Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος και καλως ήρθες στην παρέα μας :D

Είχα και γω καποιο διαστημα αυτο το θέμα ..το ένα στήθος (μαλλον βολευομουν απο εκει ) πιο γεμάτο απο το αλλο . Σιγα σιγα έβαζα την μικρή μου να θηλάσει πρώτα και περισσότερες φορες και απο τον άλλο μαστό οποτε ήρθε στα ίσα του και αυτος :) Νομιζω πάντως πως παντα ο ενας μαστος ειναι πιο γεματος απο τον άλλον .

 

Η Αγλαία και τα κοριτσια θα σε βοηθήσουν τι πρέπει να κάνεις :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλά να προσφέρεις τον "λιγότερο γεμάτο πρώτο". Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα πάντως. Ούτε υπάρχει φόβος απογαλακτισμού. Αν νομίζεις οτι πρέπει να αυξήσεις οπωσδήποτε την παραγωγή στον ένα μαστό, μπορείς να αντλείς για 10 λεπτά μετά το θηλασμό.

 

Δεν νομίζω οτι είνα απαραίτητο, αν το παιδί χορταίνει και έχει αρκετές πάνες. Εσύ πάντως να προσφέρεις πάντα και τις δύο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχουν ζώσει κάτι μαύρα φίδια...

 

Πως καταλαβαίνουμε οτι έχει επέλθει μείωση παραγωγής; Τι ενδείξεις υπάρχουν;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαμπρινή μου - επειδή το έχεις εμπεδώσει το θέμα - η πρώτη μου σκέψη είναι οτι περνάμε sprut: ξύπνημα μεσα στη νύχτα για φαγητό, ανησυχία μέσα στην ημέρα, μαραθώνια "πιπιλίσματα" στήθους και λιγότερης διάρκειας ενεργητικοί θηλασμοί (δηλ. να την ακούω ή να την νιώθω οτι τρώει). Έμαθε και να γυρίζει μπρούμητα μόνη της εδώ και 3 μέρες κρατώντας το κεφαλάκι όρθιο για να βλέπει τριγύρω - όλα αυτά μου δίνουν την εικόνα άλματος.

 

Σήμερα προσπάθησα μετά από 1 εβδομάδα να βγάλω γάλα με το swing για να ξεκινήσω απόθεμα - δυσκολεύτηκα πολύ: 100 λεπτά έβγαλα 120μλ :shock: (Το ξέρω οτι δεν λέει τίποτα αυτό - το θήλαστρο δεν είναι δείκτης παραγωγής).

Χθες όμως η παιδίατρος μου είπε οτι η μπέμπα δεν έβαλε το ενδεδειγμένο βάρος για αυτό το μήνα (όχι οτι πειράζει, είναι ήδη 7 κιλά και σύμφωνα με τους μέσους όρους έχει πλεόνασμα βάρους - την πήραμε 3080 από το μαιευτήριο).

 

Σκέφτηκα λοιπόν μήπως θα έπρεπε να αναρωτιέμαι "τι σημαίνει μείωση παραγωγής"... Δεν ανησυχώ για το βάρος καθόλου αλλά θα ήθελα να ξέρω πως να διαβάσω τα σημάδια της μείωσης.. :cool:

 

Άμα θυμηθώ και τίποτα άλλο, θα σας πω..

 

Φιλιά

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Αν βρέχετε πάνες κανονικά, η παραγωγή σου είναι εντάξει. Τα πρώτα σημάδια που θα σε απασχολούσαν, θα ήταν σημάδια αφυδάτωσης (πέρα από τη γκρίνια, ανησυχία κτλ που μπορεί να οφείλονται σε πολλούς λόγους).

Για το βάρος, συμφωνώ μαζί σου. Αφού τους προηγούμενους μήνες πήρατε αρκετό, τώρα το μωράκι μπορεί να επιβραδύνει.

Στο θήλαστρο έκατσες 100 συνεχόμενα λεπτά; :shock:

Αν ναι, πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να κάνεις συστηματικά πολλές και μικρές αντλήσεις. Ωστόσο, 120μλ μου φαίνεται καλή ποσότητα για κάποια που δεν αντλεί συστηματικά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την αμαρέτο. Αν βρέχει αρκετές πάνες, δεν υπάρχει μείωση παραγωγής. Όσο για το θήλαστρο, 120 μλ έιναι πάρα πάρα πολύ καλά. Το γάλα που αντλείς αφού έχει φάει το μωρό, θεωρείται έξτρα. Δηλαδή, παραπάνω απ’ αυτό που χρειάζεται. Θα βγάζεις περισσότερο όμως, αν κάνεις 2'3 μικρότερες αντλήσεις, αντί για μια μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

αν το μωρό έχει πάρει έξτρα βάρος, τότε μόνο του βάζει φρένο και γιάυτό συνήθως παρουσιάζεται ένα πλατώ στην καμπύλη βάρους του.

Για τις πάνες στα είπαν τα κορίτσια. Εγώ να σταθώ στα 100 λεπτά άντλησης, το οποίο δεν είναι σωστό. Ξεκινάς με 20λεπτα και από τα δύο στήθη και ότι μαζέψεις, αλλά φροντίζεις να το κάνεις αυτό 15 φορές σε 15 συνεχόμενες μέρες, για να συνηθίσει το στήθος σου το θήλαστρο. Με δυο-τρεις αντλήσεις στο τυχαίο, δεν μπορείς να συμπεράνεις αν το στήθος ανταποκρίνεται στο θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες όμως η παιδίατρος μου είπε οτι η μπέμπα δεν έβαλε το ενδεδειγμένο βάρος για αυτό το μήνα (όχι οτι πειράζει, είναι ήδη 7 κιλά και σύμφωνα με τους μέσους όρους έχει πλεόνασμα βάρους - την πήραμε 3080 από το μαιευτήριο).

 

Αφού το μωρό έχει πλεόνασμα βάρους είναι αναμενόμενο να φρενάρει κάπου για να μη γίνει τέρας. Το σχόλιο της γιατρού δείχνει απλά το μέγεθος της βλακείας της... Είναι ανυπολόγιστο... Είναι απύθμενο...

 

 

:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρώ μου ουτε εγω ξέρω πως ειναι η μείωση της παραγωγής . Εμένα η μικρή μου τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου ειχε βάλει φρένο και θηλαζε πιο αραιά την ημέρα και λιγοτερη ώρα .

Εβαλε φρένο με 6 κιλα ...εσενα με τα 7 ...πρεπει να τραβήξει και χειροφρενο ! :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου από τις 15 Αυγούστου κοιμάται όλη τη νύχτα, 12ωρο. Στη διάρκεια της ημέρας άλλες φορές τρώει μετά από 5 ώρες και άλλες φορές πεινάει στις τρεις. Δεν έχουμε πρόγραμμα και την ταϊζω όταν ζητάει.(4 φορές συνήθως) Είμαι σίγουρη οτι το στήθος μου έχει "ελαφρύνει" και τις τελευταίες μέρες τραβάει τις θηλές και τις βγάζει από το στόμα και μετά τις ξαναπιάνει και ψιλογκρινιάζει. Μετά από λίγη ώρα όμως τελικά τις πιάνει και συνεχίζει για πολλή ώρα αλλά δεν ξέρω αν τρώει.

 

Είναι 6 κιλά και φαίνεται μια χαρά στρουμπουλή με μπουτάρες, αλλά τελευταία κλαίει περισσότερο και πιο δυνατά. Μεγαλώνει ??? :?: . Μήπως φταίει και το γεγονός οτι ήμασταν διακοπές, σε άλλο σπίτι και τώρα γυρίσαμε; Γενικά δεν είχε τέτοιες ευαισθησίες όμως. Μου κάνει εντύπωση που θέλει διαρκώς να είναι στο "όρθιο" στον ώμο μετά το φαϊ, μπορεί και για μισή, μία ώρα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στα 10.200 εχει κλειδωσει και εχει φυγει !!

Δεν μπορω να πω πως εχει αραιωσει θηλασμους τρωει και μεσα στην μερα και την νυχτα , την διαρκεια εχει μειωσει αλλα ποτε δεν ετρωγε πολυ ωρα , τα κιλα ομως μπαινανε σχεδον δυο δυο, ισως τρωει αποτελεσματικα!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ιρώ η παραγωγή του γάλακτος δεν μειώνεται αν το παιδί δεν μειώσει τους θηλασμούς. Μην ψάχνεις για σημάδια εκεί που δεν υπάρχουν. Μην μπαίνεις στο τρυπάκι που προσπαθεί η παιδίατρος να σε βάλει. Προσπαθεί να σε κάνει να αμιβάλλεις για τη διαδικασία. Προετοιμάζει το έδαφος της εισαγωγής ξένου γάλακτος....

Link to comment
Share on other sites

Ιρώ η παραγωγή του γάλακτος δεν μειώνεται αν το παιδί δεν μειώσει τους θηλασμούς. Μην ψάχνεις για σημάδια εκεί που δεν υπάρχουν. Μην μπαίνεις στο τρυπάκι που προσπαθεί η παιδίατρος να σε βάλει. Προσπαθεί να σε κάνει να αμιβάλλεις για τη διαδικασία. Προετοιμάζει το έδαφος της εισαγωγής ξένου γάλακτος....

 

Σου εγγυώμαι οτι δεν θα καταφέρει τίποτα.

Απλώς αναρωτιώμουν ποιά είναι τα σημάδια έτσι ώστε - αν ποτέ εμφανιστεί μείωση - να ξέρω από μόνη μου περί τίνος πρόκειται.

 

(Και για τον θηλασμό) η γνώση είναι δύναμη.

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

πανω που ολα πηραν το δρομο τους ο μικρος αρρωστησε. Ξαφνικα σταματησε να τρωει. Ο παιδιατρος συστηνει ψυχραιμια αλλα εγω εχω πανικοβληθει. Αν συνεχιστει θα πρεπει να γινει διερευνηση. Οσο για το γαλα με το ζορι το διατηρω. Σημερα περιμενω το symfony μηπως και βοηθησει την κατασταση. Διαβασα τα σχετικα ποστ αλλα χρειαζομαι περαιτερω οδηγιες για την χρηση του και τη συχνοτητα των αντλησεων προκειμενου να αυξηθει η παραγωγη. Τρωει καθε 3 ωρες για λιγα λεπτα. ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΡΑΒΑΝΕΣ SOS!

Link to comment
Share on other sites

χτες τη νύχτα ξαφνικά ανέβασα 38 πυρετό...δεν έχω κανένα σύμπτωμα κρυολογήματος παρά μόνο λίγο πόνο και ερεθισμένη θηλή στο ένα στήθος...εδώ πρέπει να σας πω ότι θηλάζω πλέον σχεδόν μόνο από το ένα στήθος και έχοντας ξεκινήσει δουλειά χάνω κάποιους θηλασμούς με αποτέλεσμα κάποιες φορές να νοιώθω να συσσωρεύεται γάλα στο ένα στήθος...καμμιά ιδέα;;;τώρα δεν έχω πυρετό αλλά νοιώθω κομμάτια καθ ότι δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα από τα ρίγη...καμμιά ιδέα;;;sos!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μην πανικοβάλεσαι. Αυτή είναι η αρχή όλων των κακών :)

 

Λες ότι σταμάτησε να τρώει. Δηλαδή? Γεμίζει πάνες με τσίσα?

Από βάρος πώς πάει? Αν έχει πάρει αρκετό, το ότι τρώει λίγα λεπτά μόνο κάθε 3 ώρες και είναι όλη τη μέρα χαρούμενο και ευδιάθετο, δε σημαίνει απολύτως τίποτα, πέραν του ότι όλα βαίνουν καλώς!

 

Πώς αποφάσισες να μπεις στη λογική των αντλήσεων για αύξηση της παραγωγής? Η παραγωγή σου αντικατοπτρίζεται στο παιδί (βάρος, βρεγμένες πάνες, διάθεση). Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αρχίζεις πρώτα από όλα τη μαγιά μπύρας (καθώς και άλλα αφεψήματα) και σαν μετέπειτα λύση είναι το θήλαστρο. Αρκεί όμως να υπάρχει όντως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1. γιατί θηλάζεις μόνο από το ένα στήθος?

 

2. κοκκινίλες στο στήθος βλέπεις? ο πόνος είναι στο στήθος που θηλάζεις ή στο άλλο?

 

 

Όταν νιώθεις να συσσωρεύεται γάλα στο στήθος και αυτό να βαραίνει, αν δεν το αντέχεις, βγάλε λίγο με το χέρι.

Θήλαζε πάντως από το πονεμένο στήθος, και άλλαζε στάσεις, ούτως ώστε το σαγόνι του μωρού να είναι προς τη πλευρά που νιώθεις τον πόνο (μπορεί να χρειαστεί και ακροβατικά, αλλά ανακουφίζει. Η πιο καλή "στάση" είναι να βάλεις το μωρό στο κρεβάτι και να κάτσεις εσύ από πάνω του στα τέσσερα, ούτως ώστε να μπορείς να γυρίζεις από όλες τις πλευρές του στήθους).

Link to comment
Share on other sites

1. γιατί θηλάζεις μόνο από το ένα στήθος? ).

 

Πάντα μας βόλευε καλύτερα και μένα και τη μικρή το αριστερό στήθος...χρησιμοποιώ και το δεξί αλλά μια φορά τη μέρα ενώ το αριστερό μπορεί και τέσσερις..είμαι σε φάση προσπάθειας απογαλακτισμού (δεν προσφέρω,δεν αρνούμαι),η μικρή πλέον μπορεί να μη ζητήσει καθόλου όλη τη νύχτα,μπορεί όμως και να ζητήσει και 2 φορές..οι νυχτερινοί θηααμοί όταν γίνονται,γίνονται μόνο από το αριστερό στήθος γιατί την παίρνω στο κρεβάτι μου και με βολεύει καλύτερα...

 

2. κοκκινίλες στο στήθος βλέπεις? ο πόνος είναι στο στήθος που θηλάζεις ή στο άλλο?

ο πόνος είναι στο στήθος που θηλάζω...το άλλο το νοιώθω μια χαρά...το πονεμένο το βλέπω πιο πρησμένο,η θηλέα άλως είναι πολύ ροζ και ερεθισμένη και υπάρχει μια μικρή κοκκινίλα εκεί...

 

 

Όταν νιώθεις να συσσωρεύεται γάλα στο στήθος και αυτό να βαραίνει, αν δεν το αντέχεις, βγάλε λίγο με το χέρι.

έχω νοιώσει να συσσωρεύεται γάλα αλλά όχι σε σημείο να μην το αντέχω..

 

Θήλαζε πάντως από το πονεμένο στήθος, και άλλαζε στάσεις, ούτως ώστε το σαγόνι του μωρού να είναι προς τη πλευρά που νιώθεις τον πόνο (μπορεί να χρειαστεί και ακροβατικά, αλλά ανακουφίζει. Η πιο καλή "στάση" είναι να βάλεις το μωρό στο κρεβάτι και να κάτσεις εσύ από πάνω του στα τέσσερα, ούτως ώστε να μπορείς να γυρίζεις από όλες τις πλευρές του στήθους).

 

Ευχαριστώ dooο μου για τις συμβουλές..είναι δηλαδή πιθανόν να είναι μαστίτιδα απ ότι κατάλαβα...δεν ξέρω που να απευθυνθώ..στον γυναικολόγο μου αποκλείεται,είναι άσχετος με θέματα θηλασμού,θα μου βάλει και χέρι που δεν το χω κόψει από τους έξι μήνες όπως με είχε συμβουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντα μας βόλευε καλύτερα και μένα και τη μικρή το αριστερό στήθος...χρησιμοποιώ και το δεξί αλλά μια φορά τη μέρα ενώ το αριστερό μπορεί και τέσσερις..είμαι σε φάση προσπάθειας απογαλακτισμού (δεν προσφέρω,δεν αρνούμαι),η μικρή πλέον μπορεί να μη ζητήσει καθόλου όλη τη νύχτα,μπορεί όμως και να ζητήσει και 2 φορές..οι νυχτερινοί θηααμοί όταν γίνονται,γίνονται μόνο από το αριστερό στήθος γιατί την παίρνω στο κρεβάτι μου και με βολεύει καλύτερα...

δε μπορώ να σου πω αν είναι σωστό ή όχι να δίνεις μόνο το ένα στήθος, μπορώ όμως να σου πω για τη φοβία μου ότι οι μαστοί δεν θα έχουν το ίδιο μέγεθος αν θήλαζα μόνο από το ένα στήθος.

Πάντως, και στη πλευρά που κοιμάσαι μπορείς να δίνεις και το δεξί. Απλά γέρνεις λίγο περισσότερο τη πλάτη (θα χρειαστείς μαξιλάρια αν δε διαθέτεις πλούσιο στήθος).

 

 

 

Ευχαριστώ dooο μου για τις συμβουλές..είναι δηλαδή πιθανόν να είναι μαστίτιδα απ ότι κατάλαβα...δεν ξέρω που να απευθυνθώ..στον γυναικολόγο μου αποκλείεται,είναι άσχετος με θέματα θηλασμού,θα μου βάλει και χέρι που δεν το χω κόψει από τους έξι μήνες όπως με είχε συμβουλέψει...

θα σου πει και η Αγλαϊα, αλλά το φάρμακο της μαστίτιδας είναι οι συχνοί θηλασμοί (φρόντισε το σαγόνι να "βλέπει" την κοκκινίλα). Για πυρετό, φαντάζομαι ντεπόν...

Link to comment
Share on other sites

Η Αγλαία κάπου είχε πει ότι όντως μπορεί το μωρό να θηλάζει από το ένα στήθος, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Τώρα για το αισθητικό θέμα, δεν ξέρω..., όταν τελικά αποθηλάσεις δεν είναι λογικό να επανέλθουν και τα δύο στο ίδιο μέγεθος ?

Ο θηλασμός αλλάζει το μέγεθος του στήθους τελικά?

 

Πάντως και το δικό μου μωρό έχει από νεογέννητο μια σαφή προτίμηση στο δεξί στήθος.

 

Όσο για τη μαστίτιδα/φραγμένους πόρους μπορεί να εμφανιστούν και λόγω υπερβολικής κούρασης-άγχους. Εγώ έτσι την έχω πάθει 3 τουλάχιστον φορές.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α, και ξέχασα την αντιμετώπιση (από το βιβλίο της Πατσούρου):

 

Συχνοί θηλασμοί, όπως είπε και η dooo,

πολλή ξεκούραση, πολλά υγρά,

ζεστές κομπρέσες για λίγο, λίγο πριν το θηλασμό,

κρύες μετά το θηλασμό (αν υπάρχει πρόβλημα υπερπαραγωγής)

και λεκιθίνη (για πιο σοβαρές καταστάσεις).

 

Αντιβίωση χρειάζεται μόνο αν ο πυρετός είναι πάνω από 38.5-39 περίπου και επιμένει για πάνω από μία μέρα. Ακόμη και τότε, υπάρχουν αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απάντησε σε αυτά που ρωτάει η Αγλαΐα εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

και μην πανικοβάλλεσαι :)

Αφού ο γιατρός είναι ψύχραιμος, όλα θα πάνε καλά!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...