Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοκετος στην Καβαλα


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Ιννααα είπε:

Καλησπέρα σε όλους.. 

Μου είχαν προτείνει 3 καλούς γιατρούς 

-αποστολιδης για τον οποίο δεν έχω ακούσει καλά λόγια.. 

-Μπιρμπιλογλου για τον οποίο έχω ακούσει καλά λόγια και ο μόνος λόγος που δεν πήγα είναι επειδή είχε μεγάλη αναμονή..

- γερεντε στην οποία πήγα στην αρχή όλα καλά αλλά με τον καιρό δεν μαρεσε και με εκνεύριζε παρά πολύ η συμπεριφορά της επειδή είμαι νέα μανούλα προφανώς ήθελε να με φοβίσει ότι η γεννά πονάει φρικτά και ότι υπάρχει η Επισκληρίδιος για να πάρει λεφτά και πολλά πολλά αλλά με φόβιζε για πρόωρο τοκετό ενώ ήταν κάτι φυσιολογικο αυτό που ένιωθα, γενικά δεν μου μιλούσε δηλαδή αν ένιωθα κάτι μόνο άμα της το έλεγα θα μου εξηγούσε διαφορετικά τίποτα.. προφανώς και δεν θα ξανά πάω σε αυτήν αλλά επειδή έφτασα στην μεση της εγκυμοσύνης μου τότε δεν την άλλαξα γοαυτον τον λόγο και συνεχίζω σε αυτήν και με αυτήν θα γεννήσω κιόλας στην κλινική της λυτω τον Αύγουστο.. 

την γνωρίζει κανείς την Αγγελική γερεντε ? 

Οπως σου ειπα και με πμ, εγω θα αλλαζα γιατρο. Πραγματικα δεν μπορω να αντιληφθω γιατι εφ'οσον δεν εισαι ευχαριστημενη πιεζεις τον εαυτο σου. Μην φοβασαι να ξεκινησεις με εναν καινουριο γιατρο. Υπαρχουν γυναικες που αλλαξαν πραγματικα τελευταια στιγμη (40η εβδομαδα) και δεν το μετανιωσαν ουτε στο ελαχιστο. Εχεις χρονο να αλλαξεις γιατρο (εγω αλλαξα 3 μεχρι να κατασταλαξω στην μια που με εκανε να νιωθω καλα).

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Κορίτσια Μ καλησπέρα.  Θέλω γυναίκα γυναίκολογο να Μ προτείνετε.   Κ εμπειρίες για γέννα στο νοσοκομείο.  

Θα σου προτεινω την Ανδρεαδου Κωνσταντια, φειδωλη με τις καισαρικες-μονο οταν ειναι πραγματικα απαραιτητη, γενικως συνεννοησιμη, προθυμη να εξηγησει τα παντα και πολλες γνωσεις και γυρω απο τον θηλασμο.

Το νοσοκομειο αν μπορεις να το αποφυγεις να το κανεις. Αν εχεις την δυνατοτητα να πας ιδιωτικα μην το σκεφτεις καν. Το συγκεκριμενο νοσοκομειο αντιμετωπιζει τον τοκετο πολυ ιατρικοποιημενα, πολλες αναιτιες παρεμβασεις, γινεται χρηση συνθετικης οκυτοκινης(ορμονη) σε ολες τις επιτοκους χωρις να υπαρχει ιατρικη ενδειξη, οι δυο απο τους γυναικολογους βαζουν πολυ ευκολα για καισαρικη (ειδικα ο ενας απο τους δυο το εχει στανταρ τακτικη). Μονο για την Ιορδανοβα εχω ακουσει καλα λογια. Επισης, εχω ακουσει πολλες ιστοριες για αγενη συμπεριφορα προς την επιτοκο αλλα φανταζομαι ειναι σε ποιες μαιες θα τυχεις στην βαρδια, οπως γινεται και στα ιδιωτικα.

 
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Κορίτσια Μ καλησπέρα.  Θέλω γυναίκα γυναίκολογο να Μ προτείνετε.   Κ εμπειρίες για γέννα στο νοσοκομείο.  

Εγώ γέννησα στο νοσοκομείο και η μητέρα μου επισης, πιο παλιά, τα τρία τελευταία από τα τέσσερα παιδιά της. Το πρώτο παιδί το γέννησε σε ιδιωτική κλινική της πόλης και πέθανε, ενώ ο γιατρός απουσίαζε.Η μαμά μου δεν είχε κανένα παραπονο από τις υπηρεσίες του νοσοκομείου, αν και δε μας θηλασε σχεδόν καθόλου. Πριν 25 χρόνια έσωσαν αυτήν και τον αδερφό μου από πολύ ζορικη κατασταση- ρήξη μήτρας κατά τον τοκετο και μάλιστα την ημέρα των Χριστουγέννων. Το ίδιο σκηνικό πέτυχα λίγες ημέρες πριν γεννήσω σε γυναίκα με διδυμα(ρήξη μήτρας εκτός τοκετού), όπου ήταν καλά αυτή και τα μωρα. Εγώ εχω πολύ καλές εντυπώσεις από τις μαίες. Από τους γιατρούς έχω όχι και τόσο καλή εντύπωση, δεν έχουν ανθρώπινο πρόσωπο, δεν ένιωσα άνετα, πολλές παρεμβάσεις, διαταγες, αδιαφορία, παρατηρήσεις, λογική δημόσιου λειτουργού. Δε θέλω νταντεμα αλλά από τη στιγμή που έχει αποδειχθεί ότι η ψυχολογία παίζει μείζονα ρόλο στον τοκετό,  οφειλεις να προσέχεις και αυτό το πεδιο στην προσέγγιση σου σαν επιστημονας, όπως εγώ οφείλω ως παιδαγωγός να μην ασκώ ψυχολογική βία στα παιδιά. Θεωρώ γενικά ότι είναι ένα ασφαλές μέρος για να γεννήσει κάνεις. Όμως οι παρεμβάσεις , όπως αναφέρεται και πιο πάνω είναι συνεχείς και χωρίς κανένα λόγο και μάλιστα πολύ συχνά οδηγούν σε προβλήματα που δεν προϋπήρχαν! Οι καισαρικές γίνονται για πλάκα, πρέπει να πάνε όλα άψογα και να έχεις γεννήσει σε 5 ώρες για να την γλιτώσεις.

Συν τοις άλλοις, πέρυσι είχα πάει με επειγον γυναικολόγικο πρόβλημα που έπρεπε να γίνει επέμβαση μέσα στις επόμενες ημερες, και με εδιωξαν  προτρέποντας με να πάω σε ιδιωτη"γιατί έχουν πολύ δουλειά". Μιλάω για μια επέμβαση πεντάλεπτου.

 

Η πρόταση μου είναι να γεννήσεις σε καλά εξοπλισμένο ιδιωτικό νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης με ιδιώτη γιατρό.

Αν δεν υπάρχει δυνατότητα, να συζητήσεις για τις επιθυμίες σου και τις επιλογές που έχεις με τους γιατρούς και τις μαίες του νοσοκομείου πριν τον τοκετό.

Εάν για κάποιο λόγο είναι απαραίτητο να κάνεις καισαρική, πήγαινε εκεί, δε θα έχει καμία διαφορά. Θα έχει όμως πολύ μεγάλη διαφορά στον φυσιολογικό τοκετό.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια να ρωτησω κατι εγω είναι να γεννησο σε κλινική αλλά τώρα με το covid δεν ξέρω αν επιτρέπεται ο άντρας να είναι μαζι στην γέννα και μετα στο δωμάτιο και εκτώς απο αυτό σε κάθε κλινική που έχει η καβάλα ποσο Είναι το κόστος γιατί δεν έχουμε και πολλά λεφτά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...