Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ


Recommended Posts

Δεν καταλαβα ποσο χρονων ειναι ο μικρος??εμενα ειναι 22μηνων κ ειναι στο βρεφικο,κ η κορη μου ειναι στο καραβι 4,5ετων

 

ειμαστε 3 χρονών και 2 μηνών (ο μεγάλος μου που πάει τώρα)....ο μικρός είναι τώρα 20 μηνών, το Σεπτέμβρη που λέω να τον ξεκινήσω θα είναι 2 χρονών και 2 μηνών...μάλλον αυτός θα είναι μαζί με τον μικρό σου...πάντως και εμάς η δασκάλα μας είναι μια πολύ καλή και ευγενική κοπέλα, με έχει πάρει και 2 - 3 τηλ. επειδή ήταν εβδομάδα προσαρμογής (τώρα ξεκινήσαμε) και με έχει ενημερώσει για όλα. Ανυπομονώ να στείλω και τον μικρούλη μου...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μενετε μακρια? τα σχολικα ειναι ολα καινουργια,το καλο ειναι οτι εχει καλες δασκαλες,εαν εχω καταλαβει καλα,ο μικρος σου θα ειναι στην ταξη της Αννας ειναι καταπληκτικη κοπελα,θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη

 

α, ξέχασα να σου πώ, μένουμε Α. Γλυφάδα, δεν είμαστε και πολύ κοντά, αλλά του αρέσει πολύ το σχολικό, και στην επιστροφή ρίχνει και έναν υπνάκο...θα μπορούσα να τον πηγαίνω εγώ, με το αυτοκίνητο είμαστε 10 - 15 λεπτά, αλλά δεν θέλει!!! Μου είπε όμως μια φίλη μου που έστελνε εκεί τον δικό της οτι τα τραγουδάνε στο σχολικό και τα απασχολούν και περνάει ευχάριστα η ώρα, οπότε συν το γεγονός οτι είναι πολύ καλά σχολικά....δεν πειράζει που είναι λίγο μακριά!

p595314.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει κανείς προσωπικές εντυπώσεις απο τη Χάιντι στη Γλυφάδα? Εχω γράψει τον μικρό μου για Σεπτέμβριο, αλλά θα ήθελα και πληροφορίες απο γονείς που πάνε τα παιδιά τους στο σταθμό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς προσωπικές εντυπώσεις απο τη Χάιντι στη Γλυφάδα? Εχω γράψει τον μικρό μου για Σεπτέμβριο, αλλά θα ήθελα και πληροφορίες απο γονείς που πάνε τα παιδιά τους στο σταθμό αυτό.

 

Η αδερφη του αντρα μου πηγαινει εκει το παιδακι της, ειναι ευχαριστημενη, κι εγω βλεπω τον μικρουλη οτι παει με χαρα, ενω ηταν ενα παιδακι αρκετα προσκολημενο στους γονεις του και λίγο "δύσκολο" δηλ. δεν ετρωγε ευκολα το φαγητό του, λίγο γκρινιαρούλης κλπ. Η μαμά του πήγε στη Χαιντι επειδη είχε μια φίλη ήταν επίσης πολύ ευχαριστημένη. Εχω ακούσει καλά λόγια γενικά, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία για να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί δεν έχω πάει η ίδια (έμαθα οτι για φέτος που θέλαμε εμείς να ξεκινήσουμε άμεσα δεν είχε κενές θέσεις,).

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη του αντρα μου πηγαινει εκει το παιδακι της, ειναι ευχαριστημενη, κι εγω βλεπω τον μικρουλη οτι παει με χαρα, ενω ηταν ενα παιδακι αρκετα προσκολημενο στους γονεις του και λίγο "δύσκολο" δηλ. δεν ετρωγε ευκολα το φαγητό του, λίγο γκρινιαρούλης κλπ. Η μαμά του πήγε στη Χαιντι επειδη είχε μια φίλη ήταν επίσης πολύ ευχαριστημένη. Εχω ακούσει καλά λόγια γενικά, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία για να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί δεν έχω πάει η ίδια (έμαθα οτι για φέτος που θέλαμε εμείς να ξεκινήσουμε άμεσα δεν είχε κενές θέσεις,).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ξέρω και εγω οτι δεν έχει θέσεις πλεον. Φαντάσου οτι εγώ τον έγραψα τον Μάρτιο και είχε μόνο 5 θέσεις για τον παιδικό σταθμό και το τμήμα του. Τί να πω, μακάρι να πάμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι λίγες οι διαφορές στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις ίσως...Το σημαντικό είναι να επιλέξουμε έναν παιδικό σταθμό που να μας κάνει "κλικ" και να μας δώσει ένα αίσθημα σιγουριάς οτι εκεί το παιδάκι μας είναι καλά. Οταν με το καλό αρχίσουν, το βλέπεις κάθε μέρα πως ανταποκρίνεται το παιδί, τι εξέλιξη έχει και αν περνάει καλά καθε μέρα...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς προσωπικές εντυπώσεις/πληροφοριες απο ενα απο τα δυο? Σκεφτομαι να γράψο την μικρη μου για Σεπτέμβριο, αλλα δυσκολευομαι παρα πολυ στιν τελικη αποφαση.

Καλη εντυπωση ειχα και με το σταθμο Διαπλαση, αλλα μοθ πευτει λιγο μακρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα σπουργιτάκια δεν τα ξέρω αλλά έχω την κόρη μου στην Μικρή Χρυσαλλίδα στην Αργυρούπολη. Του χρόνου πάει δημοτικό. Η δουλειά που γίνεται και ο τρόπος με τον οποίο γίνεται είναι εξαιρετική. Το παιδί μου πάει με μεγάλη χαρά και μαθαίνει "ψάχνοντας".

Link to comment
Share on other sites

Τα σπουργιτάκια δεν τα ξέρω αλλά έχω την κόρη μου στην Μικρή Χρυσαλλίδα στην Αργυρούπολη. Του χρόνου πάει δημοτικό. Η δουλειά που γίνεται και ο τρόπος με τον οποίο γίνεται είναι εξαιρετική. Το παιδί μου πάει με μεγάλη χαρά και μαθαίνει "ψάχνοντας".

 

panda2010 ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μπορείs να μου πείς από ποια ηλικία την εχεις εκεί και ποιες δραστηριότητες είχαν για την ομάδα ηλικίας 3 - 4... Είχα και εγω καλές πρώτες εντυπώσεις, ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ προσιτός και ομιλητικός, είδα ότι ειλικρινά ενδιαφέρονται για τα παιδιά, αλλα δεν πήρα αρκετές πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο του προγράμματός τους εκείνη την ώρα. Θα ήμουν πολύ ευγνώμων για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία...

 

Επίσης πήγα και είδα έναν άλλο σταθμό στην περιοχή - Η χαρα μας. Πολύ μεγάλος εξωτερικός χώρος,μεγάλες, άνετες αίθουσες για τα παιδιά,ζεστό, οικογενειακό περιβάλλον, πολύ λογική τιμή η οποία ανέρχεται σε 50 - 100 Ευρώ φθηνότερα από όλους τους υπόλοιπους στην περιοχή... αλλά δεν είμαι σίγουροη για το εκπαιδευτικό περιεχόμενο του προγράμματός τους. Υπάρχει κάποιος που έχει τα παιδιά τους εκεί για να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να γράψω τα παιδιά μου 1,5 και 3,5 ετών σε παιδικό σταθμό. Από τις αρχές του έτους έχω ξεκινήσει το γιο μου στους Ιχνηλάτες στη Βούλα όμως δεν δέχονται παιδιά κάτω των 2,5 ετών. Άκουσα για το Playland στη Βάρκιζα, τις Γλυκές Φατσούλες, το Γείτονα και αρκετά άλλα ακόμη. Τι θα μου προτείνατε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

mady εχω γραψει κ πιο πανω στελνω τα παιδια μου στις Γλυκες Φατσουλες κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,δεν ξερω εαν σου κανει σαν περιοχη η εαν ειναι μακρυα ο Αλιμος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενδιαφέρομαι να γράψω τα παιδιά μου 1,5 και 3,5 ετών σε παιδικό σταθμό. Από τις αρχές του έτους έχω ξεκινήσει το γιο μου στους Ιχνηλάτες στη Βούλα όμως δεν δέχονται παιδιά κάτω των 2,5 ετών. Άκουσα για το Playland στη Βάρκιζα, τις Γλυκές Φατσούλες, το Γείτονα και αρκετά άλλα ακόμη. Τι θα μου προτείνατε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

 

Εγω θα σου πρότεινα την ΔΙΑΠΛΑΣΗ, στέλνω την μικρή μου από 6 μηνών και επειδή το έψαξα παρα παρα πολύ κατέληξα και διαπίστωσα κιόλας ότι είναι πολύ καλά τα πράγμτα. Αν θες κάποια αλλη πληροφορία στείλε μου μηνυμα.

Στην διάθεση σου

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να γράψω τα παιδιά μου 1,5 και 3,5 ετών σε παιδικό σταθμό. Από τις αρχές του έτους έχω ξεκινήσει το γιο μου στους Ιχνηλάτες στη Βούλα όμως δεν δέχονται παιδιά κάτω των 2,5 ετών. Άκουσα για το Playland στη Βάρκιζα, τις Γλυκές Φατσούλες, το Γείτονα και αρκετά άλλα ακόμη. Τι θα μου προτείνατε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

 

κι εμείς ξεκινήσαμε στις Γλυκές Φατσούλες, έχουμε τώρα 3 εβδομάδες. Προς το παρόν είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, αν και είναι νωρίς ακόμα να πώ κάτι με σιγουριά. Ομως αν και πηγαίναμε εδω και ένα χρόνο παιδικό σταθμό, βλέπω διαφορές στο παιδί - προς το καλύτερο πάντα - και πιστεύω οτι γίνεται σοβαρή δουλειά. Δεν ξέρω αν το έχεις επισκεφθεί, νομίζω οτι απο άποψη εγκαταστάσεων είναι το καλύτερο με διαφορά...Οι Ιχνηλάτες μου άρεσαν κι εμενα αλλά έχω κι εγώ ένα ακόμα αγοράκι 2 χρονών και οι Ιχνηλάτες δεν το δέχονται. Ετσι καταλήξαμε εκει...προτείνω να κανονίσεις ένα ραντεβού να το δείς από κοντά, και να μιλήσεις με τους ιδιοκτήτες...αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο να ρωτήσεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω...

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

Οι Ιχνηλάτες μου άρεσαν κι εμενα αλλά έχω κι εγώ ένα ακόμα αγοράκι 2 χρονών και οι Ιχνηλάτες δεν το δέχονται. Ετσι καταλήξαμε εκει...προτείνω να κανονίσεις ένα ραντεβού να το δείς από κοντά, και να μιλήσεις με τους ιδιοκτήτες...αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο να ρωτήσεις, ευχαρίστως να σε βοηθήσω...

 

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με τι έχει ξετρελαθεί ο κόσμος από τους Ιχνηλάτες...Πήγαμε με τον άντρα μου αφού είχαμε διαβάσει ταθετικά σχόλια εδώ στο φόρουμ.Θα πω 1-2 πράγματα.

 

1- ΔΕΝ είναι αναγνωρισμένο από το κράτος. ¨Οταν το είπαμε στην υπεύθυνη μας είπε κάποιες γενικολογίες ότι αυτά τα κάνουν για να βγάζουν τους μικρούς παιδικούς έξω κλπ. Τότε γιατι το ΒιοΛαφουδακι, ο Φραγκολίνος. το Βήμα Βήμα καο το Χάιντι, που δεν τα λες και μεγάλα, ΕΙΝΑΙ πιστοποιημένα?

 

2. Ο χώρος είναι απελπιστικά μικρός για τα παιδιά που φιλοξενεί. Η τουαλέτα και η κουζίνα δεν μας άφησαν ιδιαίτερα καλή εντύπωση, αλλά ίσως μας επηρέασε το ότι είχαμε επισκεφθεί τις Γλυκές Φατσούλες την προηγού,ενη μέρα, που έχουν κουζίνα πραγματικά διαμάντι-σαν επαγγελματικό χώρο εστίασης.

 

3.Το κτίριο ήταν μάλλον το πιο παλιό από ταυπόλοιπα και σίγουρα το πιο στενάχωρο και ταλαιπωρημένο...Επίσης δεν πάνε τα παιδιά καμία έκπαιδευτική εκδρομή (πατητήρι, ζωολογικό κλπ), αφου θεωρούν ότι είναι χάσιμο χρόνου...

 

4.Το σχολικό μπορούσε να μας παίρνει μόνο 7μιση το πρωί και να μας επιτρέφει το παιδί 4μιση το μεσημέρι. Και όλα αυτά όταν το πρόγραμμα είναι 9 με 2 και το παιδί είναι 15 λεπτά από το σπίτι. Εχω άλλο ένα μωρό και δεν μπορώ να παίρνω την κόρη μου με το αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά εμένα μου άρεσαν η ιδιοκτήτρια και οι κοπέλες....θα συμφωνήσω οτι αν δεις τις Γλυκές Φατσουλες, όλοι οι άλλοι παιδικοί σταθμοί σου φαίνονται πολύ λίγοι ξαφνικά....εγώ είδα στο τέλος τις Φατσούλες, οπότε οι Ιχνηλάτες μέχρι τότε μου φαινόταν καλή επιλογή, με κριτήριο πάντα κυρίως τις εργαζόμενες εκεί (που είναι και αυτές που κάθε μέρα έρχονται σε επαφή και με τα παιδιά μας) και το γεγονός οτι οι χώροι ήταν καθαροί...το ωράριο που είχαν προτείνει οι Ιχνηλάτες με βόλευε περισσότερο απο αυτο που τώρα αναγκαστήκαμε να επιλέξουμε στις Φατσούλες (επειδή μπήκαμε εμβόλιμοι). Το τι βολευει και ικανοποιεί κάθε μανούλα είναι σχετικό...ας μην ξεχνάμε οτι οι Φατσούλες είναι και αρκετά ακριβότερες....στα χρήματα που ζητούσαν οι Ιχνηλάτες εμένα μου φάνηκε μια καλή επιλογή ( σε σχέση με όλους τους άλλους παιδικούς που είδα....). Ξαναλέω οτι θεωρώ τις Φατσούλες εκτός σύγκρισης....

p595314.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
kale, ego sas stelno minimata... :( ma giati den sas erxontai?

μηπως μπορεις να μου πεις τι γινεται με το βιολαγουδακι?στελνω ηδη το παιδακι μου και σκεφτομαι να αλλαξω σταθμο! :confused::confused::confused:σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

έχω μια κορούλα 3 ετών, μένω στην Άνω Γλυφάδα και μέχρι στιγμής έχω επισκεφτεί τους παρακάτω παιδικούς σταθμούς:

Διάπλαση (πολύ μικροί εσωτερικοί χώροι, αυλή με παιχνίδια για ηλικίες το πολύ 15 μηνών-πολύ μικρές τσουλήθρες, καθόλου παιχνίδια στους εσωτερικούς χώρους).

ΧΡΩΜΑΤΑ & ΓΕΛΙΑ: ίσως ο πιο πλήρης παιδικός σταθμός αν και είναι μειονέκτημα ότι δεν έχει πρωινό και μεσημεριανό.

Βιο το λαγουδάκι: Πολύ καλή εντύπωση, μεγάλοι χώροι με ωραία παιχνίδια, με κρεβατάκια για να κοιμούνται όσα παιδιά θέλουνε το μεσημέρι, ξεχωριστές τουαλέτες ανά τμήμα, κάτι άλλο που μου άρεσε είναι ότι δεν έχουν προαιρετικές δραστηριότητες (αγγλικά, κολύμβηση, γιόγκα κ.α) μιας και δε θέλω από αυτή την ηλικία να διαχωρίζονται τα παιδιά.

Ουράνιο Τόξο: Ακριβός, χωρίς να δικαιολογείται από το σχετικά παλαιό κτίριο, και την έλλειψη παιχνιδιών. Κάτι που δε μου άρεσε είναι οι προαιρετικές δραστηριότητες εντός ωραρίου κάτι που διαχωρίζει τα παιδιά.

τα σπουργιτάκια: οικογενειακός αλλά πάρα πολύ μικρός.

 

μιας και είμαι κοντά να ξεκινήσω στο bio θα ήθελα κάποιος που έχει αρνητικές εμπειρίες από αυτόν να με ενημερώσει είτε δημόσια στο forum για να το μάθουν οι πολλοί ενδιαφερόμενοι ή με pm.

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με τι έχει ξετρελαθεί ο κόσμος από τους Ιχνηλάτες...

Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου για έναν ακόμη λόγο. Η άποψή μου για τους Ιχνηλάτες είναι κάκιστη εξαιτίας της απαράδεκτης στάσης της διευθύντριας.

Προσπαθώ από την προηγούμενη εβδομάδα να κλείσω ραντεβού για να δω το σχολείο από κοντά. Άφού στο τρίτο τηλεφώνημα της διεμήνυσα ότι μάλλον δεν θέλει πελάτες, μου τηλεφώνησε σήμερα, έπειτα από 4 ημέρες, μιλώντας μου μάλιστα με ύφος αλαζονικό και ειρωνικό. Όταν της είπα ότι δεν έχει πλέον νόημα να κλείσω ραντεβού και ότι έχω ήδη γράψει αλλου την κόρη μου, μου απάντησε "Ούτε και για εμάς έχει νόημα"!!! ΤΗς εξήγησα ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ ένα σχολείο στο οποίο η διευθύντρια είναι διαρκώς άφαντη και δεν ενδιαφέρεται για τους εν δυνάμει πελάτες της κι εκείνη με ειρωνεύτηκε.

Ειλικρινά απορώ πώς τέτοιοι άνθρωποι ονομάζονται "παιδαγωγοί".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum καθώς τώρα μόλις άρχισα να ψάχνω για ιδιωτικό παιδικό σταθμό στις περιοχές Νέα Σμύρνη ή Παλαιό Φάληρο για κοριτσάκι (ζωηρούλικο) που θα είναι 2 ετών τον Σεπτέμβριο.

 

Έχω εντοπίσει διάφορους (τώρα θα αρχίσω τις επισκέψεις) αλλά θα ήθελα οποιαδήποτε σύσταση (ή αντισύσταση;)) υπάρχει γιατί με αυτά που ακούς και διαβάζεις είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; Καμμιά ιδέα;

 

επειδη και εγω ψαχνω για την μικρη μου που θα ειναι 2,5 χρονων τον Οκτωβριο μπορω να σου δωσω καποιες πληροφοριες για καποιους σταθμους στο π.φαληρο που επισκεφθηκα εδω και καποιες μερες.Βασικα δεν ξερω τι ακριβως ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...