Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιωση γαστρεντεριτιδας!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πηρα τηλ στους γιατρους χωρις ορια ? καλα τα λεω? που μου εδωσε πιο πανω η κοπελα αλλα δν μου ειπαν κατι να δωσω ντεπον κ οποσδηποτε να το δει παιδιατρος αλλα μου ζητησε για επισκεψει 80 ευρω που εγω στη δικη μου δινω 50 ... τι να πω σαςευχαριστω για της συμβουλες ολες σας!!! ναι δωστο μου αμα μπορεις γιατι τωρα την πηρα την κυρια κ μου λειι οτι το εχει ακομα κλειστο!!!!!!!! ελεος!!!! 11 η ωρα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν τα κορίτσια αν δεν πέφτει ο πυρετός με το ντεπόν πρίν τις 6 ώρες δώστου μετά από 3 ώρες πονστάν.Το μισό του βάρους του.

 

Χλυαρό μπάνιο μπορείς να του κάνεις αλλά αλλά με προσοχή. Το βάζεις στο μπάνιο και σιγά σιγά κάνεις το νερό χλυαρό. Με το μπάνιο πέφτει ο πυρετός. Επίσης οι κομπρέσες με ξυδόνερο βοηθάνε πολύ.

 

Τώρα όσον αφορά τις διάρροιες φτιάξε κρέμα ρυζάλευρο και φαγητό πατατούλες με ρύζι και καρότο, επίσης μπορεί να τρώει μήλο , μπανάνα, μπισκότο. Το γάλα φτιάξτο με ρυζόνερο αν του δίνεις σκόνη.Δεν θα το καταλάβει. Ρυζόνερο μπορείς να του δίνεις κουταλάκι κουταλάκι να μην πάθει καμιά αφυδάτωση.

 

Αν έχει πολύ διάρροια που δεν σταματάει,οι παιδίατροι δίνουν μια σκόνη που μπαίνει στο φαγητό ή στο γάλα almora λέγεται και μια σκόνη που διαλύεις στο νερό για να μην πάθουν αφυδάτωση. Αυτά φυσικά αφού στα επιβεβαιώσει και παιδίατρος.

 

Μην ανησυχείς καμια γαστραντερίτιδα θα έχει, αλλά μίλα οπωσδήποτε με γιατρό.

 

Περαστικούλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ακριβως εχει παθει και ο γιος μου που σημερα εκλεισε τους 23 μηνες αλλα και η μπεμπα που ειναι 9 μηνων.

 

Εμας μας ειπε η γιατρος καθολου γαλα και νερο δυο κουταλακια καθε 15 λεπτα και ανα μια δοση θα εχει αυτο το φαρμακο που ειναι σε σκονη και μας εκοψε το depon και μας εδωσε υποθετα.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελα μου , ελπιζω ηδη να ειστε σε καλυτερη φαση με τον πιτσιρικα . Γενικως ειναι μια ιωση που κυκλοφορει οπου ειναι με υψηλο πυρετο και δημιουργει και διαρροιες , χωρις να ειναι γαστρεντεριτιδια , με πολυ βηχα και κανει και ακροαστικα . Ντεπον το μισο του βαρους του , οπως ειπανε και τα κοριτσια , ανα 4 ωρες περιπου αν και εφοσον εχει πυρετο. Πυρετος για τα μωρα και μικρα παιδια θεωρειτε απο 38 και πανω . Αμα μεσα στο 2ωρο δεν πεσει ο πυρετος με το ντεπον θα δωσεις η πονσταν ή αλγκοφρεν παλι το μισο των κιλων του . Ααμα ομως ακουσεις το παιδι να εχει βηχα με βαθος καλο θα ητανε να το ακουσει ενας παιδιατρος γιατι μπορει να χρειαστει καποια αντιβιωση . Αμα δωσεις ολα αυτα τα φαρμακα και δεν πεφτει ο πυρετος θα πρεπει ή να μιλησεις με τον παιδιατρο ή να πας στο νοσοκομειο .

ΚΑι μια φιλικη συμβουλη , αλλα3ε παιδιατρο , το θεωρω απλα απαραδεκτο να μην μπορεις να μιλησεις με το γιατρο που παρακολουθει το παιδι ή να βλεπει οτι τον καλεις και να μην σε περνει πισω .

Ευχομαι γρηγορα να ειστε και παλι περδικια και μην αγχωνεσαι ,που να αρχησει να πηγαινει και σε παιδοτοπους ή στο σχολειο θα ξερετε και εσεις πλεον ολες τις ιωσεις που κυκλοφορουνε γιατι θα αρρωσταινετε ολοι μαζι οικογενειακως . Εμεις θυμιζαμε ολη τη βδομαδα σαν πτερυγα απο κλινικη , τα παιδια με αντιβιωση , εγω με υψηλο πυρεττο και εγκυος και ο αντρας μου να τρεχει απο τον ενα στον αλλο να μας προλαβει :mrgreen: καλη δυναμη

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ποσο σας ευχαριστω!!! δν περιγραφεται!!! χωρις εσας δν θα ηξερα τι να κανω!!! :lol::D Τωρα ειμαστε καλυτερα . Λοιπον των ξυπνησα εφαγε λιγο ρυζαλευρο σκετο, μετα ηθελε να παιξει δν ειχε πυρετο μονο 37 κ κατι δεκατα, ξανακοιμηθηκε, ξαναεφαγε σουπα παιξαμε κ τελικα στις 16.30 το απογευμα ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Η ΚΥΡΙΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: πω πω τις την ειπα μια χαρα ! κ μου λεει τι θελετε? τι θελω???? εναν σωστο γιατρο !!! αντε να πουμε!!! κ μου ειπε για δαιτα αυτα που γραψατε εσεις κ για ενα γαλα novalac AD που ειναι για τα διαροια κ ειναι εμπλουτισμενο με ηλεκτρολητες αλλα επειδη δν το εχουν τα φαραμκεια κ ηταν αργα παραγειλα κ θα μας το φερουν αυριο . ααα κ μου ειπε να πινει πολυ!! Αυτα!! 5 λεπτα συζητηση!!! τοσο δυσκολο της ηταν ? αμαν πια!! Κοριτσια αμα εχετε κανενα παιδιατρο κοντα στο Κερατσινι στειλτε μου π.μ σας παρακαλω!!! Πριν πεσει για υπνο ειχε κανενα 38 του εδωσα λιγο ντεπον εφαγε κ το γαλα κ κοιμαται το πουλακι μου ! Αντε περαστικα μας ! Κ σας υπερευχαριστω!!!!!! να ειστε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αναζητηση παιδιατρου παρακαλουμε να ποσταρετε στην αντιστοιχη ενοτητα αφου πρωτα αναζητησετε μηπως υπαρχει ηδη το θέμα στο ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ

 

Θεωρούμε οτι στο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ θα βρείτε αυτο που ψάχνετε ή οτι ειναι ο χωρος που θα υποβάλετε το ερωτημα σας !

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα ...η κόρη μου μαλλον περνάει μια γαστρεντερίτιδα που με δίαιτα την έχει ξεπεράσει , το Σαββατό έχω κλείσει να τις κάνω εξετάσεις αίματος(αν καθήσει), ούρων , κόπρανα κτλ.Το θέμα είναι ότι μόλις πίνει γαλα ( τις πρωτες μέρες εδινα αραιωμένο ) αμέσως κανει κακα και χτες ήταν και διαρροιας . Η ερωτηση μου είναι στις πιο πάνω εξετασεις σε ποιά θα φανεί μια δυσανεξία στην λακτόζη γιατι σκέφτηκα μήπως την ενοχλεί και το γαλα .Εδω και 6 μήνες δεν έχει παρει βάρος μήπως είναι από αυτό ...προς το παρόν ο γιατρός πρότεινε εξέταση ούρων ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μπορουσε να φταιει η δυσανεξια για τη μη προσληψη βαρους....και για την διαρροια...Αλλα αυτο δεν φαινεται απο αυτες τις εξετασεις.

καλημερα και περαστικα σας.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...