Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιωση γαστρεντεριτιδας!


Recommended Posts

Καλα δν υπαρχει περιπτωσει τελειωσε η γυναικα για μενα!!! Θα ψαξω για αλλον ! Του εδωσα 5 μλ ντεπον κ ειναι 14 κιλα καλα ειναι? Δν θυμαμαι κ τις δοσολογιες τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα μισά μλ από τα κιλά του αν αείναι 14 κιλά 7 μλ. Μέτρα την θερμοκρασία του να δεις ότι πέφτει και βάλε και καμιά κομπρεσούλα με νεράκι στο κεφαλάκι του. Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια θα το κανω κ περιμενω μπας κ το σηκωσει το τηλ. Δν ειναι ομως τοσο σοβαρα να τον παω στο νοσοκομειο ετσι? Σορρυ κιολας αλλα το παιδι εκλαιγιε κ δν ειχε δυναμη να ανοιξει τα ματια ουτε να σηκωθει πρωτη φορα μου γινεται αρρωστος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα περιμενεις να δεις αν ανεβαζει παλι μην δωσεις απο πριν. Παρακολουθησε τον. Αν ειναι εξαντλημενος αστον να κοιμηθει κοιμαται ωρα απυρετος? Υγρα εχει παρει απο χθες? Μην αφυδατωθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και περαστικά σας. Ψυχραιμία κοριτσάκι. Μάλλον το παιδάκι περνάει γαστρεντερίτιδα (έχει πέραση αυτές τις ημέρες). Ντεπόν για το πυρετό το μισό του βάρους του (γύρω στα 7 μλ δηλαδή). Λογικά θα του πέσει ο πυρετός τώρα. Φαγητό ελαφρύ (σούπες κλπ) αρκετά υγρά και γάλα να του δίνεις αραιωμένο με νερό, αν θηλάζεις συνεχίζεις κανονικά. Φρόντιζε πάντως να πίνει υγρά για να αποφύγετε την αφυδάτωση (που αυτό είναι ακόμα χειρότερο). Η κόρη μου τα Χριστούγεννα μόνο με νερό και λίγο γάλα την έβγαλε και έχασε 1/2 κιλό και κράτησε γύρω στις 6 ημέρες από τις οποίες τις 3 πρώτες με πυρετό γύρω στο 39. Νοσοκομείο δεν νομίζω ότι χρειάζεται, μη βιαστείς να τρέξεις γιατί είναι ικανοί να σας κρατήσουν μέσα. Προσπάθησε να μιλήσεις με τη γιατρό σας για περισσότερες οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Δν ξερω κοιμαται ακομα... περιμενω να ξυπνηση .... δν εχω ιδεα αμα εχει ακομα πυρετο αλλα εχτες το βραδυ που του εδωσα ντεπον κ κοιμηθηκε μετα απο λιγες ωρες που πηγαμε κ εμεις για υπνο τον σκεπασα κ υταν πολυ ζεστος... Εχτες ειχε πει παρα πολυ νερο κ τσαι πανω απο 300 μλ. σημερα το πρωι τα ρουχα του ηταν μουσκεμα απο τα τσισα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να τσεκαρεις θερμοκρασια σχετικα συχνα για να αντιλαμβανεσαι τι γινεται . Αν τον πιανεις και ειναι ζεστος βαζε θερμομετρο μην σου ξεφυγει κανενα σαρανταρι .

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι που κολλησε ... την Κυριακη μονο βγηκαμε της αλλες μερες επειδη εβρεχε ημασταν σπιτι λετε να κολλησε στη παιδικη χαρα? τι να πω... θα του δινω υγρα σιγουρα ! Σας ευχαριστω κοριστια παρα μα παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτό το site έχει κάποια τηλέφωνα για να καλέσεις ιατρούς δεν πάίρνεις μήπως έρθει κάποιος να τον δει? http://www.vita.gr/html/ent/016/ent.9016.asp

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Και σε σουπερμαρκετ να πηγε αρκει οπουδποτε σε κλειστο χωρο. Σε παιδικη ανοιχτη χαρα πιο δυσκολο να κολλησει. Τους ανοιχτους χωρους γενικα μην τους φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

εαν το παιδι εχει γαστρεντεριτιδα, που ετσι δειχνει, σταματα να του δινεις γάλα και ενημερωσε το γιατρο σου. Χωρις την καταλληλη διατροφη (κοτοπουλο βραστο, πατατα..κλπ) ισως του κανεις κακο. Καλα και τα φορουμ αλλα επειδη απ οτι καταλαβα δεν εχεις εμπειρια απο αρρωστιες (ευτυχως) ο πρωτος που θα πρεπει να σε συμβουλευσει ειναι ο παιδιατρος σου, τοσο για τη διατροφή οσο και για τις δοσολογιες των φαρμακων!

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια καλε..αυτα δεν ειναι τιποτα..ειναι περαστικα!!!!! Καποια ιωση εχει το παιδι.

Θα σου πω εγω τι κανω μηπως μπορω να βοηθησω.

Λοιπον, αντιπυρετικο δινουμε μετα το 38.5. Ντεπον ή παναντολ ή υποθετα ντολαλ ανα 6 ωρες. ΑΝ ο πυρετος ανεβαινει πιο συχνα απο τις 6 ωρες, δινουμε εναλλαξ ενα απο αυτα τα τρια φαρμακα που σου εγραψα και ενα απο τα (πονσταν. αλγκοφρεν, γκαντιλ).

Αν τα δωσεις εναλλαξ, θα τα δωσεις ανα 3 ωρες.

Το σιροπι τυνηθως το δινουμε με συριγγα στα μωρα. Αν δεν μπορουμε, βαλτο σε λιγο γαλατακι. Σιγουρεψου μονο οτι ηπιε ολη τη δοση.

Μπανακια μπορεις να του κανεις μεχρι να 'πιασει' το αντιπυρετικο. Εναλλακτικα μπορεις να το τυλιξεις με βρεγμενη με χλιαρο νερο πετσετα.

Δοσολογια στα φαρμακα δεν θυμαμαι.

Σιγουρα το ντεπον ειναι το μισο του βαρους και το πονσταν και το αλγκοφρεν ειναι το 1/3 του βαρους. Λενε ομως μεσα οι οδηγιες..μπορεις να διαβασεις.

Μην πανικοβαλλεσαι....και μην στεναχωριεσαι....αυτα ειναι συχνα στα παιδακια και συνηθως ακινδυνα.

Επειδη εχει κανει εμετο και διαροια, μπορεις να πας στο φαρμακειο και να παρεις καταλυτες...ειναι σκονιτσα για την αφυδατωση.

Περαστικα.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

επειδη οντως φαινεται οτι εχει γαστρεντεριτιδα προσπαθησ ενα του δωσεις κοτοπουλακι , ρυζι, μακρονια, τραχανα κλπ...οχι φρουτα και οχι λαχανικα για κανα δυο ημερες.

 

Το γαλατακι εγω του το κανω η αραιωμενο με ρυζονερο (εκει ομως βαζω πιο λιγες μεζουρες. Πχ σε 180 μλ βαζω 4 μεζουρες.

Η του δινω γαλα χωρις λακτοζη.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...