Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τρωει και διαμαρτυρεται...τι συμβαινει?

Recommended Posts

καλημερα σε ολα τα μελη του parents!

Tο ονομα μου ειναι Αννα και ειμαι η μαμα ενος κοριτσιου 28 ημερων!!

Ελπιζω να με βοηθησετε στην απορια μου οπως ελπιζω να μην εχω ανοιξει θεμα που εχει προαναφερθει αδικα...

Η μικρη τρωει καθε 3 ωρες Frisolac Comfort Nounou 120ml (περιπου) μπορει να φαει και 90 ή λιγοτερο.

Δυστυχως εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες την ωρα που τρωει κοκκινιζει σφιγγεται και τσιριζει γιατι της ερχεται να κανει κακα.

Την βοηθαω διακοπτοντας το γευμα της και κρατωντας τα ποδια της ψηλα για να διευκολυνθει.

Γενικα ειναι ορεξατη αλλα στεναχωριεμαι που δυσανασχετει με το θεμα αυτο και ειδικα την ωρα που τρωει.

Τωρα εχει να ενεργηθει απο την Τριτη το μεσημερι σχεδον 40 ωρες και ανησυχω.

Τα κακα της δεν ειναι σκληρα ουτε ειναι κομματακια.

Ειναι κανονικα μουσταρδι με κοκκους.

Απο ουρηση ειναι κανονικη και πολυ συχνη.

Δυστυχως το παιδι θηλασε ελαχιστα καθως ειχα προβλημα και επισης το γαλα μου ηταν πολυ λιγο.

Θα ηθελα να με διαφωτισετε.

Ειναι δυσκοιλια? Πως να την βοηθησω?

Η παιδιατρος που την ειδε μια φορα δε με αφησε να της δωσω kinterte.

ευχαριστω εκ των προτερων,

Διαφημίσεις

Για δοκίμασε το θερμόμετρο με την άκρη του βουτηγμένη σε ελαιόλαδο, είναι αρκετά αποτελεσματικό, τουλάχιστον για αυτή την περίπτωση που έχει να ενεργηθεί τόσες πολλές ώρες, όχι για συνέχεια!!!

Για δοκίμασε το θερμόμετρο με την άκρη του βουτηγμένη σε ελαιόλαδο, είναι αρκετά αποτελεσματικό, τουλάχιστον για αυτή την περίπτωση που έχει να ενεργηθεί τόσες πολλές ώρες, όχι για συνέχεια!!!

επιβεβαιώνω την αποτελεσματικότητα του παραπάνω αλλά όχι πολλές φορές για ευνόητους λόγους. δοκίμασε επίσης το γάλα να το φτιάχνεις με χαμομηλόνερο δηλαδή θα βράσεις χαμομηλάκι θα το στραγγίσεις και μέσα του θα ρίξεις τις μεζούρες γάλα και είναι έτοιμο..... καλή συνέχεια και υπομονή

καλημερα.εχω 2 παιδια 28 κ 15 μηνων κ απο μερα σε μερα περιμενω το τριτο.το προβλημα που εχεις το αντιμετωπισα κ στα δυο παιδια τα οποια δε θηλασα σχεδον καθολου.το frisolac εχει την ταση να προκαλει δυσκοιλιοτητα.εγω το απαλυνα λιγο αλλαζοντας γαλα.με το almiron1 ηταν λιγο καλυτερα κ σε καποιες περιπτωσεις χρησιμοποιουσα μικροκλυσματα γλυκερινης γιατι ο παιδιατρος μου πιστευει οτι το μωρο δεν πρεπει να μενει πανω απο δυο μερες χωρις κακα για να μη παθει ρηξη εντερου.για το θερμομετρο ειχε πει οτι ειναι λιγο επικυνδυνο κ να μη το προτιμω.και στις δυο περιπτωσεις το προβλημα σταματησε να υπαρχει μολις τα παιδια αρχισαν τα φρουτα.μη δοκιμασεις τιποτα απο αυτα που σου λεω αν δε συμβουλευτεις πρωτα τον παιδιατρο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Το frisolac το απλό μπορεί και να κάνει δυσκοιλιότητα το comfort όμως είναι για τη δυσκοιλιότητα, απλά προκαλεί πολλά αέρια! Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα του μωρού? Στο κάνει μόνο όταν τρώει ή σφίγγεται και σε άλλες φάσεις της μέρας? Μήπως έχει κολικούς?

Διαφημίσεις

Στον παιδιατρο το ειπες μηπως σου αλλαξει γαλα ή κανετε καποιο τρικ ?

Αν κλεισει παντως 3 μερες χωρις να ενεργηθει πρεπει να του το πεις. Στα 3 24ωρα χωρις κακα επεμβαινει εκεινος.

Ετσι ηταν κι ο Βασιλης μου. Αλλαξαμε πολλα γαλατα μεχρι να βρουμε ποιο του ταιριαζει .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Το frisolac το απλό μπορεί και να κάνει δυσκοιλιότητα το comfort όμως είναι για τη δυσκοιλιότητα, απλά προκαλεί πολλά αέρια! Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα του μωρού? Στο κάνει μόνο όταν τρώει ή σφίγγεται και σε άλλες φάσεις της μέρας? Μήπως έχει κολικούς?

Το κανει γενικα και οταν εχει αερια...Σημερα λιγο καλυτερα τα εκανε χωρις κλαμματα...

Το almiron εχω ακουσει απο αλλους οτι ειναι αυτο που φερνει δυσκοιλιοτητα...Για το frisolac comfort εχω ακουσει οτι ειναι καλο για το εντερο...ΤΙ ΝΑ ΠΩ? Μπερδεματα...

Παντως, ευχαριστω για τις απαντησεις σας.