Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα!!

Θα ήθελα να σας περιγράψω τη συμπεριφορά του γιου μου τις τελευταίες ημέρες, μήπως και μου πείτε καμία γνώμη.

Όλα ξεκίνησαν όταν βάλαμε στον πάγκο της κουζίνας (είναι ανοιχτή και συνδέεται με το σαλόνι) τον καινούριο αρτοπαρασκευαστή. Τον πήρε από κακό μάτι και όταν με έβλεπε να τον χρησιμοποιώ γκρίνιαζε. Έτσι το απέφευγα.

Τις τελευταίες, όμως, μέρες, άρχισε να γκρινιάζει πολύ έντονα και να αποφεύγει την κουζίνα. Τη Δευτέρα ήταν το αποκορύφωμα, που δεν ήθελε να έρθει ούτε στο σαλόνι. Αποφάσισα να εξαφανίσω τον αρτοπαρασκευαστή, αλλά και πάλι δεν πλησίασε την κουζίνα, γκρίνιαζε συνέχεια, δεν ήρθε καν για να φτιάξουμε το βραδινό τοστάκι, στη διαδικασία του οποίου βοηθούσε κλπ.

Με παρακάλια τον πήρα από το δωμάτιό του στο σαλόνι, κοιμηθήκαμε στο τέλος.

Εχθές η γυναίκα που τον κρατάει μου είπε ότι δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.

Γυρνάω εγώ και καθαρίζω κρεμμύδια στον πάγκο (δεν χρησιμοποίησα καμία μηχανή που να κάνει θόρυβο). Ξανά βάζει τα κλάματα κλπ, δεν πλησιάζει την κουζίνα, ενίοτε πάει και στο δωμάτιό του και κρύβεται. Κόλλησε επάνω μου σαν το χταπόδι και, γενικά, η συμπεριφορά του ήταν η ίδια.

Ρωτάω τώρα: Υπάρχει περίπτωση να αποφεύγει την κουζίνα γιατί περνάω αρκετή ώρα εκεί και νιώθει "παρατημένος"; Να σημειώσω ότι συχνά ερχόταν μαζί μου και έπαιζε με τις κατσαρόλες, τα συρτάρια κλπ. Ή δείχνει έναν γενικότερο φόβο;

Καμία ιδέα κανείς;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα Μαριλίνα.

Δενείμαι βέβαια ειδικός αλλά δυο τρία πραγματάκια μου ήρθαν στον μυαλό διαβάζοντας το ποστ σου.

Κατ'αρχήν μήπως θα έπρεπε αντί να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς τις μηχανές να εκλογικεύσεις τη χρήση τους στον μικρό? Δηλαδή να του πεις οτι καταλαβαίνεις ότι φοβάται και ότι η μανούλα θα του εξηγήσει τι μηχάνημα είναι αυτό και πότε μπορεί να είναι επικίνδυνο (εγώ για παράδειγμα όταν η μικρή μου τρόμαξε από την αυτόματη γκαραζόπορτα στο σπίτι της αδερφής μου της εξήγησα πως λειτουργεί και της επεσήμανα ότι όταν ακούμε αυτό το θόρυβο δεν πλησιάζουμε-έτσι όταν την ακούει έρχεται και με προσποιητό φόβο μου λέει "μαμα, πότα"- βέβαια δεν επιτρέπει σε κανένα να την πάρει αγκαλιά και να πάνε κοντά στην πόρτα, αλλά το κάνει μόνη τηςε όταν ξεχνιέται. και με τα βεγγαλικά και τα μηχανάκια το ίδιο κάναμε και τώρα δεν την τρομάζουν).

Απομακρύνοντας το μηχάνημα βέβαια καθυσηχάζεις το παιδί και μπορεί όταν το ξαναβάλεις στη θέση του απλά να το έχεις ξεχάσει.

Κάτι άλλο τώρα...Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά πόσο εμπιστεύεσαι την κυρία που κρατάει το μικρό. Δηλαδή, δεν υπάρχει περίπτωση ο πιτσιρικάς να πήγε να πειράξει το μηχάνημα και προκειμένου να μην κάνει ζημιά η κυρία να τον τρομοκράτησε? Δεν λέω ότι το έκανε με πρόθεση - και μια μαμά μπορεί να πέσει σε υπερβολές- αλλά μήπως, λέω μήπως για να την αφήνει να κινείται καλύτερα η ίδια στην κουζίνα να τον τρομοκράτησε?

Προσπάθησε να εκμαιεύσεις από το παιδί πληροφορίες ώστε να καταλάβεις από που προέκυψε αυτή η ξαφνική συμπεριφορά - αφού λες ότι σε βοηθούμε να ετοιμάσετε πράγματα στην κουζίνα.

Κατ' ατρχήν θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό για το παιδί να ξανανιώσει ασφάλεια.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με κατι που με εχει αγχωσει πολυ τελευταια! Το κοριτσακι μου ειναι 22 μηνων κ δεν μου εχει δειξει κατι με την συμπεριφορα της που να με εχει ανησυχησει. Εχει ομως 1 εβδομαδα περιπου δεν το κανει παντα που οταν της μιλαει καποιος ξενος στο δρομο για ενηλικες μιλαω κ οχι παιδακια κανει οτι ντρεπεται κ χαμογελωντας κλεινει ποτε τα αυτια της κ ποτε τα ματια της η κρυβεται πανω μου. Γενικα ειναι πολυ κοινωνικη κ στην παιδικη χαρα παιζει με ολα τα παιδακια κ ειναι η πρωτη που θα τα πλησιασει. Με εχει ανησυχησει αυτη η συμπεριφορα!!! Κατι παρομοιο καποιος?????

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2019 at 3:08 ΠΜ, xrusaugh είπε:

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με κατι που με εχει αγχωσει πολυ τελευταια! Το κοριτσακι μου ειναι 22 μηνων κ δεν μου εχει δειξει κατι με την συμπεριφορα της που να με εχει ανησυχησει. Εχει ομως 1 εβδομαδα περιπου δεν το κανει παντα που οταν της μιλαει καποιος ξενος στο δρομο για ενηλικες μιλαω κ οχι παιδακια κανει οτι ντρεπεται κ χαμογελωντας κλεινει ποτε τα αυτια της κ ποτε τα ματια της η κρυβεται πανω μου. Γενικα ειναι πολυ κοινωνικη κ στην παιδικη χαρα παιζει με ολα τα παιδακια κ ειναι η πρωτη που θα τα πλησιασει. Με εχει ανησυχησει αυτη η συμπεριφορα!!! Κατι παρομοιο καποιος?????

τι ακριβως ειναι το.ανησυχιτικο στο να ντρεπετε ενα παιδακι εναν ξενο κ να προσπαθει να τον αποφυγει με τον δικο του τροπο? ολα τα παιδακια ετσι κανουν κρυβονται κλεινουν ματια αυτια για να μην τους μιλησεις. το ανησυχιτικο θα ηταν να δινει το.χερι κ να.λεει χαιρω πολυ στους ξενους. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2019 at 3:08 AM, xrusaugh said:

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με κατι που με εχει αγχωσει πολυ τελευταια! Το κοριτσακι μου ειναι 22 μηνων κ δεν μου εχει δειξει κατι με την συμπεριφορα της που να με εχει ανησυχησει. Εχει ομως 1 εβδομαδα περιπου δεν το κανει παντα που οταν της μιλαει καποιος ξενος στο δρομο για ενηλικες μιλαω κ οχι παιδακια κανει οτι ντρεπεται κ χαμογελωντας κλεινει ποτε τα αυτια της κ ποτε τα ματια της η κρυβεται πανω μου. Γενικα ειναι πολυ κοινωνικη κ στην παιδικη χαρα παιζει με ολα τα παιδακια κ ειναι η πρωτη που θα τα πλησιασει. Με εχει ανησυχησει αυτη η συμπεριφορα!!! Κατι παρομοιο καποιος?????

και δεν χαίρεσαι που το παιδάκι σου δεν μιλάει σε αγνώστους???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μια εποχή έτριβε τα χέρια της, έλεγα μήπως έχει κάνενα τικ, αλλά Καμμια σχέση της έφυγε. Έτσι παθαίνουν τα παιδάκια, παθαίνουν εμμονές κι εμείς φοβόμαστε μην τους μείνει. Κουβέντα θέλει και υπομονή.. Και να νιώθουν ασφαλείς τίποτε άλλο.. Εμένα τώρα της έχει κολλήσει ότι έχω πουλί κι όχι πιπί. Και γελάει. Αυτό μπορεί να μου το λέει και 5 φορές τη μέρα. Εδώ και κάνα δεκαπενθημερο. Το χει βρει αστείο. Τι να πω κι εγώ, κάθε φορά της λέω τι έχω. :/ Θα το ξεπεράσουμε κι αυτό.! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...