Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Είδα φωτογραφίες νομίζω δεν ειναι δεν υπάρχει κατι τον κοίταξα οταν έκλαιγε. Το γαλα μου μαλλον μειώθηκε απο τις ψευδοθηλες προσπάθησα πριν και το έπιασε χωρίς με πολλή υπομονή βέβαια. Θα τις σταματήσω θα αντλώ απο το ενα έστω για μια δυο μέρες ακόμα και αύριο θα έχω τα χάπια. Σας ευχαριστω που μπαινεται στον κόπο και μου απαντάτε.

 

Η ερώτηση που σου έκανα για την παιδίατρο ήταν γιατί εμένα δεν με κάλυψε. Κάτι δεν μου κολλάει... Βασικά δεν έχω καταλάβει το πλάνο... Οι κινήσεις που ακριβώς είπε να κανείς ποιες είναι; Ο ακριβής λόγος άντλησης;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια! Λοιπόν οι πληροφορίες ειναι παρα πολλες θα προσπαθήσω να βάλω μια σειρά. Ο μικρός κόλλησε μύκητα πιθανόν απο τη πληρωμένη θηλη και δεν έτρωγε σωστά απο εκείνο το στηθος παρότι σωστά τον κρατάω. Θα δίνω μονο το ενα στηθος ξαι απο το άλλο θα αντλώ θα του το δίνω με το finger feeder. Έχω γενικά πολλα πράγματα που πρεπει να κάνω αλλα θα κάνω πτι μπορώ. Για το παιδι μου έδωσε κάποια φάρμακα για τον μύκητα και πρόβιοτικα και για εμενα κρέμα για τη θηλη και φάρμακα για την παραγωγή μου γιατι μειώθηκε μάλλον λόγω της πληγής και πρόβιοτικα. Γενικά δεν την είδα πολυ αισιόδοξη αν και δεν ρώτησα τι πιστεύει γιατι πρώτα θα το παλέψω και δεν θα ήθελα να ακούσω κατι απαισιόδοξο αν και ήταν παρα πολυ ευγενική και επεξηγηματικη. Το πρόβλημα ειναι πτι δεν βρήκα στο εφημερεύον φαρμακείο τα φάρμακα για εμενα ούτε το finger feed και αύριο πάλι ειναι κλειστά. Για τη ουρολοιμωξη θα κάνω πάλι εξετάσεις και πρεπει να συλλεψω ουρα απευθείας πρεπει να τον πετύχω την ωρα που τον αλλάζω αυτο μου ειναι δύσκολο.

 

Παραθέτω πάλι το ποστ με το πρόβλημα κι έχω απορίες:

ΕΣΥ, δεν είχες σύμπτωμα μυκητιασης; Δλδ πόνο στο στήθος ενδιαμεσα των θηλασμων, σαν καρφιά ή βελόνες;

Θέλει να αντλείς για να γιατρευτεί το στήθος ή για να μην επαναμολυνεστε;

Τι θηλαστρο πρότεινε και τι πλάνο (πόσες αντλήσεις, πόση ώρα κτλ)

Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή έχεις οδηγίες χειρισμού και διατροφής για τον μύκητα;

Το παιδί είχε άσπρα στίγματα στο στόμα;

Πως μειώθηκε η παραγωγή λόγω πληγής;

Σε είδε να θηλάζεις κι από τα δυο στήθη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω πάλι το ποστ με το πρόβλημα κι έχω απορίες:

ΕΣΥ, δεν είχες σύμπτωμα μυκητιασης; Δλδ πόνο στο στήθος ενδιαμεσα των θηλασμων, σαν καρφιά ή βελόνες;

Θέλει να αντλείς για να γιατρευτεί το στήθος ή για να μην επαναμολυνεστε;

Τι θηλαστρο πρότεινε και τι πλάνο (πόσες αντλήσεις, πόση ώρα κτλ)

Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή έχεις οδηγίες χειρισμού και διατροφής για τον μύκητα;

Το παιδί είχε άσπρα στίγματα στο στόμα;

Πως μειώθηκε η παραγωγή λόγω πληγής;

Σε είδε να θηλάζεις κι από τα δυο στήθη;

 

Είχα πόνο αλλα δεν κατάλαβα οτι ήταν κατι τέτοιο νόμιζα απο την πληγή. Μου ειπε να αντλώ για να επουλωθεί ήδη ειναι καλύτερα και το απόγευμα θηλασα και απο εκεί. Αντλούσα ταυτόχρονα ενώ θηλαζα απο το κανονικό με τις Medela το swing. Με είδε να θηλαζω απο το ενα σωστά θηλαζα αλλα χρησιμοποιώ ψευδοθηλες. Το μεγάλο πρόβλημα. Δεν μπορώ με τιποτα να τις βγάλω δεν ξερω τι βα κανω. Πια δεν πονάω οταν θηλαζω αλλα το κατω χείλος δεν ειναι γυρισμένο και τις θηλες τις βαζω σωστά είναι τις Medela. Το παιδι δεν εχει πια στίγματα αλλα συνεχίζουμε το θεραπεία. Ναι έδωσε οδηγίες για τη διατροφή και 90 βαθμούς τα πάντα. Τι θα κανω με τις θηλες απλά πιπιλαει δεν καταπίνει ούτε το αλλο τρέχει παρότι άρχισα τα φάρμακα και για την παραγωγη. Χρησιμοποιούσα θηλες γιατι νόμιζα οτι πιάνει καλύτερα τώρα το κατάλαβα. Άλλες καταπίνει ξαι άλλες όχι με αποτέλεσμα τώρα το ενα στηθος να νιωθω ερυθροτητα δοκίμασα όλες τις στάσεις.

 

Το απόγευμα έπινε τώρα γιατι κανει ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Οι ψευδοθηλές είναι τόσο φίλος, όσο και εχθρός...

 

Πιθανότατα γι'αυτό σου πρότεινε το feeder. Το finger feeding είναι για μωρά που "διστάζουν" να πιάσουν τη θηλή. Για την ακρίβεια, υποτίθεται πως ξεκινάς με finger feeding (θέλει εκπαίδευση, για να γίνει σωστά) και μετά από κανά λεπτό βάζεις το μωρό στο στήθος.

 

Για το θήλαστρο:τώρα που, εκτός από πληγές, έχουμε και μείωση παραγωγής, ίσως το swing δε σε καλύπτει

Link to comment
Share on other sites

Οι ψευδοθηλές είναι τόσο φίλος' date=' όσο και εχθρός...

 

Πιθανότατα γι'αυτό σου πρότεινε το feeder. Το finger feeding είναι για μωρά που "διστάζουν" να πιάσουν τη θηλή. Για την ακρίβεια, υποτίθεται πως ξεκινάς με finger feeding (θέλει εκπαίδευση, για να γίνει σωστά) και μετά από κανά λεπτό βάζεις το μωρό στο στήθος.

 

Για το θήλαστρο:τώρα που, εκτός από πληγές, έχουμε και μείωση παραγωγής, ίσως το swing δε σε καλύπτει[/quote']

 

Μεχρι να δωσω μπουκαλι έπινε απο το στηθος με τις θηλες και τι απόγευμα έπινε. Έψαξα σε όλη την Αθήνα για το finger πήρα τη Medela μου είπαν καταστήματα πήρα τιποτα κανουν απογραφή μονο αν το έβρισκα σε αποθήκη εχω δώσει τοςα λεφτά μεχρι τώρα και τιποτα πια ούτε δάκρυα δεν εχω του εδωςα τώρα ξένο 3,5 ωρες στο στηθος καθόταν το καημένο. Πληγή απογοήτευση νιωθω πάω για απο θηλασμο και δεβ το εχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Finger feeding γίνεται και με το σωληνακι που σου έχω γράψει (ούτε μίζα να έπαιρνα, ευτυχώς που είναι παμφθηνο, αλλιώς θα κινουσα υποψίες :lol: ). Μάλιστα, το καλύτερο είναι να γίνεται με το δάχτυλο του μπαμπά, καθώς είναι πιο πλατύ. Όμως, θέλει εκπαίδευση.

 

Για τον αποθηλασμο: όσο διατηρείται η παραγωγή (με αντλήσεις με διπλό νοσοκομειακό πιστεύω ότι θα αποκατασταθεί), το "χειρότερο" που μπορεί να συμβεί σε κάποιον με το δικό σου μεράκι είναι να δίνει μητρικό με μπιμπερό. Πολλές γυναίκες το κάνουν επί μακρόν. Άρα, μη στενοχωριέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Finger feeding γίνεται και με το σωληνακι που σου έχω γράψει (ούτε μίζα να έπαιρνα' date=' ευτυχώς που είναι παμφθηνο, αλλιώς θα κινουσα υποψίες :lol: ). Μάλιστα, το καλύτερο είναι να γίνεται με το δάχτυλο του μπαμπά, καθώς είναι πιο πλατύ. Όμως, θέλει εκπαίδευση.

 

Για τον αποθηλασμο: όσο διατηρείται η παραγωγή (με αντλήσεις με διπλό νοσοκομειακό πιστεύω ότι θα αποκατασταθεί), το "χειρότερο" που μπορεί να συμβεί σε κάποιον με το δικό σου μεράκι είναι να δίνει μητρικό με μπιμπερό. Πολλές γυναίκες το κάνουν επί μακρόν. Άρα, μη στενοχωριέσαι![/quote']

 

Θα με βρίσετε αλλα ξέρετε ποσα λεφτά εχω δώσει σε χάπια προβιοτικα θηλαστρα όχι για τα 5 ευρώ του σωλινακι για το νοσοκομειακο το απόγευμα έπινε τώρα γιατι; Θα προσπαθήσω και αυριο ήρεμα μήπως κατα λάθος παρει το στηθος. Εχω κανει και τον άντρα μου χάλια. Ενα άνχος να προλάβω να βρω όλα αυτά τα φάρμακα και ζυγαρια εκεί με το ζόρι να ανεβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα σε βρίσει, βρε Λίζα; Έχεις απόλυτο δίκιο να μιλάς για έξοδα. Φυσικά και είναι πολλά και μαζεμένα! Αλλά, αν τα βάλεις κάτω, η απόσβεση θα γίνει. Συγκεκριμένα, τα 51 ευρώ το μήνα του νοσοκομειακού ισοφαρίζονται από την αγορά ξένου γάλακτος.

 

Συμφωνώ να προσπαθήσεις με ηρεμία και πριν καλά-καλά δώσει σημαδια πείνας, να τον βάλεις στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα σε βρίσει, βρε Λίζα; Έχεις απόλυτο δίκιο να μιλάς για έξοδα. Φυσικά και είναι πολλά και μαζεμένα! Αλλά, αν τα βάλεις κάτω, η απόσβεση θα γίνει. Συγκεκριμένα, τα 51 ευρώ το μήνα του νοσοκομειακού ισοφαρίζονται από την αγορά ξένου γάλακτος.

 

Συμφωνώ να προσπαθήσεις με ηρεμία και πριν καλά-καλά δώσει σημαδια πείνας, να τον βάλεις στο στήθος.

 

Δεν εχω άλλες δυνάμεις να ψάχνω θηλαστρο και βα βλέπω οτι δεν βγάζω το παιδι το εχω ταλαιπωρήσει ενα μήνα γιατι χαιρόμουν που θηλαζα. Έπιασε τόση εύκολα το στηθος μου ξαι εγω ενα βράδυ πήρα τις ψευδοθηλες και έλεγα καλύτερα ετσι. Κούρασα τον άντρα μου φέρε μου εκείνο φέρε μου το αλλο και δεβ χαρήκαμε καθόλου το παιδι απο την πρώτη μερα έπρεπε βα φωνάξω σύμβουλο. Τώρα ποα αργά ειναι. Δεν θα ήθελα να υπήρχα χειρότερη μάνα απο εμενα δεν υπάρχει πεινούσε και ήταν 5 ωρες στο στηθος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω... Ωραία, άρα προχωράς έτσι και βλεπεις πώς θα πάει!

 

Ήπιε τα 90 ξένο ξαι έκατσε στο στηθος μου με θήλη και θηλαζει το αλλο τρέχει. Τι άλλαξε; Επειδη ειναι χορτάτος; Αποφάσισα να αλλάξουμε περιβάλλον να πάω για λίγες μέρες στους δικούς μου να ηρεμήσω και αν ειναι να δωσω ξένο θα δωσω ξένο. Κανει θηλαστικες κινήσεις πως γίνεται ξαφνικά;τι να κανω στο επόμενο γευμα;

Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο γεύμα' date=' θα τον βάλεις στο στήθος. Είπαμε, πολύ πριν δείξει οτι πεινάει. Με το που αναδευεται στον ύπνο, βάλ'τον![/quote']

 

Ενταξει ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια. Οταν πιπιλαει το στηθος να τον σταματάω ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Αν πιπιλαει τη θηλή, ναι, για να μην την τραυματίσει. Αλλιώς, αν πιπιλαει τη θηλαια αλω, άσε τον, γιατί ακόμα και αυτό αυξάνει την παραγωγή, αφού ερεθίζει το στήθος. Όταν πιπιλαει, χωρίς να καταπίνει, δοκίμασε να κάνεις συμπιεσεις: με τον αντίχειρα από πάνω και τα άλλα δάχτυλα από κάτω, πιέζεις το στήθος και το κρατάς πατημενο. Θα αρχίσει, πιθανότατα, να ξανακαταπινει. Μόλις αρχίσει πάλι το πιπιλισμα, αφήνεις το στήθος κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιπιλαει τη θηλή' date=' ναι, για να μην την τραυματίσει. Αλλιώς, αν πιπιλαει τη θηλαια αλω, άσε τον, γιατί ακόμα και αυτό αυξάνει την παραγωγή, αφού ερεθίζει το στήθος. Όταν πιπιλαει, χωρίς να καταπίνει, δοκίμασε να κάνεις συμπιεσεις: με τον αντίχειρα από πάνω και τα άλλα δάχτυλα από κάτω, πιέζεις το στήθος και το κρατάς πατημενο. Θα αρχίσει, πιθανότατα, να ξανακαταπινει. Μόλις αρχίσει πάλι το πιπιλισμα, αφήνεις το στήθος κοκ.[/quote']

 

Απο τις 11:30 ειναι ξυπνιος του εδωςα και αλλο ξένο και ήπιε 10ml τι μπορει να συμβαίνει; Τώρα πιπιλαει το στηθος μου μήπως ηρεμήσει. Να πάω ξανά στη παιδίατρο αυριο; Να αρχίσω το ξένο με σύριγγα μεχρι να εχω φτάσω μια παραγωγη; Σε 48 ωρες εχω κοιμηθεί 3 ωρες πως να εχω γαλα μετα. Εχει και κολικους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Λίζα.

Παρακολουθώ το θέμα , μη νομίζεις οτι σε ξέχασα.:P

Λαμβάνω , μέσα απο τα μηνύματά σου , μια απαισιοδοξία , μια μαυρίλα!Έχεις σκεφτεί οτι ίσως να φταίει το γεγονός οτι υπεραναλύεις τα πράγματα;Ζυγίζεις συνέχεια , διαβάζεις διάφορα και κρατάς μόνο τα αρνητικά , συνεχίζεις να πιστεύεις οτι εσύ φταις....

Για μένα φταίει η ψυχολογία σου και μόνο.Δες τα πράγματα αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λίζα.

Παρακολουθώ το θέμα , μη νομίζεις οτι σε ξέχασα.:P

Λαμβάνω , μέσα απο τα μηνύματά σου , μια απαισιοδοξία , μια μαυρίλα!Έχεις σκεφτεί οτι ίσως να φταίει το γεγονός οτι υπεραναλύεις τα πράγματα;Ζυγίζεις συνέχεια , διαβάζεις διάφορα και κρατάς μόνο τα αρνητικά , συνεχίζεις να πιστεύεις οτι εσύ φταις....

Για μένα φταίει η ψυχολογία σου και μόνο.Δες τα πράγματα αλλιώς.

 

Ενα μήνα δεν το ταΐζω σωστά πιστεύοντας οτι τον ταΐζω αν δεβ αναλύσω τη συμπεριφορά του τι να κανω; Κατάλαβα οτι ναι ο θηλασμος δεν εχει ωρα αλλα το οτι ήταν 5 ωρες στο στηθος δεν έτρωγε. Τώράξκε και στο αριστερό με ψευδοθηλη κανει και θηλαστικες κινήσεις και τρέχει το αλλο αλλα θα του φτάσει; Θα πρεπει να τον βγάλω ξαι να τον βάλω στο αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε πει με την παιδίατρο; Πότε θα σας ξαναεκτιμήσει; Πάντως' date=' αφού έχεις ερωτηματικά και αμφιβολίες, πιστεύω πως πρέπει να ξαναπάς.[/quote']

 

Σε δυο εβδομάδες θα μας έβλεπε δηλαδή στις 19, την παίρνω για να πάμε σήμερα. Δεν ξέρω τι αλλο να κανω εχω παρει τη γραμμή θηλασμου μιλούσα με μια μαία απο τη Φαιναρετη δεν ξερω που αλλού να απευθυνθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δύο εβδομάδες; Μου φαίνεται πάρα πολύ. Καλά έκανες και ζήτησες να πας νωρίτερα.

 

Δεν μπορώ να τη βρω τώρα μαλλον εχω κουραστεί πολυ ήμουν προετοιμασμένη οτι μπορει να θηλαζω όλη μερα αλλα να έτρωγε ετσι νόμιζα και η προηγούμενη γιατρός δεν μου ειπε τιποτα οτι και εγω θα κούρσα μύκητα. Την είχα παρει οταν ήταν άσπρο το στόμα του μου έδωσε ενα σιρόπι αλλα δεν μου ειπε κατι αλλο και εγω πονούσα στο στηθος και νόμιζα απο τις θηλες. Υπάρχει σε κάποιο νοσοκομείο στην Αθήνα υποστήριξη θηλασμου μήπως με βοηθήσει κάποιος εκεί αλλα δεν ξερω κιόλας τι νόημα εχει

Link to comment
Share on other sites

Στο "Έλενα" έχει τμήμα που δέχεται θηλάζουσες μητέρες, αλλά δεν έχω και την καλύτερη γνώμη. Γιατί, όμως, να πας και αλλού; Δε θες να ξαναπάς στην παιδίατρο;

Link to comment
Share on other sites

Στο "Έλενα" έχει τμήμα που δέχεται θηλάζουσες μητέρες' date=' αλλά δεν έχω και την καλύτερη γνώμη. Γιατί, όμως, να πας και αλλού; Δε θες να ξαναπάς στην παιδίατρο;[/quote']

 

Θα ξαναπάω αλλα κάποιος πρεπει να με βοηθήσει με τις θηλες. Εχω κουραστεί πολυ εχω κουράσει και το μωρο και τους γυρω μου. Τι της ήθελα μονο για αυτές δεν είχα διαβάσει οτι δημιουργούν πρόβλημα για πιπιλες ήξερα για μύκητες δεν ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή θα μας δει η κυρία Πατσουρου. Αν δεν μπορει αυτή να μας βοηθήσει δεν μπορει κανένας. Τη παιδίατρο-σύμβουλο δεν μπορώ να τη βρω.Το μωρο ξύπνησε στις 7 θηλασε και κοιμηθηκε μεχρι τις 10. Μετα ήταν ξύπνιος μεχρι τις 4 και πάλι είχε θηλασει όλες τις φορές με τις ψευδοθηλες οςο και να προσπάθησα. Δεν ήξερα γιατι δεν κοιμόταν απο τις 10:30 μεχρι τις 4, τελικά πήρα μια ζακέτα μου απο το πρωί που έκανα μπάνιο την έβαλα στον ώμο μου τρίφτηκε και κοιμηθηκε και πρώτη φορά κοιμηθηκε στην καλαθουνα μαζί με τη ζακέτα συνήθως τον έβαζα και γκρινιάζε στο πεντάλεπτο. Στις 7 προσπάθησα να τον ξυπνήσω τιποτα τελικά ξύπνησε πριν λιγο και θηλασε. Μεχρι την Κυριακή δεβ θα προσπαθήσω με τις ψευδοθηλες γιατι και εγω δεν αντέχω.

Link to comment
Share on other sites

http://supermomrocks.me/2012/04/30/ο-ύπουλος-μύκητας-candidaη-διάγνωση-της-μυκη/

 

Αυτο ειναι το πρόβλημα μας. Οτι λέει να κανουμε εγω έκανα το αντίθετο και οτι απαγορεύεται εγω το έκανα. Πχ πήρα αντιβίωση 7 μέρες μετα τη γέννα, φρούτα λαχανικά δεν έτρωγα ουτε γιαούρτια, βρώμη που δεν επιτρέπεται καθε πρωί έτρωγα και τα μελομακαρονα δυο δυο τα κατέβασα γιατι εδω ήξερα απο την αποχή των γαλακτοκομικών τι να τρωω το ιδιο και τα ζυμαρικά. Ταλαιπωριομαστε τοςο καιρό χωρίς λόγο. Πονάγα στο θώρακα και στη πλάτη και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατι. Έψαχνα για μαστιτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...