Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέμα:Aνεμόμυλος


mselini

Recommended Posts

Μανούλες βοήθεια!

Σκοπεύω να φτιάξω μόνη μου μπομπονιέρες ανεμόμυλους σαν αυτούς

http://www.an-agapas.gr/node/907/?page=3

Ξέρετε που μπορώ να βρω ξύλινες ράβδους για να τις χρησιμοποιήσω ως κοντάρια των ανεμόμυλων;

Είδα κάποιες στο πλαίσιο, αλλά μου φαίνονται ακριβές (0,55 €).

Please...καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχει φουρφουρακια-ανεμομυλους ο μπαρκας 0,60 αν θυμαμαι καλα ο ενας.. κοιταγα και γω για τις δικες μας... πολυχρωμοι με ξυλινα κονταρια,.,, αν σκεφτεσαι κατι τετοιο και οχι υφασματινο καρο... :)

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φουρφουρακαι ανεμόμυλους πολυχρωμους εχει και το jumbo με 0,50 λεπτα ο ένας. Πήρα κι εγώ για την βάπτιση της μπέμπας μου τον Μάιο. Τα χρώματα που έχουν επάνω είναι φουξ,λαχανί,κίτρινο,μπλέ και πορτοκαλί αν θυμάμαι καλά. Πήρα και λαχανί τούλι με ασορτί κορδέλλα και θα είναι οι μπομπονιέρες για τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια.

Έχω μπει στο τριπάκι να τους φτιάξω μόνη μου με διάφορα χαρτόνια με μοτίβα διπλή όψεος σε παστέλ χρώματα κυρίως λιλά, σιελ, βεραμάν, σομόν κτλ.

Έχουν πολλή δουλειά, αλλά έχω κολλήσει και ελπίζω να τα καταφέρω γιατί η βάφτιση είναι στις 14.6. και ο χρόνος τρέχει.

Καμιά ιδέα για αυτές τις ξύλινες ράβδους;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Μου αρέσουν πολύ, κυρίως τα χρώματα που θέλεις νά έχεις.

Ξυλάκια για τα σουβλάκια θα μπορούσες να βάλεις, βάφοντάς τα με ακρυλικό χρώμα. Επίσης, υπέροχα χαρτιά διπλής όψης, πήρα πρόσφατα από το scrapbooking και τα χρησιμοποιώ για το βιβλίο των ευχών. (Έχω κάνει και ανεμόμυλους μικρούς και μου αρέσουν πάρα πολύ!)

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θα μπορεσει σε καλαμακι για σουβλακι,..

 

υποτιθεται οτι επανω θα βαλει κατι σα "βιδα" για να γυρναει ο ανεμομυλος ετσι δεν ειναι?? Που θα στερεωθει ο μηχανισμος αυτος?

 

τετοιο μηχανισμο εχεις βρει?

 

ξυλινες ραβδους σε ειδη χομπυ μαλλον θα βρεις. Θα σου ελεγα το art & hobby αλλα ξερω οτι ειναι πολυ ακριβο..

 

στο πλαισιο παντως αν τα ειδες μεσω ιντερνετ αυτα που τα λεει white box ραβδος και ειναι τετραγωνα ή στρογγυλα, να ξερεις οτι η καθε ραβδος εχει μηκος 1 μετρο. Αρα με 0,55 σου βγαινουν τουλαχιστον 4. (νομιζω οτι 25 ποντους το καθενα ειναι καλα...) δηλαδη 0,14 το ενα... δεν ειναι και τοσο ακριβο...

 

(συγνωμη κιολας.. δεν θελω να μπλεχτω στην τσεπη σου.. )

Link to comment
Share on other sites

Elisa και εγώ τα χαρτιά από το scrapbooking τα πήρα.

Τα καλαμάκια μου φαίνονται λίγο φτώχα και φυσικά όπως λέει η Vickytosch δεν θα μπορούν να γυρίσουν οι ανεμόμυλοι.

Για μηχανισμό θα χρησιμοποιήσω από το scrapbooking τα πριτσίνια και τα Brads για άξονες. Τώρα το πως θα στερεώσω αυτόν τον μηχανισμό, είναι ένα θέμα. Θα δούμε. Είμαι αισιόδοξη :) Πάντως κάθε πρόταση από μέρους σας είναι ευπρόσδεκτη.

Vickytosch σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τις ράβδους. Θα το ψάξω΄λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει και στα max stores τέτοια ράβδο, θυμάμαι όταν έψαχνα για το προσκλητήριο μας, είχα βρει και η κάθε ραβδος βγάζει 4 κομμάτια όπως λέει και η Βίκη. Αλλά θα πρέπει να τα κόψεις με κάποιο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τους ανεμόμυλους, τους έκανα με αυτά τα brands από το scrapbooking. Όσο για το πώς θα στερεωθούν στο καλαμάκι, είναι ένα ερώτημα :roll: Ίσως, αν κολλούσες τα "ποδαράκια" του brand πάνω στο ξυλαράκι...???

Πάντως είδα ξύλινα στικάκια (αυτά τα μεγάλα ξύλινα για τα σουβλάκια) τα οποία τα είχαν βάψει με ακρυλικό χρώμα και δεν ήταν άσχημα...

Ίσως όμως αν βρεις κάτι έτοιμο σε στικάκι, θα ήταν καλύτερο...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Elisa σε ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σου.Αυτό λέω να κάνω. Να στηρίξω δηλαδή τα ποδαράκια του brad στο ξυλαράκι.

Το πρόβλημα με τα καλαμάκια είναι ότι δεν νομίζω ότι θα έχω αρκετό χρόνο για να τα χρωματίσω και για αυτό ψάχνω μια πιο εύκολη λύση.

Κατερίνα Β ευχαριστώ θα κοιτάξω και στα max stores. Ξέρεις αν υπάρχει τέτοιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσπαθώ να βρω την "Artemis" με πμ γιατί με ενδιαφέρει το προσκλητήριο-ανεμόμυλος που είχε κάνει αλλά για κάποιον λόγο το πμ δεν αποστέλλεται. Οπότε είπα να προσπαθήσω κι επό εδώ. Αρτεμούλα, είσαι εδώ; Ή κάποια φίλη της; Θέλω να φτιάξω το ίδιο προσκλητήριο ή να το αγοράσω από κάπου. Όποια γνωρίζει κάτι σχετικό, ας μου πει. Ευχαριστώ!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Το μνμ που έχω στείλει στην Άρτεμη δεν έχει φτάσει, περιμένει ακόμα στα Εξερχόμενα, δεν ξέρω γιατί. Αν επικοινωνήσεις μαζί της, μπορεις να της πεις να με βρει εδώ. Ευχαριστώ και πάλι.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις

δεν εχω δει αλλα φανταζομαι οτι στα εργαστηρια που φτιαχνουν προσκλητηρια θα εχουν,κανε μια βολτα.

αν δεν εχεις πολλα μηπως μπορεις να τα φτιαξεις μονη σου;

εγω θα επαιρνα τους κλασικους ανεμομυλους απο το τζαμπο και με μια κορδελιτσα θα εδενα ενα χαρτακι που θα εγραφα τα στοιχεια της βαφτισης.(ωρα,τοπο,κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους.

 

μηπως εχει δει καμια προσκλητηρίο σαν ανεμόμυλο για βάπτιση???

 

thanks

 

φιλακια σε όλες τις μανουλες

exei o mastoras , to roz siel k to http://www.elxisdoro.gr/details.php?productsid=4048

Link to comment
Share on other sites

SORRY αλλα το συγκεκριμενο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!!!!!!!

Δεν το προσπαθουμε μονες μας?θα σε βοηθησω και εγω αν θελεις...μπορω να σου εκτυπωσω το ριζοχαρτο αν θελεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους.

 

μηπως εχει δει καμια προσκλητηρίο σαν ανεμόμυλο για βάπτιση???

 

thanks

 

φιλακια σε όλες τις μανουλες

 

το ειχε φτιαξει μια φιλη και οι οδηγιες ειναι οι εξης

 

Βασικά ο τρόπος είναι ο εξής: Μια σελίδα Α4 την κόβεις 21 Χ 21, και στις 4 γωνίες γράφεις το κείμενο! . Μετά αφού τυπωθεί, κόβεις διαγώνια το χαρτί στις 4 γωνίες, λίγο πριν να φτάσει στο κέντρο. Μετά παίρνεις γωνία παρά γωνία και τις ενώνεις στο κέντρο και έτοιμος ο ανεμόμυλος!

Αυτή ήταν η απλή περιγραφή! Τώρα πάμε στα πιο πολύπλοκα και στις λεπτομέρειες! Για την ένωσή του τώρα! Mπορεις να αγορασεις απο http://www.scrapbooking.gr/index.php?page=toolView&id=13 για να μπορεις να ανοίξεις ομοιόμορφες τρύπες. Θέλει μία τρύπα σε κάθε μια από τις 4 γωνίες και 2 τρύπες δεξιά και αριστερά του κέντρου του ανεμόμυλου! (για να μπορεί να περνάει το κορδόνι)! Με το περφορατέρ (το κλασικό μηχάνημα που ανοίγουμε τρύπες και έχουμε στο γραφείο....) μπορείς να ανοίξεις εύκολα τρύπες στις γωνίες αλλά στο κέντρο είναι δύσκολο!

μπορεις να βαλεις και χαρτί διπλής όψης που μπορείς να βρεις και μέσα από το e-bay

δεν ειναι δυσκολος αλλα θελει δουλεια

 

επλιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στο jumbo έχει φθηνούς ανεμόμυλους με 0,50 αν θυμάμαι καλά. Μπορείς να εκτυπώσεις ότι κείμενο θέλεις σε έναν τυπογράφο, σε ρυζόχαρτο και να το τυλίξεις (ή όχι), να δέσεις και μια κορδελίτσα και έτοιμο.

Εγώ τα προσκλητήρια της βάπτισης του γιου μου, που ήταν γλυφιτζούρια, μόνη μου τα έκανα. Είναι πολύ εύκολο!!!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και από μένα. Ψάχνω να βρω προσκλητήρια σε stick σαν αυτά του Mastoras (τα οποία είναι πολύ ακριβά για την τσέπη μου) Εχετε υπόψη σας κάποια εταιρεία?

Σας ευχαριστλω εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Ψάχνω να βρω προσκλητήρια σε stick σαν αυτά του Mastoras (τα οποία είναι πολύ ακριβά για την τσέπη μου) Εχετε υπόψη σας κάποια εταιρεία?

Σας ευχαριστλω εκ των προτέρων,

 

Πολύ ωραία είναι όντως! Ποιο σχέδιο σου αρέσει και τι τιμή έχει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...