Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να ψηφισω?


Recommended Posts

ρε μαιρη!!! μα δε γινεται ετσι...δεν αλλαζει τιποτα ετσι....οχι οτι εχω πολλες ελπιδες οτι θα αλλαξει κατι με καποιον αλλο τροπο αλλα δε μπορει οσοι εχουν κριτικη σκεψη απλα να αποχωρουν...

δλδ ποιος θα ψηφισει? αυτος που κατεβαινει κ κουναει μπλε κ πρασινα σημαιακια? γιατι να δωσουμε τη θεση μας σε αυτους? τι θα κερδισετε με την αποχη? ειναι χιλιαδες αυτοι που σκεφτονται με τον ιδιο τροπο. αν γινοταν να ψηφισουν ολοι αυτοι θα αλλαζε το πολιτικο τοπιο...

 

δλδ θα αλλάξει κάτι (στην Ευρώπη, γιατί ευρωεκλογές είναι, μην το ξεχνάμε) με την ψήφο μου??? θα δώσει κανένας από όλα αυτά τα άχρηστα υποκείμενα, που ούτε για να κρατάνε περίπτερο δεν κάνουν, ένα -ΕΝΑ- ευρώ απο την βουλευτική τους αποζημίωση για ένα παιδί πεινασμένο? για το περιβάλλον που μεγαλώνουν τα παιδιά μου? για τόσα και τόσα προβλήματα???... τι θα αλλάξει αν ψηφίσω??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 320
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μυρτω αυτο που ειπες ειναι για μενα το "αντικινητρο". θεωρω δλδ οτι μια πρασινη πολιτικη δε λυνει απαραιτητα τα προβληματα αυτης της χωρας.

ωστοσο επειδη διαβασα οσο προλαβα απο τις θεσεις τους διαπιστωσα οτι:

1 εχουν θεση για τη φορολογια που εμενα αυτο με καιει διοτι αν φορολογηθουν αυτοι που πρεπει το κρατος δε θα φορολογει αυτους που δεν εχουν

2 ανθρωποι με οικολογικες ανησυχιες ειναι ανθρωποι που θα δωσουν βαση στη παιδεια

3 θα κινηθουν προς τη δημιουργια θεσεων απασχολησης και αναβαθμισης των εθνικων προιοντων (με τη στροφη προς τα οικολογικα αυτοματα δημιουργουνται χιλιαδες θεσεις απασχολησης)

4 για την υγεια δε προλαβα να διαβασω κατι να σας πω...

Link to comment
Share on other sites

μαιρη θελεις να σου γραψω ποιοι ειναι οι υποψηφιοι με τους οικολογους?

αν διαβασεις θα δεις οτι ειναι ανθρωποι που θα εδιναν το ενα ευρω για καποιον που πειναει...καταλαβαινω τι λες...

ναι θα αλλαξει. με την ημερα που εκλεισαν τα φωτα παλι πιστευες οτι δε θα αλλαξει.

μηπως τελικα το προβλημα μας ειναι οτι δε πιστευουμε σε τιποτα?

μηπως με τα τοσα που ακουμε εχουμε πιστεψει οτι αυτο μας αξιζει?

μηπως λεω μηπως το να μη δινουμε ευκαιρια σε νεους ανθρωπους με ορεξη ειναι σαν να πριμοδοτουμε αυτους που βριζουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

micnat με αυτη τη κινηση νομιζω οτι οι περισσοτεροι ειχαμε συμφωνησει οτι γινεται περισσοτερο για τα παιδια μας...και τα παιδια των γυρω μας...

και σε αυτη τη βαση αν εγινε κατι θα φανει πολυ αργοτερα...απο τα δικα σου παιδια απο τα δικα μου κτλ κτλ

τελοσπαντων νομιζω οτι γινομαι κ λιγο κουραστικη.

συμφωνω με οοοολα οσα λετε κ εγω αυτο εκανα μεχρι τωρα απλα νομιζω οτι αν ΟΛΟΙ εμεις που στη τελικη δε τρωμε κουτοχορτο ψηφιζαμε ενα κομμα συγκεκριμενο πχ οικολογους θα εβγαινε πρωτο. πιστευω οτι ειμαστε πολλοι...και αν τωρα παρουν ενα 10% στις επομενες ή στις βουλευτικες ειναι στο χερι τους να παρουν 15% και να γινουν οι θεσεις τους ευρεως γνωστες και να παρουν ακομα παραπανω. και να γινουν μια υπολογισιμη δυναμη στη βουλη. αυτο πιστευω εγω.και θα προσπαθησω οοοοσο μπορω ανθρωπους που εχουν πια απογοητευτει να τους πεισω να δωσουν ακομα μια ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

μαιρη θελεις να σου γραψω ποιοι ειναι οι υποψηφιοι με τους οικολογους?

αν διαβασεις θα δεις οτι ειναι ανθρωποι που θα εδιναν το ενα ευρω για καποιον που πειναει...καταλαβαινω τι λες...

ναι θα αλλαξει. με την ημερα που εκλεισαν τα φωτα παλι πιστευες οτι δε θα αλλαξει.

μηπως τελικα το προβλημα μας ειναι οτι δε πιστευουμε σε τιποτα?

μηπως με τα τοσα που ακουμε εχουμε πιστεψει οτι αυτο μας αξιζει?

μηπως λεω μηπως το να μη δινουμε ευκαιρια σε νεους ανθρωπους με ορεξη ειναι σαν να πριμοδοτουμε αυτους που βριζουμε?

 

κοίτα Σοφία... επειδή έχω σύζυγο δημοσιογράφο... και επειδή έχουν δει πολλά τα ματάκια μου... έχω καταλήξει στο εξής: όλοι, οκ οι περισσότεροι, ξεκινάνε με πολύ μεγάλη όρεξη να κάνουν κάτι. πραγματικά. στην πορεία όμως, είναι τέτοια η αλλοτρίωση που υφίστανται ως προσωπικότητες, που στο τέλος φτάνουν να πουλάνε και τη μάνα τους αν γίνεται, με αντάλλαγμα την "καρέκλα". την όποια καρέκλα... και πάνε οι φιλοδοξίες και τα όνειρα περίπατο...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

αρα ρε συ μαιρη δε γουσταρεις κοινοβουλευτικη δημοκρατια!!! εαν εκ προοιμιου πιστευεις οτι θα πουλησουν τη μανα τους χρειαζομαστε αλλαγη πολιτευματος!!!

οκ!! τι προτεινεις λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ για τους Οικολόγους. Δε συμφωνώ για τα φώτα, αλλά αυτό είναι άσχετη κουβέντα.

Απλά ξέρεις τί με τρελλαίνει;;;; Σκέφτομαι, λες να βγει ο Γιωργάκης, να συνεργαστούν οι Οικολόγοι, και για αντάλλαγμα να τους δώσει το Υπουργείο Περιβάλλοντος;;; (χωρίς το ΧΩΔΕ, βεβαίως βεβαίως...)

Τι θα έχει γίνει τότε;

Link to comment
Share on other sites

αχαχα αν γινει αυτο πολυ απλα δε θα τους ξαναψηφισεις! ουτως η αλλως το πασοκ θα βγει ετσι δεν ειναι? θα εχεις ομως δωσει το δικαιωμα σε αυτους τους ανθρωπους να αποδειξουν τι ειναι.

τα φωτα ειναι ενα παραδειγμα για το οτι εχουμε χασει την ελπιδα απο μεσα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχουμε χάσει όχι μόνο την ελπίδα αλλά και τη θέληση και τη βούληση ακόμα να αλλάξουμε την κατάσταση. Ξεχνάμε πολύ εύκολα. ξεχνάμε ότι είμαστε πιόνια. ξεχνάμε επταετίες, εμφυλίους, επιχειρήσεις σκούπα, δολοφονίες παιδιών, συλλήψεις ταραχοποιών στοιχείων, φίμωση όσων εναντιώνονται, φυλάκιση αντιρρησιών συνείδησης, ιδεολογίες και τόσα άλλα. Και αντί να αντιδράσουμε σε όλα αυτά δυναμικά, θεωρούμε ότι η ψήφος μας είναι ένα "ηχηρό μύνημα" στους πολιτευτές.

 

Οι τρόποι που διάλεγω, πλέον, να αλλάξω, στο μέτρο που μπορώ, την κατάσταση δεν είναι όσο δυναμικοί θα ήθελα. παιδιά, σκυλιά, γατιά με έχουν κάνει και λίγο "κότα". προσπαθώ όμως στην καθημερινότητά μου να αντιδρώ στην σαπίλα που με περιβάλλει

 

Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει κάποιο πολιτικό κόμμα που να με εκφράζει. Τέινω λίγο προς τα άκρα αλλά και εκεί με ενοχλεί, πως να το πω, με ενοχλεί αυτή η λίγη εξουσία που θα έχει έστω και ένας.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαιρη!!! μα δε γινεται ετσι...δεν αλλαζει τιποτα ετσι....οχι οτι εχω πολλες ελπιδες οτι θα αλλαξει κατι με καποιον αλλο τροπο αλλα δε μπορει οσοι εχουν κριτικη σκεψη απλα να αποχωρουν...

δλδ ποιος θα ψηφισει? αυτος που κατεβαινει κ κουναει μπλε κ πρασινα σημαιακια? γιατι να δωσουμε τη θεση μας σε αυτους? τι θα κερδισετε με την αποχη? ειναι χιλιαδες αυτοι που σκεφτονται με τον ιδιο τροπο. αν γινοταν να ψηφισουν ολοι αυτοι θα αλλαζε το πολιτικο τοπιο...

Αυτό πάλι με τα σημαιάκια? Μα υπάρχουν άνθρωποι ακόμα που κουνάνε σημαιάκια?? Δεν βλέπουν τί γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

αρα ρε συ μαιρη δε γουσταρεις κοινοβουλευτικη δημοκρατια!!! εαν εκ προοιμιου πιστευεις οτι θα πουλησουν τη μανα τους χρειαζομαστε αλλαγη πολιτευματος!!!

οκ!! τι προτεινεις λοιπον?

 

είπα κάτι τέτοιο? κάτι τέτοιο συμπέρανες από το τελευταίο μου ποστ?? είπα ότι χρειαζόμαστε αλλαγή πολιτεύματος??? αλλαγή νοοτροπίας χρειαζόμαστε, αυτό πιστεύω...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι με τα σημαιάκια? Μα υπάρχουν άνθρωποι ακόμα που κουνάνε σημαιάκια?? Δεν βλέπουν τί γίνεται??

 

ω ναι! κουνάνε σημαιάκια (και πολλά άλλα ακόμα...)... για εκείνον τον διορισμούλη... για τη φουκαριάρα την κόρη τους... :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ευρωβουλή Πολιτών

 

21 Μαΐου 2009, 08:37

 

 

Με ένα σύγχρονο περίπτερο πολυμέσων -την "Ευρωβουλή Πολιτών", η οποία λειτουργεί στην είσοδο του Μετρό της Πλατείας Συντάγματος- το γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα εγκαινιάζει την θεσμική προεκλογική εκστρατεία για της ευρωεκλογές της 7ης Ιουνίου.

Οι Έλληνες, όπως και οι λοιποί Ευρωπαίοι πολίτες, θα έχουν τη δυνατότητα να εκφράσουν τις ιδέες αλλά και τις προσδοκίες τους για την Ευρώπη που θέλουν, στέλνοντας βιντεοσκοπημένο μήνυμα στα "κέντρα λήψης αποφάσεων" της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η "Ευρωβουλή Πολιτών", καθώς και άλλες τρισδιάστατες κατασκευές που θα εγκατασταθούν στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, θα αναδείξουν σημαντικά θέματα, τα οποία απασχολούν τους Ευρωπαίους πολίτες, όπως η μετανάστευση, η ενέργεια, η ασφάλεια και το περιβάλλον, δίνοντας έμφαση στη σπουδαιότητα της συμμετοχής στις Ευρωεκλογές της 7ης Ιουνίου με κεντρικό σύνθημα: «Έχεις το λόγο – Ψήφισε».

Το περίπτερο θα παραμείνει έως το τέλος της προεκλογικής περιόδου.

πηγη:zougla.gr

 

Link to comment
Share on other sites

μπαααα αν τα κουνουσαν για τη φουκαριαρα τη κορη τους θα το καταλαβαινα...τα κουναν γιατι το πιστευουν!!! ειναι ρε παιδι μου φανατισμενοι...οπως στο ποδοσφαιρο...

μαιρη το να κατεβαινεις σαν οικολογος και να εχεις ενα αναλογο εργο πισω σου σημαινει οτι η νοοτροπια σου διαφερει...αν θεωρουμε λοιπον δεδομενο οτι θα αλλοτροιωθουν κ αυτοι τοτε κατι παει στραβα με το πολιτευμα μας. πολλες εξουσιες στους απο πανω κ ενας αμετοχος λαος....να πω την αληθεια μου εμενα δε με ικανοποιει το πολιτευμα μας αλλα δε ξερω και κατι καλυτερο...γι αυτο το ειπα...σαν απορροια των οσων λεμε.

μικα πολυ θα ηθελα να ακουσω εναλλακτικους τροπους δρασης....αν και πιστευω οτι τελικα το μονο που τους τσουζει ειναι να χανουν ψηφους...τιποτα δεν συγκρινεται με ενα ψηφαλακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική θα ξέρουμε ότι θα κάνουν κάτι καλό έστω για ένα πράγμα, την οικολογία. Οι άλλοι πού κάναν καλό? Στην υγεία? στην παιδεία? στην εργασία? (καλά για οικολογική συνείδηση δεν συζητάμε!)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα γελαω γιατι οταν ενθουσιαζομαι με κατι προσπαθω να πεισω κ τους γυρω μου και ποτε δε τα καταφερνω!!!! ως τωρα μονο η λιανακλεοπατρα συμφωνει...

α εννοειται οτι δεν εχω κανενα οφελος απο αυτο το κομμα ετσι? μη παρεξηγηθω....απλα ειχα καιρο (να μη πω απο τοτε που γεννηθηκα) να δω κατι διαφορετικο κ ελπιδοφορο....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα

 

Εάν αποφάσιζα να ψηφίσω, η επιλογή μου θα ήταν οι οικολόγοι. Άλλωστε στις προηγούμενες βουλευτικές η ψήφος μου πήγε εκεί! Σε αυτές όμως με έχει εκνευρίσει αφάνταστα όλο αυτό το επικοινωνιακό παιχνίδι που παίζεται εδώ και καιρό, με δημοσκοπήσεις και κόντρα δημοσκοπήσεις, συνεργασίες και η κοιλιά μας άδεια παρόλα αυτά. Το κκε να τα έχει βάλει με τους οικολόγους, οι οικολόγοι να αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο συνεργασίας με τη νδ, το πασοκ να φλερτάρει με το συριζα, το λαος κολλητάρι της νδ, και κατά τ' 'αλλα... πολυκομματισμός.

Link to comment
Share on other sites

Τριάντα τρία κόμματα στις ευρωεκλογές

Π. ΤΣΙΜΠΟΥΚΗΣ | Παρασκευή 22 Μαΐου 2009

 

Τριάντα τρίακόμματα και συνασπισμοί κομμάτων υπέβαλαν αιτήσεις στον Αρειο Πάγο για τη συμμετοχή τους στις ευρωεκλογές του Ιουνίου. Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων έληξε και στη συνέχεια θα συνέλθει το καθ΄ ύλην αρμόδιο Α΄ Τμήμα του Αρείου Πάγου για να εξετάσει τη νομιμότητα συμμετοχής στις ευρωεκλογές των 33 κομμάτων και συνασπισμών κομμάτων. Θα ακολουθήσει η ανακήρυξή τους προκειμένου να μπορούν να συμμετάσχουν στις ευρωεκλογές. Τα κόμματα και οι συνασπισμοί κομμάτων που υπέβαλαν αιτήσεις συμμετοχής στις ευρωεκλογές είναι:

 

Νέα Δημοκρατία (Κ. Καραμανλής), Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠαΣοΚ) (Γ. Παπανδρέου), Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) (Α. Παπαρήγα), Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) (Α. Τσίπρας), Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) (Γ. Καρατζαφέρης), Οικολόγοι Πράσινοι (Εκτελεστική Επιτροπή Φ. Δραγούμης, Ε. Ζώτου, Ο. Κολοκούρης, Α. Λεμπέση, Ε. Μυριβήλη, Ν. Χρυσόγελος), Πανελλήνιο Μακεδονικό Μέτωπο (ΠΑΜΜΕ) (Σ. Παπαθεμελής), Δράση (Σ. Μάνος, Α. Αβραντίνης, Α. Αϊβαλιώτης, Α. Καρίπογλου. Ι. Κτιστάκης, Ι. Μπουτάρης), Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία (ΑΝΤΑΡΣΥΑ) Διοικούσα Επιτροπή 13 ατόμων, Δημοκρατικοί (Μ. Μελετόπουλος), Μαρξιστικό- Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Αν. Παπαδόπουλος, Π. Κουφοβασίλης), Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές) (Σαμπετάι Μάτσας, Σάββας Μιχαήλ), Ενωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης), Λαϊκός Σύνδεσμος- Χρυσή Αυγή (Ν. Μιχαλολιάκος), Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΑΣΚΕ) (Ν. Καργόπουλος, Ν. Λεοντόπουλος, Σ. Στενός), Κόμμα Φιλελευθέρων (Εμμ. Καλιγιάννης), Λευκό (Κ. Ντάλιος), Δημοσθένης Βεργής- Ελληνες Οικολόγοι, Οικολόγοι Ελλάδας- Κ. Παπανικόλας- Πολιτική Κάθαρση, Οικολόγοι Εναλλακτικοί (Μιχ. Δερτούζος), Οικολόγοι Ζωόφιλοι Ελλάδας (Αγγ. Κουτηλέκου), ΟΑΚΚΕ-Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (Διοικούσα Επιτροπή: Γ. Ζαφειρόπουλος, Ε. Κωνσταντινοπούλου, Δ. Γουρνάς), Πολιτικό Ελληνοευρωπαϊκό Φιλοζωικό Κίνημα (Γ. Μαυρουδής), Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών (Γεωργ. Τσαγκανέλιας), Το Κόμμα του Υπεύθυνου Πολίτη (Κ. Σαρίνας), Φιλελεύθερη Συμμαχία (Φωτ. Περλικός), Κοινωνία (Εμμ. Βολουδάκης), Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία- Ουράνιο Τόξο (Σ. Αναστασιάδης), Πατριωτικό Ανθρωπιστικό Κίνημα (ΠΑΝΑΚ) (Γ. Δόντας), Κόμμα Νέων (Κ. Τοψόγλου), Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑΕΚΕ), (Μ. Τζαλαζίδης), Ελληνική Ενότητα (ΕΛΕΝ) (Β. Πρωτόπαπας) και Ελληνικό Κίνημα Αμεσης Δημοκρατίας (Γ. Κόκκας).

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=269265&ct=32&dt=22/05/2009

Link to comment
Share on other sites

πλααααακα κανεις!!!! χαχαχααα!!! 33 κομματα? ενταξει σαν αστειο μονο μπορω να το δω....

μικα μου μια διορθωση μονο!! οι οικολογοι εχουν πει οτι μονο με νδ και λαος δε συμμαχουν...παντως να σου πω κατι? σε παρακολουθω και σε διαβαζω....σαφως και το ψαχνεις το θεμα. σαφως και προσπαθεις να αφυπνισεις πολυ κοσμο. ΟΜΩΣ το να βλεπω καθημερινα τα αισχη που γινονται και να μην εχω απο καπου ελπιδα απλα με κανει ακομα πιο αδιαφορο και αμετοχο. αφου δεν εχω λυση και ολα πανε στραβα ας παω και εγω στραβα....ΠΡΕΠΕΙ να δινουμε ελπιδες ακομα και αν δεν ειμαστε σιγουροι γι αυτες....

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να δινουμε ελπιδες ακομα και αν δεν ειμαστε σιγουροι γι αυτες....

 

αδερφή ψυχή:lol::lol: πολύ σωστή κουβέντα αυτή που είπες...εγώ το εφαρμόζω εδώ και πάααρα πολλά χρόνια....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και ξέρετε τι άλλο μ' αρέσει στους Οικολόγους Πράσινους? Οτι δεν είναι προσωποκεντρικό κόμμα. Δεν ηγείται ένας αλλά υπάρχει μία εκτελεστική επιτροπή απο 5-6 άτομα που τα ονόματά τους δεν είναι ευρέως γνωστά γιατί αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε είναι οι θέσεις του κόμματος, το πρόγραμμά του και όχι τα πρόσωπά του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...