Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΛΑ


STAUROULA

Recommended Posts

δεν ξερω τι θελω, συνεχεια σκεφτομαι οτι θελω να κανω το δευτερο παιδι τωρα να σταματησω να φυλαγομαι και μετα σκεφτομαι οχι καλυτερα σε ενα χρονο τωρα αρχισε ο μικρος να κοιματε ολο το βραδυ η εγκυμοσυνη μου φαινεται βουνο παλι ειχα ευκολη εγκυμοσυνη στο πρωτο αλλο ειχα παρει πολυ βαρος και δεν μπορουσα να κανω τιποτα και ειμαι ανθρωπος που δεν μπορει να κατσει κατω, οτι τωρα βγαινουμε και καμμια βολτα με τον αντρα μου μετα με 2 παιδια δεν υπαρχει περιπτωση,οτι φετος παντρευεται η κολλητη μου και δεν θελω να ειμαι σαν ντουλαπα στον γαμο της οτι δεν προλαβαινω με την δουλεια και με το σπιτι οτι νιωθω κουρασμενη συνεχεια οτι θελω να παω μια εκδρομη με τον αντρα μου οτι θελω να σαπισω στον υπνο και μετα....

βλεπω τον μικρο να παιζει μονος του στην κουζινα και με πιανουν τα κλαμματα

ποτε δεν θα το παρω αποφαση και ενω λεω οτι να ερθει το καλοκαιρι και μετα βαζω μπρος με πιανουν τα συναισθηματικα μου..

 

δεν παω καλα σας λεω ουτε ξερω τι μου γινεται :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κουκλα μου κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο , και η εγκυμοσυνη δυσκολη ειναι και το μεγαλωμα 2 παιδιων ακομα πιο δυσκολο , ομως σκεψου οτι ολα αυτα ειναι κατι οπου πρεπει να περασεις για να αποκτησεις παιδακι . Σκεψου αν θελεις και ποσο ενα ακομα παιδακι , μπορειτε να τα καταφερετε με 2 παιδια , ναι δεν σου κρυβω οτι αργοτερα δεν θα μπορειτε να κουνηθειτε μονο οι 2 σας για ε3ω , θα πρεπει να κουβαλατε ενα σωρο πραγματα για 1 βολτα και μονο , μπορει ο μεγαλος να ακουει το μικρο και να ξυπναει , πραγμα που σημαινει ξενυχτι, ελαχιστος προσωπικος χρονος , μονη σου δεν θα μπορεις να πας πουθενα το πρωτο διαστημα μεχρι να ξεπεταχτει λιγακι ο μεγαλος και να μη θελει καροτσι , επειτα ναι μπορει να βαλεις κιλα αλλα αυτο ειναι στο χερι σου καθαρα και στο λεω εγω που στην πρωτη εβαλα 25 και στην δευτερη εχασα πολλα επειδη εκανα υγειινη διατροφη . Σιγουρα θα εχετε ζηλειες απο το μεγαλο σας και ολα ξανα απο την αρχη , δεν νομιζεις ομως οτι αξιζουνε ολα αυτα και οτι ειναι πολυ λιγα σε συγκριση με ενα ακομα παιδακι ?

Εγω δεν αντεχω την περιοδο της εγκυμοσυνης με τιποτα ρε παιδι μου , ειμαι πολυ καπως και ομως θελω 3ο παιδι και το μονο που λεω ειναι οτι ειναι κατι το οποιο πρεπει να περασω αλλα το αποτελεσμα θα με αποζημειωσει απολυτα .

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός σου κοπέλα μου, είναι πολύ μικρός ακόμα!!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχει λόγος για τόσο πίεση από τώρα, κατά τη γνώμη μου!!!!!!!!!!

Νομίζω ότι αν περάσει λίγος καιρός ακόμα, και μεγαλώσει λίγο το παιδάκι σου, θα νοιώθεις πιο έτοιμη!!!!!!!!!

Απόλαυσε την όμορφη ηλικία του παιδιού σου, και μην κάνεις κάτι αν δεν νοιώθεις απόλυτα σίγουρη και έτοιμη!!!!!!!!!!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο θα ελεγα που λεει η mata!Αφου ειναι μικρουλης ακομα!!Να πεις περασαν και τα χρονια!!!Βγαλτο λιγο απο το μυαλο σου!!Να περασει και ο γαμος της φιλης :wink: και βλεπετε τι κανετε!!Και να σου πω και κατι στην τελική???Με το που θα πεις κανω δευτερο δεν σημαινει οτι αμεσως θα μεινεις και εγκυος(βεβαια παιζει και αυτο) αλλα μπορει να περασουν και ενα δυο τρεις μηνες οποτε να συνηθισεις και στην ιδεα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η γνώμη μου είναι να μην πιέσεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι, αφού δεν νιώθεις έτοιμη...μην το ζορίζεις..

Όταν έρθει η κατάλληλη ώρα για δεύτερο παιδάκι , θα χτυπήσει μέσα σου το καμπανάκι..

Μην αγχώνεσαι... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σταυρούλα μου τελευταία κάνω και γω τέτοιες σκέψεις, βλέπω την μικρή να περιφέρεται από 1 δωμάτιο στο άλλο και να βαράει μύγες και πολύ στεναχωριέμαι... :cry::cry::cry:

Εγώ πάλι δεν κάνω 2ο αν δεν πιάσω πρώτα δουλειά γιατί τώρα 1 δουλευει και τρώμε για 3.

Και θα κάνουμε και γάμο το φθινώπορο..

Κάνε υπομονή 1 χρόνο ακόμα είναι μικρό το παιδάκι σου.

Μετά θα στο ζητάει και αυτό από μόνο του!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλοι πιστεύω ότι το σκεφτόμαστε.

Εγώ θέλω να έχουνε γύρω στα 3 χρόνια διαφορά, με τη λογική ο μεγάλος να είναι πιο συνεννοήσιμος.

Από την άλλη... και μόνο το σίδερο που σκέφτομαι... το μετανιώνω!!

Οι αμφιβολίες θα υπάρχουν πάντα!!

Όταν το αποφασίσετε εσείς... με το καλό θα έρθει!!

Μη βιάζεσαι αν δε νιώθεις έτοιμη!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λες τώρα θα σου ακούγονται πολύ αστεία όταν θα έρθει το δεύτερο. Είναι τόσο ωραίο το συναίσθημα από το δεύτερο ανθρωπάκι που μέρα με την μέρα θα μεγαλώνει και θα αλλάζει, που αντισταθμίζει τις έξτρα δυσκολίες που θα προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λες τώρα θα σου ακούγονται πολύ αστεία όταν θα έρθει το δεύτερο. Είναι τόσο ωραίο το συναίσθημα από το δεύτερο ανθρωπάκι που μέρα με την μέρα θα μεγαλώνει και θα αλλάζει, που αντισταθμίζει τις έξτρα δυσκολίες που θα προκύψουν.

 

το ξερω οτι ετσι θα ειναι αυτο γινεται και τωρα με τον γιο μου ενα του χαμογελο η μια αγκαλια και ξεχναω ολη την κουραση, απλα ειναι οτι παντα ελεγα οτι δεν θελω να εχουν μεγαλη διαφορα τα παιδια μου μεταξυ τους και τωρα νιωθω οτι εχω αργηση κιολας ε εχω και τον αντρα μου που συνεχεια το αναφερει και δεν μπορω.....

 

οσο για το καμπανακι που μου λετε αληθεια υπαρχει? εγω με το πρωτο δεν το ειχα αυτο απλα προσπαθουσαμε και λογω πολυκυστικων πιο πολυ δεν προσεχαμε ιδιαιτερα και ηρθε και οταν ηρθε τον πρωτο καιρο φρικαρα δεν ηξερα πως να αντιδροσω ειμασταν και νιοπαντροι...

 

απλα ειμαι απο τους ανθρωπους που εχουν προγραμμα στην ζωη τους (σε σχεση με τον αντρα μου που ειναι του αυθορμητου γενικοτερα στην ζωη του)και εκει μπλοκαρω

 

μπερδεμενα δεν ακουγονται ολα αυτα ε :?

Link to comment
Share on other sites

Μερικά πράγματα καλό είναι να μην τα προγραμματίζουμε, απλά να συμβαίνουν :wink: ....

Το πρώτο μας κοριτσάκι ήρθε μετά απο τέσσερα χρόνια πολλών προσπαθειων. Αν και το θελαμε σαν τρελοί να γίνουμε γονείς, τον πρώτο καιρό ζοριστηκαμε πολύ να προσαρμοστούμε, όλα μας φαινόταν βουνό.

Το δεύτερο ήρθε τελείως απρογραμμάτιστα και πολύ σύντομα. Στην αρχή φοβηθήκαμε για το αν θα μπορέσουμε να έχουμε αντοχές για δυο στην ουσία μωρά, μας έκοβε κρύος ιδρώτας και τους δυο μας στην ιδέα και μονο ότι φτου και πάλι τα ίδια απο την αρχή (ξενύχτια, κολικοί κλπ). Τελικά το δεύτερο μωράκι ήρθε στη ζωή μας και τολμώ να ομολογήσω ότι δεν ειναι τόσο τραγικά τα πράγματα πια απο θέμα κούρασης ... δεν ξέρω είναι που είμαστε πια εκπαιδευμένοι στα ξενύχτια, είναι που έχεις μεγαλύτερη αυτοπεποιθηση ως γονιός πια ... πάντως όπως και να έχει η κατάσταση δεν ειναι τόσο δραματική όσο την φανταζομασταν, παλεύεται .... Ε αν περάσει ο πρώτος χρόνος μετά όλα είναι πολύ πιο εύκολα και καλύτερα για όλους ( γονείς και παιδιά εννοώ) :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω με την Ολγα.......

 

Δεν ξερω ποσων ετων εισαι Σταυρουλα, ωστε να υπαρχει και θεμα δικης σου ηλικιας, αν εισαι μικρη ακομα δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι.......

 

Καθε τι εχει τα καλα και τα κακα του......

 

Αν κανεις κοντα το δευτερο παιδι θα κουραστειτε αλλα θα φυγουν οι δυσκολιες μαζεμενες και μετα θα ξενοιασετε......

 

Συνηθως οταν περνουν αρκετα χρονια μετα το πρωτο παιδι, δεν αποφασιζειευκολα καποιος να ξαναμπει στο χορο.......

 

Τα αδερφακια με μικρη διαφορα ηλικιας ειναι πιο καλα σαν παρεα και αλληλοβοηθιουνται μεγαλωνοντας.....

 

 

Νομιζω ομως οτι ειναι καλυτερα να αφησεις τον εαυτο σου να απολαυσει αυτα τα πρωτα χρονια του μωρου σου γιατι ειναι υπεροχη εμπειρια και να αφησεις την ελευση του δευτερου μωρου στην τυχη........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι θελω, συνεχεια σκεφτομαι οτι θελω να κανω το δευτερο παιδι τωρα να σταματησω να φυλαγομαι και μετα σκεφτομαι οχι καλυτερα σε ενα χρονο τωρα αρχισε ο μικρος να κοιματε ολο το βραδυ η εγκυμοσυνη μου φαινεται βουνο παλι ειχα ευκολη εγκυμοσυνη στο πρωτο αλλο ειχα παρει πολυ βαρος και δεν μπορουσα να κανω τιποτα και ειμαι ανθρωπος που δεν μπορει να κατσει κατω, οτι τωρα βγαινουμε και καμμια βολτα με τον αντρα μου μετα με 2 παιδια δεν υπαρχει περιπτωση,οτι φετος παντρευεται η κολλητη μου και δεν θελω να ειμαι σαν ντουλαπα στον γαμο της οτι δεν προλαβαινω με την δουλεια και με το σπιτι οτι νιωθω κουρασμενη συνεχεια οτι θελω να παω μια εκδρομη με τον αντρα μου οτι θελω να σαπισω στον υπνο και μετα....

βλεπω τον μικρο να παιζει μονος του στην κουζινα και με πιανουν τα κλαμματα

ποτε δεν θα το παρω αποφαση και ενω λεω οτι να ερθει το καλοκαιρι και μετα βαζω μπρος με πιανουν τα συναισθηματικα μου..

 

δεν παω καλα σας λεω ουτε ξερω τι μου γινεται :cry:

 

 

Είμαι στην ίδια φάση. Από τη μια θέλω πολύ ένα δεύτερο παιδάκι και μάλιστα νιώθω ότι το έχω καθυστερήσει κιόλας και από την άλλη διστάζω πάρα πολύ. Εγώ δεν πήρα κιλά (μόνο 8-9), αλλά είχα πολλούς εμετούς και αδιαθεσίες το πρώτο 4μηνο και φοβάμαι να ξαναπεράσω τα ίδια. Επίσης σκέφτομαι ότι θα κλειστώ στο σπίτι και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω από άποψη "φόρτου εργασίας"... Ακόμη, θέλω να κάνω μπάνια το καλοκαίρι!!! (ο γιατρός μου είχε απαγορέψει εντελώς τα μπάνια την προηγούμενη φορά...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...