Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!


Recommended Posts

Γεία σας θα ήθελα και έγω την θοήθεια σας.Το μωράκι μου ειναι 20 ημερών μέχρι τώρα τον θήλαζα αλλά παρατηρώ οτι δεν έχω πολύ γάλα και δεν ξέρω τι να κάνω τι πρέπει να τρώω για να παράγω περισσότερο γάλα??? Μηπως μπορείτε να με θοηθησεσε?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου ζουζουκα

ειμαι καινουργια εδω και διαβασα το μυνημα σου

εμενα η μητερα μου με ταιζε κοτοσουπα για να κατεβασω γαλα

γιατι ταιζα δυο μωρα μαζι

ελπιζω να σε βοηθησα

και να σου ζησει το μωρακι σου

:D

Link to comment
Share on other sites

Ζουζούκα, καταρχήν να σου ζήσει. Πώς το συμπεραίνεις ότι δεν έχεις πολύ γάλα; Αν μαλάκωσε το στήθος σου και δεν τρέχει όπως τις πρώτες μέρες, είναι φυσικό και δεν σημαίνει ότι ελαττώθηκε το γάλα, απλώς συνήθησε το στήθος σου. Γύρω στις 20 μέρες συμβαίνει αυτό, και δυστυχώς πολλές μητέρες, ίσως και οι περισσότερες, σταματούν το θηλασμό γιατί νομίζουν ότι τους ελαττώθηκε το γάλα. Ίσως το ακούσεις κι εσύ, αλλά να ξέρεις ότι δεν ισχύει.

 

Η ποσότητα του γάλακτος εξαρτάται από τη ζήτηση και όχι από τη διατροφή της μητέρας. Αν βάζεις το μωρό στο στήθος όσο συχνά το ζητάει, θα αυξηθεί το γάλα. Μην κρατάς τρίωρα, ειδικά τους πρώτους μήνες.

Κοίταξε και τις πάνες του, αν είναι βρεγμένες 5/6 φορές την ημέρα, όχι απαραίτητα τίγκα, είναι καλά. Να τρως καλά εσύ για το εαυτό σου γιατί είναι κουραστική η φάση στην οποία βρίσκεσαι, το γάλα όμως δεν θα επηρεαστεί από τη διατροφή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσωπικά δεν έχω εμπειρία, η αδελφή μου που στην αρχή που γέννησε είχε κουραστεί πάρα πολύ δεν μπορούσε να φάει και είχε ελαττωθεί το γάλα της μετά προσπάθησε πολύ και άρχισε να τρώει καλά οπότε ξαναυξήθηκε. Επίσης γνωρίζω ότι γυναίκα που έκανε μωράκι στην ηλικία των πενήντα έκανε ειδική παχυντική διατροφή για να καταφέρει να έχει γάλα για το μωρό της.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας θα ήθελα και έγω την θοήθεια σας.Το μωράκι μου ειναι 20 ημερών μέχρι τώρα τον θήλαζα αλλά παρατηρώ οτι δεν έχω πολύ γάλα και δεν ξέρω τι να κάνω τι πρέπει να τρώω για να παράγω περισσότερο γάλα??? Μηπως μπορείτε να με θοηθησεσε?????

Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να δώσεις πλήρες ιστορικό.

Αν δεν έχεις ζυγίσει το μωρό μετά την έξοδό του από την κλινική θα πρέπει να το ζυγίσεις και να γράψεις μετά αναλυτικά τις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

Επίσης είναι σημαντικό να μετρήσεις πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές τις βρέχει)

 

και πόσες κενώσεις έκανε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΖΟΥΖΟΥΚΑ ΕΓΩ ΓΕΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΝΑΖΗΤΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΡΧΕΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΕΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙΖΗΤΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΕΦΕΤΕ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΑΣ ΕΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΗ ΑΥΤΗ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΤΑΙΒΑΖΕΙ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.. ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ..ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΞΕΝΟ..ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΟΙΜΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...