Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΩ;

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια

μήπως ξέρετε το κάτά πόσο μπορεί μια γυναίκα που θηλάζει να μείνει έγκυος?

Εγώ θηλάζω 5 1/2 μήνες το μωρό μου και δεν έχω ακόμα περίοδο. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να διακόψω το θηλασμό αν θέλω να μείνω έγκυος

τι γνώμη έχετε? ευχαριστώ!

line_m121_beg_40_time_1182744000_text_f4ef20ecf9f1fc20eceff520e5dfede1e9.gif

Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια

μήπως ξέρετε το κάτά πόσο μπορεί μια γυναίκα που θηλάζει να μείνει έγκυος?

Εγώ θηλάζω 5 1/2 μήνες το μωρό μου και δεν έχω ακόμα περίοδο. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει να διακόψω το θηλασμό αν θέλω να μείνω έγκυος

τι γνώμη έχετε? ευχαριστώ!

Δεν χρειάζεται να διακόψεις το θηλασμό για να μείνεις έγκυος. Όσο θηλαζει αποκλειστικά μια μητέρα συνήθως δεν έχει ωορηξία. Με την προσθήκη των στερεών τροφών συνήθως επανέρχεται η γονιμότητα σε 2-3 μήνες. Εξαρτάται πάντα από τις συνήθειες του μωρού.

Αν ενδιαφέρεσαι να επανέλθει γρήγορα η γονιμότητα θα πρέπει να συζητήσουμε αναλυτικά τις συνήθειες του μωρού σου και να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα πρόγραμμα τέτοιο που και το μωρό σου να είναι ικανοποιημένο και να πετύχεις την επαναφορά της γονιμότητας.

Πολλές μητέρες θηλάζουν σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης... Ο γυναικολόγος σου μάλλον έχει πολύ περιορισμένη εμπειρία από μητέρες που θηλάζουν...

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

λοιπόν όσον αφορά τη διατροφή του μικρού μου, είναι τώρα περίπου 2 εβδομάδες που έχει αρχίσει στερεά τροφή. Μέχρι τώρα δεν μπορώ να πώ ότι είχαμε σταθερό πρόγραμμα. τον θήλαζα περίπου κάθε 3 ώρες (ίσως και πιο συχνά) ακόμα και τη νύκτα.

Τώρα το "πρόγραμμά" του έχει ως ακολούθως:

τον θηλάζω περίπου στις 9.00, μετά κατά τις 12.00 τρώει φρουτόκρεμα συνήθως συμπληρώνω με θηλασμό, γιατί μετά από λίγη ώρα (ενώ έχει φάει λίγο περισσότερη από τη μισή κρέμα του), γκρινιάζει- έχω την εντύπωση ότι έχει συνηθίσει και του λείπει αν δεν τον θηλάσω.

μετά κατα τις 4.00 θα φάει τον πολτό λαχανικών και κατά τις 7.30 τη βανίλια

κατά τις 10 τον θηλάζω και μετά πάλι κατά τις 2.00, αργότερα ξυπνάει και άλλες φορές αλλά προσπαθώ τελευταία να τον κοιμίζω με πιπίλα, κάποιες φορές τον θηλάζω γύρω στις 6.00

Τι με συμβουλεύετε?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

line_m121_beg_40_time_1182744000_text_f4ef20ecf9f1fc20eceff520e5dfede1e9.gif

Τώρα το "πρόγραμμά" του έχει ως ακολούθως:

τον θηλάζω περίπου στις 9.00, μετά κατά τις 12.00 τρώει φρουτόκρεμα συνήθως συμπληρώνω με θηλασμό, γιατί μετά από λίγη ώρα (ενώ έχει φάει λίγο περισσότερη από τη μισή κρέμα του), γκρινιάζει- έχω την εντύπωση ότι έχει συνηθίσει και του λείπει αν δεν τον θηλάσω.

Δεν είναι θέμα συνήθειας, το μωρό που τρώει στερεές τροφές έχει περίπου τις ίδιες ανάγκες σε γάλα όπως και πριν αν και μπορεί να το πάρει σε λιγότερα γεύματα.

Το μητρικό γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια πηγή τροφής για το βρέφος και το 2ο εξάμηνο της ζωής του.

Οι στερεές τροφές (complementary foods) είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και δεν τον αντικαθιστούν τουλάχιστον το πρώτο διάστημα. Το μωρό όταν είναι έτοιμο να κάνει πλήρη γεύματα στερεών τροφών και δεν έχει ανάγκη από περισσότερο γάλα, μειώνει μόνο του την ποσότητα που παίρνει.

μετά κατα τις 4.00 θα φάει τον πολτό λαχανικών και κατά τις 7.30 τη βανίλια

κατά τις 10 τον θηλάζω και μετά πάλι κατά τις 2.00, αργότερα ξυπνάει και άλλες φορές αλλά προσπαθώ τελευταία να τον κοιμίζω με πιπίλα, κάποιες φορές τον θηλάζω γύρω στις 6.00

το πρόγραμμά σας είναι πολύ καλό.

σε ένα με δύο μήνες το μωρό θα κάνει πιο μεγάλα γεύματα στερεών τροφών, τώρα είναι στην αρχή και θηλάζει περίπου όσο θήλαζε και πριν.

Αν δεν σας δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, προτείνω να περιμένε 2-3 μήνες μέχρι το μωρό να είναι πιο έτοιμο για μεγαλύτερες ποσότητες στερεών τροφών και για λιγότερους θηλασμούς.

Το ξανασυζητάμε όποτε θέλετε

:)

• 1 month later...

Επειδη θελω συντομα ενα ακομη παιδακι, υπαρχει τροπος να μου ερθει περιοδος, δλδ να ειμαι γονιμη, και να συνεχισω να θηλαζω?

Στοχος μου ειναι να συνεχισω τον θηλασμο μεχρι να μπορει το παιδι να πιει γαλα ετοιμο του ψυγειου, φρεσκο, δηλαδη μεχρι να γινει 1 αν δεν κανω λαθος.

Διαφημίσεις

Επειδη θελω συντομα ενα ακομη παιδακι, υπαρχει τροπος να μου ερθει περιοδος, δλδ να ειμαι γονιμη, και να συνεχισω να θηλαζω?

Στοχος μου ειναι να συνεχισω τον θηλασμο μεχρι να μπορει το παιδι να πιει γαλα ετοιμο του ψυγειου, φρεσκο, δηλαδη μεχρι να γινει 1 αν δεν κανω λαθος.

Όταν εισαχθούν κανονικά γεύματα στερεών τροφών (όχι απλά δοκιμές), ο θηλασμός σταματά να θεωρείται αποκλειστικός και συνήθως επανέρχεται η γονιμότητα. Αν το μωρό σου ξεκινά τώρα στερεές τροφές, πιθανότατα σε 1-2 μήνες θα είναι κανονικά τα γεύματά του.

Η πρώτη ωορηξία συμβαίνει πριν την έναρξη της περιόδου, αν την πετύχετε μπορεί να μείνεις έγκυος πριν το καταλάβεις :wink:

• 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους/ες..

Πρόσφατα πήγα στο γυναικολόγο μου για check up, (ετοιμαζόμαστε να βάλουμε μπροστά για δεύτερο μωράκι), μόλις όμως του είπα ότι θηλάζω ακόμα μου είπε να σταματήσω γιατί πρώτον δεν θα είναι εύκολο να μείνω έγκυος και δεύτερον θα είναι επικίνδυνο για αποβολή. Να σημειώσω ότι έχω ιστορικό πρόωρων συσπάσεων στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και είχα μείνει εκτός δουλειάς από τον τρίτο μήνα και μετά.

Δεν ήθελα να εκείνη τη στιγμή να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του το μόνο που του είπα ότι η αδερφή μου (πολυτεκνη) σχεδόν πάντα έμενε έγκυος ενώ θήλαζε και μάλιστα στη μια εγκυμοσύνη δεν σταμάτησε να θηλάζει μέχρι το τέλος. Μου είπε ότι αυτό είναι πολύ επικύνδυνο γιατι η μήτρα κάνει συσπάσεις στη διάρκεια του θηλασμού.΄

Όσον αφορά το πρώτο δεν με απασχολεί (αν θα μείνω δηλαδή έγκυος αφού έχω σταθερο κύκλο εδώ και 7 μήνες.

Το δεύτερο όμως με απασχολεί και κυρίως για το ότι δεν θέλω να σταματήσω να τον θηλάζω και γιατί πραγματικά θα έχουμε δράματα αν προσπαθήσω να του κόψω. Βλέπετε είναι ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί, να ηρεμήσει, αλλά ταυτόχρονα με έχει συνδέσει με αυτήν την διαδικασία.

Από την άλλη όμως να το διακινδυνεύσω με το ιστορικό που έχω;

Αγλαία αν μπορείς να βοηθήσεις.... αλλά και κάποια με παρόμοια εμπειρία....

Ευχαριστώ πολύ...

.png

Δεν ήθελα να εκείνη τη στιγμή να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του το μόνο που του είπα ότι η αδερφή μου (πολυτεκνη) σχεδόν πάντα έμενε έγκυος ενώ θήλαζε και μάλιστα στη μια εγκυμοσύνη δεν σταμάτησε να θηλάζει μέχρι το τέλος. Μου είπε ότι αυτό είναι πολύ επικύνδυνο γιατι η μήτρα κάνει συσπάσεις στη διάρκεια του θηλασμού.΄

Έκανες πολύ καλά που δεν είρθες σε αντιπαράθεση μαζί του, αυτά ξέρει δυστυχώς...

Φυσικά και δεν ισχύουν αυτά που σου είπε για την αδελφή σου...

Για σένα τώρα, φυσικά μπορείς να μείνεις έγκυος, το ξέρεις! Το θέμα είναι πότε θα μείνεις. Αν μείνεις έχεις περίπου 3 μήνες μπροστά σου που η μήτρα δεν συσπάται (το πρώτο τρίμηνο δεν κάνει συσπάσεις, αυτό θα έπρεπε να το ξέρει ο γυναικολόγος σου) για να αποθηλάσεις. Με το ιστορικό που έχεις αυτό θα σου συνιστούσα για να μην διακινδυνεύσεις τίποτα.

Πάντα στη διάθεσή σου :)

• 1 month later...

Καλησπέρα! Έχω ένα αγοράκι 18 μηνών, που θηλάζει ακόμη. Έμεινα έγκυος μέσω σπερματέγχυσης, λόγω κακής ποιότητας σπέρματος. Μπορώ να μείνω έγκυος ενώ θηλάζω; Ογυναικολόγος μου είπε ότι είναι πιο εύκολο να μείνω έγκυος τη δεύτερη φορά, εφόσον διακοπεί ο θηλασμός. :?

angie g

Διαφημίσεις

• 1 month later...

Γεια σου και σένα!

Αν έχει περίοδο μπορεί και παραμπορεί.

Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί ακόμα και αν δεν έχει περίοδο (γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να της έρθει).

Επίσης, αν κάποια που θηλάζει μείνει έγκυος, δεν χρειάζεται να διακόψει το θηλασμό, εκτός αν της πει ο γιατρός της πως έχει συσπάσεις.

Για αυτό το τελευταίο έχω ελλιπείς πληροφορίες, οπότε δεν το συνεχίζω.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Η μικρή μου ήταν 13 μηνών όταν έμεινα έγκυος. Είχα αδιαθετήσει 2 μήνες πριν.

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Εύχομαι όλα να σου πηγαίνουν καλά. Στη διάθεσή σου για ό,τι θέλεις.

Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!

ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕΣ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!

ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕΣ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ. ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ;

Η πρώτη ωορρηξία συμβαίνει συνήθως πριν την πρώτη περίοδο, οπότε υπάρχουν πιθανότητες να μείνεις έγκυος.

• 2 weeks later...

γεια σας,

θα ηθελα να κανω δευτερο μωρο αλλα δεν θελω να σταματησω το θηλασμο στη 10 μηνων μπεμπα μου...

ο γυναικολογος μου μου συστησε οταν το αποφασισω να μειωσω τα γευματα,να μου δωσει χαπια και μετα να ξεκινησω τισ προσπαθειεσ για συλληψη.

εσεις τι γνωριζετε?

Αγλαια τι λες?Εχω ιστορικο αποβολης και ινομυωμα στη μητρα και γεννησα με καισαρικη.

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

ευχαριστω Αναστασια μου,το εχω διαβασει αλλα δεν με βοηθησε και πολυ.Γιατι εχω ιστορικο...

Δεν ειμαι σιγουρη...μπορει να εχει και δικιο ο γιατρος,

Σημειωτεον ειναι υπερ του θηλασμου απο την πρωτη στιγμη με παροτρυνε να θηλασω και να συνεχισω μεχρι να κλεισει χρονο το μωρο.

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

γεια σας,

θα ηθελα να κανω δευτερο μωρο αλλα δεν θελω να σταματησω το θηλασμο στη 10 μηνων μπεμπα μου...

ο γυναικολογος μου μου συστησε οταν το αποφασισω να μειωσω τα γευματα,να μου δωσει χαπια και μετα να ξεκινησω τισ προσπαθειεσ για συλληψη.

εσεις τι γνωριζετε?

Αγλαια τι λες?Εχω ιστορικο αποβολης και ινομυωμα στη μητρα και γεννησα με καισαρικη.

Τί χάπια να σου δώσει;

Γιατί να μην ξεκινήσεις τις προσπάθειες από τώρα αφού η πρώτη ωορρηξία συμβαίνει πριν την πρώτη περίοδο;

Το ιστορικό της αποβολής και το ινομύωμα δεν έχουν καμία σχέση με το θηλασμό που μπορεί να συνεχιστεί.

Ααααααα...το θεμα ενδιαφερει και μενα........

Θελουμε να προσπαθησουμε για δευτερη εγκυμοσυνη αφου χρονισει το μωρο (ειναι δεκα μισο τωρα) αλλα τι γινεται σε περιπτωση που δεν εχει ερθει η περιοδος μου αφου ακομα θηλαζω (και θελω να συνεχισω να θηλαζω κι αφου χρονισει)?

Να μειωσω τους θηλασμους? Βαζω τον μικρο οποτε το ζηταει......δε μου κανει καρδια να του αρνηθω.......προς το παρον τρωει 2 γευματα (φρουτα και σουπα), αφου χρονισει (συμφωνα με την παιδιατρο) θα του δωσω γιαουρτι για τριτο γευμα.......ισως τοτε να θηλαζει λιγοτερο αλλα γενικως ειναι μωρο αγαπησιαρικο και πιστευω πως θα θελει να θηλαζει οπως πριν μονο και μονο για να ειναι με τη μαμα του ......υπαρχει τροπος να ερθει η περιοδος χωρις να μειωσω δραματικα τους θηλασμους?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Βέρα μου :D

Μπορείτε να κάνετε λιιιιγάκι υπομονή... η περίοδος νομίζω (συνήθως) δε θα αργήσει να έρθει και από μόνη της από τη στιγμή που θα χρονίσει το παιδάκι σας και μετά, άρα και δε θα του στερήσεις τώρα αυτό που τόσο θέλει και θα κάνετε και το δεύτερο παιδάκι σας λίγους μήνες αργότερα! Εσείς μπορείτε να ξεκινήσετε τις προσπάθειες αφού χρονίσει το παιδάκι σας αφού αυτό σας ενδιαφέρει και όποτε έρθει το πολυπόθητο "αποτέλεσμα"! Η πρώτη ωορρηξία γίνεται εξάλλου πρίν την πρώτη περίοδο οπότε δεν ξέρεις πότε θα είσαι "τυχερή"! :wink:

Τρόπους για να "βιάσεις" την περίοδο να έρθει δεν γνωρίζω! :?

Α ερχεται μετα τον χρονο? Νομιζα οτι οπως παμε θα παει για δευτερο..... :lol:

Σε ευχαριστω Αναστασια! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth