Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΡΟ ΤΟ ΒΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ?


Recommended Posts

Το νερό το βραζετε και το βάζετε στο ψυγείο ....εγώ το φτιάχνω εκείνη την ώρα και γινεται χαμός από το κλάμα ....please βοηθήστεμε με κατι πρακτικο και γρηγορο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ τα έχω δοκιμάσει όλα...

Στην αρχή το έβραζα και το έβαζα στο ψυγείο - αλλά μετά αργούσε να ζεσταθεί στο θερμαντήρα με αποτέλεσμα να σηκώνουμε τη γειτονιά στο πόδι. :(

Μετά το έβραζα την ώρα που το χρειαζόμουν. Μέχρι να το βράσω και μέχρι να το κρυώσω - οι φωνές μας ακούγονταν κι εγώ δεν ξερω που. :(

Τώρα το βράζω και το διατηρώ στο θερμός και έτσι έχω μόνο να το κρυώσω και είμαστε πολύ καλύτερα. :D

Μερικές φορές κιόλας αν το θυμηθώ ή μου περισσέψει και δε χωράει στο θερμός βάζω και λίγο βραστό νερό στο ψυγείο και φτιάχνω το γάλα με μισό ζεστό μισό κρύο και τότε το γάλα δε θέλει ούτε και κρύωμα κι έτσι δεν έχουμε καθόλου φωνές και διαμαρτυρίες :wink:

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το έβραζα σε κατσαρολάκι γιατί θέλει κανά 10λεπτο ενώ ο βραστήρας κλείνει μόλις φτάσει σε κατάσταση βρασμού. Μετά σε θερμός. Ο άντρας μου προσπάθησε να κάνει το σύστημα του ψυγείου αλλά το θεωρήσαμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ταλαιπωρία.

.png
Link to comment
Share on other sites

Mεχρι 6 μηνων το εβραζα σε κατσαρολακι και το φυλαγα σε θερμος.Μολις σταματησε η αποστειρωση,το βραζω στον βραστηρα και ξαναζεσταινω οποτε το χρειαζομαι και δεν καθυστερω καθολου :idea: .Το παιδακι σου ποσο μηνων ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβραζα, το μοίραζα στα μπουκάλια και στο ψυγείο. Και εμας μας είχε ακούσει όλη η γειτονιά τις ώρες του φαγητού. Ωσπου η κουμπάρα μου μου εξήγησε πως λειτουργεί ο θερμαντήρας που είχα στο κουτί, έτοιμο για να τον επιστρέψω ώς κάτι άχρηστο. Εκανα μια δοκιμή, έβαλα το βράδυ το μπουκάλι στον θερμαντήρα και όταν πείνασε αμέσως της έφτιαξα γάλα. Μετα βρήκα τη θερμοκρασία που με βόλευε και ειλικρινά ξέγνοιασα!

Και έτσι και η μπουμπού σταμάτησε να κλαίει!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια βραζω το νερο σε βραστηρα απο βραδυς.το αφηνω να χλιαρωσει λιγο κ μετα γεμιζω τους θερμους κι ετσι ολη την ημερα εχω ετοιμο νερο σε σωστη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ομικρός μου είναι 30ημερων!!!! Να σας ζησουν τα βλασταρια σας ....σας ευχαριστω πολύ για τις ιδέες!!!!τελικα θα το βραζω , θα το βραζω στο κατσαρολακι , θα το μοιραζω και θα το βαζω στο ψυγειο, όπως η Κατεριναβ . και πριν τον αλλάξω θα το ζεσταίνω στο θερμαντήρα (πολύ βολικος τελικά ) !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, να το έχεις από πιο πριν στον θερμαντήρα, πχ. εγώ έβαζα το μπιμπερό πριν παω για ύπνο το βράδυ και το πρωί σε 2 λεπτά είχα γάλα έτοιμο. Θαυματουργό εργαλείο!

Link to comment
Share on other sites

Το νερό με το οποίο παρασκευάζεται το γάλα σε σκόνη πρέπει να έχει θερμοκρασία 70ο για να σκοτώνει τα παθογόνα που πιθανόν να υπάρχουν.

 

Το γάλα σε σκόνη δεν είναι αποστειρωμένο προϊόν, δεν μπορεί να είναι αποστειρωμένο γιατί στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες της αποστείρωσης θα καταστρέφονται διάφορα από τα συστατικά του.

 

Μερικά παθογόνα όπως το Enterobacter sakazakii μπορεί να είναι θανατηφόρα για ένα νεογέννητο.

 

Διαβάστε τις οδηγίες για την ασφαλή παρασκευή του γάλακτος σε σκόνη, συνήθως υπάρχουν πάνω στο κουτί ή ενημερωθείτε από τον παιδίατρό σας.

 

 

Powdered formula milk is not sterile and can be contaminated with bacteria³, which could cause illness such as meningitis and septicaemia. Although illness is very rare, WHO and FSA advise making up only one bottle at a time using water at or above 70°C to kill the bacteria and minimise the risk.

 

 

http://www.nctpregnancyandbabycare.com/press-office/press-releases/view/69

 

Το ποσοστό των μητέρων που δεν παρασκευάζει σωστά το γάλα είναι πάρα πολύ υψηλό (40% στη Μ. Βρετανία)... :?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ, για να καταλαβω ....εάν το βραζω 10 λεπτα και το βάζω στο ψυγείο και πριν το χρησιμοποιησω στο θερμαντηρα ....δεν είναι σωστό?? δεν σκοτώνοντα τα μικρόβια?

και μια ερωτηση ακόμα .....οταν βραζει στον βραστηρα δεν σκοτωνονται πάλι τα μικρόβιο , αφού βράζει....μετα το νερό εξατμίζεται.....τι διαφορα έχει με το να το βραζεις 10 λεπτά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το γαλα πρεπει να ειναι ζεστο και μετα να το κρυωνεις κατω απο τη βρυση!!!αλλιως θα το καναμε ολες με κρυο και τελος....

καλυτερα να το κανεις σωστα,οπως αλλωστε το λεει και η συσκευασια του γαλακτος!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβως !αυτο με το ψυγειο τι νοημα εχει.πρεπει πρωτα να βραζει το νερο ,να τοποθετειτε σε θερμος κι οταν θα φτιαξετε γαλα πρωτα βαζετε το νερο στο μπουκαλι κ μετα την σκονη.ποτε την σκονη σε καυτο νερο.να ερθει σε σωστη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εβραζα 10 λεπτα στο κατσαρολακι.μετα το εβαζα στο θερμο καυτο.

Κραταει ενα 24ωρο θερμοκρασια.

Λιγο πριν φτιαξω το γαλα το αφηνα λιγο στο μπουκαλι να χλυαρινει.

Αν βιαζομουν το κρυωνα στην βρυση.

Πιστευω οτι με τον βραστηρα για μικροτερα μωρα των 6 μηνων δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ σωστη μεθοδος.

Το νερο δεν αποστειρωνεται.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια δεν είπα οτι το κανω με κρυο!!! το βραζω πρωτα και μετά στο ψυγείο, μένει χωρις μικροβια εκεί και μετα το ζεσταίνω στο θερμαντήρα και βάζω τη σκονη . Ποια η διαφορα να είναι καυτό και να το κρυώνεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω ο εβραζα και το εβζα στο ερμοσ.οχι ομως στο φυγειο,στο παγκο της κουζινας.κρατουσε τρια γευματα.βεβαια το κλοκαιρι δεν το εκανα γιατι φοβομουν λογο εστης απλα το εβραζα μεχρι να την αλλαξω πριν φαει.ποπο μου αινεται πολυ καιρος απο τοτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

και πως λειτουργει αυτο το πραγμα ρε παιδια? ειναι μονιμα στην μπριζα και μονιμα αναμενο να το διατηρει?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και θηλάζω μερικές φορές κυρίως στην αρχή που της έδινα σκόνη το έβραζα σε μπρίκι για 2-3 λεπτά το πολύ και μετά στο μπουκάλι. Το κρύωνα είτε σε κατσαρολάκι με κρύο νερό είτε κάτω από τη βρύση. Κάθε φορά όμως έβραζα από την αρχή.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και θηλάζω μερικές φορές κυρίως στην αρχή που της έδινα σκόνη το έβραζα σε μπρίκι για 2-3 λεπτά το πολύ και μετά στο μπουκάλι. Το κρύωνα είτε σε κατσαρολάκι με κρύο νερό είτε κάτω από τη βρύση. Κάθε φορά όμως έβραζα από την αρχή.

 

Και εγώ αυτό έκανα! Μετα σκέφτηκα ότι υπάρχει και θερμός! και να φανταστείτε τον είχα στο σπίτι και τον είχα ξεχάσει εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!θα σας πω ένα κόλπο το οποίο μου το πρότεινε η μαία μου τώρα δυστυχώς και πέρασα το λούκι με τις κατσαρόλες στην αρχή. Λοιπόν, πάρτε τον βραστήρα και βάλτε τον κάτω από τον απορροφητήρα και αφήστε το καπάκι ανοιχτό, με αυτόν τον τρόπο ο βραστήρας δεν κλείνει και κάνει την ίδια δουλεια με την κατσαρόλα αλλά είναι πιο πρακτικός. Επίσης, για να μη περιμένετε ώρες ολόκληρες να κρυώσει το βραστό νερό που θα έχετε στο θερμός, πάρτε ένα γυάλινο μπουκάλι και βάλτε το μισό βραστό νερό στο ψυγείο. θα σωθείτε

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...