρεπιπτοντως ο πρωην μου δουλευει νυχτα κ η διανυκτερευση θα γινεται με τη γιαγια!!!!! μπορεις ανετα να ταξιδεψεις στο εξωτερικο με το παιδί χωρις την υπογραφή του απλώς πρεπει να τον ενημερώσεις γιατί μπορεί να σε τρέξει στα δικαστηρια για κακή χρήση της μεριμνας!!!! εφοσον έχουμε την επιμελεια κ την γονική μεριμνα και εφοσον δοξα τω θεω δεν παντρευτηκαμε στην ουσια ο πατερας δεν εχει καμια εξουσια επανω στο παιδί... αλλά... ο ελληνικός νόμος έχει τοσα παραθυρακια...δηλαδή ναι μεν παιρνουμε εμεις τις αποφασεις για το παιδί μας αλλά μπορεί καλλιστα να θεωρηθεί κακή χρήση της μέριμνας αν ο πατερας δεν συμφωνεί... πρεπει να έχεις ατρανταχτα στοιχεία οτι μεριμνεις και επιμελεισαι το καλό του παιδιου διοτι υπαρχει κινδυνος αν κ χωρις γάμο να σου παρουν την επιμελεια... γιατι δυστυχώς οταν χωριζεις ο πατερας δεν κοιταει το συμφερον του παιδιού αλλα το πως θα εκδικηθεί τη μητερα.... περιττο να σας πω τι εχω ξοδεψει στους δικηγορους!!!! αλλά αν μπλεξεις με τα σκατα.....

 

αυτό το να σε τρέξει στα δικαστήρια για κακή χρήση της γονικής μέριμνας...

πόσο θα ήθελα να το σχολιάσει η άρια...

άρια γιατί το άφησες ασχολίαστο ???? :-)

 

επίσης το ότι αν και ανύπανδρη να σου πάρουν την επιμέλεια...

ακόμα χειρότερο..

δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση μόνο σε ακραίες περιπτώσεις που η μητέρα

έχει όντως σοβαρά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το να σε τρέξει στα δικαστήρια για κακή χρήση της γονικής μέριμνας...

πόσο θα ήθελα να το σχολιάσει η άρια...

άρια γιατί το άφησες ασχολίαστο ???? :-)

 

επίσης το ότι αν και ανύπανδρη να σου πάρουν την επιμέλεια...

ακόμα χειρότερο..

δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση μόνο σε ακραίες περιπτώσεις που η μητέρα

έχει όντως σοβαρά προβλήματα.

μαρη τι να πω ...;; κακή χρήση της επιμελειας (γιατι θέμα επιμέλειας ειναι ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΡΙΜΝΑΣ ...) επειδη πηγα ταξίδι το παιδι στην Σουηδία για χριστούγεννα ;;;;

αχχαχαχαχαχ:-) :-)

κακή χρήση της επιμελειας :

Άρθρο 1518

Επιμέλεια του προσώπου

Η επιμέλεια του προσώπου του τέκνου περιλαμβάνει ιδίως την ανατροφή, την επίβλεψη, τη μόρφωση και την εκπαίδευσή του, καθώς και τον προσδιορισμό του τόπου της διαμονής του.

Κατά την ανατροφή του τέκνου οι γονείς το ενισχύουν, χωρίς διάκριση φύλου, να αναπτύσσει υπεύθυνα και με κοινωνική συνείδηση την προσωπικότητά του. Η λήψη σωφρονιστικών μέτρων επιτρέπεται μόνο εφόσον αυτά είναι παιδαγωγικώς αναγκαία και δεν θίγουν την αξιοπρέπεια του τέκνου.

Κατά την μόρφωση και την επαγγελματική εκπαίδευση του τέκνου οι γονείς λαμβάνουν υπόψη τις ικανότητες και τις προσωπικές του κλίσεις. Γι' αυτό το σκοπό οφείλουν να συνεργάζονται με το σχολείο και, αν υπάρχει ανάγκη, να ζητούν τη συνδρομή αρμόδιων κρατικών υπηρεσιών ή δημοσίων οργανισμών.

ένα ταξίδι στο εξωτερικό αποτελεί μέσο εμπλουτισμού της μόρφωσης και εκπαίδευσής του τέκνου ! ;)

 

αυτός ασκεί επάγγελμα που δεν ειναι συμβατό με τον ορισμό της επιμέλειας του τεκνου (νύχτα) καθώς εκ των πραγμάτων ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να την ασκεί &ΤΗΝ ΕΠΙΜΈΛΕΙΑ) !

:-D

ρε γμτ πόσες φόρες θα σας πω , ενα καλο δικηγόρο θετε ...! :-D:grin::-D:grin::-D ουτε καν ψυχοθεραπεία ! :D

Link to comment
Share on other sites

είναι ο αλλος πορτα σε μπουζουκτζίδκο -λεμε τώρα -

η σε αφτερ σε εργοσατσιο στα Οινόφυτα....

ή ετσω βρε αδερφε νυχτοφύλακας στους Δελφους ....

και θα με παει στα δικαστήρια για κακη επιμέλεια ;;;

χααααααααααααααααααααχαχαχαχχαχαχχαχαχαχχαχα

(καλα τα λεω ;; μιλα ρε :-) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Και εγώ ανύπαντρη μητέρα είμαι, στον έβδομο μήνα της κύησης. Φυσικά γνώριζα από την αρχή ότι θα συναντήσω πολλές δυσκολίες, οι δικοί μου δεν θέλουν ούτε να ξέρουν αν υπάρχω μετά την απόφαση που πήρα , αλλά δεν μετανιώνω ούτε στιγμή για την απόφασή μου να κρατήσω αυτό το παιδί. Είναι ότι πολυτιμότερο έχω αποκτήσει στη ζωή μου και πιστεύω-ελπίζω πως θα τα καταφέρουμε οι δύο μας...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανύπαντρη μητέρα είμαι, στον έβδομο μήνα της κύησης. Φυσικά γνώριζα από την αρχή ότι θα συναντήσω πολλές δυσκολίες, οι δικοί μου δεν θέλουν ούτε να ξέρουν αν υπάρχω μετά την απόφαση που πήρα , αλλά δεν μετανιώνω ούτε στιγμή για την απόφασή μου να κρατήσω αυτό το παιδί. Είναι ότι πολυτιμότερο έχω αποκτήσει στη ζωή μου και πιστεύω-ελπίζω πως θα τα καταφέρουμε οι δύο μας...

 

 

με το καλό..

αυτό το δικό σου είναι που μου την δίνει περισσότερο απο όλα..

να μην σε στηρίζουν οι δικοί σου άνθρωποι..

μου φαίνεται ανήκουστο..

βεβαίως και θα τα καταφέρεις μια χαρά και μόλις το δεις όλα θα γίνουν και πιο εύκολα!

άσε που μόλις το δουν και εκείνοι μπορεί να αλλάξουν γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

μαρη τι να πω ...;; κακή χρήση της επιμελειας (γιατι θέμα επιμέλειας ειναι ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΡΙΜΝΑΣ ...) επειδη πηγα ταξίδι το παιδι στην Σουηδία για χριστούγεννα ;;;;

αχχαχαχαχαχ:-) :-)

κακή χρήση της επιμελειας :

ένα ταξίδι στο εξωτερικό αποτελεί μέσο εμπλουτισμού της μόρφωσης και εκπαίδευσής του τέκνου ! ;)

 

αυτός ασκεί επάγγελμα που δεν ειναι συμβατό με τον ορισμό της επιμέλειας του τεκνου (νύχτα) καθώς εκ των πραγμάτων ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να την ασκεί &ΤΗΝ ΕΠΙΜΈΛΕΙΑ) !

:-D

ρε γμτ πόσες φόρες θα σας πω , ενα καλο δικηγόρο θετε ...! :-D:grin::-D:grin::-D ουτε καν ψυχοθεραπεία ! :D

 

Δεν είναι τόσο απλό

Δεν αρκεί να έχεις καλό δικηγόρο

Εγώ έχω πολύ καλή δικηγόρο που μάλιστα μου την σύστησες εσύ..

Δεν σώνεσαι με τον καλό δικηγόρο

Αν τα πράγματα φτάσουν στα δικαστήρια ειναι λαχείο

είναι που θα πέσεις

τα ψέματα πάνε και έρχονται στα οικογενειακά

 

Προσοχή στους μετανιωμένους..

αυτό έχω να πω..

μην κάνετε αναγνώριση έχοντας μόνο την θετική σκέψη στο μυαλό σας

Εχουν δείξει ήδη τι άνθρωποι είναι

αν το αποφασίσετε ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ.

 

που πάλι δεν σώνεσαι γιατί αν περάσει λίγος καιρός πάλι μπορούν να σε πάνε στα δικαστήρια και να ζητήσουν ότι τους περάσει απο το μυαλό..

και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ..

 

το παίζεις το παιδί σου στο joker ?

 

έχεις δει παιδάκι να ουρλιάζει ότι δεν θέλει να πάει στον μπαμπά και ο "μπαμπάς" να καλεί την αστυνομία ????????????

Link to comment
Share on other sites

Οχι και δεν θελω να το ζησω.Μα καλα τι ανθρωποι ειναι ρε παιδια?Ειναι βλακες?

 

Γελοιοι?Τι?Κακοι?Τι?Δεν μπορω να καταλαβω!Αναρωτιεμαι ποση

 

εμπαθεια,κομπλεξισμο,κακια,βλακεια τους δερνει.Δηλαδη,τι θα του κανει η αστυνομια

 

του μακακα?Θα συλλαβει το παιδι/Την μανα?'Η θα πεισει το παιδι ο ενστολος να παει

 

στον καλο μπαμπακα?Τιποτα!Περναει ο καιρος και πειθομαι πως καλυτερα που ηταν

 

αδιαφορος παρα να ειχε αναγνωρισει το παιδι και να τρεχω ολη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κακά τα ψέμματα η αναγνώριση έχει και καλά έχει και κακά. Εμένα το παιδί βλέπει τον μπαμπά του όσο αυτός μπορεί αλλά ούτε οικονομική βοήθεια έχω (ευτυχώς που δεν καίγομαι) ούτε μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου φυσιολογικά. Λυπάμαι που το λέω η αναγνώριση είναι δίκοπο μαχαίρι. Λυπάμαι που το λέω αλλά δεν είναι πάντα η σωστή λύση. Κάποια από το site μου είχε πει ότι μπορείς να βάλεις και μόνη σου όνομα πατρός στην Νομαρχία. Μάλλον πολύ καλύτερα αυτό. Τώρα αύτό που δεν μπορώ να απαντήσω είναι τι θα πει η κάθε μια στο παιδί της. Ας πει λοιπόν ότι είναι ναυτικός. Ίσως εάν είχα μια δεύτερη ευκαιρία αυτό θα έλεγα.

 

Νοιώθω ότι έβαλα μια ταφόπλακα πάνω μου. Περιττό να πω ότι έχω καταλάβει ότι ενώ τον δεχθήκαμε στο σπίτι μας και τον σεβαστήκαμε αυτός πρέπει να μας έχει κάνει ρόμπα σε άτομα άσχετα. Με σκοπό βέβαια να λουφάρει με δικαιολογία το παιδί.

 

Δεν ξέρω για εσάς και ούτε ξέρω αν κάποια είναι στην ίδια κατάσταση με εμένα αλλά ειλικρινά κάνει κουμάντο στην προσωπική μου ζωή χωρίς ο ίδιος να υφίσταται καμία συνέπεια. Μουτσώνω τον ευατό μου. Για όσες σκέφτονται την αναγνώριση λοιπόν και ειδικά αυτές που έχουν εξάρτηση από γονείς ότι πιθανώς μια είσοδος του πατέρα στην ζωή του παιδιού να σημαίνει και εμπλοκή στην ζωή της μητέρας.

 

Που είσαι τι κάνεις;; που πας το παιδί;; τι κάνεις τα λεφτά ;;; γιατί πήγε το παιδί εκεί;;

 

 

Ας προσέξετε πολύ την αναγνώριση. είναι δίκοπο μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...