Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για μπουφέ!


Recommended Posts

maggie73 την γλυκιά εκδοχή , θα μπορούσες να τα βάλεις σε στρογγυλό ταψακι ή ταρτιέρα (εγω εκει τα βαζω) μην τα κολλήσεις ομως μεταξύ τους , και να εχεις βουτηρωσει καλά τον πάτο και τα πλαινά ...

 

έιναι πολυ όμορφο το αποτέλεσμα , σαν λουλούδι ! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια! εχτες διαβαζοντας ενα περιοδικο διαβασα

μια πολυ ευκολη και νοστιμη συνταγη!!Την δοκιμασα και σας την

προτεινω!!

ΥΛΙΚΑ

-φυλλο κατα'ι'φι

-βουτυρο (λιωμενο)

-ζαμπον

-τυρι κιτρινο

-αλατι-πιπερι

Βουτυρωνουμε ενα ταψι. Χωριζουμε το κατα'ι'φι σε μικρες μεριδες,

βαζουμε σε καθε μια ζαμπον-τυρι -αλατι-πιπερι ,τυλιγουμε σε ρολακι

και το τοποθετουμε στο ταψι .Τα περιχυνουμε με λιγο λιωμενο βουτυρο

και ψυνουμε για 20' περιπου μεχρι να ροδισουν.

**Μπορουμε με το κατα'ι'φι να κανουμε αντι για ρολακια,τυροπιτα ως εξης:

απλωνουμε το μισο περιπου φυλλο σε ταψι βουτυρομενο και περιχυνουμε με λιγο βουτυρο λιωμενο. Ανακατευουμε τυρι (της αρεσκειας μας) ,2 -3 αυγα,αλατι-πιπερι και απλωνουμε το μειγμα πανω στο κατα'ι'φι.Σκεπαζουμε

με το υπολοιπο φυλλο και περιχυνουμε με βουτυρο.Ψηνουμε για 30-45'

Καλη σας :wink: Ορεξη

matina

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

SOS Αφροδίτη και καλομαγείρισσες!!!!

 

Την Κυριακή σβήνουμε το πρώτο μας κεράκι!!!! Θα έχουμε απογευματινό αποκριάτικο πάρτι. Κι επειδή ακριβώς θα είναι απόγευμα σκέφτηκα να μην έχω σούπερ ντούπερ φαγητο αλλά μπόμπες και καναπεδάκια διάφορα. Το πρόβλημα είναι το εξής:

Για τα καναπεδάκια τι βάζουμε πάνω στα κρακεράκια;;;;;;;;;

Πείτε καμιά ιδέα. Είμαι άσχετη....

 

:roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3683&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Souzy εδω εχει πολλες παραλλαγές για καναπεδάκια ...

 

γενικά αλοίφεις με βούτηρο και απο επάνω ότι γουστάρεις ...

 

μπρίκ , χαβιάρι , ανθότυρο , σαλάμι , πατε ελιάς , πιπεριές φλωρίνης , τυράκια κιτρινά , (μπορείς να τα κόψεις με κουπατ) ...κτλ ...

 

γαρνίρισε με ψιλοκομένο μαιντανο , άνιθο , σουσάμι , παπαρουνόσπορο ...

 

για μπομπα φτιάξε αυτή την τούρτα : http://www.sintagespareas.gr/sintages/almiri-tourta-ekpliksi.html

 

glitterfy120642475d34.gif

 

 

Να περάσετε τέλεια ! Χρόνια πολλά , για τα πρώτα σας γενέθλια ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω!

Ευχαριστώωωωωωωω....

 

Καλά η τούρτα δεν παίζει, φαίνεται πολύ δύσκολη...

Θα κάνω κλασικές μπομπες...

Είμαι τόσο άσχετη που μπορεί ακόμα και αυτές να μην μου πετύχουν... :oops::lol::lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Σουζι μου καθόλου δύσκολη ...

 

φτιαχνεις κανονικα την μπόμπα σου ... και απλά κάνεις την επικάληψη με την κρέμα τυριου ... μια χαρα θα σου γίνει θα δείς ! :wink:

 

αν δεν εχεις χρώμα ζαχαλοπλαστικής , βάλε αρκετό κετσάπ για να πετύχεις το κοκκινο κ να φτιαξεις τα γραμματα :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έκανα και μια βόλτα στο σάιτ που μου έδωσες και βλέπω άπειρες λιχουδιές για μπουφέ!!!!

Να είσαι καλά! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας, λοιπόν έιμαι νέα νοικοκυρά και μαγείρισα τρομάρα μου..:confused: λέω φέτος να κάνω στην γιορτή του αντρούλη μου ένα μπουφέ και να καλέσω φίλους γιατί γάνιασε ο κακομοίρης τρεις μήνες με τον γύψο στο πόδι του να μην μπορεί να κάνει τίποτε, είναι και φέτος η Αρτεμούλα μας μαζί μας είναι και το καινούργιο μας σπίτι... Γιορτάζουμε στις 9/5 Χριστόφορος ντε!! Για πείτε καμιά ιδέα :confused:γιατί δεν έχω ξανακάνει μπουφέ και από ότι υπολογίζω θα περάσουν από το σπίτι μας γύρω στα 10-12 άτομα περίπου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ! Έχω βρει πολύ νόστιμες και...εμφανίσιμες συνταγές για μπουφέ.

 

http://www.sintagespareas.gr/

 

Καλημερα Μίκα, σε ευχαριστώ πολύ χτες εκεί χάζευα τις συνταγές και βρήκα πολυ ωραία πράγματα αλλά... θέλω κάτι που είναι δοκιμασμένο από εσάς κορίτσια γιατί είπαμε ....είμαι νέα νοικοκυρά :?:???:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι όταν έκανα μπουφέ περιποιημένο και μπόλικο στα γενέθλια της Κλεοπάτρας το Δεκέμβριο, μετά έτρωγα για 2 μέρες πιτσάκια και τυροπιτάκια γιατί περίσσεψαν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι όταν έκανα μπουφέ περιποιημένο και μπόλικο στα γενέθλια της Κλεοπάτρας το Δεκέμβριο, μετά έτρωγα για 2 μέρες πιτσάκια και τυροπιτάκια γιατί περίσσεψαν!

 

Δηλαδή τι μου προτείνεις? Να μην κάνω? Η να κάνω λίγες ποσότητες? Έλεγα να κάνω δυο γλυκά, ένα πιάτο με κρεας κοκκινο, ένα με κοτόπουλο, ένα με μακαρόνια κ τυριά, ενα πιτοειδή και δυο σαλάτες. Πολλά είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην κάνεις ποσότητες. Αφού αποφάσισες να έχεις τρία κύρια πιάτα υπολόγισε από 100 γρ. στον καθένα δηλ. για 10 άτομα πάρε 1 κιλό κρεας. Μην φορτωθείς με πολλά γιατί το πιθανότερο είναι να την πάθεις σαν τη Λιάνα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η σκέψη σου έχεις δίκιο, τώρα άλλη ερώτηση τι να κάνω με ντεκόρ??

Ξέρω ακούγομαι χαζή αλλά καποιοι θα έρθουν πρώτη φορά σπιτι μας κ θέλω να ναι όλα όμορφα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου έλεγα οι ποσότητες να είναι λίγες, οι ποικιλίες των εδεσμάτων να είναι περισσότερες. Θα έχεις και παιδάκια? Τώρα για το ντεκόρ εμένα ήταν Χριστούγεννα και δεν είχα πρόβλημα, ήταν στολισμένο το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα οι ποσότητες να είναι λίγες, οι ποικιλίες των εδεσμάτων να είναι περισσότερες. Θα έχεις και παιδάκια? Τώρα για το ντεκόρ εμένα ήταν Χριστούγεννα και δεν είχα πρόβλημα, ήταν στολισμένο το σπίτι.

Λες ε? αν είναι έτσι δηλαδη αν κάνω δυο τρια πιατα άκόμα να υπολογίσω το κάθε πιάτο να ναι τουλάχιστον για 5 άτομα σωστα? Παιδάκια δεν θα έχω μόνο το δικό μου χε χε!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ντεκόρ στα πιάτα ή στο σπίτι;

 

Τα πιάτα, μπορείς να τα στολίσεις με μικρά τοματάκια ή ματσάκια μανταϊνό ή φύλλα μαρουλιού ή όποιο άλλο σαλατικό χρησιμοποιήσεις

 

Το σπίτι...:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπολογίσεις να είναι για 5 άτομα το κάθε πιάτο. Για δώδεκα θα υπολογίσεις. Αλλά δεν θα κάνεις αυτό που έκανα εγώ, που είχα 15 άτομα και έβαλα 25 κομμάτια σε κάθε πιάτο για να είναι μπόλικα και να μην πεινάσουν οι καλεσμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπολογίσεις να είναι για 5 άτομα το κάθε πιάτο. Για δώδεκα θα υπολογίσεις. Αλλά δεν θα κάνεις αυτό που έκανα εγώ, που είχα 15 άτομα και έβαλα 25 κομμάτια σε κάθε πιάτο για να είναι μπόλικα και να μην πεινάσουν οι καλεσμένοι.

 

ααααα οκ!! Ναι αλλά πάλι δεν θα μείνει πίσω φαγητό?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!

Στο σπιτι μπορεις να βαλεις μια ωραια ανθοδεσμη με μυρωδατα λουλουδακια!!

Ειναι και η εποχη τους τωρα.

Μην το κανεις και πανηγυρι!Αρκει να ειναι τακτοποιημενο και καθαρο.

Αναψε και κανα κερακι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μείνει αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι μεγάλη η ποσότητα. Δλδ έχεις 12 άτομα? Υπολόγισε πιάτα το κάθε ένα για 14 άτομα, θέλω να σου πω μην φτιάξεις 20 κομμάτια, φτιάξε 2-3 κομμάτια παραπάνω. Στα τυροπιτοειδή , για 12 άτομα μπορείς να βάζεις 15-18 κομμάτια απο κάθε είδος. Γιατί ο άλλος μπορεί να τσιμπήσει και 2-3 τυροπιτάκια ή πιτσάκια παραπάνω αλλά στα άλλα πιάτα τύπου κρεατικά ή πουλερικά συνήθως βάζουμε στο πιάτο μας ένα κομμάτι βία δύο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...