Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ


Recommended Posts

Συγνωμη για την καθυστερηση Ανδριαννα.

Την κορη μου την εχω απο τα 3.5 στην Μικρη Χρυσαλλιδα στην Αργυρουπολη. Το προγραμμα διαφοροποιείται ανάλογα με την ηλικια, συμφωνα κ με τις απαιτησεις της καθε χρονιας.

Πιστευω οτι η πιο αρμοδια να σου απαντησει σχετικα ειναι η διευθυντρια/νηπιαγωγος που ειναι υπευθυνη για το παιδαγωγικο προγραμμα.

Εγω παντως ειμαι ευχαριστημενη γιατι το παιδι μου μαθαινει αβιαστα.

Ελπίζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ έχω ρωτήσει παραπάνω για το bio λαγουδάκι χωρίς να έχω πάρει καμία απάντηση συγκεκριμένη. Δυστυχώς η ανωνυμία των forum επιτρέπει σε κάποιους να γράφουν μισόλογα, να προκαλούν σύγχυση και μετά να λένε αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες στείλτε pm να σας πω. Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο καλό είναι να αναφερθεί δημόσια στο forum για να το διαβάσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι. Τι είναι το τόσο σοκαριστικό που δεν μπορεί να αναφερθεί παρά μόνο σε pm;

Επειδή και εγώ το σκεφτόμουνα το bio το μόνο που δε μου άρεσε ήτανε τα πολλά παιδάκια στην τάξη (περίπου 25). Για αυτό το λόγο αποφάσισα να πάω στο κουκλόσπιτο στο ελληνικό. Είναι καινούριο κτίριο, ωραίες και μεγάλες τάξεις, μεγάλη αυλή και γενικώς μου άφησε πολύ καλή εντύπωση. Για το μικρό προνήπιο που με ενδιαφέρει εμένα έχει 15 παιδάκια με 2 δασκάλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εμείς ειχαμε πάει πέρυσι για 3 (εφιαλτικες) ημερες στο bio lagudaki. Η μικρή ηταν τότε 22 μηνων, πολυ συνεργασιμη, καθολου γκρινιαρα, πολυ κοινωνικη, και πηγαινε ηδη σε αλλο παιδικο σταθμο απο 6 μηνων, και της αρεσε παρα πολυ γενικως ο παιδικος σταθμος.

Αποτελεσμα 3 μερες εκλαιγε πολυ...δεν ετρωγε τιποτα (δεν τα ταιζουν λεει για να μαθουν να τρωνε μόνα τους, και θα μεινουν λεει 10 μερες νηστικα και μετα θα λειτουρησει το ενστικτο της επιβιωσης και μετα θα μαθουν......) τρελο σοκ 22 μηνων δεν μπορει να ξερει ουτε να μαθει να φαει....

Για να μην σας κουρασω η δικη μου ταπεινη γνωμη υστερα απο αυτη την εμπειρια μου ειναι ότι :

  • ειναι παρα πολλα παιδακια σε καθε ταξη με οτι αυτο συναπάγεται (ιωσεις, 2 δασκαλες ποσο να μπορουν να δωσουν προσοχη σε 25 παιδακια, χαος)
  • θεωρω το σχολειο αυτο βιτρινα και τιποτα παραπανω
  • δεν σηκωνουν καν τα τηλεφωνα την ωρα που ειναι εκει το παιδι που ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλα
  • αφηστε που εμεις πριν παμε φορουσαμε πανα βρακακι και καναμε τσισα παντα στο γιογιο....και δεν ξανακαναμε ποτε διοτι που να προλαβουν να πανε τοσα παιδακια για τσισα....και ηθελαν υποχρεωτικα (μας εκαναν παρατηρηση) πανα κανονικη και οχι βρακακι

Αυτα εζησα εγω, ισως να ετυχαν δεν θέλω να κατακρινω κανεναν απλα εγω συμβουλευω μακρια........

Βρειτε ενα μικρο οικογενειακο παιδικο σταθμο με λιγα παιδακια για να μπορουν να τα φροντιζουν και να τα αγαπάνε...τα παιδακια μας αγαπη και στοργη χρειαζονται και οχι γιογκα........και υποτιθεμενες προτηγανοσμενες (βιολογικες) πατατες !!!

 

Θεωρω πως ωφειλω στις αλλες μανουλες να καταγραψω την εμπειρια μου...μακαρι να με ειχε συμβουλεψει και εμενα καποιος...

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο ότι οι Ιχνηλάτες στεγάζονται σε πολύ παλιό κτίριο και λίγο επικύνδινο (έχει πολλές σκάλες για την αυλή και τρία σκαλιά μέσα στο κτήριο). Η διευθύντρια και η ψυχολόγος είναι λίγο παράξενες. Παρ' όλα αυτά εμείς είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το παιδαγωγικό πρόγραμμα και τη νηπιαγωγό. Το παιδί είναι χαρούμενο όταν γυρίζει από το σχολείο, πηγαίνει το πρωί πολύ ευχάριστα, έχει κάνει πεγάλη πρόοδο και καταλαβαίνω ότι το φροντίζουν όπως πρέπει. Γενικά εγώ είμαι ευχαριστημένη γιατί και το παιδί είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις σήμερα άρχισα να παίρνω τηλέφωνα για παιδικούς σταθμούς στην Άνω Γλυφάδα και τηλεφωνικά μου έκαναν τρομερά καλή εντύπωση το Bio λαγουδάκι. Αν και θεωρώ λίγο τσιμπημένη την τιμή, (η κόρη μου θα είναι απο τον Σεπτέμβριο που θέλω να την γράψω 13 μηνών) θα ήθελα να μάθω τα αρνητικά σχόλια για να δω -οσο μπορώ- τι ισχύει όταν θα πάω για ραντεβού. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν κανείς γνωρίζει το τρένο με τις φράουλες στην Άνω Γλυφάδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

z5pEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το Βιολαγουδακι δεν γνωριζω, δεν το ειχα καν επισκεφθει. Ειχα παει στο τρενο με τις φραουλες, το οποιο μου το ειχε συστησει η ιδιοκτητρια ενος παιδικου σταθμου στο Γκολφ (η δικη μας παρεα) γιατι δεν εξυπηρετουσε την περιοχη μου (Ανω Γλυφαδα). Το τρενο με τις φραουλες λοιπον, ειναι το οικονομικοτερο που ειχα βρει - μου ειχε πει 360 ευρω το μηνα - πολυ ευγενικη η ιδιοκτητρια, συμπαθητικο περιβαλλον, καθαρο με λιγα παιδακια (σημαντικο) αλλα μου φανηκαν μικροι οι χωροι - το οποιο ειναι το μονο αρνητικο νομιζω για αυτον τον παιδικο σταθμο.

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Θα σου πρότεινα ανεπιφύλαχτα τις Μικρές Πατούσες στον Άλιμο, αξίζει να τον επισκεφθείς από κοντά. Οικογενειακόσ σταθμόσ, πολύ καλές κοπέλες, πολύ ωραίο περιβάλλον και πολύ καλές τιμές. Το site είναι : http://www.mikrespatouses.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, εμείς ειχαμε πάει πέρυσι για 3 (εφιαλτικες) ημερες στο bio lagudaki. Η μικρή ηταν τότε 22 μηνων, πολυ συνεργασιμη, καθολου γκρινιαρα, πολυ κοινωνικη, και πηγαινε ηδη σε αλλο παιδικο σταθμο απο 6 μηνων, και της αρεσε παρα πολυ γενικως ο παιδικος σταθμος.

Αποτελεσμα 3 μερες εκλαιγε πολυ...δεν ετρωγε τιποτα (δεν τα ταιζουν λεει για να μαθουν να τρωνε μόνα τους, και θα μεινουν λεει 10 μερες νηστικα και μετα θα λειτουρησει το ενστικτο της επιβιωσης και μετα θα μαθουν......) τρελο σοκ 22 μηνων δεν μπορει να ξερει ουτε να μαθει να φαει....

 

Για να μην σας κουρασω η δικη μου ταπεινη γνωμη υστερα απο αυτη την εμπειρια μου ειναι ότι :

  • ειναι παρα πολλα παιδακια σε καθε ταξη με οτι αυτο συναπάγεται (ιωσεις, 2 δασκαλες ποσο να μπορουν να δωσουν προσοχη σε 25 παιδακια, χαος)
  • θεωρω το σχολειο αυτο βιτρινα και τιποτα παραπανω
  • δεν σηκωνουν καν τα τηλεφωνα την ωρα που ειναι εκει το παιδι που ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλα
  • αφηστε που εμεις πριν παμε φορουσαμε πανα βρακακι και καναμε τσισα παντα στο γιογιο....και δεν ξανακαναμε ποτε διοτι που να προλαβουν να πανε τοσα παιδακια για τσισα....και ηθελαν υποχρεωτικα (μας εκαναν παρατηρηση) πανα κανονικη και οχι βρακακι

Αυτα εζησα εγω, ισως να ετυχαν δεν θέλω να κατακρινω κανεναν απλα εγω συμβουλευω μακρια........

Βρειτε ενα μικρο οικογενειακο παιδικο σταθμο με λιγα παιδακια για να μπορουν να τα φροντιζουν και να τα αγαπάνε...τα παιδακια μας αγαπη και στοργη χρειαζονται και οχι γιογκα........και υποτιθεμενες προτηγανοσμενες (βιολογικες) πατατες !!!

 

Θεωρω πως ωφειλω στις αλλες μανουλες να καταγραψω την εμπειρια μου...μακαρι να με ειχε συμβουλεψει και εμενα καποιος...

 

Εμείς πηγαίνουμε στην Α.Γλυφαδα στην ΔΙΑΠΛΑΣΗ ,ειμαστε τρομερα ευχαριστημένοι...παρ΄ολο που είναι παρα πολυ μακρια απο το σπιτι μας και ταλαιπωσουμαστε πολυ στα πηγαινε-ελα...δεν το αλλαζουμε με τιποτα....αμα θελει καμια πληροφοριες ευχαριστως.....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
:Pμανουλες βρηκα εναν εκπληκτικο σταθμο στην γλυφαδα.Λεγεται edit admin .θελω να το μοιραστω μαζι σας γιατι ξερω την αγωνια και την σημαντικοτητα της σωστης επιλογης παιδικου.οι χωροι ειναι τελειοι παραμυθενιοι ο κηπος πολυ μεγαλος και η ιδιοκτητρια πολυ ευγενικη και γλυκια .και το πιο σημαντικο θα εχει και τα παιδια της στο σταθμο.:P:p:p:p Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για το ζουζουνι μου απο το μαιο για παιδικο σταθμο.ο ενας ηταν πολυ ακριβος ο αλλος δεν ειχε καλες εγκαταστασεις ...και γενικα ειχα απογοητευτει.εκει συνδιαζεις και τα δυο και αυτο με ενθουσιασε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς την μικρή μας δεν την ξαναστέλνουμε στο Βιολαγουδάκι του χρόνου...

 

Δεν μείναμε ευχαριστημένοι και ούτε η ίδια δείχνει προθυμία....

 

Ερχόταν συχνά χτυπημένη, μία φορά πρόσφατα με εμφανή δαγκωματιά στο μάγουλο κλπ.

Δεν μας ενημέρωναν σχετικά και προσπαθούσαν να τα παρουσιάσουν όλα σαν πταίσματα. Αν στο τέλος της χρονιάς έχουν παιδάκια που δαγκώνουν τα άλλα, αφενός μεν δεν έχει η δασκάλα έλεγχο της τάξης, αφετέρου δεν πέτυχε και πολλά σαν παιδαγωγός....

 

Η συνοδός στο σχολικό δεν ήξερε ποτέ που χτύπησε το παιδί, μας παρέπεμπε στη δασκάλα. Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να βάλει το παιδί στο σχολικό κλαίγοντας, να το φέρει μέχρι το σπίτι κλαίγοντας και να μην τη ρωτήσει γιατί κλαίει!!!

 

Επίσης άλλη φορά έπαιρνα τηλέφωνο μόλις είδαμε το παιδί χτυπημένο, και δεν το σήκωνε κανείς για πολλή ώρα. Στο τετράδιο δεν έγραφαν τίποτε.

 

Να μην τα πολυλογώ, πριν τελειώσει η χρονιά μας ενημέρωσαν ότι η δασκάλα της τάξης αποχώρησε για προσωπικούς λόγους....

 

Θα θέλαμε να την πάμε στη Χάιντι που έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλους μας, αλλά δεν έχει θέσεις πια...

 

Μάλλον για γλυκές φατσούλες μας βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οι γλυκές φατσούλες θα σας αρέσουν....ο μεγάλος μου που πάει εκει απο τον Απρίλιο είναι τρελαμένος με το σχολείο του, έχει μάθει πολλά πράγματα και έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Εδω και 3 μέρες ξεκίνησε και ο μικρός μου που είναι 2 χρονών και έκλαψε λίγο την ώρα που μπήκε στο σχολικό....και τέλος!!! Τον αγκάλιασαν τόσο ζεστά, ασχολήθηκαν πολύ μαζί του και προσαρμόστηκε σε μια μέρα...έχω ακούσει οτι γενικά ο Αλιμος έχει πολύ καλούς παιδικούς σταθμούς, εμείς πάντως τις φατσούλες δεν τις αλλάζουμε!!! (τα παιδιά μου δηλαδή,χαχα....)

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οι γλυκές φατσούλες θα σας αρέσουν....ο μεγάλος μου που πάει εκει απο τον Απρίλιο είναι τρελαμένος με το σχολείο του, έχει μάθει πολλά πράγματα και έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Εδω και 3 μέρες ξεκίνησε και ο μικρός μου που είναι 2 χρονών και έκλαψε λίγο την ώρα που μπήκε στο σχολικό....και τέλος!!! Τον αγκάλιασαν τόσο ζεστά, ασχολήθηκαν πολύ μαζί του και προσαρμόστηκε σε μια μέρα...έχω ακούσει οτι γενικά ο Αλιμος έχει πολύ καλούς παιδικούς σταθμούς, εμείς πάντως τις φατσούλες δεν τις αλλάζουμε!!! (τα παιδιά μου δηλαδή,χαχα....)

Χαίρομαι!!!

Βασικά το πρωί την πηγαίνω εγώ την κόρη μου, σχολικό θέλουμε μόνο για το μεσημέρι , για την επιστροφή...

Το ίδιο σχολικό πηγαινοφέρνει και τα παιδάκια ενός γείτονα ακριβώς δίπλα μας, οπότε είναι κι αυτό μία αβάντα σε περίπτωση κάποιου κωλύμματος.....

Link to comment
Share on other sites

sammy21 Ο γιος σου ο μικρος πρεπει να ειναι συμμαθητης με τον δικο μου,zagoreos

η κορη σου ποσο ειναι?εμενα τωρα τον Σεπτεμβρη θα παει νηπιαγωγειο.

 

ο μικρός μου ειναι στο βρεφικό, τωρα ξεκίνησε, έχει μια βδομάδα περίπου αλλα τσιμπήσαμε μια ίωση και τον έχω σπίτι...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

sammy21 την Κικη δεν εχετε?περαστικα σας.

 

ναι, ναι την κυρία Κική....ευτυχως σήμερα είμαστε απύρετοι και με κέφι, οπότε μαλλον αυριο θα τον στείλω...μου είπαν απο τον παιδικό οτι είχαν ιώσεις αλλα έμαθα και απο άλλες μαμάδες οτι κυκλοφορεί ίωση με πονόλαιμο...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κ εμεις τσιμπησαμε σημερα μια ιωσουλα,γιατι εκανε διαρροια,ασχετο τον Αυγουστο που ειναι ολο το μηνα κλειστο ο παιδικος τι θα κανεις?

 

αχ, θα ειναι δυσκολος μήνας ο αυγουστος....εγώ έχω διάβασμα πολύ γιατι θα δώσω κάποιες εξετάσεις τον Σεπτέμβρη και δεν μπορώ καθόλου με 2 παιδια να διαβάσω...κανόνισα να πάω στους γονείς μου που παραθερίζουν στο βουνό, κοντά στο καρπενήσι, είναι πολύ ωραία εκεί, και ολη μέρα θα παίζουν, θα τα πηγαίνουν οι γονείς μου παιδική χαρα και βόλτες, κι εγω να διαβάζω....μετά τον δεκαπενταύγουστο, επειδή ο αντρας μου δεν εχει αλλη άδεια, ή θα μείνω εγω εκεί με τα παιδιά, ή θα έρθει η μαμά μου εδώ να τα κρατάει....κάπως έτσι θα περάσει ο μήνας...

σήμερα ο μικρός μου πήγε σχολείο, αφού έμεινε χθες απύρετος και πολύ ορεξάτος...για να δούμε...ελπίζω για φέτος να μην ξαναρρωστήσουμε, αν και ο άλλος μου γιος που ειναι τωρα στο μεταβρεφικό δεν αρρώστησε καθόλου...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εσυ εχεις λυση,εγω δεν ξερω τι θα κανω,ψαχνω να βρω ανθρωπο να μου τα κρατησει,κι αυτος ο Παππας δεν μπορει να κανονισει κανα camp για τα παιδακια με δραστηριοτητες.Θα ηταν πολυ καλη λυση γιατι ποιος γονιος εχει ενα μηνα αδεια???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...