Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας! Τελικά ειχα δίκιο που λύσσαγα με το Jumbo :evil:

Μας έφεραν δώρο ενα πλαστικό μπιμπερό παιχνίδι που μέσα περιέχει διάφορες κουδουνίστρες και ενα μασητικό. Για να μη με λενε υποχόνδρια λοιπόν αποφάσισα να τα κρατήσω αφου πρώτα τα περάσω με οινοπνευμα και τα πλύνω.....ολα ωραια και καλα και μολις φτάνω στο μασητικό μου βγαίνει κιτρινο χρωμα πάνω στο πανί :!::!::!::evil::evil::evil:

Ελεος πια με τα κωλοκινέζικα τους, εννοειται οτι έκανα άμέσως καταγγελια στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

 

Ξερω οτι ειναι φτηνά ρε γμτ αλλα αξίζει να δώσεις και στο παιδάκι σου τοξικό κοκτείλ; Καταλαβαινω τους ανθρώπους που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα για κατι καλύτερο αλλα και πάλι θέτουν σε κίνδυνο την υγεία των παιδίων τους :roll::roll:

 

Α το εν λόγω παιχνίδι ειναι τρια φρουτάκια μαλακά δεμένα σε ενα κρίκο για να τα μασάει το παιδί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και σε μας το φέρανε!! :shock:

και μάλιστα είναι από τα αγαπημένα της παιχνιδάκια, ειδικά η κουδουνίστρα που είναι κόκκινη κίτρινη και διάφανη με μπαλάκια μέσα..

Τα πλένω τακτικά αλλά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο..

Τώρα όμως μου μπήκανε ιδέες. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε εμάς το έφεραν (μάλλον είναι δημοφιλές δωράκι για μωράκια) και αυτή την κουδουνίστρα που περιγράφει η γερακίνα τη λατρεύει. Τα φρουτάκια για να πω την αλήθεια δεν της τα είχα δώσει γιατί μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε να πιάνει παιχνιδάκια. Δοκίμασα πριν λίγο να τα καθαρίσω με οινόπνευμα και δεν έβγαλαν χρώμα - βέβαια επειδή δεν είμαι διατεθειμένη να ρισκάρω την υγεία του παιδιού μου για ασήμαντα μπιχλιμπίδια δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσω...

Ευχαριστούμε για ενημέρωση yogini :D

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτοί που τα κατασκευάζουν......... ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ;;;;;;; Για να μην πω... αυτοί που τα εισάγουν.....!! :?

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα τα μασητικα που ειναι απο πλαστικο πως μπορουμε να ξερουμε οτι ειναι καταλληλα? Πολλες φορες εκ των υστερων για προιοντα που υποτιθεται οτι εχουν τις προδιαγραφες ακουμε οτι αποσυρονται. Απο που να φυλαχτεις? :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν όλοι κάναμε καταγγελία κάθε φορά που πέφτει στα χέρια μας ένα ακαταλληλο προϊόν, τότε ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα...

Ακόμα και αν πετάξουμε το προϊόν και δεν έχουμε αποδείξεις ώστε να γίνει μήνυση, η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή αρχειοθετεί τις καταγγελιες και όταν μαζευτούν αρκετές για το ίδιο προϊόν παίρνει τα κατάλληλα μέτρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη αν ειναι απο το τζαμπο αλλα μαρκα πχ fisher price , chicco κπλ παλι china ειναι? :roll:

 

κατασκευάζοντε στην Κινα αλλά οι προδιαγραφές είναι Ε.Ε,επίσης σε περίπτωση που διαπιστωθεί το οτιδηποτε αποσυροντε από τις εταιρίες.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ απολυτως παιχνίδι που να μην ειναι made in China! Εννοω απο τις γνωστές μάρκες.

Εγω εχω μεγάλη αλλεργια στα Κινέζικα γενικότερα αλλα αν τα πετουσα ολα δεν θα ειχαμε τιποτα εκτός απο πιπίλες :roll:

Ναι μονο οι πιπιλες της chicco που εχω λενε made in Italy :evil: και φαντάζομαι και τα προιοντα που ερχονται σε επαφή με το στόμα οπως μπιμπερό κτλ.

Ευτυχως ο μικρος δεν τα θέλει καθολου προς το παρόν τα πλαστικά μιας και το δάχτυλο της μαμας ειναι πιο νοστιμο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει το made in China, αλλά οι προδιαγραφές που τηρούνται. Και οι μεγάλες εταιρίες, Fischer Price, Mattel, ... κτλ κτλ... made in China ειναι. Αλλά προσέχουν και τηρούν τα πιστοποιητικά ασφαλείας.

 

Το κακό είναι πως εμείς πιστεύαμε πως τα καταστήματα παιχνιδιών φιλτράρουν τα προϊόντα τους ΚΑΙ με βάση την καταλληλότητά τους. Αυτό όμως δεν ισχύει.

 

Επίσης ακατάλληλα προϊόντα δε βρίσκουμε μόνο στα Jumbo, αλλά και σε διάφορα καταστήματα παιχνιδιών.

 

Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε όλα... Δυστυχώς ως γονείς έχουμε ακόμα ένα "μέτωπο" να αντιμετωπίσουμε.... Την ασφάλεια από τα παιχνίδια των παιδιών μας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλα τα λετε....

Πηραμε του μπεμπη γυμναστηριο της fisher και ειναι κινεζικο.

Το αλλο;;;Κουταλακι της chicco :shock: .Το οποιο φυσικα ειναι στη συσκευασια αχρησιμοποιητο.

Επισης πηγα και πηρα ενα θερμο φαγητου του μπεμπη.Ειχε ενα αγνωστου κατασκευαστη και της chicco.Το ενα ειχε 5 ευρω και το αλλο 30 ευρω.Ξεχνιεμαι λοιπον και παιρνω της chicco για σιγουρια.Οταν πηγαμε σπιτι και το ανοιξα ηταν made in china. :evil:

Μονο mam και nuk λοιπον.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα τα ρούχα και όλα τα παιχνίδια είναι made in China, in Bangladesh, in Moroko και στις λοιπές χώρες (είτε ασιατικές είτε ευρωπαικές). Το θέμα είναι οι προδιαγραφές κάθε εταιρείας.

 

Στα Jumbo οι προδιαγραφες τους μπορεί να είναι πολύ λίγες.

Στην Chicco να είναι περισσότερες.

 

Οσον αφορά τα ρούχα, στην εταιρεία που δουλεύω, επειδή είμαι στις παραγγελίες (ειναι franchise) και τα ρούχα είναι από την Αγγλία αλλά made in China, bangladesh, India κτλ όταν κάτι δεν πληρεί τις προδιαγραφές μας στέλλουν ειδοποίηση να τα αποσύρουμε από τα καταστήματα.

 

Στα παιδικά είναι πολύ ευαίσθητοι με το θέμα. Μπορέι ένα κουμπάκι να μην είναι καλά ραμένο, θα μας ειδοποιήσουν να το αποσύρουμε από την αφορά. Ή να ξεφάφει.. αμέσως ειδοποίηση και εξαφάνιση από τα καταστήματα. To jumbo μπορεί να μην πληρεί τις προδιαγραφές αυτές. Να δέχεται το κουμπί να είναι ραμένο 2 φορές και όχι 4.

 

Έτσι είναι.. για αυτό πληρώνεις και το made in China από 3 ευρώ εώς 103.. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η Κινα είναι πιο κοντα στην Αμερική και στην ευρώπη και στις χώρες-κόμβους μεταφορών για αυτό προτιμούν να φτιάχνονται εκεί τα προιόντα.

 

Οπότε μην αδικείτε την Κινα, αλλά τις προδιαγραφές κάθε εταιρείας. [/img]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μην αδικείτε την Κινα, αλλά τις προδιαγραφές κάθε εταιρείας. [/img]

 

αυτό ακριβώς...angi μου αυτή είναι και η απάντηση για την απορία σου...και φυσικά να μην ξεχνάμε και το CE αλλά προσοχή σε κάποια κινέζικα της πλάκας είναι αυτοκολλητο :?

 

δεν έχω κανένα πρόβλημα να του πάρω επώνυμο παιχνίδι από το jumbo και να είναι made in china έχω προβλημα με τα παραγωγης jumbo...και στο carrefur έχει disney made in china παιδικά ρούχα αλλά ρε παιδιά η ποιότητα είναι πολύ ανώτερη....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

[και φυσικά να μην ξεχνάμε και το CE αλλά προσοχή σε κάποια κινέζικα της πλάκας είναι αυτοκολλητο :?
μωρέ και τυπωμένο να είναι... δεν το εμπιστευομαι έτσι απλά... ξέρω κι εγώ...

αλλά όπως το είπε και η yogini... στο τέλος δε θα έχουμε τίποτε να τους δώσουμε... :(

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

και μεις το έχουμε,αλλά δεν βγήκε χρώμα με το οινοπνευμα...σε αντίθεση με άλλο παιχνιδάκι της Mattel που ξεβαφε !

 

για να πω και γω την αλήθεια,με επιφύλαξη του τα έδωσα.....

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

[και φυσικά να μην ξεχνάμε και το CE αλλά προσοχή σε κάποια κινέζικα της πλάκας είναι αυτοκολλητο :?
μωρέ και τυπωμένο να είναι... δεν το εμπιστευομαι έτσι απλά... ξέρω κι εγώ...

αλλά όπως το είπε και η yogini... στο τέλος δε θα έχουμε τίποτε να τους δώσουμε... :(

 

ναι το ειχε επάνω το CE αυτό το κωλοπαίχνιδο, τυπωμένο πάνω στην καρτέλα του Jumbo!!!! :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

.............και στο carrefur έχει disney made in china παιδικά ρούχα αλλά ρε παιδιά η ποιότητα είναι πολύ ανώτερη....

 

Τα δικαιώματα της Disney είναι για τις φιγούρες και όχι για την ποιότητα του προϊόντος. Δηλαδή είναι δυνατόν να έχει φιγούρα ντίσνεϋ σε κάποιο προϊόν πολύ χαμηλής ποιότητας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να εμπιστευόμαστε μόνο τις γνωστές μάρκες, παρόλο που κατασκευάζονται στην Κίνα, υπάρχει πιστοποίηση πάνω στο προϊόν, όχι στα καρτελάκια.

Τυχαίνει να γνωρίζω ότι ειδικά στο jumbo, την "πιστοποίηση" στα εισαγώμενα προϊόντα από Κίνα, την κολλάνε με αυτοκόλλητα οι πωλήτριες και ο υποτιθέμενος έλεγχος που έχει γίνει από αρμόδια υπηρεσία, δεν με καλύπτει! Προσωπικά δεν ρισκάρω για κανένα παιδάκι.

Εξάλλου, ότι πληρώνεις αγοράζεις!!!

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

...........Εξάλλου, ότι πληρώνεις αγοράζεις!!!

 

Όχι πάντα...!

 

Αν και κατανοώ το πνεύμα που το λες. :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

...........Εξάλλου, ότι πληρώνεις αγοράζεις!!!

 

Όχι πάντα...!

 

Αν και κατανοώ το πνεύμα που το λες. :wink:

 

αλκυονάκι μου όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές ισχύει...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

...και εμάς μας το φέρανε δώρο το συγκεκριμένο, πάω τώρα να το δώ.

 

Προχθές πήρα δυο παντελονάκια για τον μπέμπη από την μπουτίκ λάικα με ένα ευρώ το καθένα. Τελικά τα παντελονάκια είναι lapin house και γράφουν και made in China.

Επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ lapin ρούχα, τι ακριβώς γράφουν στην ετικέτα?

Αυτά φαίνονται αρκετά καλής ποιότητας ύφασμα, ραφή κλπ. Μήπως ήταν τίποτα από κλεμένα :?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...