Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συναγερμός στο σπίτι


Recommended Posts

Εχω τρομοκρατηθεί......

 

Ειμαστε 6 άτομα στο γραφείο και μέσα σε 15 μέρες έχουν μπει στα σπίτια των 2..... :evil::evil:

 

Εχτε συναγερμό στο σπιτι? Γνωρίζετε κόστος? Τι προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το σκέφτομαι κι εγώ... Δεν έχω στο σπίτι, αλλά είμαι πολύ κοντά στο να βάλω. Δεν αντέχω να πέφτω στο κρεβάτι το βράδυ και το μυαλό μου να 'ναι στην τσίτα εξ αιτίας της ανασφάλειας που ζούμε...

Εχω στη δουλειά συναγερμό και φύλαξη σε 24ωρη βάση. Περνάνε δλδ κάθε μισή ώρα νομίζω και ελέγχουν. Ο συναγερμός όταν χτυπήσει καλεί στο κέντρο της εταιρείας και σε 2 τηλέφωνα που έχουμε ορίσει εμείς. Κόστος μόνο της φύλαξης μπορώ να σου πω, ο συναγερμός μπήκε πριν 7 χρόνια και σίγουρα οι τιμές δεν θα είναι ίδιες...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

κατα τα αλλα η συγχωρεμενη γιαγια μου κοιμοταν στο χωριο με την πορτα ανοιχτη το καλοκαιρι για να εχει δροσια το σπιτι και το χειμωνα κλειστη μεν αλλα οχι κλειδωμενη...οταν πηγαινα στο χωριο και της ελεγα να κλειδωσει γιατι φοβαμαι γελουσε....αχ ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα...

παμ δεν γνωριζω κοστος αλλα αν μαθεις ενημερωσε μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο εμενα,

 

Εμεις βαλαμε συναγερμο πριν 10 χρονια.

Το κοστος εξαρταται απο το ποσο μεγαλο ειναι ενα σπιτι,ποσα παραθυρα και μπαλκονοπορτες εχει.Εκει μπαινουν οι παγιδες.

Εξαρταται επισης απο την διαριθμηση του σπιτιου και το ποσοι αισθητηρες χωρου/κινησης θα μπουνε.

Επισης απο το αν θα βαλεις 1 η περισσοτερα panel ελεγχου(πληκτρολογια).

Προσφερουν ακομα την δυνατοτητα εγκαταστασης ανιχνευτη φωτιας που ειδοποιει την πυροσβεστικη εαν χτυπησει.

Ο συναγερμος συνδεεται μεσω τηλ. γραμμης με ενα κεντρο 24ωρης παρακολουθησης που ειδοποει την αστυνομια σε περιπτωση ενεργοποιησης.

Για αυτο υπαρχει μια ετησιας βασης συνδρομη για το σταθμο παρακολουθησης.

Το μονο εξτρα κοστος ειναι καθε 2-3 χρονια,αν δεν κανω λαθος,που θελει το συστημα συντηρηση και αλλαγη μπαταριων για τις σειρηνες.

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Link to comment
Share on other sites

ο συναγερμός ήταν το πρώτο πράγμα που βάλαμε στο σπίτι μας πριν κατοικήσουμε

Μας στοίχισε 500,00€ με σκαψίματα στον τοίχο επειδή δεν υπήρχαν

Τρια χρόνια προς το παρόν δεν έχουμε πληρώσει τίποτα ακόμα για ανταλλακτικά (μπαταρίες κτλ)

Η κουμπάρα μου που έψαχνε πρόσφατα έβρισκε περίπου τις ίδιες τιμές

Πάντως νιώθεις μια ασφάλεια και στη σκέψη μόνο οτι υπάρχει ο συναγερμός

Πλέον μας έχει γίνει απαραίτητος και ξυπνάω τη νύχτα να ελέγξω αν έχω βάλει το συναγερμό.

Θα σου στείλω πμ με τηλ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας πριν απο 3 χρονια μας κοστισε 500 ευρω.Εχει οντως να κανει με το ποσο μεγαλο ειναι το σπιτι γιατι βαζουν παγιδα σε καθε παραθυρο καθως και ανιχνευτη κινησης στον εσωτερικο χωρο.Αν θες να βαλεις τωρα θα εχεις σκαψιματα...Μεχρι στιγμης (φτου-φτου) δεν χρειαστηκε να ελεγξω την αποδοση του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εν τω μεταξύ μαθαίνω ότι οι πόρτες ασφαλείας (οι πιο παλιες) ανοιγουν πια πολύ εύκολα..καπου είχε ανοίξει η Ντινα θέμα για τις πόρτες ασφαλείας...

πάω να το βρω...

Link to comment
Share on other sites

Στην κοπέλα που μπηκαν η πόρτα ασφαλείας ήταν κλειδωμένη και μάλιστα φεύγοντας τη ξανακλέιδωσαν...

 

Η αστυνομια είπε ότι υπάρχουν πια Master κλειδιά.... :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Eμεις παντως βαλαμε συναγερμο πριν 3 χρονια σε πολυ γνωστη εταιρεια.

Για τα συστηματα δεν πληρωσαμε αλλα δινουμε καθε 2 μηνες ενα ποσο στην εταιρεια και σε περιπτωση που χτυπησει μας παιρνουν τηλ να δουν αν ειναι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε συναγερμό μιας και μπήκε απο την αρχή στον προυπολογισμό του σπιτιου ... δεν θυμάμαι τωρα το κόστος αλλά το απογευματακι θα ξέρω...

Περιλαμβάνει μαγνιτικές επαφές (να τις λέω καλά ... ) σε πόρτες κ παράθυρα και ανιχνευτές ρανταρ εσωτερικά ... όπου ενεργοποιούνται αν ανιχνευτεί κίνηση ή θόρυβος εντός σπιτιου ...

 

 

α! επίσης θεωρώ σημαντικό να υπάρχει σειρήνα και εντος τους σπιτιου ...

 

πχ. πριν λιγες εβδομάδες , μπήκαν στο σπίτι γείτονα μας ... έβαλαν την εξωτερική σειρήνα μέσα με μια λεκάνη με κουβά ... και δεν ακουγόταν τιποτα , μέσα σε 15 λεπτά , ώσπου να έρθουν οι ανθρώποι , είχαν κάνει ενα σπίτι ανω κάτω και φυσικά πήραν αντικείμενα αξιάς περίπου 18000€ μετρητα και κοσμήματα ...

 

αυτά ! Μαράκι να το κάνεις πάντως ... το κόστος δεν είναι πάρα πολύ μεγάλο!

 

Υπάρχουν φορές που λόγο βιασύνης δεν τον ενεργοποιούμε ... αλλά τις νύχτες που είμαστε μεσα και κοιμόμαστε είναι ΠΑΝΤΑ ενεργός!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην κοπέλα που μπηκαν η πόρτα ασφαλείας ήταν κλειδωμένη και μάλιστα φεύγοντας τη ξανακλέιδωσαν...

 

Η αστυνομια είπε ότι υπάρχουν πια Master κλειδιά.... :shock::shock:

 

:shock::shock::shock::shock:

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαλαμε συναγερμο το 2007 με 5 παγιδες μεσω του κατασκευαστη του σπιτιου και μας κοστισε 500-600 ευρω. Χωρις εταιρεια ομως απλα με μια εξωτερικη σειρηνα. Συμφωνω ομως κι εγω οτι η εσωτερικη σειρηνα πρεπει να υπαρχει.Αυτη πανικοβαλλει τον κλεφτη οταν ολες οι πορτες-παραθυρα του σπιτιου ειναι κλειστα. Επισης να προσεξετε οι παγιδες να μπουν στα πατζουρια και οχι στα τζαμια για να μπορειτε να τον ενεργοποιειτε και καλοκαιρι που θελουμε να αφηνουμε τα παραθυρα ανοιχτα. Εμεις σ'αυτο την πατησαμε..

Link to comment
Share on other sites

ο συναγερμός ήταν το πρώτο πράγμα που βάλαμε στο σπίτι μας πριν κατοικήσουμε

Μας στοίχισε 500,00€ με σκαψίματα στον τοίχο επειδή δεν υπήρχαν

Τρια χρόνια προς το παρόν δεν έχουμε πληρώσει τίποτα ακόμα για ανταλλακτικά (μπαταρίες κτλ)

Η κουμπάρα μου που έψαχνε πρόσφατα έβρισκε περίπου τις ίδιες τιμές

Πάντως νιώθεις μια ασφάλεια και στη σκέψη μόνο οτι υπάρχει ο συναγερμός

Πλέον μας έχει γίνει απαραίτητος και ξυπνάω τη νύχτα να ελέγξω αν έχω βάλει το συναγερμό.

Θα σου στείλω πμ με τηλ

 

Κι εμενα σε παρακαλω. Εχουμε βαλει καλωδια οταν χτιζαμε το σπιτι και τα εχω και κρεμονται και ολο λεω αυριο :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δίνουμε και 96€ το εξάμηνο στην εταιρεία security!!!!!!

Τώρα πόσο στοίχησε ο συναγερμός δεν θυμάμαι, ο μπαμπάς μου τον έβαλε το 2002 :?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ναι snowwhite φεύγοντας τη ξανακλείδωσαν τη πόρτα...καλά το διαβασες..

τώρα γιατί τη κλειδωσαν δεν το κατάλαβα στην άλλη κοπέλα την είχαν αφήσει ορθανοιχτη....

 

μάλλον είναι θέμα επιπέδου....

Link to comment
Share on other sites

ναι snowwhite φεύγοντας τη ξανακλείδωσαν τη πόρτα...καλά το διαβασες..

τώρα γιατί τη κλειδωσαν δεν το κατάλαβα στην άλλη κοπέλα την είχαν αφήσει ορθανοιχτη....

μάλλον είναι θέμα επιπέδου....

 

...είναι ένας τρόπος για να αποδείξουν την διαφορετικότητά τους. Τώρα οι δυο κοπέλες είναι σίγουρες πως ήταν δυο διαφορετικές σπείρες!!!!!!!!!

 

Πάντως μια και ανοίχτηκε τέτοιο θέμα, ας το γράψω κι αυτό: Μπήκαν στο σπίτι μιας γνωστής μου, είχαν τις μπαλκονόπορτες ανοικτές, δεν ξύπνησαν ευτυχώς.

Την άλλη μέρα βάλανε πύρους, αλυσίδες, δαγκάνες, αλλάξανε κλειδαριές και γενικώς κάνανε ότι μπορούσαν για να προφυλαχτούν, μετά από δυο βράδια οι κλέφτες ξαναπήγαν, αλλά ευτυχώς δεν κατάφεραν να μπουν μέσα :?:?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη μέρα βάλανε πύρους, αλυσίδες, δαγκάνες, αλλάξανε κλειδαριές και γενικώς κάνανε ότι μπορούσαν για να προφυλαχτούν, μετά από δυο βράδια οι κλέφτες ξαναπήγαν, αλλά ευτυχώς δεν κατάφεραν να μπουν μέσα :?:?

 

καλά πες μου πότε θα αφήσεις ανοιχτά να'ρθω να σε κλέψω :lol::lol:

(Κάτι σκεφτόμουνα για σκ να'ρχομουνα αλλά ψυχανεμίζομαι ότι η μικρή θα μου σκάσει ίωση)

Link to comment
Share on other sites

Κλεβουν τα πρωινα που ο κόσμος λειπει στις δουλειες του. Χτυπάνε κουδουνια 3 γύφτισες και αμα δεν ανοιγεις δοκιμάζουν την πορτα. Μας εχει συμβαινει συνεχεια στην γειτονια...μια μέρα χαρχαλευαν την πορτα μου και τους έβαλα τις φωνες και εκαναν πως πουλουσαν πράγματα....πηρα την αστυνομια αλλα δεν ήρθαν!

επειδή ειναι παλια η πορτα μας βάλαμε εξτρα κλειδαρια ασφαλειας...ε σιγα μην εχουν και γκασμά μαζι τους.

Καλα οι αλλοι οι επαγγελματιες ειναι αλλο αλλα οι μικροληστειες ειναι απο αυτες τις ρουφιάνες :evil:

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω,πριν 2 χρονια δωσαμε 600 euro,με ανιχνευτες σε ολα τα παραθυρα συστημα που αν σπασουν το τζαμι χτυπαει,ειδοποιηση στα κινητα μας τηλ.οταν χτυπησει .καθε βραδυ πριν κοιμηθουμε ειναι το πρωτο πραγμα που θα κανουμε γιατι εδω που φτασαμε ουτε στα σπιτια μας ειμαστε ασφαλεις.

322829.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιλώντας για συναγερμούς και σειρήνες κλπ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε βέβαια, το κουτί του συναγερμού εκπέμπει ακτινοβολία? Ξέρετε, εννοώ αυτό που βρίσκεται μέσα στο σπίτι και έχει όλα τα καλώδια και τα σχετικά.

Αν όντως εκπέμπει είναι επιβλαβής η ακτινοβολά για τα παιδιά μας?

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...