Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σας παρακαλώ βοηθήστε με (κονδυλώματα)


Recommended Posts

είναι ένα θέμα που με απασχολεί την τελευταία εβδομάδα και δεν μπορώ να κλείσω μάτι....δεν έχω όρεξη να φάω δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα

 

Πρίν κάτι μήνες από το χειμώνα συγκεκριμένα εμφάνισα κάτι σαν ελίτσα στην συγκεκριμένη περιοχή. Εγώ η "έξυπνη¨" νόμιζά ότι ήταν κρεατοελιά και το άφησα. Σε μια συζήτηση που έκανα με μια φίλη μου μαία μου έβαλε τις υποψίες για κονδύλωμα. Με έπιασε κρίση πανικού και υστερία.

 

Πήρα τον γυναικολόγο μου και με είδε και μου είπε ότι είναι οξυτενή κονδύλωμα.

 

έπαθα φρίκη ..εχω κλείσει ραντεβού για την Πέμπτη για να κάνω τεστ παπ και κολποσκόπηση. Μου έχουν κοπεί τα ποδια. Δεν ξέρω πως βγήκε. Είμαι παντρεμένη εδώ και 12 χρόνια με δύο παιδάκια. Πρέπει να έχεις ερωτικούς συντρόφους αρκετούς για να το κολλήσεις. Εμένα ήταν η πρώτη μου σχέση και για τον άντρα μου το ίδιο. Πως στον κόρακα βγήκε αυτό...???

Εχω τρελαθεί από τον αγωνία. Ο γιατρός μου ήταν πολύ καθησυχαστικός γιατί τα οξυτενή κονδυλώματα έχουν συγκεκριμένη μορφή αλλά σίγουρα θα κάνουμε και κολποσκόπηση....

 

Κάθε μέρα κλαίω....δεν ξέρω πως μου συνέβει...εχω δύο παιδιά να αναστήσω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είναι κάτι που με απασχολεί εδώ και μία εβδομάδα. Είμαι συνέχεια αλλού απο την στεναχώρια δεν τρώω δεν μπορώ να κοιμηθώ.

 

Εδώ και αρκετους μήνες εμφάνισα μια κρεατοελίτσα στο επίμαχο σημείο. Δεν έδωσα σημασία και αυτό συνέχισε να υπάρχει. Πρίν απο μια εβδομάδα κάνοντας μια συζήτηση με μια φίλη μου που είναι μαία το είδε και μου είπε ότι είναι πιθανότατα κονδύλωμα. Με εξέτασε φίλος της γιατρός μου είπε ότι ο τράχηλος δείχνει καθαρός και δεν βλέπει να υπάρχει αντίστοιχο σε άλλο σημείο.

 

Μου είπε ότι είναι οξυτενή κονδύλωμα και ότι θα πρέπει να πάω στο γυναικολόγο μου για τεστ παπ και κολποσκόπηση.

 

Εχω πάρα πολλές ερωτήσεις γι αυτό. Πως στο καλό το κόλλησα ξέροντας ότι είμαι με τον άντρα μου εδώ και 12 χρόνια. Εμένα ήταν η πρώτη μου σχέση και εκείνου το ίδιο. .....

 

Ξέρω ότι είναι σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα πως το έβγαλα όμως?

 

έχω κλείσει για τεστ παπ την δευτέρα και για κολποσκόπηση δεν μπορείτε να φανταστείτε τι περνάει απο το μυαλό μου.... Ο γιατρός που με ξεγέννησε και που θα πάω την Δευτέρα ήταν πολύ καθησυχαστικός μου είπε θα βάλουμε αλοιφούλα ή καυτηριασμό και τέλος τι ανησυχείς? Μα είναι δυνατόν να μην ανησυχώ....???

 

Κορίτσια έχω χάσει δύο κιλά απο την στεναχωρια μου....:-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

είναι ένα θέμα που με απασχολεί την τελευταία εβδομάδα και δεν μπορώ να κλείσω μάτι....δεν έχω όρεξη να φάω δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα

 

Πρίν κάτι μήνες από το χειμώνα συγκεκριμένα εμφάνισα κάτι σαν ελίτσα στην συγκεκριμένη περιοχή. Εγώ η "έξυπνη¨" νόμιζά ότι ήταν κρεατοελιά και το άφησα. Σε μια συζήτηση που έκανα με μια φίλη μου μαία μου έβαλε τις υποψίες για κονδύλωμα. Με έπιασε κρίση πανικού και υστερία.

 

Πήρα τον γυναικολόγο μου και με είδε και μου είπε ότι είναι οξυτενή κονδύλωμα.

 

έπαθα φρίκη ..εχω κλείσει ραντεβού για την Πέμπτη για να κάνω τεστ παπ και κολποσκόπηση. Μου έχουν κοπεί τα ποδια. Δεν ξέρω πως βγήκε. Είμαι παντρεμένη εδώ και 12 χρόνια με δύο παιδάκια. Πρέπει να έχεις ερωτικούς συντρόφους αρκετούς για να το κολλήσεις. Εμένα ήταν η πρώτη μου σχέση και για τον άντρα μου το ίδιο. Πως στον κόρακα βγήκε αυτό...???

Εχω τρελαθεί από τον αγωνία. Ο γιατρός μου ήταν πολύ καθησυχαστικός γιατί τα οξυτενή κονδυλώματα έχουν συγκεκριμένη μορφή αλλά σίγουρα θα κάνουμε και κολποσκόπηση....

 

Κάθε μέρα κλαίω....δεν ξέρω πως μου συνέβει...εχω δύο παιδιά να αναστήσω!!

 

Μην τρελένεσαι Nikoletn..... θα το αφαιρέσεις και όλα θα πάνε καλά..... εγώ δεν νομίζω ότι εμφανίζεται απο πολλούς ερωτικούς συντρόφους..... και η αδελφή μου είχε βγάλει πριν χρόνια και απ΄ότι θυμάμαι δεν της είχε πει κάτι τέτοιο ο γιατρος..... νομίζω ότι υπάρχουν οργανισμοί που έχουν προδιάθεση(σίγουρα η αδελφή μου π.χ.) όταν μάλιστα υπάρχει θέμα κληρονομικότητας με γυναικολογικά προβλήματα (η μητέρα μας π.χ.)...... έκανε κρυοπηξία και δεν ξαναεμφανίστηκε αλλά απλά απο τότε της είπε να κάνει τεστ παπ καθε 6 μήνες.... ηρέμησε, μια χαρά θα μεγαλώσεις τα παιδάκια σου....:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα κονδυλωματα δεν εχουν σχεση με την κληρονομικοτητα!τα κολλαμε απο την επαφη οταν εχει ο συντροφος μας!δεν εμφανιζονται αμεσως μπορει να περασουν και μηνες για να εμφανιστουν!αλλα δεν ειναι για να ανησυχεις!θα κανεις την θεραπεια σου και ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Για να φτασεις να γραφεις εδω και να αντιδρας με αυτο τον τροπο, σημαινει οτι μαλλον δεν ειχες καποια επαφη εσυ.

Το πως θα χειρισετις το θεμα με τον συζυγο σου θα το δεις οταν θα εισαι ηρεμη και χαλαρη και οχι εν θερμω. Να ξερεις οτι τα κονδυλωματα αντιμετωπιζονται. Μην σε πιανει πανικος. Αν ηξερες ποσες γυναικες εχουν ή ειχαν θα ενιωθες μεγαλη εκπληξη.

Κονδυλωματα κολλας μονο με ερωτικη επαφη. Ειναι πραγματικα σπανιο να κολλησεις αλλιως (απο τουαλετα, σεντονια κλπ) και οι πιο πολλοι γιατροι δεν υποστηριζουν αυτη τη θεωρια.

Εσυ εχεις οξυτενη που σημαινει οτι εντοπιζονται εξωτερικα στα εγννητικα οργανα και ειναι η πιο ηπια μορφη.

Αυτα που λεγονται προκαρκινικα ειναι τα εσωτερικα.

Επισης να ξερεις οτι μπορει να κολλησεις τον ιο και να εκδηλωθει αρκετα χρονια μετα. Αν εισαι προσφατα παντρεμενη ισως να μην υπαρχει απαραιτητα εξωσυζυγικη σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση θα σου την δώσει ο γιατρός σου! Είναι θεωρία οτι τα κονδυλώματα βγαίνουν απο σεξουαλική επαφή και μόνο. Ο οργανισμός κάποιων ανθρώπων όταν χάσει την ισχύ του, πέσει σε αδυναμία είτε απο ψυχολογικούς παράγοντες είτε απο κάποια ασθένεια εμφανίζει σε διάφορες μορφές εξωτερικά στοιχεία στο σώμα, σπυριά, κονδυλώματα, πρηξίματα και όλα αυτά χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Γνωστή μου το πέρασε πριν κάποιους μήνες. Σίγουρα δεν μπορεί κανέις να γνωρίζει για τις τυχόν σεξουαλικές επαφές του συζύγου σου παρά μόνο ο ίδιος. Αλλά καλύτερα για να είσαι σίγουρη να τον βάλεις να κάνει μια εξέταση. Αυτό που επίσης θα σου πώ είναι οτι ο άντρας μπορεί να φέρει τον ιό αλλά να μην τον εμφανίσει ποτέ! Μπορεί ακόμα και στην εξέταση που θα του γίνει να μην φανέι. Καλού κακού όμως και για τη δική του ασφάλεια κάντε μια βόλτα ως τον ουρολόγο. Γεγονός είναι οτι μία στις 2 γυναίκες (απο στατιστικές) κολλάει τον ιό του HPV και δεν είναι κάτι το ανησυχητικό καθώς αντιμετωπίζεται άμμεσα!

Link to comment
Share on other sites

στα κονδυλωματα μενεις παντα φορεας μπορει να εχεις νοσησει στο παρελθον να τα αφαιρεσεις και μετα σε περιοδους στρες να ξαναβγουν,,ειχε ο αντρας μου απο 16 ετων απο σεξουαλικη επαφη, πριν απο 8 χρονια ξαναβγηκαν και εκανε ξανα λειζερ,,,,εμενα δεν με κολλησε ποτε πρεπει να υπαρχει ιστοσυμβατοτητα συγκεκριμενη αναμεσα στους σεξουαλικους συντροφους για να κολλησει ο ενας τον αλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι γυρω στο 80% του πληθυσμου εχει κονδυλωματα. Εκδηλωνονται οταν ο οργανισμος ειναι αδυναμος. Ειναι ιος που υπαρχει στον οργανισμο. Κανε πρωτα τις εξετασεις που σου ειπε ο γιατρος και ρωτησε τον για να σου επιβεβαιωσει οτι δεν σημαινει οτι ο αντρας σου σε απατησε λιγο πριν εμφανιστουν..

Αν τωρα εχεις γενικοτερα υποψιες συζητησε το και με τον συζυγο. Εγω παντως οταν ειχα παρουσιασει χρονια πριν ζητησα και απο τον συντροφο μου να εξεταστει για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν χρειαζεται θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι γυρω στο 80% του πληθυσμου εχει κονδυλωματα. Εκδηλωνονται οταν ο οργανισμος ειναι αδυναμος. Ειναι ιος που υπαρχει στον οργανισμο. Κανε πρωτα τις εξετασεις που σου ειπε ο γιατρος και ρωτησε τον για να σου επιβεβαιωσει οτι δεν σημαινει οτι ο αντρας σου σε απατησε λιγο πριν εμφανιστουν..

Αν τωρα εχεις γενικοτερα υποψιες συζητησε το και με τον συζυγο. Εγω παντως οταν ειχα παρουσιασει χρονια πριν ζητησα και απο τον συντροφο μου να εξεταστει για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν χρειαζεται θεραπεια.

συμφωνω μαζι σου!! προσφατα εβγαλε κ η κολλητη μου. της επιβεβαιωσε ο γυναικολογος οτι δεν βγαινει μονο με σεξ. επαφη αλλα κ οταν ο οργανισμος ειναι αδυναμος. χρειαζεται καλη ψυχολογια οχι καπνισμα κ με την καταλληλη αγωγη λυνεται το θεματακι. ηρεμησε! η φιλη μου το ξεπερασε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι γυρω στο 80% του πληθυσμου εχει κονδυλωματα. ................

 

Μην το νομίζεις μόνο, είναι πραγματικότητα, δυστυχώς το 70% του ενεργά σεξουαλικού πληθυσμού "πάσχουν" από κονδυλώματα.

 

Οχι. Ειναι ιος τον οποιο κουβαλας μονο αν εχεις ερθει σε επαφη μαζι του.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικολετα μου 1+1=2.....

Πρεπει να μιλησεις με τον συζυγο.....

 

Απο κει και περα δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις και να πανικοβαλεσαι...Οσον αφορα την υγεια σου εννοω....Και τα παιδακια σου μια χαρα θα ζησεις να τα μεγαλωσεις και θεραπεια θα κανεις και ολα καλα....

Ενημερωσου πρωτα και απο τον γιατρο σου και οταν μιλησεις με το συζυγο να εισαι ετοιμη να ακουσεις την αληθεια.....

Ειναι δυσκολο, το ξερω.....Μην ντραπεις να ρωτησεις τον γιατρο σου καθε ενδεχομενο, ακομα και αν ειναι 1 στο εκατομμυριο να το εχεις κολλησει με αλλο τροπο, εκτος σεξουαλικης επαφης....

Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα......

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα κονδυλωματα ειναι η πιο ακραια μορφη της μυρμηγκιας! Το λεω αυτο γιατι το εχω ψαξει το θεμα γιατι εχω μυρμηγκιες κ κανω θεραπεια. Ειχα βγαλει αρκετα χρονια πριν στο ποδι κ με κρυοπηξια εξαφανιστηκε! Ετσι νομιζα. Πριν ενα χρονο λογω εντονης ψυχολογικης φορτισης εμφανιστηκαν ξανα στο ποδι οχι μια αλλα οχτω μυρμηγκιες οποτε αρχισα να κανω παλι θεραπεια.

Που θελω να καταληξω! Η μυρμηγκια (στην πιο ακραια μορφη κονδυλωμα οπως ειοα κ πιο πανω) ειναι ιος του αιματος που μπορεις ειτε να τον κολλησεις ειτε απλα να υπαρχει στον οργανισμο χωρις να το ξερουμε. Δεν ειναι απαραιτητο οτι μεταδιδεται με το σεξ. Καθως ειναι ιος του αιματος θα πρεπει να υπαρχει αιμα για να μεταδοθει κι εφοσον υπαρχει συμβατοτητα. Γι αυτο χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη με τα ξυραφακια κ γενικως οτι μπορει να προκαλεσει πληγη στο δερμα.

Φυσικα εσυ εφοσον εχεις σε εκεινη την περιοχη χρειαζεται ιατρικη παρακολουθηση κ θεραπεια!

Μην αγχωνεσαι γιατι επιδυνωνεις την κατασταση κ ολα θα πανε καλα!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα κονδυλωματα ειναι η πιο ακραια μορφη της μυρμηγκιας! Το λεω αυτο γιατι το εχω ψαξει το θεμα ...

 

Εχετε συγχιση των πραγματων. Ο ιος HPV εχει πολλους τυπους.

Καποιοι ευθυνονται για τα κονδυλωματα και καποιοι αλλοι για τις μυρμηγκιες.

Δεν προκειται για τον ιδιο τυπο που σε καποιους εκδηλωνεται με μυρμηγκιες και σε αλλους με κονδυλωματα!

 

...Η μυρμηγκια (στην πιο ακραια μορφη κονδυλωμα οπως ειοα κ πιο πανω) ειναι ιος του αιματος που μπορεις ειτε να τον κολλησεις ειτε απλα να υπαρχει στον οργανισμο χωρις να το ξερουμε....

 

Ο ιος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στον οργανισμο με παρθενογενεση! Τον κολλαμε!

 

Και καλο θα ηταν φιλη Νικολετα να μιλησεις μονο με τον αντρα σου και τον γιατρο σου γιατι οι "συμβουλες" μεσω ιντερνετ για θεματα που δεν γνωριζουμε (ή νομιζουμε οτι γνωριζουμε) μονο σε λαθος μονοπατια μπορει να σε βαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε συγχιση των πραγματων. Ο ιος HPV εχει πολλους τυπους.

Καποιοι ευθυνονται για τα κονδυλωματα και καποιοι αλλοι για τις μυρμηγκιες.

Δεν προκειται για τον ιδιο τυπο που σε καποιους εκδηλωνεται με μυρμηγκιες και σε αλλους με κονδυλωματα!

 

 

 

Ο ιος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στον οργανισμο με παρθενογενεση! Τον κολλαμε!

 

Και καλο θα ηταν φιλη Νικολετα να μιλησεις μονο με τον αντρα σου και τον γιατρο σου γιατι οι "συμβουλες" μεσω ιντερνετ για θεματα που δεν γνωριζουμε (ή νομιζουμε οτι γνωριζουμε) μονο σε λαθος μονοπατια μπορει να σε βαλουν.

 

τον ιο τον κολλαμε οχι ομως μονον μεσω του σεξ

Link to comment
Share on other sites

κονδυλωματα εχει η μιση ελλαδα, ισως και παραπανω...

 

δεν πεθαινεις απο κονδυλωματα καλη μου, μην τρελαινεσαι...

 

ο δικος μου ειχε κολλησει πριν καμια 15αρια χρονια, εκανε λεηζερ και τωρα πια, τοσα χρονια μετα ειναι ανενεργα (παιζει αραγε να ξαναφουντωσουν? εγω παντως, μεχρι τωρα δεν εχω κολλησει)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχε κολλήσει ο άντρας μιας φίλης και της είπε μάλλον από την πετσέτα του γυμναστηρίου που την έβαζε στη σάουνα :shock: και κάτι τέτοια κουλά (και έμεινα με την απορία αν είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά δεν το προχώρησα δεν ήθελα να της βάλω ιδέες και να την στενοχωρέσω...)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχε κολλήσει ο άντρας μιας φίλης και της είπε μάλλον από την πετσέτα του γυμναστηρίου που την έβαζε στη σάουνα :shock: και κάτι τέτοια κουλά (και έμεινα με την απορία αν είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά δεν το προχώρησα δεν ήθελα να της βάλω ιδέες και να την στενοχωρέσω...)

 

χωρις να ειμαι ειδικος θα αναφερθω στο θεμα. σε μια κουβεντα που εκανα με τον γυναικολο μου, μου ειπε οτι ειθισται, τα κονδυλωματα να τα κολλας 99% με σεξουαλικη επαφη, αλλα οχι μονο. κ εδωσε το παραδειγμα αυτο στην κουμπαρα μου με το γυμναστηριο. οπως επισης οτι μπορουν να εκδηλωθουν πολυ αργοτερα αφου γινεις φορεας.

 

για την ιστορια να αναφερω οτι εγω μια μυρμηγκια στο πελμα την ειχα αρπαξει απο το γυμναστηριο στο ντουζ κ φοραγα κ σαγιοαναρες παντα. ηταν τοσο επιπονη η θεραπεια, που εβαλα κ πατεριτσα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.hiv.gr/prolipsi-kai-seksoualiki-ygeia/arrwsties-pou-metadidontai-me-to-sex/35-exw-kondylwmata-hpv.html

 

http://www.kmyrillas.gr/gunaikologia/pathologia-trakhilou/kondulomata.html

 

"Πώς μεταδίδονται

Με την σεξουαλική επαφή.

Με έμμεση επιμόλυνση, π.χ. με την χρήση μίας λερωμένης πετσέτας.

Προϋπόθεση για την δημιουργία κονδυλωμάτων είναι η υπερβολική ύγρανση της περιοχής, μικροτραυματισμοί της περιοχής ή φλεγμονές, καθώς και η μείωση της ανοσολογικής άμυνας του οργανισμού."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...