Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ


Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι και εγώ πλέον μια χαρούμενη μανούλα που θηλάζει αποκλειστικά το μωρό της. Μέχρι τώρα όλα πάνε καλά, αλλά σήμερα στο εβδομαδιαίο μας ζύγισμα είδα ότι το μωρό μου έχει πάρει 40γρ. μόνο.

 

Σας παραθέτω τα στοιχεία ώστε να μπορέσε να με βοηθήσετε, όπως βέβαια με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ έως σήμερα. Και για να είμαι ακριβής χάρις σε εσάς και τις γνώσεις που μου παρείχατε θηλάζω το μωρό μου.

 

Α.Β.Γ.Δ. Γέννησα τον γιο μου στις 36,6 εβδομάδες με καισαρική τομή με επισκληρίδιο.

Ε. Το μωρό δεν εμφάνισε ίκτερο άλλα νοσηλεύτηκε στην ΜΕΝΝ του νοσοκομείου ΛΗΤΩ όπου γέννησα για 8 ημέρες προληπτικά λόγω χαμηλού βάρους 2.320γρ. (ήταν οι οχτώ χειρότερες μέρες τις ζωής μου)

 

1. Δεν ξέρω ποιες ζυγίσεις να σας βάλω γιατί ο παιδίατρος στην αρχή μου είπε να το ζυγίζω 2 φορές την εβδομάδα και έτσι έχω πολλές ζυγίσεις θα σας βάλω λοιπον κάποιες και εαν χρειαστεί με ρωτάτε ...

 

12.11.08 (γέννηση) 2.320γρ.

22.11.08 (πρώτη μέτρηση στο σπίτι) 2.400γρ.

2.12.08 (21 ημερών) 3.030γρ

12.12.08 (1 μηνος) 3.580γρ.

12.01.09 (2 μηνών) 5.050γρ.

27.01.09 5.400γρ.

02.02.09 (μια εβδομάδα μετά) 5440γρ.

 

2. Κάνει περίπου 9 γεύματα την ημέρα και αλλάζουμε τον τελευταίο καιρό 5-6 πάνες (μέχρι πριν κανα δυο βδομάδες μπορει να αλλάζαμε και 10 πάνες την ημέρα)

 

3.4. Θηλάζει σε όλα τα γεύματα και δεν παίρνει συμπλήρωμα.

 

6. Κάποες φορές χρησιμοποιώ θήλαστρο της Μedela ηλεκτρικό για να αντλώ ώστε να έχω σε περιπτώση που χρειαστώ να λείψω. (Εδώ αντιμετώπιζω και άλλο ένα πρόβλημα ότι ενώ στην αρχή όσες φορές έλειψα πήρε μπουκάλι με δικό μου γάλα τώρα ξέχασε μάλλον να πίνει από το μπουκάλι).

 

Το πρόβλημα μου είναι η ανασφάλεια μου μήπως το γάλα μειώνεται και τι θα κάνω αν συνεχιστεί αυτή η μείωση βάρους. Καταλαβαίνετε ότι λόγω του σοκ που υπέστει με το χαμηλό βάρος και της νοσηλεία του στην ΜΕΝΝ θέλω να παίρνει το βάρος που πρέπει.

 

Υ.Γ. Τελευταία ζητάει να φάει (συνήθως τα πρωινά) κάθε 3.30 με 4 ώρες να τον αφήνω ή να του δίνω πάντα στις 3 ώρες, όπως έκανα στην αρχή?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων γιατί ξέρω ότι θα με βοηθήσετε και συγνώμη αν σας κούρασα :oops:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υ.Γ. Τελευταία ζητάει να φάει (συνήθως τα πρωινά) κάθε 3.30 με 4 ώρες να τον αφήνω ή να του δίνω πάντα στις 3 ώρες, όπως έκανα στην αρχή?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων γιατί ξέρω ότι θα με βοηθήσετε και συγνώμη αν σας κούρασα :oops:

 

Να σου ζήσει :)

 

Είμαι στη δουλειά και πνίγομαι - άρα δεν προλαβαίνω να μιλήσω αναλυτικά.

 

Προσφέρεις στήθος στο μωρό με κάθε ευκαιρία, ανά πάσα στιγμή χωρίς να κρατάς κανενός είδους πρόγραμμα. Το πρώτο βήμα του αποθηλασμού είναι το ρολόι ;)

 

Όλα θα πάνε καλά!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου!!

 

22.11.08 (πρώτη μέτρηση στο σπίτι) 2.400γρ.

27.01.09 5.400γρ.

 

Το μωράκι σου πήρε 3 κιλά μέσα σε 2 μήνες. Δηλαδή 1,5 κιλό το μήνα, δηλ. 1,5 κιλό/4,5 εβδομαδες στο μήνα=333γρ την εβδομάδα. Ο μ.ο. βάρους που πρέπει να βάζουν τα μωρά το α' τρίμηνο είναι 150-200γρ την εβδομάδα. Εσένα έβαλε παραπάνω που σημαίνει ότι όλα είναι μια χαρά. Το ότι δεν πήρε πολύ την τελευταία εβδομάδα δεν σημαίνει τίποτα. Το συνολικό βάρος είναι μια χαρά. Από τον 3ο μήνα κι ύστερα θα βάζει λογότερο βάρος κάθε μήνα γιατί αν συνέχιζε μ' αυτό το ρυθμό θα γινόταν γίγαντας στο χρόνο. :lol:

 

Κάνει περίπου 9 γεύματα την ημέρα και αλλάζουμε τον τελευταίο καιρό 5-6 πάνες (μέχρι πριν κανα δυο βδομάδες μπορει να αλλάζαμε και 10 πάνες την ημέρα)

 

Οι πάνες σας είναι μια χαρά. Μετά τις 40 μέρες οι βρεγμένες πάνες πρέπει να είναι 5-6.

 

Κάποες φορές χρησιμοποιώ θήλαστρο της Μedela ηλεκτρικό για να αντλώ ώστε να έχω σε περιπτώση που χρειαστώ να λείψω. (Εδώ αντιμετώπιζω και άλλο ένα πρόβλημα ότι ενώ στην αρχή όσες φορές έλειψα πήρε μπουκάλι με δικό μου γάλα τώρα ξέχασε μάλλον να πίνει από το μπουκάλι).

 

Το μωρό προτιμάει το στήθος κι αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό. Δεν του αρέσει η πλαστικούρα. :D

 

Τελευταία ζητάει να φάει (συνήθως τα πρωινά) κάθε 3.30 με 4 ώρες να τον αφήνω ή να του δίνω πάντα στις 3 ώρες, όπως έκανα στην αρχή?

 

Αφού από βάρος πάει καλά κι οι πάνες είναι κανονικές δεν υπαρχει λόγος να χαλάς το πρόγραμμα που θέλει να έχει. Είναι πλέον αρκετά μεγάλο για να δείχνει την πείνα του όταν πεινάει. Πρόσφερέ του το στήθος πιο συχνά και αν δεν το θέλει μην τον πιέζεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

................

12.01.09 (2 μηνών) 5.050γρ.

27.01.09 5.400γρ.

02.02.09 (μια εβδομάδα μετά) 5440γρ. ....................

 

.........................έλειψα πήρε μπουκάλι με δικό μου γάλα τώρα ξέχασε μάλλον να πίνει από το μπουκάλι).

 

:

 

 

-το μωρο σου μια χαρα ειναι η κορη μου γεννηθηκε 4.000 γρ κ 2 μηνων ηταν 5900γρ.

- να χαιρεσε που ξεχασε το μπουκαλι.... :D αν θελεις να λειπεις κ να το ταιζει καποιος αλλος , προτειμισε sort cup feeder , η το κυπελακι medela!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε. Το μωρό δεν εμφάνισε ίκτερο άλλα νοσηλεύτηκε στην ΜΕΝΝ του νοσοκομείου ΛΗΤΩ όπου γέννησα για 8 ημέρες προληπτικά λόγω χαμηλού βάρους 2.320γρ. (ήταν οι οχτώ χειρότερες μέρες τις ζωής μου)

 

 

το μωρό σου έχει πάρει πολύ παραπάνω βάρος από το αναμενόμενο και είναι φυσιολογικό να φρενάρει. Μπορεί για έναν ολόκληρο μήνα να μη βάλει καθόλου βάρος γιατί το έβαλε όλο μαζεμένο στην αρχή.

 

Αν το μόνο πρόβλημα που είχε το μωρό σου ήταν το χαμηλό βάρος, δεν είχε κανένα λόγο να νοσηλευτεί. Λυπάμαι πολύ που περάσατε και οι δύο τέτοια ταλαιπωρία... :?

Με τέτοιο βάρος γεννιούνται μωρά στις 38 και στις 40 εβδομάδες. Αν δεν έχουν κανένα πρόβλημα δεν νοσηλεύονται καν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

 

iro, το μωρό το βάζω στο στήθος όποτε το ζητάει, το θέμα είναι όμως όταν δεν το ζητάει από μόνο του, είτε γιατί κοιμάται είτε γιατι δεν δείχνει να θέλει και έχει περάσει και το 3ώρο, εγώ τι να κάνω?

 

Pipi & Sophiasv, σχετικά με το μπουκάλι με στεναχωρεί λίγο που δεν το παίρνει γιατί όταν θα σταματήσουμε τον θηλασμό (δεν ξέρω ποτε όσο πάνε καλά οκ!) τι θα γίνει? Ο παιδιάτρος λέει ότι έτσι κάποια παιδιά κόψαν το γαλά τελείως όταν σταματήσαν να θηλάζουν :shock:

Sophiasv, τι είναι το sort cup feeder και το κυπελάκι medela?

 

αγλαϊα, έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα τις συμβουλές τις δικές σου και των άλλων μαμάδων (όχι όλα δυστυχώς :oops: ) και καταλαβαίνω ότι δεν γίνετε πάντα να παίρνει με αυτούς τους ρυθμούς. ΟΚ :wink: Απλά σκέφτομαι την αντίδραση του παιδιάτρου που θα πατήσει στο γεγονός αυτό και θα μας προτείνει για άλλη μια φορά συμπλήρωμα :roll: Μέχρι τώρα τον έχω αγνοήσει γιατί πάμε καλά, όπως επίσης του έχω τονίσει ότι είμαι υπερ του αποκλειστικού θηλασμού και θα κάνω αυτό που νομίζω εγώ αλλά εκείνος βρίσκει πάντα ένα πάτημα για να με κάνει να αλλάξω γνώμη :roll:

Δεν μασάω όμως :)

 

Τώρα σχετικά με το πονεμένο θέμα της ΜΕΝΝ, ναι το μόνο πρόβλημα ήταν τα 2.320γρ. που γεννήθηκε το μωρό μου. Αν είναι δυνατόν!(Έγιναν μάχες στο ΛΗΤΩ). Κάποια στιγμή θα γράψω πιο αναλυτικά τα γεγονότα. Απλά μόνο να αναφέρω ότι με απόκοψαν από το παιδί μου βάναυσα χωρίς ουσιαστικό λόγω, νόμιζα ότι μου ξερίζωναν την καρδιά και έκλεγα συνεχώς (ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ) και τέλος δεν με άφηναν να το θηλάσω για να μην τον κουράσουν λέει οι θηλαστικές κινήσεις που κάνει το μωρό :shock: Εγώ επέμενα αρκετά (αν και με φόβο μέσα μήπως ήταν έτσι τελικά και κάνω κακό στο μωράκι μου) και όταν πήγαινα για τάισμα το έβαζα λίγο (το έπερνε αμέσως :D ) δεν με άφηναν όμως πάνω από 5-10 λεπτά και μου δίναν να συνεχίσω με μπουκάλι :shock:

Οι οδηγίες που μου δώσαν καθώς φεύγαμε ήταν λίγο στήθος και αρκετό μπουκάλι τις οποίες για άλλη μια φορά τις αγνόησα παντελώς χάρις σε εσάς :D Πήραμε σκόνη γάλα από το φαρμακείο για να υπάρχει (ανασφάλειες των πρώτης φοράς γονίων) το οποίο το πετάξαμε σε μια εβδομάδα :wink: ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ΠΟΤΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ :D

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΠΡΑΑΑΒΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον παιδίατρο που θα πας σε παρακαλώ να του τυπώσεις τις παρακάτω πράξεις:

 

Βάρος 22/11/2008: 2.400kg

Βάρος 27/01/2008: 5.400kg

 

5.400kg - 2.400kg = 3kg μέσα σε 2 μήνες

Άρα 3kg / 2= 1,5kg το μήνα

Άρα 1,5kg / 4,5 εβδομάδες που έχει ο μήνας = 333,3333γρ κάθε εβδομάδα

 

ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 150-200γρ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΩΣ ΣΥΝΣΤΗΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΕ ΠΗΡΕ 333 ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

 

Συγνώμη που "φωνάζω" αλλά αν σου πει π@π@ριά το ίδιο θα πρέπει να κάνεις κι εσύ.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi & Sophiasv, σχετικά με το μπουκάλι με στεναχωρεί λίγο που δεν το παίρνει γιατί όταν θα σταματήσουμε τον θηλασμό (δεν ξέρω ποτε όσο πάνε καλά οκ!) τι θα γίνει? Ο παιδιάτρος λέει ότι έτσι κάποια παιδιά κόψαν το γαλά τελείως όταν σταματήσαν να θηλάζουν :shock:

 

Δηλαδή σύμφωνα με τον παιδίατρό σου από καταβολής κόσμου κυκλοφορούσαν τα μπιμπερό και οι μανάδες τα μάθαιναν να πίνουν με αυτά???

 

Απλά σκέφτομαι την αντίδραση του παιδιάτρου που θα πατήσει στο γεγονός αυτό και θα μας προτείνει για άλλη μια φορά συμπλήρωμα :roll: Μέχρι τώρα τον έχω αγνοήσει γιατί πάμε καλά, όπως επίσης του έχω τονίσει ότι είμαι υπερ του αποκλειστικού θηλασμού και θα κάνω αυτό που νομίζω εγώ αλλά εκείνος βρίσκει πάντα ένα πάτημα για να με κάνει να αλλάξω γνώμη :roll:

 

 

Νομίζω κούκλα μου ότι καλά θα κάνεις να αλλάξεις όχι γνώμη, αλλά παιδίατρο!!!

 

Ενας γιατρός που θεωρεί ότι το "συνθετικό" βιομηχανοποιημένο γάλα είναι για το παιδί σου καλύτερο από το δικό σου, και προσπαθεί να σε πείσει να το δώσεις, μάλλον δεν ξέρει ποιο είναι το καλύτερο για ένα παιδί, σωστά? Αρα, πώς θα του έχεις εμπιστοσύνη γενικότερα??

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδίατρο που θα πας σε παρακαλώ να του τυπώσεις τις παρακάτω πράξεις:

 

Βάρος 22/11/2008: 2.400kg

Βάρος 27/01/2008: 5.400kg

 

5.400kg - 2.400kg = 3kg μέσα σε 2 μήνες

Άρα 3kg / 2= 1,5kg το μήνα

Άρα 1,5kg / 4,5 εβδομάδες που έχει ο μήνας = 333,3333γρ κάθε εβδομάδα

 

ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 150-200γρ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΩΣ ΣΥΝΣΤΗΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΕ ΠΗΡΕ 333 ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

 

Συγνώμη που "φωνάζω" αλλά αν σου πει π@π@ριά το ίδιο θα πρέπει να κάνεις κι εσύ.

 

Μπράβο Πίπι!

 

απλά μαθηματικά είναι!

:)

 

και οι καμπύλες είναι περασμένες στο βιβλιάριο του κάθε παιδιού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pipi & Sophiasv, σχετικά με το μπουκάλι με στεναχωρεί λίγο που δεν το παίρνει γιατί όταν θα σταματήσουμε τον θηλασμό (δεν ξέρω ποτε όσο πάνε καλά οκ!) τι θα γίνει? Ο παιδιάτρος λέει ότι έτσι κάποια παιδιά κόψαν το γαλά τελείως όταν σταματήσαν να θηλάζουν :shock:

 

Κατερίνα, κανένα θηλαστικό δεν χρειάζεται στη ζωή του γάλα άλλου θηλαστικού

 

το γάλα των άλλων θηλαστικών είναι για τα δικά τους μικρά και σε μας μόνο προβλήματα δημιουργεί

 

το δικό σου το μωρο πίνει το γάλα της μαμά του, δεν χρειάζεται και της αγελάδας! :wink:

 

Ο παιδίατρος λέει αυτές τις βλακείες γιατί με τη δική του υποστήριξη, στο δικό του ιατρείο όλα τα παιδιά αποθηλάζουν πριν την ώρα τους! :?

 

αλλά εκείνος βρίσκει πάντα ένα πάτημα για να με κάνει να αλλάξω γνώμη :roll:

τότε να το αλλάξεις, έτσι κι αλλιώς έχει αποδείξει πόσο υποστηρικτικός είναι μόνο στο ξένο γάλα, έχει αποδείξει ότι δεν σέβεται ούτε την υγεία του παιδιού ούτε της μητέρας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...