Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γυναικολογο προτιματε αντρα η γυναικα και γιατι?


Recommended Posts

Εχω εχω γυναικα γυναικολογο! Οχι πως οι αντρες δεν ειναι καλοι ουτε ειναι θεμα ντροπης! Απλα θεωρω (και πιστευω πως ετσι ειναι λογω φυσης) πως η γυναικα μπορει να μας καταλαβει και να μας νοιωσει καλυτερα απο οτι ο αντρας γιατι οτι και να του λεμε δεν προκειται να το βιωσει ποτε! Αποψη μου! :)

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρός κατά τη γνώμη μου δεν έχει "φύλο". Θέλω απλά να είναι καλός και επιμελής στη δουλειά του. Αυτό είναι το μοναδικό κριτήριο.

 

Συνήθως τους προτιμώ σχετικά νέους για να έχουν καλύτερη επαφή με την τεχνολογία και όρεξη για δουλειά. (Να μην έχει επέλθει δηλαδή "κούραση" λόγω πολυετούς εργασίας).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω πολυ κακη εμπειρεια με γυναικα ,οταν ημουν 17 ετων ειχα παει σε μια γυναικολογο οπου ειδε οτι εχω πολυκυστικές ωοθήκες δεν ηξερα τι ηταν αυτο !!μου ειπε οτι δεν θα κανω παιδια !!!!κλαμα και κακο !!!μετα γνωρισα εναν "αντρα γυναικολογο "λεμε τωρα !!οπου απο λαθος του απεβαλα το 1 μου μωρακι !!μετα απο λιγους μηνες γνωρισα τον ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ που δεν τον αλλαζω με τιποτα !!!οποτε μαλλον τελικα δεν παιζει ρολο αν ειναι αντρας η γυναικα !!να ειναι Γ Ι Α Τ Ρ Ο Σ!!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός κατά τη γνώμη μου δεν έχει "φύλο". Θέλω απλά να είναι καλός και επιμελής στη δουλειά του. Αυτό είναι το μοναδικό κριτήριο.

 

Συνήθως τους προτιμώ σχετικά νέους για να έχουν καλύτερη επαφή με την τεχνολογία και όρεξη για δουλειά. (Να μην έχει επέλθει δηλαδή "κούραση" λόγω πολυετούς εργασίας).

 

συμφωνω και εγω μετα απο καιρο κατελληξα σε ανδρα.δεν ειχα βρει καποια η οποια θα ειναι γιατρος και φιλη δηλ θα μου μιλησει σα γιατρος αυστηρα και οταν θα με δει να ζοριζομαι θα ειναι φιλη.νομιζω το βρηκα στον τορινο γιατρο.αυστηρος ομως ομως οταν με δει να φρικαρω ειναι αδερφος

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω πως ισχυει στανταρ οτι η γυναικα γυναικολογος μπορει να σε καταλαβει!

εγω παω σε αντρα ειμαι 100%ικανοποιημενη.και αυστηρος ηταν οταν επρεπε και την πλακα του εκανε και με καθησυχαζε και μπορω ανετα να του μιλησω.

μια φορα που ελειπε πηγα εκτακτα σε μια γυναικα γιατι ειχα παθει μηκυτιαση οταν ημουν εγκυος στο γιο μου και μου εχωσε το χερι με μια ορμη λες και ημουν αγελαδα!κοντεψε να μου βγει απο το στομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια φορα που ελειπε πηγα εκτακτα σε μια γυναικα γιατι ειχα παθει μηκυτιαση οταν ημουν εγκυος στο γιο μου και μου εχωσε το χερι με μια ορμη λες και ημουν αγελαδα!κοντεψε να μου βγει απο το στομα!

 

 

Eχω παει 2 φορες σε γυναικα γυναικολογο (διαφορετικες) και τις 2 δεν ενιωσα οτι με καταλαβαινει καλυτερα...ισα ισα που η μια ηταν πολυ αγαρμπη (οπως στην φιλη παραπανω) και απομακρυ....

 

Οποτε πιστευω κι εγω οτι δεν εχει να κανει με το φυλο αλλα με το να ειναι ανθρωπος .

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε όταν λέτε "αυστηρός" ;;; (!!)

Τι δουλειά έχει ένας γιατρός να είναι αυστηρός;!

 

Προσωπικά μόνο φιλικό χαρακτήρα δέχομαι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνω κοριτσια με αυτα που λετε πανω απο ολα ο γιατρος πρεπει να ειναι ανθρωπος! Αλλα οπως και να το κανουμε ο αντρας δεν προκειται να γεννησει τον πισινο μας να χτυπαμε. Οποτε οσο καλος επιστημονας και να ειναι και οσο ανθρωπος να ειναι και να λεει σε καταλαβαινω πως νοιωθεις για μενα δεν αρκει! Μιλαω παντα για την συγκεκριμενη ειδικοτητα γιατρου για να μην μπερδευομαστε με αλλες ειδικοτητες δεν εχω προβλημα. Γι'αυτο την δικια μου δεν την αλλαζω ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Θελω να πιστευω πως και οι αντρες λιγο δυσκολα να εμπιστευτουν/προτιμησουν γυναικα ανδρολογο. Αποψη μου! :)

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ένας παθολόγος μπορεί να διαγνώσει νεφρική ανεπάρκεια και ... ενδεχομένως να μη τη βιώσει ποτέ.

Αντίστοιχα υπάρχουν αναρρίθμητα πράγματα που μπορεί να διαγνώσει κάποιος, και να μη γίνει ο ίδιος μάρτυρας της συγκεκριμένης πάθησης.

Επομένως... ποιο το νόημα του να έχει... μήτρα και ωοθήκες;

 

Στο κάτω κάτω μια γυναίκα γιατρός μπορεί να έχει προβλήματα υπογονιμότητας και να μη γεννήσει ποτέ παιδιά. Αυτό τι σημαίνει; Πως επειδή δε μπορεί να βιώσει τη γέννα, δε θα είναι καλή στο αντικείμενό της;

 

Η ιατρική είναι στο μυαλό. Γερό μυαλό θέλει κανείς και καλή κρίση. ;)

-Πάντα κατά τη γνώμη μου! :):D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας παθολόγος μπορεί να διαγνώσει νεφρική ανεπάρκεια και ... ενδεχομένως να μη τη βιώσει ποτέ.

Αντίστοιχα υπάρχουν αναρρίθμητα πράγματα που μπορεί να διαγνώσει κάποιος, και να μη γίνει ο ίδιος μάρτυρας της συγκεκριμένης πάθησης.

Επομένως... ποιο το νόημα του να έχει... μήτρα και ωοθήκες;

 

Στο κάτω κάτω μια γυναίκα γιατρός μπορεί να έχει προβλήματα υπογονιμότητας και να μη γεννήσει ποτέ παιδιά. Αυτό τι σημαίνει; Πως επειδή δε μπορεί να βιώσει τη γέννα, δε θα είναι καλή στο αντικείμενό της;

 

Η ιατρική είναι στο μυαλό. Γερό μυαλό θέλει κανείς και καλή κρίση. ;)

-Πάντα κατά τη γνώμη μου! :):D

 

 

 

Δεν εχεις καταλαβει το σκεπτικο μου. Αλλιως μπορει να καταλαβει τα προβληματα μιας γυναικας η γυναικα και αλλιως ο αντρας και αντιστροφα υπαρχει αλληλοκατανοηση στο ιδιο φυλο. Για παραδειγμα μπορεις εσυ να καταλαβεις πως ποναν οι ορχεις του αντρα? Οχι. Αντιστοιχα ο αντρας δεν μπορει να καταλαβει τον πονο της περιοδου (που ειναι το πιο απλο). Αποψη μου! :) :)

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό σου το καταλαβαίνω -γιατί για χρόνια έτσι το έβλεπα κι εγώ. Άλλο που μετά αναθεώρησα... :)

 

 

Ποια η λειτουργική αξία της "αίσθησης του πόνου" από το γιατρό;

Και ο ένας και ο άλλος θα σου πει να πάρεις παυσίπονο. Αυτή είναι η "πολύτιμη πληροφορία".

 

Με το ίδιο σκεπτικό, ένας γιατρός δε θα νιώσει τους πόνους ενός καρκινοπαθή. Άρα...;

 

Δηλαδή... ποιο το νόημα της αίσθησης πως ο γιατρός ΙΣΩΣ να περνά τα ίδια; Αφού η πληροφορία έχει την πραγματική αξία.

 

Στο κάτω κάτω... πώς μια γυναίκα να καταλάβει τον πόνο περιόδου, αν η ίδια δεν έχει πονέσει ποτε στην περίοδο;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαλέγω με βάση το φύλο αλλά με βάση το τι μου εμπνέει σαν άνθρωπος κ το πόσο καλός/η είναι επαγγελματικά. Έχω εμπειρία (κατά τύχη) μόνο με το αντρικό φύλο κ θετική κ αρνητική. Οι προσωπικές εμπειρίες όμως δεν σημαίνουν κάτι. Εφόσον υπάρχουν επαγγελματίες κ των 2 φύλων θα υπάρχουν αντίστοιχα κ ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι κ από τα 2 φύλα.

 

Ενδεχομένως, εάν κάποιος πληρεί τις προϋποθέσεις που ανέφερα κ ταυτόχρονα έχει κ εμπειρία από το πρόβλημά μου να είναι καλύτερα γιατί μπορεί να έρθει πιο κοντά στην ψυχολογία μου, αλλά σίγουρα δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής.

 

Όταν κάποιος έχει βιώσει την ίδια εμπειρία τον νιώθουμε πιο κοντά μας ακόμα κ αν η συμπεριφορά του δεν διαφοροποιείται (ιατρικά ή υποστηρικτικά). Ίσως alcyon αυτό να θέλει να πει η mag279...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

εγω σε γυναικα δεν εχω παει και δε νομιζω να παω και ποτε..θεωρω οτι επειδη οι αντρες αγαπανε τις γυναικες τις προσεχουν και καλυτερα..τωρα αν πεσεις σε μισογυνη καηκες..αλλα παντου υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες ειτε γυναικες ειτε αντρες

Link to comment
Share on other sites

εγω σε γυναικα δεν εχω παει και δε νομιζω να παω και ποτε..θεωρω οτι επειδη οι αντρες αγαπανε τις γυναικες τις προσεχουν και καλυτερα..

 

Αυτό το πιστεύεις για όλες τις ειδικότητες ή μόνο για τον κλάδο της γυναικολογίας; Εννοώ το ίδιο αισθάνεσαι π.χ κ για έναν παθολόγο ότι αν είναι άντρας θα σε προσέξει καλύτερα;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο γιατρό μου οφείλω ότι καμαρώνω τώρα τα δύο μωράκια μου, δεν τον αλλάζω με κανέναν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τον αγαπώ και τον εμπιστεύομαι αρκετά.

Σε γυναίκα γυναικολόγο δεν έχω απευθυνθεί ποτέ γιατί θεωρώ ότι δεν θα νοιώσω τόσο άνετα! Μία φορά έτυχε να πάω σε κάποια στο ΙΚΑ για φάρμακα ενώ ήμουν έγκυος και μου έχει μείνει αποθημένο να τη δείρω!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο ειναι να πεσεις σε καλο επιστημονα και σε καλο ανθρωπο... Στις σπερματεγχυσης (ετυχε και) η γυναικολογος ηταν γυναικα. Κατα τυχη παλι οι γυναικολογοι μου (2 στο Βελγιο και 1 στην Ελλαδα) ειναι αντρες.. Ομως και γυναικες ετυχε να με εξετασουν. Δεν ειχα προβλημα με κανενα αοπ τα δυο φυλα..

Link to comment
Share on other sites

Προς alcyon

 

Το τονιζω για ακομη μια φορα οτι μιλαω για την ειδικοτητα του γυναικολογου!!!

 

Και οπως ειπε και η mellina22 νοιωθεις πιο ανετα με καποιον που εχει βιωσει η πιθανον να βιωσει την κατασταση που εισαι εσυ.

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοι εγώ πίστσευα ότι θα νιώθω πιο άνετα με γυναίκα γυνακολόγο γιατί θα έχει βιώσει όχι μόνο τους πόνους αλλά και τα συναισθήματα κι όταν ήμουν πολύ νέα προσπάθησα δυο φορές. Αν έτυχε δεν ξέρω πάντως ήταν πολύ απόμακρες και οι δυο και η μια εντελώς βάρβαρη. Φυσικά και οι αρκετοί άντρες γυναικολόγοι που έχω δοκιμάσει δεν με κάλυπταν παρά μόνο αυτός που έχω τώρα και με τον οποίο γέννησα το παιδί μου. Νομίζω λοιπόν ότι είναι μια ευαίθητη ειδικόητα και πρέπει να έχει χημεία με τον συγκεκριμένο γιατρό.

Θα τολμήσω πάντως να πω κινδυνεύοντας να φανώ κάπως ότι τελικά στη ζωή μου συνεργάζομαι γενικά καλύτερα με άντρες, είτε αυτοί είναι γιατροί είτε και συνάδελφοι. Και πάλι όχι πως δεν συνεργάζομαι και με γυναίκες ή δεν έχω φίλες προς Θεού. Απλώς με τους άντρες για μένα είναι πιο απλά τα πράγματα. Είναι πιο απλοί, δεν κάνουν άλλες εκατό σκέψεις πίσω από κάθε πρόταση που λένε, συνήθως έχουν πιο πολύ χιούμορ κι εμένα προσωπικά μου δίνουν μια ώθηση με την θετική τους ενέργεια. Τα παράγματα αλλάζουν αν μιλάμε γιά άντρα που τον βλέπω ερωτικά. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο για συνεργασία - φιλία.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός κατά τη γνώμη μου δεν έχει "φύλο". Θέλω απλά να είναι καλός και επιμελής στη δουλειά του. Αυτό είναι το μοναδικό κριτήριο.

 

Συνήθως τους προτιμώ σχετικά νέους για να έχουν καλύτερη επαφή με την τεχνολογία και όρεξη για δουλειά. (Να μην έχει επέλθει δηλαδή "κούραση" λόγω πολυετούς εργασίας).

 

Έτσι ακριβώς. Έχω κακή εμπειρία και από άντρα και από γυναίκα και καταπληκτική εμπειρία και από άντρα και από γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα παει στα 20-21 σε γυναίκα.Είχα κάτι σαν ουρολοίμωξη,μια απλή ενόχληση βασικά και μου είπε το φοβερό "απο έξω κούκλα και απο μέσα πανούκλα!" Είχα μείνει κάγκελο!Γενικά ειρωνευτηκε το πως έπρεπε να φροντίσω να μην πάθω καμία μόλυνση όπως φρόντιζα και την εμφάνισή μου...

Και σε άλλη γυναίκα που πήγα ήταν του στυλ "τι ντρέπεσαι τα εχουμε δει τοσες φορες"...δηλ δεν ένιωθα και τόσο άνετα.

Σε άντρα δεν ήθελα να παω λόγω ντροπής.Οταν πήγα τελικά,διαπίστωσα οτι δεν είχε καμία σχέση με αυτές που είχα δει εως τοτε.Ευγενικός και τυπικός,διακριτικός και φιλικός.Σωστός γιατρός!Στην εξέταση πάντα μου εξηγεί τι κάνει και γιατί.

Και οταν έμεινα έγκυος δεν νομίζω οτι μια γυναίκα θα με ένιωθε καλύτερα.Ειναι και ο ίδιος πατέρας και εχει τόοοση αγάπη για τα μωράκια που αποκαλούσε το μωρό μου απο την κοιλιά ακόμη "το μωρό μας"

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ρεβυθάκι. Κάτι τέτοια ακούω για τις γυναικολόγους εδώ και λέω μακριά... παρόλο που πιστεύω ότι θα ένιωθα πιο άνετα. Τους άντρες γυναικολόγους τους θέλω τυπικούς και φυσικά διακριτικούς.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ γυναίκα όπως και έχω γιατί σε άντρα δεν αισθάνομαι άνετα.το θετικό είναι ότι βρήκα μια γιατρό σωστή σε όλα της και πολύ πολύ προσεχτική όταν εξετάζει από κάτω σε σημείο που πολλές φορές δεν την καταλαβαίνω καν.

Πάντως συμφωνώ ότι το θέμα είναι να είναι σωστός γιατρός είτε άντρας είτε γυναίκα....

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι το που θα πεσεις και να βρεις τον γιατρο που θα σου κανει το "κλικ" ειτε ειναι αντρας ειτε γυναικα.

εχω ακουσει για γυναικολογους αντρες γυναικες που ειναι κορυφαια ονοματα στον κλαδο τους τα χειροτερα λογια απο γυναικες μεσα απο τις εμπειριες τους. Και γιαυτους οι οποιοι δεν ειναι τοσο ηχηρα ονοματα εχω ακουσει τα καλυτερα.

 

Ευχομαι να εχουμε τους γυναικολογους μας αντρες γυναικες (οτι προτιματε) μονο για τις γεννες μας και το παπ για τα αλλα αχρειαστοι να ειναι! Αντε ας πινουμε και κανενα καφεδακι μαζι τους! :) :) :)

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προτιμώ τις γυναίκες γιατρούς ανεξάρτητα από ειδικότητα, αλλά τελικά εκείνο που μετράει είναι η ποιότητα του γιατρού και όχι το φύλο του. Μέχρι στιγμής έχω δει 3 γυναίκες γυναικολόγους και έναν άντρα. Όλοι τους ήταν πολύ καλοί, δεν έχω παράπονο από κανέναν. Βέβαια τους επέλεξα ρωτώντας φίλες των οποίων την κρίση εμπιστεύομαι, δεν πήγα στην τύχη. Ο άντρας πάντως ήταν ο καλύτερος και αυτόν θα επιλέξω αν ξαναμείνω έγγυος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...