Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΑΚΤΥΛΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας. Ειμαι καινουργιο μελος. Εκανα την β επιπεδου την προηγουμενη εβδομαδα και ο γιατρος ειδε οτι τα δυο δαχτυλακια του μπεμπη ηταν ενωμενα, χωρις να ειναι 100% σιγουρος. Εχει συμβει σε καποια απο εσας; Στους επομενους μηνες υπαρχει περιπτωση να εξαλειφτει; Θα ηθελα να κανω την β επιπεδου και σε καποιο αλλο διαγνωστικο κεντρο. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια δεν έχω ξανακουσει κατι τέτοιο πάντως αν θες μπορείς να παρέις και μία δέυτερη γνώμη.Εγω την Β΄επιπέδου την έκανα στον κ.Νικολαίδη το Ιατρείο του είναι στη Κηφισίας.΄Εμεινα πολύ ευχαριστήμενη. Μακαρί να πάνε όλα καλά και ο γιατρός να έκανε λάθος εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου ειπαν τιποτα στον υπερηχο αλλα τα 2 δακτυλακια στα ποδια (και στα δυο ποδια) δεν ανοιγουν μεχρι κατω. Το ιδιο και του συζυγου. Επειδη ειναι στα ποδια και επειδη ειναι αγορι μαλλον δεν θα κανουμε τιποτα. Απο οτι διαβασα μπορει να γινει διορθωτικη επεμβαση μετα τα 6. Παντως δεν εχει καποιο προβλημα στο περπατημα (ειναι 2μιση χρονων τωρα). Στον μπεμπη σου ποια δακτυλακια ειναι ενωμενα? Δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι με τον καιρο. Οπως και για τον υπερηχο μηπως να αφησεις λιγο καιρο για να εχει μεγαλωσει το μωρακι και να φαινεται καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε πριν τα Χριστούγεννα το παιδάκι μιας φίλης μου και είχε όλα τα δάχτυλα ενωμένα. Ρώτησα όταν έκανα Β επιπέδου και μου είπε η γιατρός ότι αυτό δεν μπορεί να το δει γιατί η ένωση είναι από μεμβράνη. Ο καλύτερος για να διαγνώσει κάτι τέτοιο είναι ο γιατρός σου που σε παρακολουθεί σε κάθε υπέρηχο και μπορεί να διακρίνει αν το μωρό ανοίγει και κλείνει τα δάχτυλά του. Είναι δηλαδή κάτι που πρέπει να παρακολουθηθεί καιρό και δεν μπορεί να διαγνωστεί σε έναν υπέρηχο μόνο. Πάντως και έτσι να είναι, είναι τόσο μικρό το κακό που δεν αξίζει να στεναχωριέσαι. Μια εγχειρησούλα να κόψουν τις μεμβράνες και ούτε θα το καταλάβετε. Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Του δικου μου δεν ειναι μεμβρανες. Τα συγκεκριμενα δακτυλακια ειναι ατροφικα σε σχεση με τα αλλα. Επισης δεν ηταν εμφανες οταν γεννηθηκε αλλα μεγαλωνοντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα το αγοράκι μου εχει γεννηθεί με συγγενείς ανωμαλίες ανω και κάτω ακρων, αλλά στην ουσία δεν είναι τίποτα το φοβερό καθώς ένα μεγάλο μέρος από αυτές βελτιώνεται ή εξαλείφεται πλήρως με μιά εγχείρηση. Ο δικός μου έχει συγκάμψεις στους αντίχειρες ( διπλωμένοι προς τα μέσα) και η πτύχωση του δέρματος που ενώνει τον αντίχειρα με το δείκτη βρίσκεται ποιο μέσα με αποτέλεσμα να τους τραβάει προς αυτή την θέση, επίσης έχει ωλένια απόκλιση στο δεξί χέρι σφυροδακτυλία και καμπτοδακτυλία, αυτό το τελευταίο σημαίνει οτι κάποιες αρθρώσεις ήταν σαν να είχαν αγκύλωση.Παρολα αυτά τα χέρια του είναι απολύτως λειτουργικά. Ενα μεγάλο μέρος του προβλήματος έχει αποκατασταθεί με φυσιοθεραπεία και τώρα προκειται να κανουμε και την εγχείρηση αποκατάστασης. Πάντως και σε μάς το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν είχε εντοπιστεί σε κανέναν υπέρηχο. Πάντως από όλη αυτή την ιστορία το επιμύθιο είναι πως δεν κάνει να στεναχωριόμαστε για πράγματα που διορθώνονται, εφόσον είναι μόνο αυτό τότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ:

Δυσπλασία άκρων (χειρουργική επέμβαση)

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Συνδακτυλια εχει ο μικρος μου και στα 2 ποδια του. 2 δαχτυλα ειναι ενωμενα. Δεν το ειδαμε στη β επιπεδου, το ειδαμε στη γεννα. Μας ειπαν οτι χωριζουν ευκολα με μια μικροεπέμβαση αλλα δεν την καναμε και ουτε σκοπευουμε. Μη σου πω οτι ειναι και χαριτωμενο, ασε που λένε πως ειναι γούρι! δεν τον ενοχλει καθολου, περπατησε νωρις και χωρις κανενα προβλημα, ειναι μονο αισθητικο, αλλα και παλι σου λέω πως φαινεται μια χαρά! Αν ηταν στο χερι φυσικα θα του τα ειχαμε χωρισει.!

 

μην ανησυχεις, αυτα για τους παιδοχειρουργους ειναι ρουτινες..

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.

 

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Πρώτη φορά που γράφω στο parents gr αν και το παρακολουθώ κατά καιρούς και είναι πολύ χρήσιμες οι απόψεις που εκφράζονται.

Το παιδί μου, ηλικίας 2 1/2 ετών, έχει δερματική συνδακτυλία στο δεξί του ποδαράκι. Πρώτο-δεύτερο δάχτυλο και τρίτο τέταρτο. ΔΕΝ αποτελεί σύμπτωμα κάποιου συνδρόμου. χρειάζεται να γίνει μία εγχείρηση από παιδορθοπεδικό. έχει κάποιος/κάποια παρόμοια εμπειρία; Έχετε να συστήσετε κάποιον έμπειρο γιατρό σε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο; Ξέρει κάποιος που του έχει συμβεί κάτι ανάλογο πόσο κρατάει η επούλωση; είναι επίπονη για το παιδί; μετά από πόσο χρονικό διάστημα οι πληγές δεν είναι ορατές; κάποια γνώση για το κόστος σε ιδιωτικό νοσοκομείο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ:

[/url]

Δυσπλασία άκρων (χειρουργική επέμβαση)

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια κόρη σχεδόν 4 μηνών και πρόσεξα ότι 2 διαδοχικά δάχτυλα του ποδιού της έχουν κοινή υπόφυση (ρίζα). αυτό συμβαίνει και στα 2 πόδια. η παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό μιας και μπορεί να είναι κληρονομικό αφού το έχει και η μητέρα μου (όχι σε έντονο βαθμό). Έχετε συνατήσει παρόμοιο χαρακτηριστικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια. Δεν ήξερα ότι αυτό λέγεται συνδανχτυλία. Για να είμαι ειλικρινής φοβήθηκα μήπως αποτελεί σύμπτωμα κάποιου συνδρόμου. Και επίσης φοβάμαι μήπως γίνει εντονότερο καθώς μεγαλώνει το μωρό και του δημιουργήσει πρόβλημα στο περπάτημα. Πάντως λέω να το κοιτάξω σε παιδορθοπεδικό για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 4 ΕΤΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 2ο ΚΑΙ 3ο ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΥΠΟΦΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ .

ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΥΤΕ ΚΙΝΗΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχω εγω,η μαμα μου ,η γιαγια μου και η προγιαγγια μου!!!!!!Εμενα ειναι πιο πολυ απο ολες τις υπολοιπες.Οταν ημουν εφηβη με ρωτησε η μητερα μου αν ηθελα να τα "διαχωρισω" και χωρις δευτερη σκεψη αρνηθηκα.Το θεωρω σημα κατατεθεν (οι φιλοι μου και τα φλερτ μου το θεωρουσαν πολυ χαριτωμενο).Ο αντρας μου στεναχωρεθηκε οταν ειδαμε οτι δεν το εχουν οι κορες μας.Το θεωρει "σημαδι μου".

Τι σημαινει κοινη ριζα???υπαρχουν κανονικα οστα σε εμας,αλλα απο πανω υπαρχει εννιαιο δερμα.Αν ειναι αυτο,τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα στο περπατημα,ουτε στα παπουτσια

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ Μαγδουλίνι. Υπάρχει κανονικό οστό αλλά από πάνω υπάρχει ενιαίο δέρμα. Αυτή τη βδομάδα έχουμε ραντεβού σε παιδοορθοπεδικό να μας πει τη γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

mmdad τι εννοείς δεν το έψαξες επειδή είναι αγόρι? Ποια η διαφορά με τα κορίτσια?

 

Συγνωμ γι την καθιστεριμενη απαντηση. Αισθητικη διαφορα ειναι. Αλλο να βαλεις πεδιλο με βαμενο νυχι.. μπορει να χτυπαει καπως..

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου το έχει και στα δύο δάχτυλα.Εάν δεν το ξέρεις , δεν το προσέχεις καν.Το έχει και ο άντρας μου.Πάντως δεν του δημιούργησε κανένα θέμα στο περπάτημα.Όταν είχαμε πάει στο Παίδων πρις έναν χρόνο περίπου για επέμβαση περιτομής, γνωρίσαμε ένα κοριτσάκι 11 ετών με το ίδιο πρόβλημα στο πόδι που είχε έρθει για διορθωτική επέμβαση.Οι γονείς της μας είπαω πως διαφωνούσαν επειδή το έβρισκαν άσκοπο, όμως η μικρή επέμενε γιατί ντρεπόταν τις φίλες της όταν φορούσε πέδιλα.Πάντως κι εγώ θα προχωρήσω σε επέμβαση μόνο αν ο γιος μου εκφράσει αργότερα ο ίδιος την επιθυμία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...